Oko w oko z chorobami oczu

Pytanie:

Należę do licznej rodziny mieszkającej w dużym mieście. Prawie wszyscy mamy problemy z oczami. Troje z czworga moich dziadków miało zaćmę, a jedno z nich cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Do tego prawie połowa naszych dzieci nosi okulary albo soczewki z powodu krótkowzroczności. Wszystkie młodsze dzieci bez przerwy chorują na zapalenie spojówek, któremu często towarzyszy żółtawa wydzielina sklejająca rano powieki. Mój mąż z kolei źle widzi po ciemku, a dwóch jego krewnych ma jaskrę. W mojej rodzinie częsta jest też retinopatia barwnikowa. Czy możemy liczyć na jakąś pomoc ze strony medycyny naturalnej?

Odpowiedź:

Słusznie, że próbuje Pani znaleźć lekarstwo na rozliczne problemy z oczami występujące w rodzinie. Mimo że oczy są najistotniejszym narządem zmysłu w codziennym życiu, mało kto podejmuje jakiekolwiek kroki, by zachować dobry wzrok na długie lata.

Najczęstszym problemom z oczami można zapobiegać stosując się do kilku prostych zasad.Zapalenie spojówek może być wywołane przez alergeny. Nie dotykaj oczu palcami, żeby uniknąć infekcji. (fot. Thomas Tolkien, flickr.com, CC BY 2.0)

Zacznijmy od nawracającego zapalenia spojówek u dzieci.

Główne objawy tej choroby to zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oka wraz z pojawieniem się wydzieliny spowodowanej zapaleniem spojówki, cienkiej warstwy tkanki nabłonkowej, która pokrywa białko oka oraz wyścieła wnętrze powieki.

Schorzenie to spowodowane jest obecnością wirusów albo bakterii (w tym tych przenoszonych drogą płciową, np. chlamydii czy bakterii powodujących rzeżączkę) lub też podrażnieniem oka przez ciała obce, np. szampon do włosów, brud, dym czy chlor obecny w wodzie basenowej.

Zapalenie spojówek może być też wywołane przez alergeny, np. kurz, pyłki czy pewne rodzaje białek uczulające osoby noszące soczewki kontaktowe.

Aby uniknąć infekcji, nie należy dotykać oczu palcami i używać wyłącznie świeżych, czystych ręczników. Krople obkurczające naczynia krwionośne (wybielające białka) eliminują co prawda zaczerwienienie, ale jednocześnie powodują długotrwałe wysuszenie oka.

Terapia homeopatyczna na oczy (jeśli jesteś zwolenniczką homeopatii)

6 ziół na zdrowe oczyJuż 200 mg wyciągu z borówki znacząco poprawia stan wzroku u osób z jaskrą. (fot. Robert Benner, flickr.com, CC BY 2.0)

1. Borówka

2. Pycnogenol

3. Wyciąg z pestek winogron

4. Pokrzywa indyjska

5. Szałwia czerwona

6. Miłorząb japoński

Miłorząb japoński jest pomocny w leczeniu przewlekłego niedokrwienia siatkówki (fot. Andreas, flickr.com, CC BY-SA 2.0).

Krople zawierające wyciąg ze świetlika (Euphrasia) oraz starca popielnego (Cineraria Maritima) to homeopatyczna mieszanka składników leczących zapalenie spojówek i inne infekcje narządu wzroku.

Połączenie to zostało opracowane przez francuskiego specjalistę, doktora Ronalda Questela, który przetestował jego skuteczność na 60 pacjentach z zapaleniem spojówek w klinicznym badaniu randomizowanym (z losowym doborem pacjentów) z podwójną ślepą próbą, kontrolowanym za pomocą placebo.

Stosował on u nich krople raz dziennie przez sześć dni, co wyraźnie złagodziło objawy: ból, łzawienie, nadwrażliwość na światło i ilość produkowanej wydzieliny.

Poprawę potwierdziły fotografie naczyń włosowatych spojówki. Każdy składnik kropli aplikowany osobno również sam w sobie wykazuje działanie lecznicze.

