Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Dodano: 17 czerwiec 2019

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Co trzecia Polka, biorąca udział w badaniu "Polacy a stres w życiu i w pracy" serwisu Prezentmarzeń uważa, że wysoki poziom stresu jest związany ze zbyt szybkim tempem życia oraz z brakiem umiejętności odpoczywania. Aż 49% z zapytanych 678 respondentek przyznaje, że mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem niż płeć piękna, a w opinii 28%  to zależy od odporności indywidualnej, a nie płci.

Sposoby Polek na stres

Według 28% Pań w walce ze stresem pomagają standardowe aktywności sportowe  jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates - jak wskazuje 27% Pań - oraz taniec - jak deklaruje 24%. Wśród zapytanych jest też 13% wskazujących na niestandardowe rozrywki na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, a 8% wskazujących nawet na sporty ekstremalne jako skuteczny sposób rozładowania stresu.

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest właściwy relaks. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje.

Negatywne skutki stresu u kobiet

U 28% Polek, biorących udział w badaniu serwisu, stres wywołuje zakłócenie snu, a u 27% rozdrażnienie. Z kolei 17% spośród 678 respondentek narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 9% Polek, 3% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks.

Aby odreagować stres 36% Pań potrzebuje 3 dni, które pozwolą im odciąć się i wypocząć. Dla 32% potrzebny na regenerację czas to 2 tygodnie urlopu. Według 16% już tydzień jest wystarczający, gdyż pozwala się wyłączyć, również 16% twierdzi, że zbawienne w walce ze stresem są weekendy.

Odpowiadając na pytanie - jak wpływa na Panią stres?, aż 48% Polek mówi o potrzebie odreagowania uprawiając sport, a 20% przyznaje się, że w efekcie nerwowych sytuacji w pracy popełnia błędy. Dla 26% skutkiem stresu jest picie większej ilości kawy, a 6% odreagowuje alkoholem.

Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu.

W materiale wykorzystano wyniki z analizy krzyżowej z badania "Polacy a stres w pracy i w życiu" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. W badaniu wzięło udział 678 respondentek.

Więcej na temat raportu >>

 

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store