Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Dodano: 17 czerwiec 2019

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Co trzecia Polka, biorąca udział w badaniu "Polacy a stres w życiu i w pracy" serwisu Prezentmarzeń uważa, że wysoki poziom stresu jest związany ze zbyt szybkim tempem życia oraz z brakiem umiejętności odpoczywania. Aż 49% z zapytanych 678 respondentek przyznaje, że mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem niż płeć piękna, a w opinii 28%  to zależy od odporności indywidualnej, a nie płci.

Sposoby Polek na stres

Według 28% Pań w walce ze stresem pomagają standardowe aktywności sportowe  jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates - jak wskazuje 27% Pań - oraz taniec - jak deklaruje 24%. Wśród zapytanych jest też 13% wskazujących na niestandardowe rozrywki na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, a 8% wskazujących nawet na sporty ekstremalne jako skuteczny sposób rozładowania stresu.

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest właściwy relaks. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje.

Negatywne skutki stresu u kobiet

U 28% Polek, biorących udział w badaniu serwisu, stres wywołuje zakłócenie snu, a u 27% rozdrażnienie. Z kolei 17% spośród 678 respondentek narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 9% Polek, 3% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks.

Aby odreagować stres 36% Pań potrzebuje 3 dni, które pozwolą im odciąć się i wypocząć. Dla 32% potrzebny na regenerację czas to 2 tygodnie urlopu. Według 16% już tydzień jest wystarczający, gdyż pozwala się wyłączyć, również 16% twierdzi, że zbawienne w walce ze stresem są weekendy.

Odpowiadając na pytanie - jak wpływa na Panią stres?, aż 48% Polek mówi o potrzebie odreagowania uprawiając sport, a 20% przyznaje się, że w efekcie nerwowych sytuacji w pracy popełnia błędy. Dla 26% skutkiem stresu jest picie większej ilości kawy, a 6% odreagowuje alkoholem.

Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu.

W materiale wykorzystano wyniki z analizy krzyżowej z badania "Polacy a stres w pracy i w życiu" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. W badaniu wzięło udział 678 respondentek.

Więcej na temat raportu >>

 

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store