Galphimia glauca - lekarstwo na katar sienny

Pytanie:

O tej porze roku zawsze cierpię z powodu ciężkiego kataru siennego - cieknie mi z nosa, a oczy w niekontrolowany sposób łzawią i swędzą. Kompletnie mnie to osłabia. Co można na to poradzić? Kiedy stosuję antyhistaminę, kręci mi się w głowie, cierpię na zaparcia i czuję w mózgu zamęt. Chciałabym również zapytać, co mogę zrobić w kwestii regularnych napadów kichania, które męczą mnie przez cały rok, nawet kiedy w powietrzu ewidentnie brak pyłków kwiatowych. Czy mógłby mi pan podpowiedzieć, jak radzić sobie również z tym problemem? Czy ma on związek z kurzem?

Odpowiedź:

Podczas XIX-wiecznej ekspedycji naukowej do tropikalnej Ameryki niemiecki homeopata dr Wilmar Schwabe i jego współpracownicy natknęli się, w głębi amazońskiego lasu deszczowego na zachód od Manaus, na plemię Cinturão largo. Lekarz odkrył, że tubylcy robili tabakę z suszonych i sproszkowanych żółtych liści rośliny o nazwie Galphimia glauca. Powodowała ona gwałtowne kichanie, co czyniło ją użyteczną w oczyszczaniu zapchanych kanałów nosowych.

Schwabe wysłał do Niemiec pokaźny zapas tego roślinnego surowca. Od tamtej pory takie dostawy są wysyłane regularnie. Ponieważ w normalnych dawkach zioło to może wywoływać gwałtowne kichanie, homeopaci od stu lat stosują je w dawkach homeopatycznych, zazwyczaj 4X (4DH w Europie), w celu leczenia takich dolegliwości, jak alergiczny nieżyt nosa. Zastosowanie kliniczne potwierdziło jego zdolność do powstrzymywania alergicznego kichania i łzawienia oczu. W Meksyku sporządzony z żółtych liści Galphimia glauca napar wykorzystuje się z kolei w leczeniu rozmaitych żołądkowo-jelitowych problemów o podłożu alergicznym.

Po wielu latach przepisywania tego lekarstwa pacjentom cierpiącym na katar sienny zauważyłem, że jest ono niezawodne nie tylko w powstrzymywaniu objawów choroby, lecz także nadwrażliwości na unoszące się w powietrzu pyłki traw odpowiedzialne za katar sienny i inne alergie. Taki właśnie efekt odczułem osobiście, kiedy w 1972 i 1973 r. zażywałem Galphimia glauca 4X w formie płynnej.

Galphimia glauca to niezawodny środek nie tylko na sezonowy katar sienny. Może również działać w przypadkach niesezonowego alergicznego nieżytu nosa, astmy, pokrzywki, egzemy atopowej oraz dolegliwości żołądkowych o podłożu alergicznym.

Galphimia glauca: badania

Wiele badań nad skutecznością tego homeopatycznego preparatu potwierdza moje własne doświadczenie kliniczne. W pewnym szeroko zakrojonym badaniu wzięli udział pacjenci z chroniczną nadwrażliwością na pyłek kwiatowy i wyraźnymi objawami kataru siennego. U 83% spośród tych, którzy przyjmowali Galphimia glauca 4X, symptomy ustały.

Kalendarz pylenia

Luty/marzec

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity

Marze

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity, jesion, topola, brzoza, platan

Kwiecieńv

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity, jesion, topola, brzoza, platan, trawa, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata

Maj

wierzba, jesion, brzoza, platan, trawy, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata, szczaw

Czerwiec

platan, trawy, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata, szczaw, lipa, bylica pospolita, komosa

Lipiec

trawy, pokrzywa zwyczajna, babka lancetowata, szczaw, lipa, bylica pospolita

Sierpień

trawy, pokrzywa zwyczajna, babka lancetowata, szczaw, bylica pospolita

Wrzesień

pokrzywa zwyczajna

© Harald Gaier

Obszerny przegląd wszystkich opublikowanych badań również potwierdza, że to homeopatyczne lekarstwo działa równie dobrze jak klastyczne preparaty antyhistaminowe.

Leki homeopatyczne przygotowuje się poprzez rozcieńczenie w wodzie roztworu nalewki wyjściowej zawierającej oryginalną substancję w stosunku 1:10. Powstałą w ten sposób mieszaniną należy energicznie potrząsnąć i powtarzać ten proces poprzez jej wielokrotne rozcieńczanie. Metoda ta jest krytykowana jako niewiele bardziej skuteczna od praktyk magicznych.

W jednym z badań, w którym wzięło udział ponad dwustu pacjentów z katarem siennym oraz z ostrymi objawami ze strony nosa i oczu, porównywano zwykły homeopatyczny preparat Galphimia glauca 6X z placebo i innym preparatem Galphimia glauca - podobnie rozcieńczonym, lecz niewstrząsanym po każdym rozwodnieniu.

