Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Dodano: 20 listopad 2019

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Resweratrol blokuje sygnały stresowe w mózgu i może również pomóc przy innych zaburzeniach neurologicznych, takich jak depresja i lęk. Resweratrol znajdziemy w skórce i nasionach winogron, a także w owocach jagodowych (maliny, jagody, borówki), więc podobne uspokajające efekty można uzyskać zjadając owoce.

Naukowcy z University of Buffalo twierdzą, że resweratrol może być skuteczną alternatywą dla leków stosowanych w leczeniu depresji i lęków.

Tylko około jedna trzecia osób cierpiących na depresję otrzymuje leki przeciwdepresyjne, co może być spowodowane tym, że leki są nieskuteczne. Większość leków przeciwdepresyjnych koncentruje się na serotoninie, podczas gdy bardziej prawdopodobnym winowajcą wywołującym depresję jest kortykosteron, który reguluje reakcję organizmu na stres. Nadmierny stres może skutkować zbyt dużą ilością hormonu krążącego w mózgu, co może przyczynić się do rozwoju depresji lub innych zaburzeń psychicznych, mówi główny badacz Xiaoxing Yin.

Resweratrol działa na kortykosteron, dlatego może być bardziej skuteczny w walce z depresją i lękami. Aby przetestować tę teorię, Yin i jego zespół podawali resweratrol myszom laboratoryjnym, u których poziom kortykosteronu został wcześniej podniesiony. Wyniki badań na myszach były obiecujące, co daje nadzieję, że resweratrol może również łagodzić depresją lub lęk u ludzi.

Źródło: Neuropharmacology, 2019;153: 20-31

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store