Komórki macierzyste na porost włosów

Dodano: 30 lipiec 2019

Jednym z najstarszych problemów zdrowotnych i kosmetycznych, z jakimi mierzy się ludzkość, jest utrata włosów. Naukowcy mają pomysł, jak w końcu go rozwiązać.

Co jakiś czas pojawia się informacja, że specjaliści są coraz bliżej wylezienia sposobu na porost gęstych włosów u łysiejących osób. Media pękają w szwach od reklam cudownych szamponów czy suplementów. Ale niewiele tak naprawdę dzieje się w tym temacie - większość dostępnych środków, chociaż może wspomagać organizm, nie rozwiązuje problemu u podstaw.

Teraz eksperci przedstawiają nową metodę leczenia łysienia: przeszczep komórek macierzystych. Czym różni się on od znanego już przeszczepu włosów? W przypadku tego drugiego przenosi się w ramach przeszczepu autologicznego (dawca i biorca to ta sama osoba) rozwinięte już włosy, które pewnego dnia zakończą żywot i wypadną, a na ich miejsce trzeba będzie wszczepić nowe. Przeniesienie komórek macierzystych powinno sprzyjać wyrastaniu włosów i zmniejszać konieczność kolejnych przeszczepów.

Cykl życia włosa może trwać nawet kilka lat, zawsze jednak kończy się jego śmiercią (katagen). W fazie telogenu martwy włos powinien zostać zastąpiony nowym i to właśnie w przypadku osób łysych chcą osiągnąć naukowcy.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41467-018-07579-y

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store