Galphimia glauca - lekarstwo na katar sienny

Pytanie:

O tej porze roku zawsze cierpię z powodu ciężkiego kataru siennego - cieknie mi z nosa, a oczy w niekontrolowany sposób łzawią i swędzą. Kompletnie mnie to osłabia. Co można na to poradzić? Kiedy stosuję antyhistaminę, kręci mi się w głowie, cierpię na zaparcia i czuję w mózgu zamęt. Chciałabym również zapytać, co mogę zrobić w kwestii regularnych napadów kichania, które męczą mnie przez cały rok, nawet kiedy w powietrzu ewidentnie brak pyłków kwiatowych. Czy mógłby mi pan podpowiedzieć, jak radzić sobie również z tym problemem? Czy ma on związek z kurzem?

Odpowiedź:

Podczas XIX-wiecznej ekspedycji naukowej do tropikalnej Ameryki niemiecki homeopata dr Wilmar Schwabe i jego współpracownicy natknęli się, w głębi amazońskiego lasu deszczowego na zachód od Manaus, na plemię Cinturão largo. Lekarz odkrył, że tubylcy robili tabakę z suszonych i sproszkowanych żółtych liści rośliny o nazwie Galphimia glauca. Powodowała ona gwałtowne kichanie, co czyniło ją użyteczną w oczyszczaniu zapchanych kanałów nosowych.

Schwabe wysłał do Niemiec pokaźny zapas tego roślinnego surowca. Od tamtej pory takie dostawy są wysyłane regularnie. Ponieważ w normalnych dawkach zioło to może wywoływać gwałtowne kichanie, homeopaci od stu lat stosują je w dawkach homeopatycznych, zazwyczaj 4X (4DH w Europie), w celu leczenia takich dolegliwości, jak alergiczny nieżyt nosa. Zastosowanie kliniczne potwierdziło jego zdolność do powstrzymywania alergicznego kichania i łzawienia oczu. W Meksyku sporządzony z żółtych liści Galphimia glauca napar wykorzystuje się z kolei w leczeniu rozmaitych żołądkowo-jelitowych problemów o podłożu alergicznym.

Po wielu latach przepisywania tego lekarstwa pacjentom cierpiącym na katar sienny zauważyłem, że jest ono niezawodne nie tylko w powstrzymywaniu objawów choroby, lecz także nadwrażliwości na unoszące się w powietrzu pyłki traw odpowiedzialne za katar sienny i inne alergie. Taki właśnie efekt odczułem osobiście, kiedy w 1972 i 1973 r. zażywałem Galphimia glauca 4X w formie płynnej.

Galphimia glauca to niezawodny środek nie tylko na sezonowy katar sienny. Może również działać w przypadkach niesezonowego alergicznego nieżytu nosa, astmy, pokrzywki, egzemy atopowej oraz dolegliwości żołądkowych o podłożu alergicznym.

Galphimia glauca: badania

Wiele badań nad skutecznością tego homeopatycznego preparatu potwierdza moje własne doświadczenie kliniczne. W pewnym szeroko zakrojonym badaniu wzięli udział pacjenci z chroniczną nadwrażliwością na pyłek kwiatowy i wyraźnymi objawami kataru siennego. U 83% spośród tych, którzy przyjmowali Galphimia glauca 4X, symptomy ustały.

Kalendarz pylenia

Luty/marzec

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity

Marze

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity, jesion, topola, brzoza, platan

Kwiecieńv

leszczyna, wiąz, olcha, wierzba, cis pospolity, jesion, topola, brzoza, platan, trawa, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata

Maj

wierzba, jesion, brzoza, platan, trawy, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata, szczaw

Czerwiec

platan, trawy, pokrzywa zwyczajna, dąb, rzepak, sosna, babka lancetowata, szczaw, lipa, bylica pospolita, komosa

Lipiec

trawy, pokrzywa zwyczajna, babka lancetowata, szczaw, lipa, bylica pospolita

Sierpień

trawy, pokrzywa zwyczajna, babka lancetowata, szczaw, bylica pospolita

Wrzesień

pokrzywa zwyczajna

© Harald Gaier

Obszerny przegląd wszystkich opublikowanych badań również potwierdza, że to homeopatyczne lekarstwo działa równie dobrze jak klastyczne preparaty antyhistaminowe.

Leki homeopatyczne przygotowuje się poprzez rozcieńczenie w wodzie roztworu nalewki wyjściowej zawierającej oryginalną substancję w stosunku 1:10. Powstałą w ten sposób mieszaniną należy energicznie potrząsnąć i powtarzać ten proces poprzez jej wielokrotne rozcieńczanie. Metoda ta jest krytykowana jako niewiele bardziej skuteczna od praktyk magicznych.

W jednym z badań, w którym wzięło udział ponad dwustu pacjentów z katarem siennym oraz z ostrymi objawami ze strony nosa i oczu, porównywano zwykły homeopatyczny preparat Galphimia glauca 6X z placebo i innym preparatem Galphimia glauca - podobnie rozcieńczonym, lecz niewstrząsanym po każdym rozwodnieniu.

