Porady

Detektyw medyczny

Neuralgia trójdzielna. Naturalne sposoby leczenia

Neuralgia trójdzielna. Naturalne sposoby leczenia

Pytanie:

Od sześciu miesięcy dręczy mnie straszliwy ból prawej strony twarzy - najgorszy w moim życiu. Lekarz pierwszego kontaktu zdiagnozował u mnie neuralgię trójdzielną i przepisał karbamazepinę. Lek odrobinę pomógł mi w kontrolowaniu bólu, który niestety wciąż znienacka pojawia się i ustępuje. Odkąd przyjmuję karbamazepinę, jestem też bardzo śpiąca, a mój wzrok znacznie się pogorszył. Przytyłem też 32 kg. Mam nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu, więc przyjmuję lek obniżający go - cholestyraminę. Poza tym jestem zdrowa. Czy zna pan jakieś naturalne sposoby leczenia mojej choroby? Bardzo proszę o szybką odpowiedź - ten straszliwy ból jest nie do wytrzymania!

Odpowiedź:

Neuralgia trójdzielna, choroba nerwów, która powoduje porównywalny do rażenia prądem ból pewnych części twarzy, nazywana jest również chorobą samobójczą. Uważa się, że powoduje ona najokropniejszy ból, jakiego kiedykolwiek zaznał człowiek. Ma on swoje źródło w nerwie trójdzielnym, dzięki któremu mamy czucie w twarzy i kontrolujemy mięśnie pomagające nam w gryzieniu i przeżuwaniu. Choroba atakuje zazwyczaj wyłącznie jedną część twarzy.

Neuralgia trójdzielna

Alternatywne leczenie daje nadzieję pacjentom cierpiącym na najokropniejszy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczył człowiek.

Największy problem polega na tym, że nie możemy przewidzieć ataków choroby - nagle pojawiają się i ustępują - a lekarstwa niewiele pomogą. Tak jak pan wspomniał, na to schorzenie najczęściej przepisuje się leki przeciwpadaczkowe, takie jak: karbamazepina, okskarbazepina, fenytoina, gabapentyna, kwas walproinowy i baklofen. Powodują one takie działania niepożądane, jak: zawroty głowy, nudności, pokrzywka, ospałość, zdezorientowanie, kserostomia i zatrzymanie wody w organizmie.

Jeśli stan pacjenta nie poprawia się, lekarze sugerują mu najczęściej jeden z zabiegów chirurgicznych, po których mogą wystąpić przeróżne komplikacje, takie jak paraliż, utrata czucia w twarzy i osłabienie.

Neuralgia trójdzielna. Alternatywy dla standardowego leczenia

Doświadczenie zawodowe podpowiada mi, że z całą pewnością istnieją alternatywy dla standardowego leczenia. Na dobry początek odstawiłbym przyjmowaną przez pana cholestyraminę. Witaminy B1 i B12 mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu neuralgii trójdzielnej. Jednakże inne leki, w tym neomycyna, leki przeciwcukrzycowe, potas, chlorki oraz środek, który pan przyjmuje, redukują poziom witaminy B12, co wpływa również na nerwy.

Czasem nawet zwykły ból zęba może wywołać nerwobóle twarzy. Po wyleczeniu lub likwidacji tego problemu neuralgia trójdzielna może zaniknąć. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że pana problem polega na dysfunkcji kości twarzy (m.in. stawu skroniowo-żuchwowego, SSŻ). Na początek poleciłbym panu akupunkturę. Jeden protokół wykorzystuje punkty lokalne: TH17 i 21, GB2, SI18, ST2, 3 i 7, GV26 i LI20, podczas gdy punkty układu nerwowego obejmują: TH5, LI4, ST36, ST44, ST45 i LIV3. Znajdują się one w większości na twarzy i szyi.

Wykorzystuje się także punkty akupunkturowe ucha zewnętrznego (głównie punkty Shen Men). Igłami nie manipuluje się, ale w kilku punktach może zostać zastosowana moksybucja (zrolowane zioło spala się na igle bądź tuż nad samym punktem). Akupunkturzysta będzie się też starał wywołać de qi, jeśli pacjent czuje ból lub uczucie ciężkości w okolicach igły. Każda sesja zabiegowa trwa mniej więcej 30 min. Powinno się ją powtarzać trzy razy w tygodniu. Po zakończeniu czwartej sesji pacjent przyznaje, że ból zniknął niemal całkowicie.

W okolicach szóstego tygodnia jest zazwyczaj całkowicie wolny od bólu i taki stan najprawdopodobniej utrzyma się do końca szóstego miesiąca. Poza akupunkturą może pan spróbować homeopatii. Leki, które wymieniłem poniżej, z powodzeniem stosuje się w leczeniu pacjentów z pana schorzeniem. Najpierw musi pan jednak skonsultować się z homeopatą. Wybór odpowiedniego leku będzie zależał od pana indywidualnych objawów.

