Letnie zagrożenia dla skóry

Dodano: 14 czerwiec 2019

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Przebywanie na słońcu inicjuję syntezę witaminy D, która poprawia nasze samopoczucie, wspiera prawidłową mineralizację kości oraz uczestniczy w wielu innych procesach. Jednocześnie słońce nie zawsze ma korzystny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na skórę.

Przebarwienia na skórze

Działanie promieni słonecznych, na które jesteśmy mocniej narażeni w letnich miesiącach, wywołuje nasilone powstawanie wolnych rodników, uszkadzających w skórze elementy odpowiedzialne za jej ochronę, nawilżenie i jędrność. W efekcie po wakacyjnych urlopach bez odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego, pozostają nam często pamiątki w postaci nieestetycznych przebarwień. Na szczęście z większością z nich możemy sobie poradzić stosując preparaty bogate w witaminy A, E i C, a także kosmetyki na bazie aloesu.

Dziurawiec i cytrusy szkodzą skórze?

To zioło stosowane od wieków w medycynie ludowej skrywa również mroczną stronę. Stosowanie dziurawca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. fotouczulenia1, czyli nadmiernej reakcji skóry na słońce. W efekcie może nastąpić jej zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach powstają pęcherze. Podobnego zjawiska doświadczają też niektóre osoby w wyniku kontaktu skóry z sokiem z pomarańczy, cytryny lub limonki2.

Sucha skóra - jak temu zaradzić?

Lato sprzyja wysuszaniu skóry. Warto zatem sięgnąć po preparaty, które przywrócą im nawilżenie, jak chociażby kosmetyki zawierające aloes czy kwas hialuronowy. Również masło shea i cynk świetnie się sprawdzą - nie tylko nawilżą skórę, ale też złagodzą poparzenia słoneczne3.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store