Pokaż z kategorii:

Opinie i kontrowersje

Mały Jaś i Wielka Machina NFZ

Mały Jaś i Wielka Machina NFZ

Jaś nie jest małym chłopcem, o nie. Jaś jest całkiem poważnym facetem, ma swoje kieszonkowe, własny telefon, a nawet psa, z którym wychodzi codziennie rano na spacer. No cóż, poważne obowiązki, jak przystało na poważnego dziewięciolatka. Jaś chodzi do szkoły, uczy się przyzwoicie i jak każdy chłopiec w tym wieku ma przygody: obdrapane kolana, kilka siniaków, podarte spodnie. Na ogół nic wielkiego. Ale to w czwartek, to naprawdę było coś.

O zmianie nawyków - afrykańskie refleksje o szczęśliwym życiu

O zmianie nawyków - afrykańskie refleksje o szczęśliwym życiu

Zmiana nawyków jest jak wychodzenie z kolonizacji - niby stare nam przeszkadza, ale nie wiemy, jak stworzyć nowe. Tkwimy więc często w okresie przejściowym, męcząc się, próbując stworzyć nową wartość, lepszą od poprzedniej.

Fritz Perls: jedność ciała i umysłu

Fritz Perls: jedność ciała i umysłu

Miał zostać wybitnym prawnikiem jak jego wuj. Zajął się jednak psychiatrią i zdobył rozgłos nie mniejszy niż Freud. Jest autorem innowacyjnej terapii Gestalt, opartej na psychoanalizie, psychodramie i egzystencjalizmie.

Paulina Młynarska - Terapia mnie ocaliła

Paulina Młynarska - Terapia mnie ocaliła

Niestała? Raczej poszukująca: prawdziwej siebie i spokoju w życiu. Odważna i gotowa na zmiany. "Cenię siebie za to, że w pewnym momencie potrafię spakować walizki", przyznaje Paulina Młynarska. Ma za sobą cztery rozwody, wiele zawodowych zawirowań, przeprowadzek z miejsc, w których próbowała zapuścić korzenie, i kilkanaście lat terapii. Trzy lata temu sprzedała cały dobytek i wyjechała w długą podróż po Azji. Tam dotarła wreszcie do własnego "ja". Dziś, jako certyfikowana nauczycielka jogi, zabiera kobiety do swojego "Miejsca Mocy" na Bali, do Birmy i na Kretę, gdzie mieszka od roku. Uczy je nie tylko asan, ale i tego, co sama w sobie przepracowała: "szczęście jest decyzją".

Manuela Gretkowska - widzę i słyszę więcej

Manuela Gretkowska - widzę i słyszę więcej

Rozmowa z Manuelą Gretkowską, pisarką, eseistką, osobą wolną i pragnącą wolności dla każdego. Podczas nagrywania wywiadu towarzyszył nam mąż Manueli, Piotr Pietucha, psychoterapeuta, współautor jej dwóch książek i autor kilku własnych. Ona - przebojowa, silna po męsku, on - łagodny i rozumiejący kobiety. Opowiadają o tym, jak wspólnie wygrać małżeński maraton, nie zwariować w konserwatywnej Polsce i żyć zdrowo na przekór wszystkiemu.

Podcast: Supersuplement leczący cukrzycę typu 2

Podcast: Supersuplement leczący cukrzycę typu 2

Czy L-karnozyna powstrzyma epidemię insulinooporności?

Podcast: Rutynowe szczepienia chronią tylko przez 10 lat

Podcast: Rutynowe szczepienia chronią tylko przez 10 lat

Czy szczepionki są rzeczywiście tak skuteczne, jak się nam wmawia?

Spirulina - zielone złoto Hawajów

Spirulina - zielone złoto Hawajów

O tym, jak warunki uprawy wpływają na jakość spiruliny i jej prozdrowotne działania na nasz organizm, rozmawiamy z dr. Geraldem R. Cysewskim z University of California w Berkeley, światowym autorytetem w dziedzinie mikroalg oraz założycielem firmy Cyanotech - głównego producenta tych mikroalg na świecie.

Pacjent internetowy. Czy w sieci uzyskamy właściwą diagnozę?

Pacjent internetowy. Czy w sieci uzyskamy właściwą diagnozę?

Żyjemy w czasach internetu. Odkąd komputery wkroczyły do naszego świata, coraz więcej dziedzin życia zaczyna istnieć w sferze rzeczywistości wirtualnej.

Czy paracetamol może być niebezpieczny? Zanim podasz lek...

Czy paracetamol może być niebezpieczny? Zanim podasz lek...

Reklama kłamie - dla nikogo nie jest to niespodzianką. Przyzwyczailiśmy się do niesamowitej puszystości włosów poddanych zabiegom... w Photoshopie, do nieskazitelnie białych ubrań, które w dodatku po wyjęciu z pralki są zupełnie suche.

Czy można ufać lekarzom?

Czy można ufać lekarzom?

Przychodzi pacjent do lekarza i... często ma gotową diagnozę i wymyślony sposób leczenia. Znamy to? Jasne, że znamy. Komu z nas nie zdarzyło się w pierwszym zdaniu powiedzieć: "Panie doktorze, mam zapalenie gardła, proszę o antybiotyk". Ale są też inni pacjenci, cierpiący na poważne schorzenia, którzy oczekują, że lekarz ich wysłucha, zrozumie, że zastanowi się, jak im pomóc.

Podcast: Fake newsy w medycynie

Podcast: Fake newsy w medycynie

Czy amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz inne organizacje rządowe mają wpływ na to, co publikują media?

Podcast: Dieta paleo

Podcast: Dieta paleo

Jak dieta paleo wpływa na nasz organizm? Czy warto ją stosować?

