Letnie zagrożenia dla skóry

Dodano: 14 czerwiec 2019

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Przebywanie na słońcu inicjuję syntezę witaminy D, która poprawia nasze samopoczucie, wspiera prawidłową mineralizację kości oraz uczestniczy w wielu innych procesach. Jednocześnie słońce nie zawsze ma korzystny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na skórę.

Przebarwienia na skórze

Działanie promieni słonecznych, na które jesteśmy mocniej narażeni w letnich miesiącach, wywołuje nasilone powstawanie wolnych rodników, uszkadzających w skórze elementy odpowiedzialne za jej ochronę, nawilżenie i jędrność. W efekcie po wakacyjnych urlopach bez odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego, pozostają nam często pamiątki w postaci nieestetycznych przebarwień. Na szczęście z większością z nich możemy sobie poradzić stosując preparaty bogate w witaminy A, E i C, a także kosmetyki na bazie aloesu.

Dziurawiec i cytrusy szkodzą skórze?

To zioło stosowane od wieków w medycynie ludowej skrywa również mroczną stronę. Stosowanie dziurawca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. fotouczulenia1, czyli nadmiernej reakcji skóry na słońce. W efekcie może nastąpić jej zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach powstają pęcherze. Podobnego zjawiska doświadczają też niektóre osoby w wyniku kontaktu skóry z sokiem z pomarańczy, cytryny lub limonki2.

Sucha skóra - jak temu zaradzić?

Lato sprzyja wysuszaniu skóry. Warto zatem sięgnąć po preparaty, które przywrócą im nawilżenie, jak chociażby kosmetyki zawierające aloes czy kwas hialuronowy. Również masło shea i cynk świetnie się sprawdzą - nie tylko nawilżą skórę, ale też złagodzą poparzenia słoneczne3.

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store