Fakty i mity na temat alkoholu

Pytanie:

Jak uniknąć kaca i dolegliwości trawiennych po sylwestrowych szaleństwach?

Odpowiedź:

Bez względu na to, czy Nowy Rok witamy winem, piwem lub mocniejszym alkoholem, czy po prostu obfitą kolacją, w ten wyjątkowy wieczór trudno jest zachować umiar. Przed sylwestrowymi szaleństwami warto rozprawić się z pewnymi mitami dotyczącymi alkoholu oraz poznać proste i sprawdzone sposoby na „syndrom dnia następnego”.

Jak alkohol wpływa na pracę mózgu?

Fakt czy fikcja? Mężczyźni lepiej od kobiet tolerują alkohol PRAWDA

Przynajmniej w młodości. Dehydrogenaza - enzym rozkładający alkohol w organizmie - wykazuje o 80% większą aktywność u młodych mężczyzn niż u kobiet. U obu płci aktywność ta maleje jednak z wiekiem, przy czym u mężczyzn dzieje się to w znacznie gwałtowniejszy sposób.Jedzenie nie „wchłania” alkoholu, ale opóźnia jego wchłanianie do krwi. Po posiłku zawierającym białka, węglowodany i tłuszcz alkohol wchłania się trzy razy wolniej niż wypity na pusty żołądek. (fot. Dustin Gaffke, flickr.com, CC BY 2.0)

Fakt czy fikcja?

Jedzenie wchłania alkohol FAŁSZ! 

Jedzenie nie „wchłania” alkoholu, ale opóźnia jego dojście do krwi. Po posiłku zawierającym białka, węglowodany i tłuszcz alkohol wchłania się trzy razy wolniej niż wypity na pusty żołądek.

Fakt czy fikcja?

Aspiryna pomaga na kaca FAŁSZ! 

Aspiryna ogranicza działanie rozkładającej alkohol dehydrogenazy, co znacznie zwiększa poziom alkoholu we krwi. To może z kolei prowadzić do przekroczenia dopuszczalnego limitu promili we krwi, nie mówiąc już o jeszcze gorszym kacu.

Fakt czy fikcja?

Jeden drink na godzinę jest w porządku FAŁSZ! 

Jeśli wydaje Ci się, że pozwalając sobie na jednego drinka na godzinę, pijesz odpowiedzialnie, to jesteś w błędzie. Poziom alkoholu we krwi zwiększa się skokowo, a skoki te są większe, jeśli spożywany trunek zawiera więcej, niż 20-25% objętości alkoholu (np. wino typu porto). Warto więc skorzystać z kalkulatora stężenia alkoholu we krwi (dostępne za darmo w internecie), zanim zdecydujemy się wychylić kilka głębszych.

Fakt czy fikcja? Napij się, by zapomnieć PRAWDA

Obecnie podejrzewa się, że kwas N-metylo-D-asparginowy (NMDA) związany jest z procesem zapamiętywania, a wiemy na pewno, że alkohol zaburza pracę tego neuroreceptora. Efekt ten występuje najintensywniej przy poważnym już stężeniu 2 ‰ we krwi, kiedy to „urywa się film”, a więc następuje utrata przytomności.

Fakt czy fikcja? Alkohol pomaga spać FAŁSZ! 

Wielu ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że po wypiciu alkoholu można się porządnie wyspać. Owszem, alkohol pomaga zasnąć, ale gdy już śpimy, wpływa on negatywnie na czynność związków chemicznych w mózgu, co skutkuje nierównomiernym snem i znacząco zaburza przebieg istotnej dla zdrowia fazy REM. A jeśli do tego piliśmy też kawę („żeby wytrzeźwieć”), organizm będzie potrzebował nawet 5 godzin, by strawić kofeinę, a więc ta pobudzająca substancja będzie działała na nas właściwie całą noc!

Fakt czy fikcja? Picie z umiarem zapewnia dłuższe życie BYĆ MOŻE...