Słowa lekarza jak wyrok

Słowa lekarza jak wyrok

Marek ma 27 lat i... dwa miesiące życia przed sobą. Gdy zdawał maturę, wpadł w depresję. Szczęśliwie trafił na psychiatrę, który oprócz leków zalecił mu psychoterapię i sport. Po roku Marek był nowym człowiekiem.

Joseph Pilates - uzdrowiciel z wyspy Man

Joseph Pilates - uzdrowiciel z wyspy Man

W 1883 roku w niewielkim niemieckim miasteczku przyszedł na świat Joseph Pilates, syn gimnastyka i naturopatki. Dorastał w domu, gdzie matka zastępowała leki ziołami i naturalnymi terapiami, a ojciec w sprawnym ciele upatrywał sposobu na radzenie sobie z chorobami.

Internetowi dawcy nasienia: czy można im ufać?

Internetowi dawcy nasienia: czy można im ufać?

Lubimy, gdy udaje się nam coś kupić po niższej cenie. Ale czy w przypadku dzieci powinniśmy oszczędzać?

Sztuka w służbie pacjenta

Sztuka w służbie pacjenta

Do gabinetu lekarza medycyny holistycznej przychodzi pacjent. Po przeprowadzeniu badania i ocenie rezultatów dotychczas stosowanych terapii rozpocznie się proces leczenia. Obejmie ono także psychikę chorego, w czym pomogą... artyści różnych dziedzin sztuki.

Dominik Rettinger: Miałem wielkie szczęście

Dominik Rettinger: Miałem wielkie szczęście

Rozmowa z Dominikiem Rettingerem, pisarzem, kulturoznawcą, filmowcem i scenarzystą obdarzonym niezwykłą wyobraźnią. Jest współautorem scenariusza "Ekipy", pierwszego i jedynego polskiego serialu, który doszedł do półfinału Emmy Awards i walczył o nagrodę z takimi hitami jak "Gra o Tron" i "Downton Abby". Buddysta, człowiek szukający wewnętrznej harmonii i spokoju.

Ewa Wachowicz: Góry nauczyły mnie pokory

Ewa Wachowicz: Góry nauczyły mnie pokory

Prowadzi program "Ewa gotuje", jest jurorką w "Top Chef", wydaje autorskie książki kulinarne, szefuje restauracji Zalipianki w ukochanym Krakowie. Ale jej świat nie kręci się tylko wokół kuchni. Ewa Wachowicz ma duszę wojowniczki, która do pełni szczęścia cały czas potrzebuje silnych doznań. "Bo nic tak nie przyprawia życia, jak adrenalina", wyjaśnia. Od lat uprawia wspinaczkę skałkową i zdobywa najwyższe górskie szczyty. Robi to z pasją, ale nie za wszelką cenę. Za bardzo ceni życie. A ma dla kogo żyć... Córka, Ola, podarowała jej kiedyś książkę o górach, w której napisała: "Mamusiu, pamiętaj, że góra jest dopiero wtedy zdobyta, kiedy Ty do mnie szczęśliwie powrócisz". I to jest jej motto...

Jak działają sekty?

Jak działają sekty?

Rozmowa z Sylwią Wojtysiak, psychoterapeutką.

Witaminy w naszym życiu

Witaminy w naszym życiu

Temat witamin jest bardzo fascynujący. Ostatnio po raz kolejny obejrzałam film o losach więźnia nazywanego Papillon. Polecam szczególnie starszą wersję filmu, z 1973 r. Fabuła została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Tytułowy Papillon został niesłusznie skazany za morderstwo, a wyrok miał odsiadywać w nieludzkich warunkach w kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Co zwróciło moją uwagę - Papi za dwukrotną próbę ucieczki został ukarany w sumie 7-letnią izolacją w karcerze o wymiarach pięciu kroków kwadratowych. Pił tylko wodę i lurę zamiast zupy, czasem jadł robaki, jeśli się jakieś trafiły. Miał ograniczony dostęp do promieni słonecznych.

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Nowości

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

30 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Leczenie

Zaufaj tym, którzy znają się na rzeczy

W dzisiejszych czasach często nasze zaufanie zdobywają osoby, które normalnie by tego zaufania nie zdobyły. Bywa tak, że wierzymy komuś na słowo dlatego, że jest popularny i jest to cecha bardzo częsta w naszych czasach. Może się jednak okazać, że nasze ślepe zaufanie przywiedzie nas do problemów.

Wiele osób, w momencie gdy pojawią się u nich jakieś dolegliwości bólowe czy objawy, które mogą wskazywać na choroby, to nie udajemy się do lekarza, lecz otwieramy okienko przeglądarki i wpisujemy objawy w wyszukiwarkę. Często jest tak, że w efekcie podejrzewamy u siebie chorobę, której wcale nie mamy, więc tak naprawdę nie warto kierować się tym, co wyczytamy w Internecie.

Leczenie boreliozy - co warto wiedzieć?

Jeżeli lubisz poczytać artykuły na różne tematy związane ze zdrowiem, to warto wybierać osoby, które są fachowcami w swojej dziedzinie. Na stronie Wywiady znajdziesz wiele ciekawych rozmów z osobami, które znają się na swoich tematach. Warta polecenia jest rozmowa z Jarosławem Kasprzakiem na temat boreliozy. Temat tej choroby jest nagłaśniany, jednak na razie nie ma rzetelnych informacji na jej temat. W sezonie występowania kleszczy słychać nieco więcej o chorobach odkleszczowych, jednak wiedza ta jest szczątkowa. Leczenie boreliozy w wielu wypadkach zaczyna się bardzo późno, a wiele osób nawet nie wie, że jest chore na boreliozę.

Przeczytać warto także artykuły na temat tlenoterapii hiperbarycznej oraz artykuł o holistycznej ginekologii.