Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Dodano: 12 lipiec 2019

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Osoby cierpiące z powodu alzheimera lub pragnące go uniknąć, powinny przejść na dietę bogatą w kwas ferulowy. Jego źródłem w pożywieniu są marchew, pomidory, ryż, pszenica i owies. Badanie na myszach potwierdziło skuteczność kwasu w walce z chorobą Alzheimera.

Kwas felurowy jest antyoksydantem, ma też działanie żółciopędne. Jest testowany jako potencjalne lekarstwo na kilka odmian raka.

Drugi ważny składnik to galusan epigallokatechiny. To flawonoid stanowiący nawet 1/3 suchej masy zielonej herbaty. W badaniu na myszach substancja ta w 3 miesiące poprawiła pamięć zwierząt. Podawano ją w dawce 30 mg na 1 kg masy ciała - jest to dawka również dobrze tolerowana przez ludzi, jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Obie substancje prawdopodobnie zapobiegały powstawaniu blaszek beta-amyloidowych, łagodziły stany zapalne i zmniejszały stres oksydacyjny w mózgu.

Specjaliści wiedzą, że nie zawsze badania na zwierzętach laboratoryjnych przekładają się na ludzkich pacjentów, są jednak przekonani, że holistyczne podejście do problemu alzheimera, uwzględniające odpowiednie nawyki żywieniowe, może poprawić kondycję układu nerwowego.

Źródło: J Biol Chem, 2019; 294: 2714

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store