Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Dodano: 30 sierpień 2019

Powszechnie stosowane diety i suplementy przynoszą mniej korzyści niż dotychczas sądzono. Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine przedstawiają analizę 24 suplementów i różnych diet zastosowanych w 277 badaniach.

Przegląd danych z setek badań klinicznych z udziałem prawie 1 mln osób wzbudza kontrowersyjne i jest powodem do ciągłych debat. Badacze odkryli, że tylko kilka z 16 popularnych suplementów i tylko 1 z 8 ocenianych diet miały zauważalny wpływ na wyniki sercowo-naczyniowe. Kwas foliowy, ograniczenie soli i dieta o bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 wykazały pewne korzyści.

Co najmniej jedno doniesienie wykazało niekorzystne skutki przyjmowania wapnia razem z witaminą D - zwiększało to ryzyko udaru, prawdopodobnie dlatego, że zwiększała się krzepliwość krwi i twardnienie tętnic.

Autorzy badania podkreślają, że często marnujemy pieniądze, wydając je na coś, co w ogóle nie pomaga. Suplementy, co do których nie potwierdzono ochronnego działania na układ sercowo-naczyniowy to większość witamin z grupy B, witamina A, C, D, E, a także beta-karoten, wapń, żelazo, antyoksydanty i multiwitaminy.

Z badanych suplementów jedynie kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3 wykazywały pewne pozytywne działanie na układ krążenia. Przyjmowanie kwasu foliowego zmniejszało ryzyko udaru. Jednak istnieją pewne wątpliwości co do sformułowanych wniosków, gdyż badania zostały przeprowadzone w Chinach, gdzie występują deficyty kwasu foliowego w przeciętnej diecie. Nie ma pewności, że ochronne działanie kwasu foliowego potwierdzi się u osób bez niedoborów witaminowych.

Kwasy omega-3 przyjmowane w dużych dawkach zmniejszały liczbę chorób sercowo-naczyniowych. Jednak najlepsze efekty suplementacji uzyskały osoby, które na co dzień spożywały bardzo mało ryb i owoców morza (naturalnych źródeł omega-3).

Podobne wątpliwości dotyczyły skuteczności diet o potencjalnym działaniu ochronnym na serce. Powszechnie okrzyknięta jako najzdrowsza dla serca dieta śródziemnomorska poddana została ponownej analizie. Wykryto nieścisłości metodologiczne i uznano, że dieta śródziemnomorska ma jedynie neutralne działanie na układ krążenia. Ostatecznie nie potwierdzono leczniczych właściwości diety śródziemnomorskiej na układ sercowo-naczyniowy.

Jedyną interwencją dietetyczną, która wykazywała wyraźne korzyści zdrowotne było ograniczenie spożycia soli. Dieta niskosodowa zmniejszała ryzyko śmierci z powodów sercowo-naczyniowych u osób z nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo, u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi obniżała ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny.

W przypadku analizowanych diet, jak i suplementów pojawiają się pewne wątpliwości, gdyż badania rzadko uwzględniają indywidualną wrażliwość organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Przykładowo, u niektórych osób niewielki dodatek soli w diecie może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, a u innych nawet znaczna zawartość soli nie wpłynie na wartość ciśnienia. Badania żywieniowe są często trudne do interpretacji, gdyż nie traktują badanych osób indywidualnie, tylko jako jednolitą zbiorowość.

Źródło: DOI: 10.7326/M19-0341

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store