Porady

Detektyw medyczny

Jak się pozbyć komarów?

Jak się pozbyć komarów?

Pytanie:

Czy istnieją jakieś naturalne zamienniki dla chemicznych środków na komary? Moja rodzina i ja bardzo źle znosimy wszelkie ukąszenia, przez co każdy wyjazd w ciepłe kraje jest dla nas wyjątkowo trudny. Próbowaliśmy preparatów w aerozolach, ale wolelibyśmy korzystać z mniej toksycznych produktów.

Odpowiedź:

Ukłucia komarów potrafią być dokuczliwe. Czasem mogą powodować poważne konsekwencje. W niektórych częściach świata te drobne insekty przenoszą groźne choroby - żółtą febrę, dengę, malarię, gorączkę Zachodniego Nilu czy tzw. końskie zapalenie mózgu.

Kiedy ostatnio Gorączka Zachodniego Nilu dotarła do Kanady, zupełnie zmieniła sposób podejścia do problemu z komarami na półkuli północnej. Małe owady przestały być tylko nieznośnymi żyjątkami. Zaczęto próbować chronić się przed nimi na wszelkie możliwe sposoby, a przede wszystkim używając repelantów, czyli naturalnych odstraszaczy.

Ze względu na zawarte w nich składniki, wiele z nich jest klasyfikowanych na równi z chemikaliami - jak propoxur, dichlorvos i transfluthurin, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i dla samych insektów. Jest wiele repelentów ze świata roślin, które nie dają żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych, a skutecznie trzymają komary z daleka.

Mosquito from Amprods on Vimeo.

6 roślin, które pomogą Ci nie dopuścić do ukąszeń komarów:

1. Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowaTa roślina tropikalna (Cymbopogon citrtus) zawiera citronellę, naturalny składnik repelentów stosowanych do odstraszania komarów.

Badania pokazują, że jest szczególnie skuteczna przeciwko komarom, ale musi być regularnie nakładana. Niestety, działa tylko w przypadku 10% osób.

Możesz z łatwością posadzić tę roślinę w domu. Wystarczy sięgnąć po jej kiełki, oferowane w supermarketach w dziale z azjatycką żywnością. Możesz też kupić w centrum ogrodniczym prawdziwą tropikalną trawę w doniczce.

Gdy zacznie kwitnąć, jej zapach będzie trzymał komary i inne insekty z daleka. Zawsze możesz też nabyć naturalny spray z citronellą i zaaplikować go bezpośrednio na skórę.

2. Lawenda

LawendaZarówno pokruszone kwiaty lawendy (Lavandula spica) jak i olejek (po rozcieńczeniu w 30% roztworze wody) mogą skutecznie odpychać komary.

Ich przyjemny dla naszych nosów zapach, insektom jest bardzo nie w smak. Angielską lawendę możesz posadzić przed domem, w ogrodzie lub w doniczkach z garnków lub innych naczyń.

Lawenda francuska z kolei jest trochę mniej skuteczna, ale warto wykorzystać jej właściwości przeciwbólowe oraz antyseptyczne.

Nie dość, że chroni przed atakiem komarów, to jeszcze ma dobroczynny wpływ na naszą skórę.

Wystarczy po prostu rozetrzeć pojedyncze kwiatki, a zawarty w nich olejek rozsmarować w miejscach wrażliwych na ukąszenia komarów, w szczególności na nadgarstkach i ramionach.

Możesz też kupić gotowy olejek lawendowy i skropić nim ubrania lub natrzeć skórę.

The lavender of the Provence HD from Frederic Vercammen on Vimeo.

3. Miodla indyjska (neem)

Miodla indyjska (neem)Olejek wytłoczony z owoców i nasion tego wiecznie zielonego drzewa (Azadirachta indica) jest tradycyjnie używany w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia malarii. Ma właściwości owadobójcze.

Badania naukowców z Delhi w Indiach wykazały, że 2% roztwór olejku neem zmieszany z olejem koksowym, zaaplikowany na odsłonięte części ciała, zapewnia 12-godzinną ochronę przed atakiem przenoszących malarię komarów z rodziny Anopheles).

