Boso, czyli zdrowo. Zalety uziemienia ciała

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 lipiec 2019

Chodzenie boso po ziemi może uchronić przed chorobami. Okazuje się bowiem, że nasze przewodzące prąd ciało potrzebuje, niczym urządzenia elektryczne, uziemienia, czyli kontaktu z ujemnie naładowaną powierzchnią. A taką jest właśnie ziemia, po której stąpamy.

Podczas spaceru na bosaka, dzięki przepływowi elektronów pomiędzy ziemią i ciałem, potencjał elektryczny organizmu wyrównuje się. Uziemienie pomaga pozbyć się niezrównoważonych ładunków elektrycznych krążących w naszym ciele. To właśnie one, według naukowców z uniwersytetu w Kalifornii (USA) i Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, prowadzących wspólnie badania, są odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób.

Polscy i amerykańscy badacze dowiedli, że uziemienie zwalcza bezsenność i sprawia, że wysypiamy się lepiej. Reguluje również rytm dobowy. Dzięki temu redukuje poziom kortyzolu, hormonu stresu, uspokaja, usuwa niepokój i zapobiega depresji. Zmniejsza też towarzyszący przemęczeniu ból stawów i sztywność mięśni. U uczestników badania zaobserwowano ponadto lekkie przyspieszenie tętna i zwiększenie się ilości tlenu we krwi, co skutkowało lepszym dotlenieniem i odżywieniem tkanek.

Okazało się także, że wskutek uziemienia normuje się rytm zatokowy serca, a krew ulega rozrzedzeniu, co zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, zawału i udaru. Dotykanie bosymi stopami ziemi poprawia także pracę układu odpornościowego oraz hormonalnego, zmniejsza reakcje zapalne w organizmie i redukuje odczuwanie bólu.

Źródło: ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3265077/

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store