Czy paracetamol może być niebezpieczny? Zanim podasz lek...

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2019

Kup ten numer

Reklama kłamie - dla nikogo nie jest to niespodzianką. Przyzwyczailiśmy się do niesamowitej puszystości włosów poddanych zabiegom... w Photoshopie, do nieskazitelnie białych ubrań, które w dodatku po wyjęciu z pralki są zupełnie suche.

Co gorsza, niektóre reklamy leków i tzw. wyrobów medycznych również wprowadzają w błąd, a to przecież może wpłynąć na nasze zdrowie! Nie chodzi mi o sytuacje, kiedy "lekarz” w reklamie poleca jakiś środek na gardło. Moją uwagę przykuło coś innego. Przejdę do konkretów.

Pierwsza sprawa dotyczy wybielania zębów. W reklamach widzimy panią stomatolog, która zaleca swoim pacjentom stosowanie past i innych środków nadających zębom biały kolor, niezależnie od ich naturalnego wybarwienia. Zapomina przy tym dodać, że zęby o naturalnie żółtym odcieniu są mocniejsze, a jednym z pierwszych objawów próchnicy mogą być występujące na nich białe plamy. Jeśli pozwolimy zębom zachować naturalny żółtawy kolor, dentysta szybciej wykryje próchnicę. Wybielenie spowoduje, że dopiero kiedy pojawią się ubytki lub szare i czarne przebarwienia, możliwa będzie ingerencja. A przecież próchnica we wczesnym stadium jest odwracalna! Istnieją specjalne pasty remineralizujące, a także pewne produkty spożywcze, które warto włączyć do diety.

Chcesz mieć piękny uśmiech? Nie wybielaj zębów! Dobierz szminkę w takim kolorze, który sprawi, że twoje zęby będą wydawały się białe. Jednocześnie zwracaj uwagę podczas codziennej toalety, czy nie dostrzegasz na ich powierzchni jaśniejszych przebarwień.

Drugie zagadnienie dotyczy lekarstw bez recepty w postaci proszku, który należy zalać ciepłą wodą i wypić w razie pierwszych objawów przeziębienia. Zawierają one znaczną ilość paracetamolu i witaminy C, dzięki czemu po ich zastosowaniu najpierw z łatwością zasypiamy, a potem budzimy się pełni życia i chęci do działania. Ale te leki tak naprawdę wcale nie przywracają nas do zdrowia, a jedynie tłumią objawy choroby. Co więcej, zapobiegają gorączce - naturalnemu mechanizmowi obronnemu, którego zadaniem jest dosłownie ugotować mikroskopijnego wroga. W efekcie już następnego dnia po ich zastosowaniu możemy wrócić do pracy (co zresztą również jest pokazywane w reklamach) i... rozsiewać patogeny. Na stronie brytyjskiej służby zdrowia (NHS) możemy przeczytać, że zadaniem paracetamolu jest złagodzić ból i obniżyć gorączkę, a nie wyleczyć z przeziębienia czy grypy. Od tego są bowiem leki przeciwwirusowe.

Sama padłam niejako ofiarą reklamy paracetamolu, ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć: na szczęście! Tak jak wielu czytelników "Holistic Health” mam psa. Pewnego razu, kiedy Misiek miał ciepły, cieknący nos, postanowiłam napoić go właśnie takim roztworem przeciwgorączkowym. Mądry psiak nie chciał pić, ale to mnie nie zraziło: jedną saszetkę rozpuszczoną w 0,5 l wody podałam mu strzykawką do pyska. Dopiero następnego dnia mogłam z nim pójść do weterynarza. Pani doktor, usłyszawszy jak bardzo przejęłam się pierwszymi objawami infekcji u pupila i jak chciałam je załagodzić, omal nie straciła panowania nad sobą. Dowiedziałam się, że paracetamol jest niebezpieczny dla psów i może spowodować wiele powikłań zdrowotnych. Od tamtej pory nigdy nie podałam żadnemu mojemu zwierzęciu leku bez wiedzy i zgody lekarza. Sama też zaczęłam stosować tę zasadę wobec siebie i zalecam to wszystkim czytelnikom "Holistic Health”.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store