8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Dodano: 27 czerwiec 2019

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

Tzw. zasada 8 szklanek płynów (ang. 8x8, czyli 8 uncji wody 8 razy dziennie) powinna obejmować wodę i inne napoje poza kofeiną i alkoholem. Mimo że jest szeroko propagowana przez lekarzy, prawdopodobnie nie ma naukowych podstaw: Heinz Valtin z Darthmouth Medical School (USA) twierdzi, że brak jest dowodów, które udowadniałyby słuszność tej zasady. Wręcz przeciwnie: zarówno badania, z którymi się zapoznał, jak i specjaliści w dziedzinie żywienia, z którymi rozmawiał dowodzą, że nie ma potrzeby, aby zdrowe osoby mieszkające w klimacie umiarkowanym i prowadzące siedzący tryb życia piły aż tak dużo płynów.

Co więcej, specjaliści są przekonani, że warto pić nie tylko wodę. Również łagodne alkohole takie jak piwo i napoje zawierające kofeinę odgrywają ważną rolę w procesach związanych z gospodarką wodną organizmu, można je więc uwzględniać w dobowym bilansie płynów.

Jednocześnie autor pracy podkreśla, że mieszkańcy gorących stref klimatycznych i osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny wypijać co najmniej 8 szklanek napojów dziennie ze względu na wzmożone potrzeby organizmu.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12376390

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store