Kwestia ta wcale nie jest tak bezsporna, jak mogłoby się wydawać, aczkolwiek wiele  wskazuje na to, że ludzie pijący z umiarem rzeczywiście żyją dłużej w porównaniu zarówno do abstynentów, jak i do osób pijących często i dużo.

Najnowsze badania sugerują, że picie na modłę śródziemnomorską - a więc regularne spożywanie niewielkich ilości wina, zwłaszcza do posiłków, mężczyźni do 2 kieliszków dziennie, kobiety - 1 kieliszek - może być najlepszym sposobem na picie alkoholu.

Fakt czy fikcja? Zgaga i niestrawność jest tym samym schorzeniem FAŁSZ! 

Niestrawność (in. dyspepsja) dotyczy dolegliwości żołądkowych, do których zaliczymy odbijanie, nudności, dyskomfort i ból promieniujący do klatki piersiowej. Zwykle towarzyszy jej niedokwasota.

Zgaga natomiast odnosi się do uczucia palenia w okolicy żołądka, spowodowanego nadmiarem soku żołądkowego (nadkwasotą), stanem zapalnym błony śluzowej żołądka, infekcją Helicobacter pylori albo wrzodami żołądka lub dwunastnicy.

Są to zatem dwie zupełnie przeciwstawne przypadłości - jedna polega na niedoborze kwasu żołądkowego, a druga na jego nadmiarze. Podczas studiów nikt nie uczy przyszłych lekarzy, jak należy zająć się pacjentem z niedokwasotą, a schorzenie to występuje nader często u osób starszych. Niestety, akademie medyczne uczą tylko, jakie leki przepisywać na nadkwaśność.

Wiele wskazuje na to, że ludzie pijący z umiarem żyją dłużej w porównaniu zarówno do abstynentów, jak i do osób pijących dużo i często

Wiele wskazuje na to, że ludzie pijący z umiarem żyją dłużej w porównaniu zarówno do abstynentów, jak i do osób pijących często i dużo. (fot. Dariusz Sankowski, pixaby.com, Public domain)

Jak uniknąć kaca?

Dzięki tym naturalnym sposobom uda Ci się zapobiec złemu samopoczuciu.

Sprawdź, jak najłatwiej uniknąć kaca naturalnymi sposobami! (fot. Jan Bommes, flickr.com, CC BY 2.0)Najpierw coś zjedz. Nigdy nie pij na pusty żołądek. Alkohol to diuretyk powodujący gwałtowną utratę płynów, jonów, cukru, niezbędnych minerałów oraz witamin, np. witaminy B. Dlatego zanim pójdziesz się bawić, zjedz chociaż niewielką proteinową przekąskę i zażyj suplement z minerałami.

Unikaj glutenu. Nie jedz nic, co zawiera pszenicę, żyto, owies czy jęczmień, strawienie takich produktów angażuje bowiem dużą ilość kwasu żołądkowego. Pamiętaj też, by jeść małe porcje.

Weź suplement kwasu żołądkowego. Jeżeli dolega Ci niestrawność, preparat kwasu solnego (HCl) w połączeniu z pepsyną może pomóc, podobnie jak Gentiana lutea, roślina znana w Polsce pod nazwą goryczka żółta, która zawiera dwa związki chemiczne o niezwykle gorzkim smaku: gencjopikrynę oraz gencjomarynę. Składniki te w udowodniony sposób stymulują wydzielanie bogatej w enzymy śliny w jamie ustnej oraz kwasu solnego w żołądku.

Pij z umiarem, jeśli doskwierają Ci problemy trawienne.

Zrozum, jak działa alkohol. Aldehyd octowy to pierwszy produkt rozpadu alkoholu w wątrobie. Ten związek chemiczny - mniej więcej 30 razy bardziej toksyczny niż sam alkohol - produkuje wolne rodniki i zakłóca pewne procesy neurologiczne w mózgu. Naszym celem jest więc usunięcie tej trucizny z organizmu tak szybko, jak to możliwe - dzięki temu unikniemy kaca.

