Komórki macierzyste na porost włosów

Dodano: 30 lipiec 2019

Jednym z najstarszych problemów zdrowotnych i kosmetycznych, z jakimi mierzy się ludzkość, jest utrata włosów. Naukowcy mają pomysł, jak w końcu go rozwiązać.

Co jakiś czas pojawia się informacja, że specjaliści są coraz bliżej wylezienia sposobu na porost gęstych włosów u łysiejących osób. Media pękają w szwach od reklam cudownych szamponów czy suplementów. Ale niewiele tak naprawdę dzieje się w tym temacie - większość dostępnych środków, chociaż może wspomagać organizm, nie rozwiązuje problemu u podstaw.

Teraz eksperci przedstawiają nową metodę leczenia łysienia: przeszczep komórek macierzystych. Czym różni się on od znanego już przeszczepu włosów? W przypadku tego drugiego przenosi się w ramach przeszczepu autologicznego (dawca i biorca to ta sama osoba) rozwinięte już włosy, które pewnego dnia zakończą żywot i wypadną, a na ich miejsce trzeba będzie wszczepić nowe. Przeniesienie komórek macierzystych powinno sprzyjać wyrastaniu włosów i zmniejszać konieczność kolejnych przeszczepów.

Cykl życia włosa może trwać nawet kilka lat, zawsze jednak kończy się jego śmiercią (katagen). W fazie telogenu martwy włos powinien zostać zastąpiony nowym i to właśnie w przypadku osób łysych chcą osiągnąć naukowcy.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41467-018-07579-y

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Od chorych zębów do raka wątroby

Od chorych zębów do raka wątroby

Osoby, które cierpią na choroby przyzębia (takie jak krwawienie z dziąseł lub ubytki w uzębieniu), są nawet o 75% bardziej zagrożone zachorowaniem na nowotwór wątrobowokomórkowy.

Kancerogenne patogeny w krowim mleku i mięsie?

Kancerogenne patogeny w krowim mleku i mięsie?

Od najmłodszych lat karmieni jesteśmy informacjami o zdrowotnych właściwościach mleka. Co drugi Polak spożywa mleko każdego dnia, a kolejne 40% kilka razy w tygodniu. 

Chodź na boso - uziemienie łagodzi ból

Chodź na boso - uziemienie łagodzi ból

Ludzkie ciało jest naturalnym przewodnikiem prądu, ponieważ zbudowane jest głównie z wody i minerałów.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store