Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Dodano: 22 listopad 2019

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze nie jest w pełni wykorzystywane.

Złocień maruna - pospolita roślina ogrodowa, która zwalcza migrenę i ból stawów, a także pomaga w leczeniu białaczki, powszechnie uważanej za przewlekłą i wręcz nieuleczalną chorobę. Naukowcy wyizolowali ze złocienia maruna związek o nazwie partenolid, który ma zadanie zabijać komórki przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL).

Naukowcy z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii odkryli metodę izolowania i modyfikacji tego związku w celu zwiększenia jego właściwości przeciwnowotworowych. Partenolid zwiększa liczbę niestabilnych cząsteczek w komórkach rakowych, dopóki nie osiągną punktu, w którym ulegną samozniszczeniu.

Badania pokazują, że niewiele jest związków, które w taki sposób, jak pertenolid atakują komórki CLL. Podobne wnioski zgłaszali już w 2005 r. naukowcy z University of Rochester Medical School, którzy odkryli, że 18 godzinna ekspozycja na partenolid może zabić komórki białaczkowe, pozostawiając wokół nich same zdrowe komórki.

Naukowcy z Rochester odkryli również, że partenolid jest skuteczniejszy niż cytarabina - standardowy lek przeciw białaczce, ponieważ jest ona "umiarkowanie toksyczna" dla komórek rakowych, ale "wysoce toksyczna" dla zdrowych komórek, a więc może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Źródło: MedChemComm, 2019; 10: 1379-90

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store