Zażyj wcześniej suplement cysteiny w połączeniu z witaminami B1 (tiaminą) i C. Zarówno cysteina, jak i - syntetyzowany przez nią - glutation mają zdolność odtruwania organizmu i usuwania szkodliwych efektów wywołanych przez aldehyd octowy, który niszczy tiaminę. Na tej samej zasadzie działa zastrzyk witaminy B1, od dawien dawna przepisywany alkoholikom jako natychmiastowe lekarstwo na kaca.W tanich alkoholach jest więcej szkodliwych chemikaliów niż w droższych trunkach. (fot. Steve Corey, flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Badania wykazały, że podanie zwierzętom zastrzyku witamin C, B1 oraz cysteiny pozwoliło im przetrwać zażycie potencjalnie śmiertelnej dawki aldehydu octowego.

Sugerowana dawka: 200 mg cysteiny, 50 mg B1, 500 mg witaminy C przed, po i w trakcie picia.

Nie żałuj sobie jajek. Jajka są bogate w cysteinę, dlatego przed udaniem się na spoczynek wieczór zakończ kieliszkiem ajerkoniaku. Równie dobrze sprawdzi się kogel-mogel albo surowe jajko w szklance soku pomarańczowego.

Unikaj ciemnych alkoholi. Wszystkie rodzaje alkoholu zawierają tzw. kongenery, związki chemiczne będące produktem ubocznym procesu fermentacji.

Zasada jest prosta: im ciemniejszy trunek (czerwone wino, whisky, brandy, bourbon), tym więcej zawiera kongenerów, dlatego też warto pozostać przy jaśniejszych napitkach (gin, wódka, białe wino).

Nigdy nie pij tanich alkoholi, bo aż roi się w nich od przeróżnych chemikaliów. W miarę możliwości pij wino organiczne, w którym znajduje się znacznie mniej związków chemicznych.

Wypij całą szklankę wody. To sprawi, że odwodniony organizm szybciej odzyska równowagę.

Jeśli czujesz, że poprzedniego dnia nie udało Ci się zachować umiaru - lub po prostu masz kaca - wypróbuj jedną z poniższych metod:

Homeopatia. Cocculus Indicus 6C działa na zatrucie piwem oraz nudności, senność i zawroty głowy; na zatrucie po winie, objawy odwodnienia oraz zakwaszenie żołądka; Nux Vomica 6D na nudności, ogólne złe samopoczucie, drażliwość i nadwrażliwość na hałas; Natrum Sulphuricum 6D na „te” silne bóle głowy; Carominthe (krople homeopatyczne na niestrawność, produkowane pod zastrzeżoną nazwą przez firmę Lehning Laboratories; do nabycia na stronie www.edu.osoz.pl).

Bibliografia

  1. Alcohol Alcohol, 2002; 37: 388–93
  2. AMA, 1990; 264: 2406–8
  3. J Pharmacol Exp Ther, 2003; 304: 192–9
  4. Anesth Analg, 2004; 98: 408–13
  5. Crit Rev Food Sci Nutr, 2014 Sep 10; Epub ahead of print
  6. Bradley PR, ed. British Herbal Compendium, vol. 1: A handbook of scientifi c information on widely used plant drugs. Guildford, King’s Lynn, UK: Biddles Ltd, 1992: 109–11
  7. Agents Actions, 1975; 5: 164–73
  8. Am J Clin Nutr, 1995; 61: 1284–9
  9. Adv Exp Med Biol, 2009; 643: 407–14

Zioła. W kubku wrzącej wody zaparz po dwie łyżeczki rumianku, głogu, chmielu i mięty pieprzowej. Możesz też wypróbować ziołowy preparat o nazwie Padma 28 (dostępny www.padma.pl) wytwarzany w oparciu na starożytnej tybetańskiej recepturze. Ten tradycyjny lek stosowany jest po zjedzeniu zbyt dużej ilości mięsa lub tłuszczu.

Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do gorącej kąpieli lub sauny albo do olejku pielęgnacyjnego, który możesz wmasować w skronie (np. migdałowego). Na szybki detoks najlepiej nadają się olejki z bazylii, jałowca, grejpfrutów oraz rozmarynu.

