Ziołowa pielęgnacja skóry

Pytanie:

Naturalne preparaty ziołowe poradzą sobie z wszelkimi schorzeniami skórnymi, zapewniając jednocześnie Twej skórze ochronę i pielęgnację. Stosując je unikniesz też toksyn zawartych w zwykłych kosmetykach. Jestem odnoszącą sukcesy konsultantką kosmetyczną. Moją klientelę w większości stanowią mieszkańcy Mayfair, Londynu i innych dobrze sytuowanych okolic. Nie mam problemów finansowych, jednak cierpię z powodu nie dających się wyjaśnić depresji, objawu Raynauda, fibromialgii, pokrzywki, okresowych zapaleń błędnika (zapalenia ucha wewnętrznego) oraz - co w moim zawodzie jest dla mnie dość krępujące - zapalenia skóry i wysypek szpecących moje ciało. Jedyne leki, jakie mi kiedykolwiek przepisano to antydepresanty i miejscowe kortykoseroidy, chociaż jeden dermatolog zasugerował, że mogę cierpieć na wieloczynnikową nadwrażliwość chemiczną lub TILT. Powiedział jednak, że walka z tym schorzeniem może być "bardzo wolnym procesem o wątpliwej skuteczności". Czy mimo wszystko możecie mi pomóc?

Odpowiedź:

Wieloczynnikowa nadwrażliwość chemiczna (ang. multiple chemical sensitivity, MCS) często postrzegana jest jako zaburzenie psychiatryczne lub system fałszywych przekonań i w związku z tym zazwyczaj "leczona" za pomocą antydepresantów i innych leków psychotropowych. Jednak od roku 1991 MCS zaczęło być postrzegane przez lekarzy jako skutek przekroczenia zdolności do adaptacji do całkowitego obciążenia ze strony środowiska - innymi słowy utrata toksycznie indukowana utrata tolerancji (ang. toxicant-induced loss of tolerance) lub TILT.

Jak stwierdziła konfederacja Swiss Bund, około jedna trzecia wszystkich produktów kosmetycznych zawiera do 16 związków chemicznych zaburzających równowagę hormonalną, tzw. modulatorów hormonalnych (ang. endocrine-disrupting chemicals, EDC). W związku z wykonywanym zawodem jesteś stale narażona na kontakt z tymi substancjami i być może nawet sama ich używasz. Kosmetyki naturalne częściej wolne są od EDC, choć i tu nie ma gwarancji, natomiast "rynkowi liderzy" stosują szkodliwe związki w niemal połowie swoich produktów. Dlatego możesz nie tylko szkodzić sobie, ale też wielu swoim klientom.

W roku 2013 w Internecie uruchomiono niemiecką aplikację o nazwie "ToxFox-App", służącą do wykrywania EDC w kosmetykach. Kod kreskowy produktu skanowany jest przez kamerę iPhone, a potem zielony lub czerwony symbol informuje Cię, czy produkt zawiera EDC, czy nie.

Owies zapewnia nawilżenie, łagodzi wrażliwą skórę, uśmierza świąd i przeciwdziała powstawaniu przebarwień i zaczerwienień.

Jeśli nie jesteś posiadaczem smartfona, możesz użyć tej aplikacji, wchodząc na stronę internetową Bund. Przed zakończeniem wyszukiwania możesz wysłać e-mail do odpowiedniego producenta i zapytać o dany produkt. Wykluczenie szkodliwych produktów jest oczywistym krokiem w leczeniu Twojego schorzenia, lecz pozostawiłoby poważne luki w Twoim zawodowym arsenale, dlatego poniżej opisujemy, co jeszcze może Ci pomóc.

Z pewnością lepiej niż większość ludzi wiesz, że w okresie zimowym nasza skóra wystawiona jest na wyjątkowy stres. Jednak pewne rośliny lecznicze mogą wspomagać skórę, chronić ją i leczyć - i być może nawet zapełnić luki powstałe w wyniku wyeliminowania szkodliwych produktów.

Owies (Avena sativa) nawilży skórę

Najważniejszymi składnikami aktywnymi zawartymi w owsie są awentramidy, cynk, beta-glukany i polifenole o mierzalnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, gojącym rany i ogólnym wpływie ochronnym na skórę. Owies zapewnia nawilżenie, łagodzi wrażliwą skórę, uśmierza świąd i przeciwdziała powstawaniu przebarwień i zaczerwienień.

Przy zaczerwienieniach i podrażnionej skórze pomóc może maseczka owsiana: zmieszaj 3-4 łyżeczki płatków owsianych z równą ilością wody lub koziej maślanki (jeśli masz taką możliwość) i nałóż na oczyszczoną skórę; po upływie pięciu minut zmyj letnią wodą. Maseczka ta może być stosowana jako terapia uzupełniająca w trądziku różowatym, liszaju zwykłym przewlekłym i toczniu krążkowym.

