Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Dodano: 12 lipiec 2019

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Osoby cierpiące z powodu alzheimera lub pragnące go uniknąć, powinny przejść na dietę bogatą w kwas ferulowy. Jego źródłem w pożywieniu są marchew, pomidory, ryż, pszenica i owies. Badanie na myszach potwierdziło skuteczność kwasu w walce z chorobą Alzheimera.

Kwas felurowy jest antyoksydantem, ma też działanie żółciopędne. Jest testowany jako potencjalne lekarstwo na kilka odmian raka.

Drugi ważny składnik to galusan epigallokatechiny. To flawonoid stanowiący nawet 1/3 suchej masy zielonej herbaty. W badaniu na myszach substancja ta w 3 miesiące poprawiła pamięć zwierząt. Podawano ją w dawce 30 mg na 1 kg masy ciała - jest to dawka również dobrze tolerowana przez ludzi, jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Obie substancje prawdopodobnie zapobiegały powstawaniu blaszek beta-amyloidowych, łagodziły stany zapalne i zmniejszały stres oksydacyjny w mózgu.

Specjaliści wiedzą, że nie zawsze badania na zwierzętach laboratoryjnych przekładają się na ludzkich pacjentów, są jednak przekonani, że holistyczne podejście do problemu alzheimera, uwzględniające odpowiednie nawyki żywieniowe, może poprawić kondycję układu nerwowego.

Źródło: J Biol Chem, 2019; 294: 2714

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store