Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Dodano: 25 czerwiec 2019

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

Regularnie Ministerstwo Zdrowia ogłasza listę leków refundowanych. Koszty zakupu leków, które się na niej znalazły, częściowo pokrywa NFZ. To spore odciążenie domowego budżetu seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi lub śmiertelnymi, tym bardziej, że koszty niektórych terapii znacząco przekraczają ich możliwości finansowe.

Dlatego środowisko pacjentów i lekarzy onkologicznych jest zaskoczone, że zabrakło na niej nowolumabu, leku wykorzystywanego w immunoterapii chorych na nowotwory płaskonabłonkowe głowy i szyi. Jest on z powodzeniem stosowany w terapii u pacjentów z przerzutami lub nawrotem choroby i refundowany w wielu krajach Europy - ale nie w Polsce. Na ten nowotwór na pewnym etapie życia zapadnie 20-30 na 100 tys. mężczyzn.

W podobnej sytuacji znaleźli się chorzy na raka jelita grubego: refundowane dotąd leki cetuksymab i bewacyzumab nie znalazły się na nowej liście. To cios dla ponad 2700 pacjentów, zwłaszcza że rak jelita grubego odznacza się wysoką śmiertelnością: z diagnozowanych co roku ok. 19 tys. przypadków aż 13 tys. okaże się śmiertelnych.

Również rodziny z chorobą Fabry'ego ponownie nie doczekały się pomocy od państwa. To genetyczne schorzenie powoduje m.in. brak potliwości, co w okresie letnim oznacza stany zagrożenia udarem, a nawet śmiercią zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych pacjentów. Koszt terapii enzymatycznej, która pozwala im żyć i podejmować aktywność zawodową to kilkadziesiąt tys. rocznie.

Pacjentom pozostaje jedynie nadzieja, że nagłośnienie ich sytuacji wpłynie na decyzję Ministerstwa Zdrowia i sprawi, że leki znajdą się na kolejnej liście.

Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r.

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store