W przypadku zapalenia spojówek wywołanego przez inne schorzenie, np. chorobę weneryczną, należy wykonać odpowiednie badania i przyjmować stosowne leki przepisane przez lekarza.

Zioła pomocne w chorobach oczu

Skuteczność w leczeniu chorób oczu wykazują niektóre preparaty ziołowe. Stosuje się je w przypadku jaskry, ślepoty zmierzchowej, zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatii barwnikowej czy nawet retinopatii cukrzycowej.

Dawka 200 mg wyciągu z borówki (Vaccinium myrtillus) znacząco poprawia stan oka u osób z jaskrą (co potwierdzają badania elektroretinograficzne).

Bibliografia

 1. www.sblglobal.com/cme.html
 2. Arch Med Intern [Parma], 1985; 37: 29–35
 3. Evid Based Complement Alternat Med, 2010; 7: 47–56
 4. Klin Monbl Augenheilkd, 1977; 171: 616–9
 5. Klin Monbl Augenheilkd, 1981; 178: 386–9
 6. J Fr Ophtalmol, 1988; 11: 453–60; Bull Soc Ophtalmol Fr, 1988; 88: 173–4, 177–9
 7. Ann Ott Clin Ocul, 1988; 114: 85–93
 8. Lancet, 1983; 1: 958–60; Exp Eye Res, 1984; 39: 745–9; Chin Med J [Engl], 1993; 106: 922–7; Zhonghua Yan Ke Za Zhi, 1991; 27: 174–8
 9. Klin Monbl Augenheilkd, 1991; 199: 432–8
 10. Presse Med, 1986; 15: 1556–8; Klin Monbl Augenhelkd, 1980; 177: 577–83
 11. Am J Ophthalmol, 2004; 137: 62–9
 12. Invest Ophthalmol Vis Sci, 2002; 43: E-Abstract 935
 13. Toxicology, 1998; 130: 167–74
 14. J Am Geriatr Soc, 2000; 48: 1501–6

W innych badaniach wyciąg z borówki (samodzielnie bądź w połączeniu z beta-karotenem) dawał znaczącą poprawę u pacjentów ze ślepotą zmierzchową: ich oczy łatwiej dostosowywały się do ciemności i szybciej odzyskiwali oni zdolność widzenia po jasnych rozbłyskach światła.

Najważniejsze jednak, że składnik ten hamuje angiogenezę (przerost naczyń krwionośnych) i tym samym skutecznie przeciwdziała chorobom siatkówki.

Jeszcze inne badania potwierdzają, że wyciąg z borówki podany w połączeniu z witaminą E może nawet pomagać przy krótkowzroczności, natomiast u pacjentów z różnymi rodzajami retinopatii (uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka ), w tym wywołaną przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych oraz będącą komplikacją cukrzycy, odnotowano rzadsze występowanie krwotoków oraz mniejszą przepuszczalność.

Pycnogenol (PCG) – preparat wytworzony z liści różnorodnych drzew i krzewów oraz pnia sosny nadmorskiej i wyciąg z nasion winogron Vitis vinifera (GSE), zawierające kompleksy flawonoidów zbliżonych do witaminy C, znacząco poprawiają widzenie po ciemku i po gwałtownych rozbłyskach światła. Są skuteczne w dawce 150-300 mg dziennie.

Przyjmowanie preparatów z GSE (wyciąg z pestek grejpfruta) wykazało znaczną poprawę kliniczną u 86% pacjentów z krótkowzrocznością stosujących ten wyciąg, a testy siatkówki udowodniły poprawę u 40%.

Dwa inne zioła lecznicze - pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) oraz szałwia czerwona (Salvia miltiorrhiza) - przynoszą pozytywne efekty jeśli chodzi o mikrokrążenie w obrębie gałki ocznej.

Zaburzenie mikrokrążenia jest jedną z głównych przyczyn uszkodzenia nerwu wzrokowego towarzyszącego jaskrze. Należy jednak pamiętać, by przyjmować te zioła pod nadzorem doświadczonego naturopaty lub wykwalifikowanego zielarza.

