Tlenoterapia hiperbaryczna! Rozmowa z dr Magdaleną Cubałą-Kucharską

Rozmowa z dr Magdaleną Cubałą-Kucharską, założycielką Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana, w którym w leczeniu łączy się udokumentowane naukowo tradycyjne podejście medycyny naturalnej z najnowszymi osiągnięciami medycyny akademickiej. Pozwala to na zachowanie całościowego podejścia do organizmu pacjenta oraz kompleksowe leczenie według najnowszych standardów.

OCL: Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

MCK: Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) jest popularnym i rozpowszechnionym w wielu krajach sposobem leczenia wielu różnorodnych chorób urazowych, ostrych, przewlekłych i zapalnych.

OCL: W Polsce najczęściej kojarzy się ona z ratowaniem płetwonurków, chorujących na chorobę dekompresyjną lub z leczeniem osób zatrutych tlenkiem węgla...

MCK: Jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Obecnie jest to nieoceniona, zaawansowana terapia, która daje świetne rezultaty w wielu przypadkach medycznych, począwszy od terapii odmładzających, odchudzających i poprawiających kondycję, przez leczenie trudno gojących się owrzodzeń podudzi czy stopy cukrzycowej, udary mózgowe, reumatyzm, boreliozę, aż do autyzmu i ADHD włącznie. I co bardzo ważne tlenoterapia jest metodą nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną.

OCL: Na czym polega leczenie tlenoterapią hiperbaryczną?

MCK: Na podaniu precyzyjnie dobranej dawki ciśnienia i czystego tlenu w zaleconym przez lekarza okresie czasu. Słowo "hiperbaria" oznacza ciśnienie powyżej normalnego. Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej ciśnienie podnosi się do 1,3-3,5 razy większego niż ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza. Pacjent oddycha tam interwałowo: stuprocentowym tlenem, a następnie zwykłym powietrzem, które zawiera 21% tlenu 78% azotu, śladowe ilości innych gazów oraz parę wodną. Momenty, w których pacjent oddycha zwykłym powietrzem nazywamy "przerwami powietrznymi". Dzięki nim pacjent unika toksycznych aspektów oddziaływania tlenu.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest to nieinwazyjna metoda leczenia różnych chorób, stanów i urazów polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia wytworzonego w komorze hiperbarycznej

OCL: Jak długo trwa leczenie?

MCK: Zabieg w komorze hiperbarycznej, często nazywany "zanurzeniem", trwa ok. 50 min. Niektóre schorzenia, takie jak zatrucie tlenkiem węgla czy choroba kesonowa płetwonurków mogą zostać skutecznie wyleczone już po 1-3 zanurzeń. Jednak w przypadku owrzodzeń podudzi, boreliozy, udarów czy autyzmu, pacjent może wymagać nawet 40-60 zabiegów, wykonywanych codziennie lub dwa razy dziennie.

Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna - komora hiperbarycznaKomora hiperbaryczna

OCL: Co dzieje się w naszym ciele pod wpływem terapii hiperbarycznej?

MCK: Tlen pod zwiększonym ciśnieniem zmienia ciśnienie parcjalne innych gazów - takich jak azot - rozpuszczonych we krwi, narządach wewnętrznych i tkankach. W normalnych warunkach tlen przenoszony jest przez hemoglobinę lub czerwone ciałka krwi.

Jeśli zwiększamy ciśnienie, gaz ten rozpuszcza się również w osoczu. To dlatego oddychanie czystym tlenem w komorze hiperbarycznej zwiększa pojemność oksydacyjną osocza. Dzięki temu niedotlenione narządy mogą otrzymać więcej tlenu. Co istotne, gdy dostarczamy więcej tlenu, wypiera on z połączeń z hemoglobiną toksyny np. tlenek węgla. Na tej właśnie zasadzie opiera się leczenie zaczadzonych osób, o którym pani wspomniała.

OCL: A jak tlenoterapia może pomóc w przypadku np. boreliozy?

MCK: Tlen jest silnym środkiem bakteriobójczym. Szczególnie toksyczny jest wobec bakterii beztlenowych, które wywołują infekcje zagrażające życiu. Niszczy beztlenowe szczepy zasiedlające jelita - np. pałeczkę Clostridium, będącą przyczyną wielu różnych chorób przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Tlen zabija także wewnątrzkomórkowe bakterie, takie jak Borrelia, Mycoplazma czy Bartonella, a także pierwotniaki i wirusy.