4. Bazylia

Tajska albo słodka bazylia (Ocimum basilicum) jest jednym z najstarszych na świecie naturalnych repelentów działających na komary.

Choć jej owadobójcze właściwości są rzadko wykorzystywane przez ludzi, to jej skuteczność można porównać do działania pyrethrum, naturalnego środka owadobójczego pochodzącego z roślin z rodziny astrowatych. Wypróbuj prosty sposób na naturalny preparat przeciwko ukąszeniom na bazie bazylii:

BazyliaSkładniki:

garść świeżo zerwanych liści bazylii

10 kropel naturalnego olejku z bazylii

pół filiżanki wrzącej wody

pół filiżanki wódki

Przepis:

Umieść liście bazylii w żaroodpornym, szklanym naczyniu.

Pozwól liściom rozmięknąć przez 3 godz. Potem je odsącz i wyciśnij z nadmiaru wody tak mocno, jak się tylko da.

Przelej powstałą ciecz do pojemnika z rozpylaczem, dodaj wódki i olejku z bazylii.

Potrząśnij dobrze całością i wymieszaj powstały płyn. Namocz nim bawełniany wacik i posmaruj miejsca najbardziej narażone na ukąszenia.

5. Goździki

GoździkiSuszone pączki kwiatów Syzygium aromaticum są zmorą komarów. Jeśli możesz pozwolić sobie na kilka dni przygotowań, wypróbuj przepis na domowy preparat przeciwko tym uciążliwym owadom. Warto wiedzieć, że pomoże Ci on również na pchły u zwierząt.

Składniki:

0,5 l alkoholu 95%

100 g całych pączków goździków

100 ml naturalnego oleju roślinnego (migdałowego, sezamowego lub z konopii) Przepis:

Przez kilka dni mocz goździki w alkoholowej marynacie i dokładnie mieszaj rano i wieczorem.

Po czterech dniach dodaj olej. Przełóż do szczelnego naczynia i aplikuj w razie potrzeby bezpośrednio na skórę.

6. Żeniszek

ŻeniszekMałe kwiatki z rodzaju Ageratum świetnie odstraszają komary. Wyizolowana z nich kumaryna – szczególnie nieznośna dla małych krwiopijców – wchodzi w skład odstraszających je repelentów.

Żeniszek można posadzić w doniczce lub dowolnym naczyniu. Bardzo szybko się rozrasta i łatwo może zająć sporą część zarówno naszego ogrodu, jak i posesji sąsiadów.

Niestety, trzeba uważać na małe dzieci i zwierzęta, bo roślina może być toksyczna. Lepiej nie próbować smaku liści – są trudne do strawienia. Należy też uważać na kolce i ostre końce, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i silnej reakcji alergicznej.

Bibliografia

  1. Planta Med, 2011; 77: 598–617
  2. www.gardening.knoji.com
  3. J Med Entomol, 2006; 43: 731–6; www.healthline.com
  4. Malar J, 2011; 10 [Suppl 1]: S11; J Am Mosq Control Assoc, 1993; 9: 359–60
  5. JEZS, 2013; 1: 84–91

 

Zobacz też:

Zobacz także

Zdrowe stopy

Zdrowe stopy

Od jakiegoś czasu, gdy wieczorem zdejmuję buty i staję na płaskiej powierzchni boso, czuję ból w śródstopiu i przy dużym palcu. Moja siostra długo walczyła z ostrogą piętową i zastanawiam się, czy ja mogę cierpieć na podobne schorzenie? Co mogę zrobić, by ograniczyć bóle i zapobiec kłopotom?

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Ostatnio zauważyłam, że coraz trudniej jest mi trawić ciężkie, tłuste potrawy. Odczuwam też dyskomfort po wypiciu alkoholu. Mój lekarz rodzinny twierdzi, że prawdopodobnie to kwestia uszkodzenia wątroby, zwłaszcza że w mojej rodzinie pojawiały się przypadki marskości. Zastanawiam się, co powinnam robić w tym przypadku? W jaki sposób poprawić pracę wątroby, by nie dopuścić do jej poważniejszych uszkodzeń?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?