Oczar wirginijski na suchą skórę

Nadaje się do codziennej pielęgnacji twarzy, zwłaszcza przy skórze suchej i wrażliwej. Jest wyjątkowo delikatny dla starzejącej się skóry, gdzie naskórek zapewniający ochronę przed kwasami jest cienki, suchszy, trudniejszy w pielęgnacji i wrażliwy na uszkodzenia lub ma tendencję do swędzenia, wysypek i skaleczeń. Hamuje też krwawienie i świąd i chroni drobne naczynka w skórze. Większość jego preparatów nie zawiera tanin, a jedynie olejki eteryczne.

Oczar wirginijski nadaje się do codziennej pielęgnacji twarzy, zwłaszcza przy skórze suchej i wrażliwej. Jest wyjątkowo delikatny dla starzejącej się skóry

Dziurawiec (Hypericum perforatum) działa korzystnie na skórę

Choć jest dobrze znany jako skuteczny środek ziołowy przeciw łagodnej depresji, nie wszyscy wiedzą, że działa też korzystnie na skórę. Koi suchą, popękaną lub łuszczącą się skórę; powstrzymuje rozwój bakterii, stany zapalne i świąd; goi niewielkie oparzenia; i sprawia, że drobne skaleczenia goją się bez tworzenia blizn. Jednakże w rzadkich przypadkach może powodować okresową nadwrażliwość na światło, jeśli przyjmowany jest w ilościach większych, niż progowe.

Jego składnikami aktywnymi są hiperforyna i hiperycyna o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Dziurawiec jest idealny w leczeniu problemów skórnych takich jak liszaj zwykły przewlekły ze względu na towarzyszący mu ciągły świąd i drapanie).

Łagodna malwa (Malva sylvestris) kontra choroby skóry

Działanie liści ślazu dzikiego (dzikiej malwy), stosowanych w australiskiej medycynie ludowej jako herbatka i środek do kąpieli przy schorzeniach skórnych, zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Rumianek (Matricaria chamomilla) i rak skóry

Wszechstronny lek ziołowy. Zapewne znasz go w postaci herbatki o działaniu rozkurczowym i uspokajającym, lecz stosowany miejscowo w kosmetykach ma działanie przeciwzapalne i emoliencyjne. Zawiera bisabolol, związek o słodkim zapachu od dawna używany jako aromat, o znanych właściwościach łagodzących podrażnienia, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Może także zwiększać wchłanianie przez skórę innych dobroczynnych substancji.

Wykazano też, że bisabolol indukuje apoptozę (programowaną śmierć komórek) w modelach białaczki, usuwając potencjalnie kancerogenne komórki z uszkodzonym DNA. Rumianek zawiera też matrycynę - składnik olejku eterycznego o działaniu antyoksydacyjnym i apigeninę - bioaktywny flawonoid o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych i przeciwnowotworowych. Miejscowe stosowanie apigeniny hamowało rozwój nowotworów skóry wywoływanych chemikaliami i zmniejszało zachorowalność na nowotwory powstające pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, zwiększając jednocześnie przeżywalność nieuszkodzonych komórek. Apigenina może także zmniejszać nadwrażliwość dróg oddechowych w astmie i ma działanie przeciwalergiczne.


Dziurawiec to skuteczny środek ziołowy przeciw łagodnej depresji. Działa też korzystnie na skórę.

Przy wysypkach i neurodermatitis stosuj schłodzony napar na oczyszczoną skórę twarzy, nakładając za pomocą wacika. Przemywanie zimną herbatką z rumianku może także ukoić świąd towarzyszący pokrzywce.

Przy łuszczycy zalecam przemywanie chorej skóry letnią herbatką z rumianku, natomiast zaczerwienienie i stan zapalny towarzyszące trądzikowi różowatemu łagodzą zimne kompresy z rumianku (uważaj jednak, by nie dopuścić do kontaktu z oczami). Kosmetyki zawierające ekstrakt z rumianku odpowiednie są do pielęgnacji delikatnej, suchej, podrażnionej skóry z przebarwieniami. Produkty do pielęgnacji delikatnej, dziecięcej skóry często zawierają rumianek.

Ponieważ niektóre osoby mogą mieć alergię na rumianek, zanim go zastosujesz po raz pierwszy sugerowałbym sprawdzenie, czy dobrze go tolerujesz.

Aloes kontra choroby skóry

Ten sukulent znany w homeopaii jako Aloe Socotrina, może przywrócić równowagę fizjologiczną po stosowaniu chemicznych i alopatycznych preparatów oraz w przypadkach, gdy trudno odróżnić objawy chorobowe od polekowych.

Często opisywany w literaturze zielarskiej począwszy od 16 wieku p.n.e., aloes od zawsze stosowano jako wszechstronny, miejscowy lek na problemy skórne tak różne jak oparzenia słoneczne, opryszczka i odmrożenia. W dzisiejszych czasach aloe vera najlepiej znany jest ze swoich właściwości lubrykacyjnych i przeciwzapalnych, ale może też leczyć oparzenia i choroby skóry takie jak egzema i trądzik, oraz zranienia i ukąszenia owadów.

