Joseph Pilates - uzdrowiciel z wyspy Man

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Kup ten numer

W 1883 roku w niewielkim niemieckim miasteczku przyszedł na świat Joseph Pilates, syn gimnastyka i naturopatki. Dorastał w domu, gdzie matka zastępowała leki ziołami i naturalnymi terapiami, a ojciec w sprawnym ciele upatrywał sposobu na radzenie sobie z chorobami.

Joseph był jednak dzieckiem chorowitym, cierpiał na astmę i gorączkę reumatyczną, wyróżniał się niskim wzrostem i delikatną posturą, rozwinęła się u niego krzywica. Z tego też powodu był obiektem kpin i docinków rówieśników, którzy nieustannie mu dokuczali. Pilates zamiast załamać się, postanowił sam zadbać o swoje zdrowie, by nie być już obiektem zaczepek. Skorzystał z wiedzy przekazywanej mu przez rodziców i zaczął od treningu prawidłowego oddychania. Sam wypracował technikę, która pomogła mu opanować astmę i dotlenić organizm. Zaczął też regularnie ćwiczyć, najpierw na miarę możliwości swojego słabego ciała, później coraz intensywniej, a że wszystkie ćwiczenia wykonywał na wolnym powietrzu w samych szortach, wkrótce także krzywica zaczęła ustępować, ponieważ organizm otrzymał potrzebną mu witaminę D.

Stan zdrowia Josepha stopniowo się poprawiał, zaczął więc trenować gimnastykę, kulturystykę, jogę i narciarstwo. Oddawał się też medytacji, łącząc ze sobą różne systemy ćwiczeń dla ducha i ciała. Przy wsparciu rodziców już w wieku 14 lat na tyle poprawił swój wygląd i postawę, że pozował jako model do zajęć przedstawiających anatomię człowieka. W wieku 19 lat odmieniony Joseph Pilates wyemigrował do Londynu, gdzie niezwykła sprawność fizyczna pozwoliła mu rozpocząć karierę cyrkowca. Dorabiał, biorąc udział w walkach bokserskich.

Dwa lata później wraz z wybuchem I wojny światowej życie młodego mężczyzny zmieniło się jednak diametralnie. Wszyscy Niemcy i Austriacy mieszkający w Wielkiej Brytanii zostali uznani za wrogów i trafili do obozów dla internowanych na wyspie Man, leżącej u wybrzeży Irlandii. Na niewielkim terenie stłoczono kilkadziesiąt tysięcy osób. I paradoksalnie to właśnie pobyt w tym strasznym miejscu był dla Josepha przełomowy.

Pracując jako sanitariusz w obozowych szpitalach, spotykał się z niepełnosprawnością i kalectwem, wielu pacjentów było unieruchomionych. Choć nie miał wsparcia we władzach obozu, postanowił pomóc współtowarzyszom i opracował ćwiczenia, które miały usprawnić chorych i pomóc im pokonać ograniczenia. Jego zaangażowanie dało ludziom pozbawionym nadziei zajęcie i cel w życiu, a codzienne ćwiczenia i dbanie o kondycję znacząco podnosiły morale, jednocześnie usprawniając ciała. Tak oto pośrodku Morza Irlandzkiego na samotnej wyspie Man, w piekle toczącej się wojny, narodziła się metoda ćwiczeń znana po dziś dzień jako pilates.

Joseph Pilates uważał, że każdy może i powinien ćwiczyć dla zdrowia ciała i ducha. Zaczął więc rehabilitować żołnierzy przykutych do łóżek. Twierdził, że nawet pozycja leżąca nie stanowi przeszkody w wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Wyciągał z łóżek sprężyny i wykorzystywał je do konstruowania prostych dźwigni, które pozwalały na trening mięśni rąk, grzbietu i nóg. Osobom, które nie poruszały się sprawnie, ordynował ćwiczenia niewymagające wysiłku, polegające na odpowiednim napinaniu mięśni. W swojej pracy połączył elementy jogi, sztuk walk Wschodu, medytacji, baletu, tai-chi i gimnastyki. Wszystkie ćwiczenia dostosowywał do możliwości konkretnego pacjenta i jego stanu zdrowia. Efekt był taki, że chorzy i niepełnosprawni objęci taką opieką mniej chorowali i jako jedyni unikali obozowych epidemii, np. grypy. A co najważniejsze, po pewnym czasie odzyskiwali sprawność fizyczną i wstawali z łóżek.

Po zakończeniu wojny Pilates powrócił do Niemiec i rozpoczął pracę z Rudolphem Labanem, tancerzem i choreografem, twórcą ergonomii i metody zapisu ruchu ludzkiego ciała. Szkolił także policjantów w sztuce samoobrony, jednak odmówił współpracy z niemieckim wojskiem i wkrótce wyemigrował do USA. To właśnie w Stanach wraz z żoną Klarą, pielęgniarką z zawodu, założył pierwsze studio, w którym uczył swojej metody pracy z ciałem. Tam też zaczął konstruować urządzenia do ćwiczeń, których pierwowzorem były przyrządy wymyślone i sprawdzone w warunkach obozowych.

Opracowane przez Pilatesa ćwiczenia są stosowane do dziś. Dla wielu osób stały się kluczem do odzyskania zdrowia i sprawności. Wyróżnia je to, że uwzględniają możliwości fizyczne i ograniczenia pacjenta. Co nam daje system pilates? Wzmacnia partie mięśni kręgosłupa odpowiedzialne za zachowanie prawidłowego ustawienia szkieletu, usprawnia mięśnie głębokie klatki piersiowej, grzbietu i brzucha odpowiedzialne za postawę ciała, uczy technik prawidłowego oddychania, pomaga odzyskać ogólną sprawność ruchową, ponieważ mobilizuje wszystkie mięśnie i stawy, a ponadto relaksuje, odpręża i pomaga zwalczyć napięcie wywołane przewlekłym stresem.

Joseph na podstawie zdobytego doświadczenia uznał, że choroby cywilizacyjne mają swoje początki w niewłaściwej postawie, stopniowo i niezauważalnie skrzywiającej ciało, oraz w nieefektywnym oddychaniu, a co za tym idzie - w niedotlenieniu tkanek organizmu.

Metodą ćwiczeń Josepha Pilatesa szybko zainteresowali się artyści: aktorzy, tancerze i ludzie estrady, dla których sprawność fizyczna była podstawą warsztatu pracy. Wkrótce przy 8 Alei w Nowym Jorku, gdzie mieściło się studio małżeństwa Pilates, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać szkoły tańca i studia baletowe, które korzystały z mądrości i doświadczenia Pilatesa. Joseph Pilates zmarł bezpotomnie w 1967 r., ale zdążył przeszkolić grupę trenerów, którzy przyczynili się do tego, że opracowany przez niego system ćwiczeń nadal jest wykorzystywany na całym świecie

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

23 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store