Pomocny może okazać się też wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) stosowany często przy ogólnych problemach z krążeniem. Wyciąg z liści miłorzębu (GBE) przyniósł wyraźne zmiany na lepsze u starszych pacjentów cierpiących na przewlekłe niedokrwienie siatkówki.

GBE daje również długotrwałą, wyraźną poprawę u pacjentów ze starczym zwyrodnieniem plamki żółtej i poważnymi zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki (np. jaskrą).

Suplementy dla oczu

Oprócz regularnego przyjmowania preparatów z borówki, polecam dobry suplement multiwitaminowy, gdyż witamina A, C i E oraz kompleks witamin z grupy B pomagają w zapobieganiu jaskrze, podobnie jak karotenoidy, kwas alfa-liponowy, żelazo, magnez, cynk i inne przeciwutleniacze.

Dieta na dobry wzrok

Proszę się postarać, aby Pani rodzina włączyła do codziennej diety pięć warzyw zawierających dużo substancji niezbędnych dla zdrowia oczu: kapustę włoską, kapustę czerwoną, kapustę białą, kalafiora romanesco oraz brokuły. W przypadku tego ostatniego warto upewnić się, że pączki kwiatowe nie przybrały żółtej barwy, tylko nadal są zielone - oznacza to, że brokuł jest naprawdę świeży.

Wpływ otoczenia na oczy

Zaćma nie pojawia się jedynie jako oznaka zaawansowanego wieku, może być bowiem wywołana czynnikami środowiskowymi mającymi negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Naukowcy już od dawna podejrzewali, że istnieje związek między codziennym kontaktem z ołowiem, a występowaniem całej gamy chorób przewlekłych w późnym wieku, takich jak demencja, nadciśnienie tętnicze czy właśnie zaćma, która często wywołana jest nagromadzeniem ołowiu w dotkniętej schorzeniem soczewce.

Zespół badaczy z Harvard Medical School w Bostonie przetestował tę teorię, badając stężenie ołowiu w piszczeli i rzepce u prawie 800 mężczyzn (średnia wieku 67 lat i porównując te rezultaty z badaniami ich oczu przy uwzględnieniu innych czynników, np. cukrzycy i palenia papierosów.

U pacjentów z najwyższym stężeniem ołowiu występowało prawie trzy razy większe ryzyko zaćmy, dlatego też badacze doszli do wniosku, że prawie połowa przypadków tego schorzenia może wynikać z nagromadzenia ołowiu w organizmie.

Ołów najczęściej osadza się w kościach.

Po około dziesięciu latach krążenia w krwiobiegu początkowo w niewielkim stężeniu, które uniemożliwia jego wykrycie, ołów gromadzi się w tkankach. Może to skutkować stresem oksydacyjnym i wolnorodnikowym uszkodzeniem oka, w tym nabłonka soczewki, kluczowego dla dobrego wzroku. Niezbędny jest też glutation - przeciwutleniacz zapewniający zdrowie soczewki oka.

Póki nie wprowadzono paliwa bezołowiowego, wszyscy wdychaliśmy spaliny pełne szkodliwego ołowiu.

Inne źródła narażające nas na ciągły kontakt ze związkami tego metalu znajdują się w naszych własnych domach: ok. 80% wszystkich budynków wzniesionych do lat 80. zawiera ołowiane rury i farby. Dlatego też jest wysoce prawdopodobne, że ołów zdążył już nagromadzić się w kościach praktycznie u wszystkich dorosłych.

Biorąc pod uwagę historię Pani rodziny, warto byłoby odnaleźć wszelkie potencjalne źródła ołowiu w domu i miejscach pracy oraz upewnić się, że wszyscy piją przefiltrowaną wodę.

Zobacz także

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu moje miesiączki są nieregularne, coraz częściej pojawiają się problemy ze snem, kiepskie samopoczucie, uderzenia gorąca i zaczerwienia na twarzy. Czy to możliwe, że już rozpoczyna się u mnie menopauza? A jeśli tak, to w jaki sposób mogę opóźnić, a przynajmniej złagodzić jej przebieg?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

14 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store