Cellulit - skóra do poprawki

Pytanie:

Mam 34 lata i jeszcze dwa lata temu moje ciało było w świetnej formie, tak że mogłam w każdej chwili wskoczyć w bikini. Jednak teraz na pośladkach i udach pojawił się paskudny cellulit. Wyglądają jak powierzchnia pikowanego materaca w miniaturze! Bleee! Wszyscy mi mówią, że nie można nic z tym zrobić, więc powinnam po prostu to zaakceptować. Czy to prawda? Błagam, powiedzcie, że nie! No i dlaczego mężczyźni wydają się nie mieć tego ohydnego problemu?

Odpowiedź:

Cellulit jest francuskim słowem określającym opisany przez Ciebie dokuczliwy kosmetyczny defekt skóry. Nie należy go mylić z cellulitis - nieprzyjemnym, rozsianym, często obejmującym też infekcję procesem zapalnym komórek tkanki łącznej, zazwyczaj objawiającym się jako płaty wściekle różowej skóry.

W cellulicie pierwotnymi obszarami nim objętymi są uda i pośladki oraz bardzo rzadko dolna część szyi, nie występuje też zmiana koloru skóry. W tym schorzeniu zmienione są trzy warstwy podskórnej tkanki tłuszczowej leżące pod skórą właściwą, która znajduje się tuż pod naskórkiem.

Przyczyna, dla której występuje tylko u kobiet, a nie u mężczyzn, leży w podstawowej różnicy w budowie podskórnej tkanki tłuszczowej między mężczyznami a kobietami. Pierwsza warstwa podskórnego tłuszczu u mężczyzn jest nieco cieńsza niż u kobiet, a komórki tłuszczowe przedzielone są ścianami poprzecznej tkanki łącznej. Dla odmiany warstwa podskórnego tłuszczu na kobiecych udach i pośladkach zbudowana jest z dużych, pionowych komórek tłuszczowych rozdzielonych zakrzywionymi ścianami tkanki łącznej. Gdy te komórki tłuszczowe rozrosną się tak, że wnikają do skóry właściwej, grudki tłuszczu uwidaczniają się na powierzchni skóry, nadając jej trafnie opisywany wygląd skórki pomarańczowej.

Różnica staje się szczególnie widoczna, gdy złapiesz w dwa palce skórę i tkankę podskórną na udzie mężczyzny i kobiety. U kobiet prawdopodobnie będziesz mogła zobaczyć wypukłości i zagłębienia - jak na powierzchni materaca - a u większości mężczyzn skóra tylko pofałduje się, tworząc bruzdy.

Z wiekiem tkanka łączna u kobiet staje się jeszcze cieńsza, co przyczynia się do rozwoju cellulitu i jego ziarnistej struktury wraz z towarzyszącymi jej zwykle napięciem i ociężałością. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy to zjawisko "materaca" obserwuje się u mężczyzn, sugeruje to niedobór hormonalny (androgenów). W niedawno przeprowadzonych badaniach na zwierzęcym DNA odkryto, że samice magazynują tłuszcz skuteczniej niż samce (innymi słowy, będąc na tej samej diecie, odkładają większe zapasy tłuszczu niż samce), a komórki tłuszczowe samic zachowują się inaczej niż samców.

Środek homeopatyczny Dichapetalum stosowany w niższych potencjach może być pomocny w leczeniu cellulitu, a jego skuteczność została potwierdzona naukowo.

U kobiet tkanki na udach mają większą zawartość pewnego rodzaju receptora, który jest zasadniczą przyczyną, dla której komórki tłuszczowe produkują jeszcze więcej tłuszczu. Receptory te (receptory alfa-adrenergiczne) przeważają nad odpowiedzialnymi za spalanie tłuszczu termogennymi receptorami beta-adrenergicznymi w stosunku dziewięć do jednego. Nie dziwni zatem, że u kobiet na udach tworzy się cellulit, mimo że znacznie skuteczniej niż mężczyźni spalają kalorie podczas ćwiczeń.

Jednak te różnice anatomiczne nie oznaczają, że nic nie możesz zrobić, jeśli masz cellulit. Stopniowa utrata masy ciała, masaż limfatyczny, szczotkowanie skóry i energiczne ćwiczenia powinny stanowić część pierwszego podejścia do leczenia i zazwyczaj mogą poprawiać wygląd występującego u Ciebie cellulitu.