Możesz nawet przygotować swój własny, tani preparat do pielęgnacji skóry (np. rewitalizującą maseczkę lub złuszczający peeling) do stosowania w Twojej pracy. Niezależnie od tego, czy użyjesz soku z liści, czy kupnego żelu aloe vera, jego pobudzające działanie na skórę będzie widoczne gołym okiem.

Bibliografia

 1. Bascom R. Chemical Hypersensitivity Syndrome Study: Options for Action, a Literature Review, and a Needs Assessment. State of Maryland Department of Health, 1989; Ashford N, Miller C. Chemical Exposures: Low Levels and High Stakes, 1st edn. New York, NY: Van Nostrand Reinhold, 1991: 232
 2. Arraey H et al. ‘Antidepressant-like effect of ethanolic extract of Avena sativa L. in the forced swim test and tail suspension test in male mice`, in Proceedings of the 2nd National Congress of Medicinal Plants in Tehran, Iran, 2013
 3. European Medicines Agency Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC), 2009, online at www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_HMPC_assessment_report/2010/04/WC500089242.pdf
 4. Klemow KM et al. 'Chapter 11 Medical Attributes of St. John`s Wort (Hypericum perforatum)', in Benzie IFF, Wachtel-Galor S, eds. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, 2nd edn. Boca Raton, FL: CRC Press, 2011
 5. Phytomedicine, 2003; 10 Suppl 4: 31-7
 6. J Ethnopharmacol, 2013; 149: 750-71
 7. Mol Med Report, 2010; 3: 895-901
 8. Molecules, 2010; 15: 9252-87
 9. J Transl Med, 2011; 9: 45
 10. J Nutr, 2003; 133: 3800S-4S; Cancer Res, 1990; 50:499-502; Anticancer Res, 1997; 17: 85-91
 11. Immunopharmacol Immunotoxicol, 2010; 32: 364-70
 12. Boericke W, Boericke OE. Pocket Manual of Homeopathic Materia Medica With Repertory, 9th edn. Philadelphia, PA: Boericke & Tafel, 1927: 30-2
Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Galer jest jednym z czołowych ekspertów z dziedziny medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą oraz zielarzem. Strona internetowa: www.drgaler.com

Zobacz także

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Jestem nauczycielką i na co dzień pracuję głosem. Niestety często zdarzają mi się problemy z gardłem: pojawiają się chrypka, suchość i kaszel. Najgorzej jest w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ łatwo łapię infekcję i co najmniej raz w roku trafiam do lekarza z zapaleniem krtani, które nieraz ciągnie się tygodniami. Czy istnieją jakieś naturalne sposoby, by radzić sobie z tym schorzeniem i zapobiec jego nawrotom?

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Ciągle jestem zmęczona. Na początku myślałam, że to przepracowanie i brak snu - śpię nie dłużej niż 4-5 godz. na dobę. Jednak teraz poza przewlekłą sennością, znużeniem i wycieńczeniem fizycznym doszły jeszcze kłopoty z koncentracją oraz bóle głowy. Lekarz podejrzewa, że mam zespół przewlekłego zmęczenia. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby leczenia tej przypadłości?

Pozbądź się upławów

Pozbądź się upławów

Od kilku dni dostrzegam wzmożoną wydzielinę z pochwy. Mam uczucie nadmiernej wilgotności w kroczu, odczuwam świąd i pieczenie w pochwie, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie. Każda próba kontaktu seksualnego nasila te dolegliwości i sprawia mi ból. Wszystko to utrudnia normalne funkcjonowanie, a najgorsze są upławy, ponieważ stale mam wrażenie mokrej bielizny. Co powinnam robić w tej sytuacji?

Ciemne plamy na skórze

Ciemne plamy na skórze

Po niemal każdych wakacjach na mojej skórze pojawiają się przebarwienia. Niektóre bledną z czasem, inne pozostają na stałe. Jak zapobiec ich powstawaniu i jak usunąć te, które już mam? Z kolei moja starsza o 15 lat siostra skarży się, że jej twarz, szyja oraz ręce pokryte są plamami starczymi. Zastanawiamy się, czy istnieje bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się ich?

Zranienia. Naturalne sposoby leczenia ran

Zranienia. Naturalne sposoby leczenia ran

W tym roku zdecydowaliśmy się wybrać rodzinnie na wyprawę górską. Mamy w planie wędrówkę od schroniska do schroniska. Dotychczas nasze wypady w góry były maksymalnie 2-dniowe i nigdy nie chodziliśmy po szlakach z całym dobytkiem na plecach. Zastanawiam się, jak zabezpieczyć się przed skaleczeniami i zranieniami, które zapewne nas nie ominą. Czy możecie polecić jakieś dobre naturalne sposoby na różne urazy?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

25 marzec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store