Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Dodano: 19 czerwiec 2019

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Z przeprowadzonego niedawno badania ankietowego wynika, że zarówno rodzice, jak i lekarze nie do końca rozumieją przyczynę nocnego moczenia1,3. Nie wywołują go wcale problemy psychiczne, a zaburzenia motoryczne układu moczowego1,4.

Problem, którego nie należy lekceważyć

Moczenie nocne jest niekontrolowanym oddawaniem moczu podczas snu2 i często dotyczy dzieci - szacuje się, że nawet co 10. siedmiolatek może nie kontrolować nocnego moczenia, a niekiedy problem ten trwa aż do wieku dorosłego3. W większości przypadków moczenie nocne jest stanem chorobowym spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem moczu w nocy lub zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego. Inną przyczyną może być niezdolność do wybudzania się na czas2. Moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego1, może natomiast wpływać na samoocenę dziecka, jego dobrostan psychiczny oraz funkcjonowanie w ciągu dnia1,4.

- Aby leczenie moczenia nocnego było skuteczne, lekarze powinni traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko jako objaw zaburzeń psychicznych - uważa dr Michał Maternik z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Wstyd i niska samoocena

Moczenie nocne może prowadzić do poczucia wstydu i niskiej samooceny, a skupianie się na możliwym podłożu psychologicznym powoduje, że wielu pacjentów nie szuka źródła w zaburzeniach fizjologicznych3,4. Według nowego badania pacjenci i ich opiekunowie zgłaszali, że moczenie nocne ma związek z zaburzeniami zachowania, takimi jak "trudności w utrzymaniu uwagi" (28%), "utrzymanie uwagi w szkole" (29%) czy "zaburzenia snu" (21%) wpływające na wyniki nauki. Te skutki często utrzymują się przez dłuższy czas: wielu rodziców w pierwszej kolejności szuka sposobu na zmianę stylu życia, a prawie połowa z nich w ogóle nie szuka pomocy dla swojego dziecka4.

- Przez dekady moczenie nocne uważano za nieskomplikowane schorzenie, które ustępuje samoistnie - zaznacza profesor Serdar Tekgul z Kliniki Urologii na Uniwersytecie Hacettepe w Turcji. - Obecnie jednak uznaje się je za złożoną chorobę uwarunkowaną przez kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierne wytwarzanie moczu w nocy.

Co roku w ostatni wtorek maja obchodzimy Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem i zwiększenie świadomości wśród rodziców i pracowników opieki medycznej.

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród lekarzy i pacjentów z regionu Chorwacji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii i Słowacji. Oceniane było zrozumienie przyczyn moczenia nocnego oraz jego wpływu na życie pacjentów oraz występowanie chorób współistniejących4.

Więcej informacji znajdziesz tutaj >> i tutaj >>

Światoy Dzień Moczenia Nocnego

SuchyPoranek.pl

Bibliografia

  1. Theunis M et al. Self-Image and Performance in Children with Nocturnal Enuresis. European Urology. 2002; 41:660-667
  2. Nevéus T. Nocturnal enuresis - theoretic background and practical guidelines. Pediatr Nephrol. 2011; 26:1207–1214
  3. Vande Walle J et al, Practical consensus guidelines for the management of enuresis. Eur J Pediatr 2012;171:971-983
  4. Maternik M. Understanding of and misconceptions around monosymptomatic nocturnal enuresis: findings from patient and physician surveys. Journal of Pediatric Urology 2018

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store