Jak się pozbyć komarów?

Pytanie:

Czy istnieją jakieś naturalne zamienniki dla chemicznych środków na komary? Moja rodzina i ja bardzo źle znosimy wszelkie ukąszenia, przez co każdy wyjazd w ciepłe kraje jest dla nas wyjątkowo trudny. Próbowaliśmy preparatów w aerozolach, ale wolelibyśmy korzystać z mniej toksycznych produktów.

Odpowiedź:

Ukłucia komarów potrafią być dokuczliwe. Czasem mogą powodować poważne konsekwencje. W niektórych częściach świata te drobne insekty przenoszą groźne choroby - żółtą febrę, dengę, malarię, gorączkę Zachodniego Nilu czy tzw. końskie zapalenie mózgu.

Kiedy ostatnio Gorączka Zachodniego Nilu dotarła do Kanady, zupełnie zmieniła sposób podejścia do problemu z komarami na półkuli północnej. Małe owady przestały być tylko nieznośnymi żyjątkami. Zaczęto próbować chronić się przed nimi na wszelkie możliwe sposoby, a przede wszystkim używając repelantów, czyli naturalnych odstraszaczy.

Ze względu na zawarte w nich składniki, wiele z nich jest klasyfikowanych na równi z chemikaliami - jak propoxur, dichlorvos i transfluthurin, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i dla samych insektów. Jest wiele repelentów ze świata roślin, które nie dają żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych, a skutecznie trzymają komary z daleka.

Mosquito from Amprods on Vimeo.

6 roślin, które pomogą Ci nie dopuścić do ukąszeń komarów:

1. Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowaTa roślina tropikalna (Cymbopogon citrtus) zawiera citronellę, naturalny składnik repelentów stosowanych do odstraszania komarów.

Badania pokazują, że jest szczególnie skuteczna przeciwko komarom, ale musi być regularnie nakładana. Niestety, działa tylko w przypadku 10% osób.

Możesz z łatwością posadzić tę roślinę w domu. Wystarczy sięgnąć po jej kiełki, oferowane w supermarketach w dziale z azjatycką żywnością. Możesz też kupić w centrum ogrodniczym prawdziwą tropikalną trawę w doniczce.

Gdy zacznie kwitnąć, jej zapach będzie trzymał komary i inne insekty z daleka. Zawsze możesz też nabyć naturalny spray z citronellą i zaaplikować go bezpośrednio na skórę.

2. Lawenda

LawendaZarówno pokruszone kwiaty lawendy (Lavandula spica) jak i olejek (po rozcieńczeniu w 30% roztworze wody) mogą skutecznie odpychać komary.

Ich przyjemny dla naszych nosów zapach, insektom jest bardzo nie w smak. Angielską lawendę możesz posadzić przed domem, w ogrodzie lub w doniczkach z garnków lub innych naczyń.

Lawenda francuska z kolei jest trochę mniej skuteczna, ale warto wykorzystać jej właściwości przeciwbólowe oraz antyseptyczne.

Nie dość, że chroni przed atakiem komarów, to jeszcze ma dobroczynny wpływ na naszą skórę.

Wystarczy po prostu rozetrzeć pojedyncze kwiatki, a zawarty w nich olejek rozsmarować w miejscach wrażliwych na ukąszenia komarów, w szczególności na nadgarstkach i ramionach.

Możesz też kupić gotowy olejek lawendowy i skropić nim ubrania lub natrzeć skórę.

The lavender of the Provence HD from Frederic Vercammen on Vimeo.

3. Miodla indyjska (neem)

Miodla indyjska (neem)Olejek wytłoczony z owoców i nasion tego wiecznie zielonego drzewa (Azadirachta indica) jest tradycyjnie używany w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia malarii. Ma właściwości owadobójcze.

Badania naukowców z Delhi w Indiach wykazały, że 2% roztwór olejku neem zmieszany z olejem koksowym, zaaplikowany na odsłonięte części ciała, zapewnia 12-godzinną ochronę przed atakiem przenoszących malarię komarów z rodziny Anopheles).

4. Bazylia

Tajska albo słodka bazylia (Ocimum basilicum) jest jednym z najstarszych na świecie naturalnych repelentów działających na komary.

Choć jej owadobójcze właściwości są rzadko wykorzystywane przez ludzi, to jej skuteczność można porównać do działania pyrethrum, naturalnego środka owadobójczego pochodzącego z roślin z rodziny astrowatych. Wypróbuj prosty sposób na naturalny preparat przeciwko ukąszeniom na bazie bazylii:

BazyliaSkładniki:

garść świeżo zerwanych liści bazylii

10 kropel naturalnego olejku z bazylii

pół filiżanki wrzącej wody

pół filiżanki wódki

Przepis:

Umieść liście bazylii w żaroodpornym, szklanym naczyniu.

Pozwól liściom rozmięknąć przez 3 godz. Potem je odsącz i wyciśnij z nadmiaru wody tak mocno, jak się tylko da.

Przelej powstałą ciecz do pojemnika z rozpylaczem, dodaj wódki i olejku z bazylii.

Potrząśnij dobrze całością i wymieszaj powstały płyn. Namocz nim bawełniany wacik i posmaruj miejsca najbardziej narażone na ukąszenia.

5. Goździki

GoździkiSuszone pączki kwiatów Syzygium aromaticum są zmorą komarów. Jeśli możesz pozwolić sobie na kilka dni przygotowań, wypróbuj przepis na domowy preparat przeciwko tym uciążliwym owadom. Warto wiedzieć, że pomoże Ci on również na pchły u zwierząt.

Składniki:

0,5 l alkoholu 95%

100 g całych pączków goździków

100 ml naturalnego oleju roślinnego (migdałowego, sezamowego lub z konopii) Przepis:

Przez kilka dni mocz goździki w alkoholowej marynacie i dokładnie mieszaj rano i wieczorem.

Po czterech dniach dodaj olej. Przełóż do szczelnego naczynia i aplikuj w razie potrzeby bezpośrednio na skórę.

6. Żeniszek

ŻeniszekMałe kwiatki z rodzaju Ageratum świetnie odstraszają komary. Wyizolowana z nich kumaryna – szczególnie nieznośna dla małych krwiopijców – wchodzi w skład odstraszających je repelentów.

Żeniszek można posadzić w doniczce lub dowolnym naczyniu. Bardzo szybko się rozrasta i łatwo może zająć sporą część zarówno naszego ogrodu, jak i posesji sąsiadów.

Niestety, trzeba uważać na małe dzieci i zwierzęta, bo roślina może być toksyczna. Lepiej nie próbować smaku liści – są trudne do strawienia. Należy też uważać na kolce i ostre końce, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i silnej reakcji alergicznej.

Bibliografia

  1. Planta Med, 2011; 77: 598–617
  2. www.gardening.knoji.com
  3. J Med Entomol, 2006; 43: 731–6; www.healthline.com
  4. Malar J, 2011; 10 [Suppl 1]: S11; J Am Mosq Control Assoc, 1993; 9: 359–60
  5. JEZS, 2013; 1: 84–91

 

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store