Zgaś światło w sypialni dziecka

Dodano: 16 wrzesień 2019

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Ekspozycja dziecka na jasne światło tuż przed snem, powoduje problemy z zasypianiem.

Samo zasypianie ściśle związane jest z poziomem melatoniny, hormonu, który reguluje rytm dobowy snu i czuwania. Wydzielanie melatoniny jest zwykle niskie w ciągu dnia, a wieczorem wzrasta, co ułatwia zasypianie. Światło, szczególnie jasne hamuje produkcję melatoniny co opóźnia zaśnięcie.

Sprawdzili to badacze z Uniwersytetu Kolorado w Boulder przeprowadzając eksperyment na grupie 10 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Przez pięć dni dzieci przebywały w pomieszczeniach o standardowym oświetleniu, w tym czasie badacze mierzyli poziom melatoniny. Szóstego dnia sypialnie dzieci zostały całkowicie przyciemnione, niczym jaskinie. Po całym dniu funkcjonowania przy słabym oświetleniu ponownie pobrano poziom hormonu. Kolejnego dnia, godzinę przed snem zaproponowano dzieciom zabawę w jasnym pokoju przy podświetlanym szklanym stole.

Okazało się, że dzieci, które przebywały w przyciemnionym pokoju zasypiały o około 45 minut wcześniej niż dzieci przebywające w pokoju o standardowym oświetleniu. W przyciemnionym pokoju wzrost produkcji melatoniny przypadał na wcześniejszą godzinę.

Po wieczornej zabawie na podświetlanym stole dzieci miały problem z zaśnięciem, zaobserwowano drastyczny spadek produkcji melatoniny o 90 % w porównaniu z dniem poprzednim. Efekt ten utrzymywał się nawet po powrocie dzieci do ciemnego pomieszczenia, a po upływie 50 minut większość z nich nie uzyskała nawet 50% stężenia melatoniny w porównaniu z dniem poprzednim.

Nieraz obserwujemy dzieci, które słaniają się na nogach ze zmęczenia, przekręcają z boku na bok i nie mogą zasnąć. Powodem może być nawet chwilowe przebywanie w jasnym pomieszczeniu tuż przed snem. Podobny efekt może wywołać wpatrywanie się w ekran telefonu czy tabletu.

Doi: 10.14814/phy2.13617

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store