Cellulit - skóra do poprawki

Pytanie:

Mam 34 lata i jeszcze dwa lata temu moje ciało było w świetnej formie, tak że mogłam w każdej chwili wskoczyć w bikini. Jednak teraz na pośladkach i udach pojawił się paskudny cellulit. Wyglądają jak powierzchnia pikowanego materaca w miniaturze! Bleee! Wszyscy mi mówią, że nie można nic z tym zrobić, więc powinnam po prostu to zaakceptować. Czy to prawda? Błagam, powiedzcie, że nie! No i dlaczego mężczyźni wydają się nie mieć tego ohydnego problemu?

Odpowiedź:

Cellulit jest francuskim słowem określającym opisany przez Ciebie dokuczliwy kosmetyczny defekt skóry. Nie należy go mylić z cellulitis - nieprzyjemnym, rozsianym, często obejmującym też infekcję procesem zapalnym komórek tkanki łącznej, zazwyczaj objawiającym się jako płaty wściekle różowej skóry.

W cellulicie pierwotnymi obszarami nim objętymi są uda i pośladki oraz bardzo rzadko dolna część szyi, nie występuje też zmiana koloru skóry. W tym schorzeniu zmienione są trzy warstwy podskórnej tkanki tłuszczowej leżące pod skórą właściwą, która znajduje się tuż pod naskórkiem.

Przyczyna, dla której występuje tylko u kobiet, a nie u mężczyzn, leży w podstawowej różnicy w budowie podskórnej tkanki tłuszczowej między mężczyznami a kobietami. Pierwsza warstwa podskórnego tłuszczu u mężczyzn jest nieco cieńsza niż u kobiet, a komórki tłuszczowe przedzielone są ścianami poprzecznej tkanki łącznej. Dla odmiany warstwa podskórnego tłuszczu na kobiecych udach i pośladkach zbudowana jest z dużych, pionowych komórek tłuszczowych rozdzielonych zakrzywionymi ścianami tkanki łącznej. Gdy te komórki tłuszczowe rozrosną się tak, że wnikają do skóry właściwej, grudki tłuszczu uwidaczniają się na powierzchni skóry, nadając jej trafnie opisywany wygląd skórki pomarańczowej.

Różnica staje się szczególnie widoczna, gdy złapiesz w dwa palce skórę i tkankę podskórną na udzie mężczyzny i kobiety. U kobiet prawdopodobnie będziesz mogła zobaczyć wypukłości i zagłębienia - jak na powierzchni materaca - a u większości mężczyzn skóra tylko pofałduje się, tworząc bruzdy.

Z wiekiem tkanka łączna u kobiet staje się jeszcze cieńsza, co przyczynia się do rozwoju cellulitu i jego ziarnistej struktury wraz z towarzyszącymi jej zwykle napięciem i ociężałością. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy to zjawisko "materaca" obserwuje się u mężczyzn, sugeruje to niedobór hormonalny (androgenów). W niedawno przeprowadzonych badaniach na zwierzęcym DNA odkryto, że samice magazynują tłuszcz skuteczniej niż samce (innymi słowy, będąc na tej samej diecie, odkładają większe zapasy tłuszczu niż samce), a komórki tłuszczowe samic zachowują się inaczej niż samców.

Środek homeopatyczny Dichapetalum stosowany w niższych potencjach może być pomocny w leczeniu cellulitu, a jego skuteczność została potwierdzona naukowo.

U kobiet tkanki na udach mają większą zawartość pewnego rodzaju receptora, który jest zasadniczą przyczyną, dla której komórki tłuszczowe produkują jeszcze więcej tłuszczu. Receptory te (receptory alfa-adrenergiczne) przeważają nad odpowiedzialnymi za spalanie tłuszczu termogennymi receptorami beta-adrenergicznymi w stosunku dziewięć do jednego. Nie dziwni zatem, że u kobiet na udach tworzy się cellulit, mimo że znacznie skuteczniej niż mężczyźni spalają kalorie podczas ćwiczeń.

Jednak te różnice anatomiczne nie oznaczają, że nic nie możesz zrobić, jeśli masz cellulit. Stopniowa utrata masy ciała, masaż limfatyczny, szczotkowanie skóry i energiczne ćwiczenia powinny stanowić część pierwszego podejścia do leczenia i zazwyczaj mogą poprawiać wygląd występującego u Ciebie cellulitu.