Dieta przeciw cellulitowi

Stosuj dietę o niskiej zawartości rafinowanych węglowodanów i tłuszczów, lecz bogatą w węglowodany złożone. Najprostszy reżim do zastosowania to dieta makrobiotyczna, która obejmuje jedzenie ryżu i innych pełnych ziaren jako podstawy diety, uzupełnianych innymi pokarmami, jak lokalne warzywa, ryby i owoce morza. Unikaj wszelkich wysoko przetworzonych lub rafinowanych pokarmów i większości produktów tłustych lub pochodzenia zwierzęcego, chociaż kurczak jest dozwolony, jeśli zbalansujesz jego jedzenie dużą ilości warzyw i owoców. Specjaliści od diety makrobiotycznej zalecają też, by zmienić sposób jedzenia, przeżuwając dokładnie każdy kęs i unikając przejedzenia.

Ćwiczenia na cellulit

Jak pewnie zauważyłaś, szczupłe kobiety i atletki rzadko miewają cellulit, podobnie, jak tancerki. Biorąc pod uwagę, że w tańcu używa się przede wszystkim ud i pośladków - dwóch najbardziej problematycznych obszarów - energiczny taniec może być idealnym ćwiczeniem, by pozbyć się cellulitu, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Receptura na olejek przeciw cellulitowi

Olej awokado lub ze słodkich migdałów 47 ml

  • Olejek eteryczny z koperku 1 ml
  • Olejek eteryczny z jałowca 1 ml
  • Cyprysowy olejek eteryczny 0,5 ml
  • Cytrynowy olejek eteryczny 0,5 ml

Masaż antycellulitowy

Oprócz diety i ćwiczeń powinnaś także wykonywać regularnie masaż za pomocą szorstkiej rękawicy lub naturalnej gąbki lufa, stosując aromaterapię.

Choć na rynku istnieje wiele preparatów kosmetycznych obiecujących wspaniałe rezultaty, to poddane długoterminowej analizie naukowej nie wykazały działania skuteczniejszego niż placebo.

Lepszym pomysłem jest sporządzenie własnego, wysoce skutecznego - i pachnącego - olejku do masażu, według podanej obok receptury.

Delikatnie masuj dotknięte cellulitem miejsca dwa razy dziennie, używając pięciu kropli olejku na niewielkich obszarach ciała i 10 kropli na większych.

Homeopatia w leczeniu cellulitu

Stwierdziłem, że remedium Dichapetalum jest skuteczne przeciw cellulitowi, lecz tylko stosowane w niższych potencjach homeopatycznych (3D, 4D i 6D). Istnieją również naukowe dowody jego skuteczności, otrzymane na drodze zakrojonego na szeroką skalę badania homeopatycznego, w którym wzięła udział grupa lekarzy - zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Jak leczyć cellulit za pomocą ziół?

Istnieje wiele pomocnych preparatów zielarskich. Aescin, mieszanka saponin i aktywnego składnika z ekstraktu nasienia kasztanowca (Aesculus hippocastanum), pomaga, jak udowodniono, zmniejszyć zatrzymywanie wody w przypadkach cellulitu. Przez uszczelnianie ścian naczyń włosowatych zmniejsza też przenikanie płynów, co przyczynia się do zatrzymywania wody.

Bibliografia

  1. Int J Obes [Lond], 2010; 34:989-1000
  2. Z Hautkr, 1973; 48: 1009-17
  3. Bartrum T. Bartrum's Encyclopaedia of Herbal Medicine. London: Robinson Publishing Ltd, 1998: 105
  4. Allg Homoopath Ztg, 1960; 24: 127
  5. Clin Ter, 1965; 32: 297-328; Arzneim Forsch, 1964, 14: 892
  6. Clin Ter, 1981; 99: 507-13; Minerva Cardioangiol, 1982; 30: 201-7

Możesz też spróbować przyjmować ekstrakt z roślin leczniczej Centella asiatica, znany również jako gotu kola lub wąkrotka azjatycka. Działa ona diuretycznie, stymulując jednocześnie krążenie krwi - poprawiając w ten sposób stan zdrowia i redukując schorzenia skóry.

W wielu badaniach wykazano, że ekstrakt z Centella wspomaga tkankę łączną, pobudzając wytwarzanie glikozaminoglikanów, podstawowych składników tkanki łącznej i skóry, które są także naturalnymi nawilżaczami ciała, bez nadmiernego pobudzania syntezy kolagenu lub wzrostu komórek.

Imponujące rezultaty w leczeniu cellulitu miało też doustne przyjmowane nalewek zawierających 70% kwasów triterpenowych (naturalnych, bioaktywnych składników roślinnych o korzystnym wpływie na zdrowie).

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store