Grupa, której podawano prawidłowo przygotowany preparat Galphimia glauca 6X, odczuła znacznie większą ulgę niż pozostałe dwie. Okazało się, że niewstrząsany roztwór był właściwie równie skuteczny jak placebo.

W innym badaniu porównywano różne potencje homeopatyczne Galphimia glauca. Zauważono, że aż 84 proc. zażywających je pacjentów odczuło osłabienie objawów ze strony nosa. Jednakże stan tych, którzy stosowali preparaty o wyższych potencjach, poprawił się tylko nieznacznie bardziej w porównaniu do uczestników przyjmujących środki zawierające mniejsze dawki substancji. Kilka innych szeroko zakrojonych badań wykazało również skuteczność stężeń 2C i 4X Galphimia glauca.

Preparaty homeopatyczne działają równie dobrze jak antyhistamina, mają nad nią jednak istotną przewagę. W przeciwieństwie do niej nie powodują zawrotów głowy, zaparć i osłabienia funkcji umysłowych. Przyjmujący preparaty homeopatyczne uczestnicy badań nie zgłaszali żadnych działań niepożądanych.

Galphimia glauca a katar sienny

Jak stwierdzić, czy masz alergię na kurz? Alergię na pyłki roślin można odróżnić od innych tego typu schorzeń. Proszę przyjrzeć się kalendarzowi pylenia i sprawdzić, czy Twój coroczny katar sienny ma charakter sezonowy. Jeśli tak właśnie jest, w przyszłorocznym sezonie powinnaś zacząć przyjmować piętnaście kropel Galphimia glauca 4X dwa razy dziennie pomiędzy posiłkami, powiedzmy o 11 i 15.30, około dwa tygodnie przed oczekiwanym pojawieniem się dolegliwości, kontynuować kurację przez cały czas występowania objawów. Tego schematu należy trzymać się również w kolejnym roku. Metoda ta prowadzi zwykle do pozbycia się problemu.

Jeśli okaże się, że Pani alergia nie jest sezonowa, to tak naprawdę może pani skorzystać z tego samego lekarstwa, choć istnieje wiele skutecznych homeopatycznych kuracji alergii wziewnych na takie substancje, jak np. kurz.

Bibliografia

  1. Ann Homeop Fr, 1968; 8: 738-9; Gesichtete Homöopathische Arzneimittellehre, Heidelberg: Karl F. Haug Verlag, 1993: 667
  2. AHZ (Allgemeine Homöopathische Zeitung), 1967; 212: 533-42; Julian OA. Materia Medica of New Homoeopathic Remedies. Beaconsfield, Bucks: Beaconsfield Publishers, 1997: 236 (ISBN 0906584116)
  3. Fortschr Med, 1983; 101: 811-4
  4. Forsch Komplementärmed, 1996; 3: 230-4
  5. Arzneim-Forsch (Drug Res), 1985; 35: 1745-7
  6. DAZ (Deutsche Ärzte Zeitung), 1986; 40: 2179-85
  7. Allergologie, 1990; 13: 359-63; Phytomedicine, 1995; 2: 3-6
  8. www.med.nyu.edu; Br Homeopath J, 2000; 89: 161-8

Galphimia glauca to niezawodny środek nie tylko na sezonowy katar sienny. Często wykazuje działanie również w przypadkach niesezonowego alergicznego nieżytu nosa, niezależnie od tego, czy wywołuje go domowy kurz, czy inne substancje. Podobnie w przypadku astmy oskrzelowej, pokrzywki, egzemy atopowej oraz dolegliwości żołądkowych o podłożu alergicznym. Przyjmuj więc tę samą dawkę, co w przypadku zaburzeń sezonowych przez co najmniej trzy miesiące, a następnie - po sześciomiesięcznej przerwie - przez kolejne trzy miesiące.

Moim zdaniem Galphimia glauca jest dobrym, wszechstronnym lekiem antyalergicznym, a także idealnym przykładem działania homeopatii. Objaw, który wywołuje zażywana w znacznych ilościach (czyli niekontrolowane kichanie), może również leczyć przyjmowana w niewielkich dawkach, i to bez żadnych działań niepożądanych.

Krótko mówiąc, jest to wielofunkcyjny lek o szerokim spektrum działania, który niezawodnie radzi sobie z szeroką gamą podobnych problemów. Prawie na pewno upora się z pani dolegliwościami w obrębie nosa i oczu niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna.

Galphimia glauca. Gdzie kupić?

Galphimia glauca jest dostępna w homeopatycznych aptekach, takich jak www.i-apteka.pl czy www.centrumhomeopatii.pl lub www.doz.pl.

Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Galer jest jednym z czołowych ekspertów z dziedziny medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą oraz zielarzem. Strona internetowa: www.drgaler.com

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

19 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store