Oliwki działają antynowotworowo

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Kup ten numer
Dodano: 25 lipiec 2019

Po owoce zielonej oliwki europejskiej i oliwę powinniśmy sięgać jak najczęściej. Produkty te zawierają bowiem oleuropeinę, która zapobiega rozwojowi nowotworów.

Ten cenny polifenol osiąga maksymalne stężenie we krwi mniej więcej po 2 godzinach i dociera do każdej komórki naszego ciała. Część oleuropeiny ulega w wątrobie przekształceniu do równie aktywnego przeciwnowotworowo metabolitu, hydroksytyrozolu. Obie substancje działają ponadto przeciwzapalnie, zwalczają infekcje wirusowe i bakteryjne oraz zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Badania przeprowadzone w 2010 r. na Qassim University (Arabia Saudyjska) dowodzą, że zielone oliwki to prawdziwi pogromcy nowotworów. Działając antyoksydacyjnie, zapobiegają uszkodzeniom nici DNA i powstawaniu pierwszych nieprawidłowych komórek. Jeśli jednak dojdzie do rozwoju nowotworu, hamują podziały tych komórek i zmuszają je do apoptozy, uruchamiając mechanizm programowanej śmierci. Uniemożliwia to rozrastanie się guza, a w dalszej perspektywie powstawanie przerzutów.

Oleuropeinę zawierają również liście oliwki europejskiej, z których zamknięty w kapsułkach ekstrakt można kupić w postaci suplementu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie gustują w charakterystycznym smaku oliwek.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002804/

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store