Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Dodano: 19 czerwiec 2019

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Z przeprowadzonego niedawno badania ankietowego wynika, że zarówno rodzice, jak i lekarze nie do końca rozumieją przyczynę nocnego moczenia1,3. Nie wywołują go wcale problemy psychiczne, a zaburzenia motoryczne układu moczowego1,4.

Problem, którego nie należy lekceważyć

Moczenie nocne jest niekontrolowanym oddawaniem moczu podczas snu2 i często dotyczy dzieci - szacuje się, że nawet co 10. siedmiolatek może nie kontrolować nocnego moczenia, a niekiedy problem ten trwa aż do wieku dorosłego3. W większości przypadków moczenie nocne jest stanem chorobowym spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem moczu w nocy lub zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego. Inną przyczyną może być niezdolność do wybudzania się na czas2. Moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego1, może natomiast wpływać na samoocenę dziecka, jego dobrostan psychiczny oraz funkcjonowanie w ciągu dnia1,4.

- Aby leczenie moczenia nocnego było skuteczne, lekarze powinni traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko jako objaw zaburzeń psychicznych - uważa dr Michał Maternik z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Wstyd i niska samoocena

Moczenie nocne może prowadzić do poczucia wstydu i niskiej samooceny, a skupianie się na możliwym podłożu psychologicznym powoduje, że wielu pacjentów nie szuka źródła w zaburzeniach fizjologicznych3,4. Według nowego badania pacjenci i ich opiekunowie zgłaszali, że moczenie nocne ma związek z zaburzeniami zachowania, takimi jak "trudności w utrzymaniu uwagi" (28%), "utrzymanie uwagi w szkole" (29%) czy "zaburzenia snu" (21%) wpływające na wyniki nauki. Te skutki często utrzymują się przez dłuższy czas: wielu rodziców w pierwszej kolejności szuka sposobu na zmianę stylu życia, a prawie połowa z nich w ogóle nie szuka pomocy dla swojego dziecka4.

- Przez dekady moczenie nocne uważano za nieskomplikowane schorzenie, które ustępuje samoistnie - zaznacza profesor Serdar Tekgul z Kliniki Urologii na Uniwersytecie Hacettepe w Turcji. - Obecnie jednak uznaje się je za złożoną chorobę uwarunkowaną przez kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierne wytwarzanie moczu w nocy.

Co roku w ostatni wtorek maja obchodzimy Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem i zwiększenie świadomości wśród rodziców i pracowników opieki medycznej.

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród lekarzy i pacjentów z regionu Chorwacji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii i Słowacji. Oceniane było zrozumienie przyczyn moczenia nocnego oraz jego wpływu na życie pacjentów oraz występowanie chorób współistniejących4.

Więcej informacji znajdziesz tutaj >> i tutaj >>

Światoy Dzień Moczenia Nocnego

SuchyPoranek.pl

Bibliografia

  1. Theunis M et al. Self-Image and Performance in Children with Nocturnal Enuresis. European Urology. 2002; 41:660-667
  2. Nevéus T. Nocturnal enuresis - theoretic background and practical guidelines. Pediatr Nephrol. 2011; 26:1207–1214
  3. Vande Walle J et al, Practical consensus guidelines for the management of enuresis. Eur J Pediatr 2012;171:971-983
  4. Maternik M. Understanding of and misconceptions around monosymptomatic nocturnal enuresis: findings from patient and physician surveys. Journal of Pediatric Urology 2018
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store