OCL: Wspomniała Pani o leczeniu udarów, jak w tym przypadku działa terapia hiperbaryczna?

MCK: W niektórych przypadkach, m.in. udaru mózgowego, choroby wieńcowej, ran miażdżonych, owrzodzenia podudzi, zbyt mało tlenu dociera do uszkodzonej części ciała, bowiem z różnych przyczyn nastąpiło ograniczenie dopływu krwi w to miejsce. I tu wkracza terapia hiperbaryczna. Dzięki niej możemy zwiększyć do maksimum ilość tlenu, który przedostaje się do miejsca uszkodzenia - to zaś zapoczątkowuje proces uzdrawiania tkanek. Zwiększony dopływ tlenu stymuluje i przywraca funkcję do uszkodzonych komórek i narządów, w tym m.in. wątroby i mózgu. Stymuluje wzrost fibroblastów i produkcji kolagenu. Ponadto, zwiększone ciśnienie parcjalne tlenu aktywizuje uśpione komórki macierzyste i pobudza je do działań naprawczych.

Na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, iż przebywanie w komorze hiperbarycznej pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych. W wyniku zabiegu ich liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie! Zaczynają się one przemieszczać do uszkodzonych tkanek powodując ich głęboką regenerację. W efekcie czas rekonwalescencji skraca się.

OCL: To wszystko brzmi wspaniale. Czy terapia hiperbaryczna ma jakieś minusy, skutki niepożądane?

MCK: Nie istnieje skuteczne leczenie medyczne bez ryzyka objawów niepożądanych. Na szczęście ilość powikłań terapii hiperbarycznej jest bardzo niska. Zależy ona też od zastosowanego ciśnienia i typu komory. W komorach tzw. twardych osiąga się znacznie większe ciśnienie, co grozi niebezpieczeństwem barotraumy, czyli uszkodzenia ciśnieniowego ucha, oka lub płuc. W komorach miękkich to niebezpieczeństwo jest zminimalizowane.

Instytut Medycyny Integracyjnej Arcana

terapia hiperbaryczna Instytut Medycyny IntegracyjnejKniaziewicza 45 lokal 10,
05-500 Piaseczno
tel. 505 668 357, www.hierbaria.eu

W Instytucie Arcana w Piasecznie pod Warszawą zabieg przeprowadzany jest w komorze miękkiej, jednoosobowej, przy zachowaniu najwyższych standardów przeciwpożarowych. Jest to terapia spersonalizowana - to znaczy, że przez cały czas zabiegu certyfikowany terapeuta utrzymuje kontakt z pacjentem, dostosowując ciśnienie do jego samopoczucia. Dzięki podwyższonym standardom przeciwpożarowym dozwolone jest korzystanie w komorze z tabletu lub telefonu komórkowego, co pozwala umilić sobie czas zabiegu.

OCL: Jak wygląda zabieg?

MCK: Pacjent wchodzi do komory i zakłada maskę tlenową. Ciśnienie wewnątrz komory jest stopniowo zwiększane do uzyskania poziomu zgodnego z zaleceniami. Jak już wspominałam wewnątrz komory można czytać książki, korzystać z tabletu lub komórki. Pod koniec zabiegu ciśnienie jest stopniowo zmniejszane aż do wyrównania z ciśnieniem atmosferycznym, dopiero wtedy pacjent może opuścić komorę. Co ważne, przez cały czas zabiegu czuwa nad nim terapeuta.

OCL: Czy to prawda, że z terapii hiperbarycznej korzystają sportowcy?

MCK: Tak. Komora hiperbaryczna zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia zawodnika. W badaniu przeprowadzonym w Szkocji z udziałem piłkarzy, stwierdzono iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku i obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien oraz związanych z tym urazów zmniejszył się o 70%, przy wykorzystaniu tlenoterapii hiperbarycznej oraz fizykoterapii. Mając to na względzie zespoły z profesjonalnych lig NBA, NHL, NFL wykorzystują komory hiperbaryczne w procesie treningu swoich zawodników.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

16 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store