8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Dodano: 27 czerwiec 2019

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

Tzw. zasada 8 szklanek płynów (ang. 8x8, czyli 8 uncji wody 8 razy dziennie) powinna obejmować wodę i inne napoje poza kofeiną i alkoholem. Mimo że jest szeroko propagowana przez lekarzy, prawdopodobnie nie ma naukowych podstaw: Heinz Valtin z Darthmouth Medical School (USA) twierdzi, że brak jest dowodów, które udowadniałyby słuszność tej zasady. Wręcz przeciwnie: zarówno badania, z którymi się zapoznał, jak i specjaliści w dziedzinie żywienia, z którymi rozmawiał dowodzą, że nie ma potrzeby, aby zdrowe osoby mieszkające w klimacie umiarkowanym i prowadzące siedzący tryb życia piły aż tak dużo płynów.

Co więcej, specjaliści są przekonani, że warto pić nie tylko wodę. Również łagodne alkohole takie jak piwo i napoje zawierające kofeinę odgrywają ważną rolę w procesach związanych z gospodarką wodną organizmu, można je więc uwzględniać w dobowym bilansie płynów.

Jednocześnie autor pracy podkreśla, że mieszkańcy gorących stref klimatycznych i osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny wypijać co najmniej 8 szklanek napojów dziennie ze względu na wzmożone potrzeby organizmu.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12376390

Zobacz także

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Osoby leczące farmakologicznie bezsenność są bardziej narażone na wysokie ciśnienie - co oczywiście zmusi je do przyjmowania kolejnego leku.

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store