Grupa, której podawano prawidłowo przygotowany preparat Galphimia glauca 6X, odczuła znacznie większą ulgę niż pozostałe dwie. Okazało się, że niewstrząsany roztwór był właściwie równie skuteczny jak placebo.

W innym badaniu porównywano różne potencje homeopatyczne Galphimia glauca. Zauważono, że aż 84 proc. zażywających je pacjentów odczuło osłabienie objawów ze strony nosa. Jednakże stan tych, którzy stosowali preparaty o wyższych potencjach, poprawił się tylko nieznacznie bardziej w porównaniu do uczestników przyjmujących środki zawierające mniejsze dawki substancji. Kilka innych szeroko zakrojonych badań wykazało również skuteczność stężeń 2C i 4X Galphimia glauca.

Preparaty homeopatyczne działają równie dobrze jak antyhistamina, mają nad nią jednak istotną przewagę. W przeciwieństwie do niej nie powodują zawrotów głowy, zaparć i osłabienia funkcji umysłowych. Przyjmujący preparaty homeopatyczne uczestnicy badań nie zgłaszali żadnych działań niepożądanych.

Galphimia glauca a katar sienny

Jak stwierdzić, czy masz alergię na kurz? Alergię na pyłki roślin można odróżnić od innych tego typu schorzeń. Proszę przyjrzeć się kalendarzowi pylenia i sprawdzić, czy Twój coroczny katar sienny ma charakter sezonowy. Jeśli tak właśnie jest, w przyszłorocznym sezonie powinnaś zacząć przyjmować piętnaście kropel Galphimia glauca 4X dwa razy dziennie pomiędzy posiłkami, powiedzmy o 11 i 15.30, około dwa tygodnie przed oczekiwanym pojawieniem się dolegliwości, kontynuować kurację przez cały czas występowania objawów. Tego schematu należy trzymać się również w kolejnym roku. Metoda ta prowadzi zwykle do pozbycia się problemu.

Jeśli okaże się, że Pani alergia nie jest sezonowa, to tak naprawdę może pani skorzystać z tego samego lekarstwa, choć istnieje wiele skutecznych homeopatycznych kuracji alergii wziewnych na takie substancje, jak np. kurz.

Bibliografia

  1. Ann Homeop Fr, 1968; 8: 738-9; Gesichtete Homöopathische Arzneimittellehre, Heidelberg: Karl F. Haug Verlag, 1993: 667
  2. AHZ (Allgemeine Homöopathische Zeitung), 1967; 212: 533-42; Julian OA. Materia Medica of New Homoeopathic Remedies. Beaconsfield, Bucks: Beaconsfield Publishers, 1997: 236 (ISBN 0906584116)
  3. Fortschr Med, 1983; 101: 811-4
  4. Forsch Komplementärmed, 1996; 3: 230-4
  5. Arzneim-Forsch (Drug Res), 1985; 35: 1745-7
  6. DAZ (Deutsche Ärzte Zeitung), 1986; 40: 2179-85
  7. Allergologie, 1990; 13: 359-63; Phytomedicine, 1995; 2: 3-6
  8. www.med.nyu.edu; Br Homeopath J, 2000; 89: 161-8

Galphimia glauca to niezawodny środek nie tylko na sezonowy katar sienny. Często wykazuje działanie również w przypadkach niesezonowego alergicznego nieżytu nosa, niezależnie od tego, czy wywołuje go domowy kurz, czy inne substancje. Podobnie w przypadku astmy oskrzelowej, pokrzywki, egzemy atopowej oraz dolegliwości żołądkowych o podłożu alergicznym. Przyjmuj więc tę samą dawkę, co w przypadku zaburzeń sezonowych przez co najmniej trzy miesiące, a następnie - po sześciomiesięcznej przerwie - przez kolejne trzy miesiące.

Moim zdaniem Galphimia glauca jest dobrym, wszechstronnym lekiem antyalergicznym, a także idealnym przykładem działania homeopatii. Objaw, który wywołuje zażywana w znacznych ilościach (czyli niekontrolowane kichanie), może również leczyć przyjmowana w niewielkich dawkach, i to bez żadnych działań niepożądanych.

Krótko mówiąc, jest to wielofunkcyjny lek o szerokim spektrum działania, który niezawodnie radzi sobie z szeroką gamą podobnych problemów. Prawie na pewno upora się z pani dolegliwościami w obrębie nosa i oczu niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna.

Galphimia glauca. Gdzie kupić?

Galphimia glauca jest dostępna w homeopatycznych aptekach, takich jak www.i-apteka.pl czy www.centrumhomeopatii.pl lub www.doz.pl.

Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Galer jest jednym z czołowych ekspertów z dziedziny medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą oraz zielarzem. Strona internetowa: www.drgaler.com

Zobacz także

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store