Neuralgia trójdzielna. Leki homeopatyczne

Oto lista leków (wraz z najbardziej znaną częścią podręcznikowych objawów pacjentów):

 • gelsemium sempervirens 4DH (ogólne skrajne wyczerpanie oraz apatia mentalna),
 • aconitum napellus 2DH (częste bądź obfite oddawanie moczu oraz poranne rozwolnienia),
 • mezereum 4DH (wyprysk, ból zębów, a także uczucie posiniaczonych i zmęczonych stawów),
 • paris quadrifolia 2DH (uciążliwy katar, zaburzenie zmysłu dotyku oraz uczucie wzrostu ciśnienia w głowie),
 • ranunculus bulbosus 3DH (spasmodic hiccough, szkodliwe skutki spożywania alkoholu oraz wstrząsy całego ciała).

Najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta cierpiącego na neuralgię trójdzielną byłoby znalezienie lekarza, który jest zarówno doświadczonym akupunkturzystą, jak i homeopatą. Według jednego z badań chroniczny ból uzębienia wynikający z odsłoniętych korzeni zębowych oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może zostać wywołany bądź nasilony przez nietolerancję pokarmową. Alergie mogą nawet zmienić reakcję na miejscowe znieczulenie zęba.

W międzyczasie może pan zacząć przyjmować suplement z bromeliną, enzymem zawartym w ananasie, który jest skuteczny na bóle wszelkiej maści, także na bóle porodowe.

Jeśli będzie pan przyjmował suplementy diety, proszę spróbować także miedzi. Jedno z badań wykazało, że jej niedobór może prowadzić do wzmożonego odczuwania bólu.

Bibliografia

 1. Ward RC, ed. Foundations for Osteopathic Medicine. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins, 1997: 529, 538
 2. Altern Ther Health Med, 2010; 16: 30-5; O'Connor J, Bensky D, eds, transl. Shanghai College of Traditional Medicine. Acupuncture: A Comprehensive Text. Seattle, WA: Eastland Press, 1984: 145, 157, 159, 608-9
 3. Bradford TL. Index to Homoe opathic Provings. Philadelphia, PA: Boericke & Tafel, 1901
 4. J Appl Nutr, 1988; 40: 95-8
 5. Am J Obstet Gynecol, 1960; 79: 1161-8; Lancet, 1958; 2: 827-30; Evid Based Complement Alternat Med, 2004; 1: 251-7
 6. Am J Clin Nutr, 1986; 43: 42-6
Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Galer jest jednym z czołowych ekspertów z dziedziny medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą oraz zielarzem. Strona internetowa: www.drgaler.com

Zobacz też:

Zobacz także

Zdrowy sen bez chrapania

Zdrowy sen bez chrapania

Mój mąż bardzo głośno chrapie, co jest tak uciążliwe, że czasami muszę sypiać w pokoju gościnnym. Czy możne Pan nam jakoś pomóc?

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Proszę o wskazówki, jak radzić sobie z drobnymi obrażeniami i chorobami, które zawsze przytrafiają się w najgorszym możliwym momencie. Mam na myśli oparzenia, zwichnięcia, skaleczenia, gorączkę, biegunkę itp. Wydaje się, że jak na złość zdarzają się wieczorami bądź w weekend, kiedy ciężko dostać się do lekarza i apteki są już pozamykane, a nie warto kłopotać lekarzy na ostrym dyżurze. Czy mógłby Pan polecić jakieś proste, domowe sposoby na takie problemy?

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Moja rodzina jest obciążona chorobą Alzheimera i demencją, chociaż nie jestem pewna, jaka jest między nimi różnica. Najpierw mózg ojca zaczął szwankować, kiedy był on jeszcze w dość młodym wieku. Opiekowałyśmy się nim na zmianę z moją siostrą, lecz kiedy stało się to niemożliwe, musiałyśmy umieścić go w wyspecjalizowanym ośrodku. Później oznaki choroby pojawiły się u mojej matki, a ponieważ od początku była niezbyt skora do współpracy, byłyśmy zmuszone również i ją umieścić w placówce opiekuńczej. Później przyszła kolej na moją teściową. To było dość przygnębiające. Obecnie zastanawiamy się z mężem, jakie są nasze szanse na uniknięcie podobnego losu. Czy można się tego dowiedzieć i co możemy zrobić, by się przed tym ustrzec?

Naturalne terapie na choroby płuc

Naturalne terapie na choroby płuc

Mój tata choruje na POChP, a u syna niedawno zdiagnozowano astmę. Ja sama kilkakrotnie przechodziłam zapalenie płuc. Widać więc, że nasza rodzina ma wiele problemów z układem oddechowym. Chciałabym dowiedzieć się, co sama mogę zrobić dla siebie i rodziny, aby chronić nasze płuca.

Olejki eteryczne w walce z bólem

Olejki eteryczne w walce z bólem

Niedawno zainteresowałam się olejkami do aromaterapii. Jestem zdumiona i zachwycona szerokim wachlarzem ich zastosowania. Czy to prawda, że mogą łagodzić różne bóle? Chciałabym się więcej o tym dowiedzieć.