Weź węglan wapnia lub węgiel aktywny. Jak wynika z pewnego nieopublikowanego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, preparat węgla i wapnia o zastrzeżonej nazwie „Chaser”(www.doublechaser.com) jest 10 razy bardziej skuteczny niż placebo w zapobieganiu 17 najbardziej typowym objawom kaca. Nie należy jednak stosować go regularnie, wiąże bowiem wiele istotnych składników odżywczych z organizmu.

Bierz dużo witaminy B. Weź zestaw witamin z grupy B (ze szczególnym uwzględnieniem kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5) w połączeniu z magnezem i kwasami tłuszczowymi omega-3, które są wypłukiwane z organizmu przez aldehyd octowy.

Brak równowagi między ilością omega-3 a omega-6 powoduje zaburzenia neurologiczne i być może odpowiada za wiele symptomów towarzyszących chorobie alkoholowej.

Jeśli lubisz wypić, bierz taurynę. Suplement ten sprawia, że organizm nie traci selenu, chromu i manganu, nawet przy częstym piciu (chociaż wyniki te uzyskane przy testach na zwierzętach niekoniecznie odnoszą się do ludzi).

 

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie. Jego strona internetowa znajduje pod adresem www.drgaier.com

 

Drinks from mehrab moghadasian on Vimeo.

Zobacz także

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Jestem nauczycielką i na co dzień pracuję głosem. Niestety często zdarzają mi się problemy z gardłem: pojawiają się chrypka, suchość i kaszel. Najgorzej jest w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ łatwo łapię infekcję i co najmniej raz w roku trafiam do lekarza z zapaleniem krtani, które nieraz ciągnie się tygodniami. Czy istnieją jakieś naturalne sposoby, by radzić sobie z tym schorzeniem i zapobiec jego nawrotom?

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Ciągle jestem zmęczona. Na początku myślałam, że to przepracowanie i brak snu - śpię nie dłużej niż 4-5 godz. na dobę. Jednak teraz poza przewlekłą sennością, znużeniem i wycieńczeniem fizycznym doszły jeszcze kłopoty z koncentracją oraz bóle głowy. Lekarz podejrzewa, że mam zespół przewlekłego zmęczenia. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby leczenia tej przypadłości?

Pozbądź się upławów

Pozbądź się upławów

Od kilku dni dostrzegam wzmożoną wydzielinę z pochwy. Mam uczucie nadmiernej wilgotności w kroczu, odczuwam świąd i pieczenie w pochwie, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie. Każda próba kontaktu seksualnego nasila te dolegliwości i sprawia mi ból. Wszystko to utrudnia normalne funkcjonowanie, a najgorsze są upławy, ponieważ stale mam wrażenie mokrej bielizny. Co powinnam robić w tej sytuacji?

Ciemne plamy na skórze

Ciemne plamy na skórze

Po niemal każdych wakacjach na mojej skórze pojawiają się przebarwienia. Niektóre bledną z czasem, inne pozostają na stałe. Jak zapobiec ich powstawaniu i jak usunąć te, które już mam? Z kolei moja starsza o 15 lat siostra skarży się, że jej twarz, szyja oraz ręce pokryte są plamami starczymi. Zastanawiamy się, czy istnieje bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się ich?

Zranienia. Naturalne sposoby leczenia ran

Zranienia. Naturalne sposoby leczenia ran

W tym roku zdecydowaliśmy się wybrać rodzinnie na wyprawę górską. Mamy w planie wędrówkę od schroniska do schroniska. Dotychczas nasze wypady w góry były maksymalnie 2-dniowe i nigdy nie chodziliśmy po szlakach z całym dobytkiem na plecach. Zastanawiam się, jak zabezpieczyć się przed skaleczeniami i zranieniami, które zapewne nas nie ominą. Czy możecie polecić jakieś dobre naturalne sposoby na różne urazy?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

25 marzec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store