Dieta przeciw cellulitowi

Stosuj dietę o niskiej zawartości rafinowanych węglowodanów i tłuszczów, lecz bogatą w węglowodany złożone. Najprostszy reżim do zastosowania to dieta makrobiotyczna, która obejmuje jedzenie ryżu i innych pełnych ziaren jako podstawy diety, uzupełnianych innymi pokarmami, jak lokalne warzywa, ryby i owoce morza. Unikaj wszelkich wysoko przetworzonych lub rafinowanych pokarmów i większości produktów tłustych lub pochodzenia zwierzęcego, chociaż kurczak jest dozwolony, jeśli zbalansujesz jego jedzenie dużą ilości warzyw i owoców. Specjaliści od diety makrobiotycznej zalecają też, by zmienić sposób jedzenia, przeżuwając dokładnie każdy kęs i unikając przejedzenia.

Ćwiczenia na cellulit

Jak pewnie zauważyłaś, szczupłe kobiety i atletki rzadko miewają cellulit, podobnie, jak tancerki. Biorąc pod uwagę, że w tańcu używa się przede wszystkim ud i pośladków - dwóch najbardziej problematycznych obszarów - energiczny taniec może być idealnym ćwiczeniem, by pozbyć się cellulitu, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Receptura na olejek przeciw cellulitowi

Olej awokado lub ze słodkich migdałów 47 ml

  • Olejek eteryczny z koperku 1 ml
  • Olejek eteryczny z jałowca 1 ml
  • Cyprysowy olejek eteryczny 0,5 ml
  • Cytrynowy olejek eteryczny 0,5 ml

Masaż antycellulitowy

Oprócz diety i ćwiczeń powinnaś także wykonywać regularnie masaż za pomocą szorstkiej rękawicy lub naturalnej gąbki lufa, stosując aromaterapię.

Choć na rynku istnieje wiele preparatów kosmetycznych obiecujących wspaniałe rezultaty, to poddane długoterminowej analizie naukowej nie wykazały działania skuteczniejszego niż placebo.

Lepszym pomysłem jest sporządzenie własnego, wysoce skutecznego - i pachnącego - olejku do masażu, według podanej obok receptury.

Delikatnie masuj dotknięte cellulitem miejsca dwa razy dziennie, używając pięciu kropli olejku na niewielkich obszarach ciała i 10 kropli na większych.

Homeopatia w leczeniu cellulitu

Stwierdziłem, że remedium Dichapetalum jest skuteczne przeciw cellulitowi, lecz tylko stosowane w niższych potencjach homeopatycznych (3D, 4D i 6D). Istnieją również naukowe dowody jego skuteczności, otrzymane na drodze zakrojonego na szeroką skalę badania homeopatycznego, w którym wzięła udział grupa lekarzy - zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Jak leczyć cellulit za pomocą ziół?

Istnieje wiele pomocnych preparatów zielarskich. Aescin, mieszanka saponin i aktywnego składnika z ekstraktu nasienia kasztanowca (Aesculus hippocastanum), pomaga, jak udowodniono, zmniejszyć zatrzymywanie wody w przypadkach cellulitu. Przez uszczelnianie ścian naczyń włosowatych zmniejsza też przenikanie płynów, co przyczynia się do zatrzymywania wody.

Bibliografia

  1. Int J Obes [Lond], 2010; 34:989-1000
  2. Z Hautkr, 1973; 48: 1009-17
  3. Bartrum T. Bartrum's Encyclopaedia of Herbal Medicine. London: Robinson Publishing Ltd, 1998: 105
  4. Allg Homoopath Ztg, 1960; 24: 127
  5. Clin Ter, 1965; 32: 297-328; Arzneim Forsch, 1964, 14: 892
  6. Clin Ter, 1981; 99: 507-13; Minerva Cardioangiol, 1982; 30: 201-7

Możesz też spróbować przyjmować ekstrakt z roślin leczniczej Centella asiatica, znany również jako gotu kola lub wąkrotka azjatycka. Działa ona diuretycznie, stymulując jednocześnie krążenie krwi - poprawiając w ten sposób stan zdrowia i redukując schorzenia skóry.

W wielu badaniach wykazano, że ekstrakt z Centella wspomaga tkankę łączną, pobudzając wytwarzanie glikozaminoglikanów, podstawowych składników tkanki łącznej i skóry, które są także naturalnymi nawilżaczami ciała, bez nadmiernego pobudzania syntezy kolagenu lub wzrostu komórek.

Imponujące rezultaty w leczeniu cellulitu miało też doustne przyjmowane nalewek zawierających 70% kwasów triterpenowych (naturalnych, bioaktywnych składników roślinnych o korzystnym wpływie na zdrowie).

Zobacz także

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store