Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Dodano: 25 czerwiec 2019

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

Regularnie Ministerstwo Zdrowia ogłasza listę leków refundowanych. Koszty zakupu leków, które się na niej znalazły, częściowo pokrywa NFZ. To spore odciążenie domowego budżetu seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi lub śmiertelnymi, tym bardziej, że koszty niektórych terapii znacząco przekraczają ich możliwości finansowe.

Dlatego środowisko pacjentów i lekarzy onkologicznych jest zaskoczone, że zabrakło na niej nowolumabu, leku wykorzystywanego w immunoterapii chorych na nowotwory płaskonabłonkowe głowy i szyi. Jest on z powodzeniem stosowany w terapii u pacjentów z przerzutami lub nawrotem choroby i refundowany w wielu krajach Europy - ale nie w Polsce. Na ten nowotwór na pewnym etapie życia zapadnie 20-30 na 100 tys. mężczyzn.

W podobnej sytuacji znaleźli się chorzy na raka jelita grubego: refundowane dotąd leki cetuksymab i bewacyzumab nie znalazły się na nowej liście. To cios dla ponad 2700 pacjentów, zwłaszcza że rak jelita grubego odznacza się wysoką śmiertelnością: z diagnozowanych co roku ok. 19 tys. przypadków aż 13 tys. okaże się śmiertelnych.

Również rodziny z chorobą Fabry'ego ponownie nie doczekały się pomocy od państwa. To genetyczne schorzenie powoduje m.in. brak potliwości, co w okresie letnim oznacza stany zagrożenia udarem, a nawet śmiercią zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych pacjentów. Koszt terapii enzymatycznej, która pozwala im żyć i podejmować aktywność zawodową to kilkadziesiąt tys. rocznie.

Pacjentom pozostaje jedynie nadzieja, że nagłośnienie ich sytuacji wpłynie na decyzję Ministerstwa Zdrowia i sprawi, że leki znajdą się na kolejnej liście.

Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r.

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store