Porady

Detektyw medyczny

Złodzieje składników odżywczych

Złodzieje składników odżywczych

Pytanie:

Mój mąż niedawno przeszedł zawał. Lekarz przepisał mu statyny, po których mąż nie czuje się najlepiej (ciągle jest zmęczony). Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne i leki na nadkwasotę - miewam bóle głowy i ataki depresji. Nie chcę sięgać po antydepresanty, ponieważ słyszałam, że wywołują jeszcze więcej skutków ubocznych. Co możemy zrobić, aby znów w pełni cieszyć się życiem?

Odpowiedź:

Mało który lekarz, nie mówiąc już o pacjentach, zdaje sobie sprawę, że niemal wszystkie leki powodują znaczne niedobory składników odżywczych o nierzadko poważnych konsekwencjach. Całkiem prawdopodobna wydaje się teoria, że to wcale nie same lekarstwa, a raczej stopniowo wywoływane przez nie braki cennych substancji odżywczych są odpowiedzialne za nękające pacjentów działania niepożądane. Nie ma przy tym znaczenia, czy lek przepisany został przez lekarza, czy też dostępny jest bez recepty. Oto lista 8 najczęściej stosowanych lekarstw oraz wywoływanych przez nie niedoborów.

1. Leki na nadkwaśność

Leki przeznaczone do walki z nadkwasotą żołądka, wrzodami oraz zgagą mogą blokować wchłanianie żelaza. W mniejszym stopniu powodują też niedobory takich składników jak beta-karoten, bor, wapń, chrom, miedź, kwas foliowy, fosfor, selen, tiamina, cynk i witaminy C, D, E, K oraz B121.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Osłabienie, zawroty i bóle głowy.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Zapewnij organizmowi więcej żelaza, jedząc duże ilości wołowiny, szpinaku, fasoli oraz moreli. Jeżeli niedobory żelaza zostaną potwierdzone badaniami krwi, przyjmuj płynne suplementy tego pierwiastka. Unikaj jednak siarczanów żelaza, mogą one bowiem wywoływać zaparcia oraz zabarwiać stolec na czarno.

2. Antybiotyki

Antybiotyk? Pamiętaj o probiotykach!

Antybiotyki zabijają pomocne bakterie jelitowe, w tym z rodzaju Lactobacillus, oraz hamują produkcję witaminy K w przewodzie pokarmowym2.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Niedobory w obrębie korzystnej mikroflory jelitowej powodują cały szereg problemów zdrowotnych: od niestrawności aż po alergie. Deficyt witaminy K może zaś prowadzić do powstawania zakrzepów krwi oraz większej łamliwości kości.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Jedz dużo pokarmów bogatych w korzystne probiotyki, np. jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii, kefir czy kapustę kiszoną. Możesz też zdecydować się na suplement probiotyków wieloszczepowych. Poziom witaminy K można zwiększyć, jedząc dużo zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż.

3. Statyny

Leki te pozbawiają organizm cennego koenzymu Q10, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania mitochondriów - naszych mikroskopijnych "elektrowni" zasilających każdą komórkę organizmu3.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Postępujące wymieranie komórek przynosi całą gamę uciążliwych objawów: od zmęczenia po utratę pamięci.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Przyjmuj suplement koenzymu Q10 lub jedz duże ilości zawierających go pokarmów, takich jak kurczak, ryby, jajka, brokuły, kalafior, truskawki albo pomarańcze.

4. Antydepresanty

Coraz częściej przepisywane pacjentom leki przeciwdepresyjne mogą wypłukiwać z organizmu koenzym Q10, witaminy z grupy B oraz melatoninę4.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Anemia wywołana niedoborem kwasu foliowego (witaminy B9) przyspiesza proces starzenia się komórek, obniża odporność organizmu na działanie wolnych rodników, zaniża wytwarzanie hormonów tarczycy, a ponadto wywołuje uczucie niepokoju i lęku.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Dobre źródło kwasu foliowego stanowią soczewica, szparagi, szpinak, brokuły oraz fasola pinto. Produkcję melatoniny pobudzisz, jedząc produkty owsiane, banany, pomidory czy ananasy. Warto przyjmować przy tym suplement koenzymu Q10. Jeśli zaś chodzi o antydepresanty, ich naturalny odpowiednik znajduje się w niemal każdej komórce organizmu - jest nim s-adenozylometionina. Związek ten okazał się skuteczniejszy w leczeniu poważnych zaburzeń depresyjnych niż trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz placebo5.

Podczas leczenia chemioterapią warto wzbogacić dietę o naturalne źródła cynku

5. Chemioterapia

Metoda ta opiera się na stosowaniu związków platyny, takich jak cisplatyna. Ten najbardziej rozpowszechniony lek przeciwnowotworowy w oficjalnej medycynie jest odpowiedzialny za niedobory cynku6.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Wypadanie włosów, biegunka, wrzody i zapalenie jamy ustnej, spowolnione gojenie się ran.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Bierz suplementy cynku albo jedz dużo pokarmów bogatych w ten pierwiastek. Zaliczamy do nich pestki dyni, ryby i owoce morza, sery, czerwone mięso i wątróbkę.

6. Tabletki antykoncepcyjne

Miliony kobiet na całym świecie latami biorą tabletki antykoncepcyjne, co może powodować niedobory wielu istotnych składników odżywczych, np. kwasu foliowego czy witaminy B127.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Niedobory kwasu foliowego w czasie ciąży mogą wywoływać u płodu wady wrodzone. Z kolei niedobór witaminy B12 powoduje zmęczenie, nadmierną nerwowość, problemy z pamięcią, a nawet depresję.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Dobrym źródłem witaminy B12 są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso, ryby czy jajka, natomiast duże ilości kwasu foliowego znajdziesz m.in. w kapuście, migdałach, szpinaku czy bananach.

7. Leki przeciwcukrzycowe

Leczenie cukrzycy za pomocą farmaceutyków, zwłaszcza insuliny, może prowadzić do niedoborów magnezu8.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Podwyższone ciśnienie krwi, skurcze i problemy z sercem.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Jedz więcej warzyw zielonych, ciecierzycy, ziaren sezamu i otrąb, wszystkie bowiem stanowią doskonałe źródło magnezu.


Dr Harald GaierDr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

8. Beta-blokery

Leki te obniżają ciśnienie poprzez ograniczanie działania katecholamin, co zmniejsza siłę i częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Jednocześnie mogą one hamować działanie koenzymu Q10 i zaniżać wydzielanie melatoniny9.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: W sercu znajduje się mnóstwo spragnionych koenzymu Q10 mitochondriów, dlatego też skutkiem niedoboru tego składnika może być jego niewydolność. Obniżony poziom melatoniny może z kolei zakłócać cykl snu i czuwania, co prowadzi do problemów z zasypianiem i towarzyszących im zaburzeń.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Przyjmuj suplementy koenzymu Q10 (100-300 mg dziennie) wraz ze wspomagającym jego wchłanianie tłustym pożywieniem. Jedz też pokarmy podwyższające poziom melatoniny, np. owies lub banany.

Bibliografia

  1. 'Gastric Acid Reducing Agents', in Access Your Health; http://goo.gl/CPwfBY
  2. Int J Vitam Nutr Res, 1990; 60: 245–51
  3. Ochsner J, 2010; 10: 16–21
  4. 3 Nutrients to Take With Antidepressants; http://goo.gl/W3zpRg
  5. J Clin Psychiatry, 2009; 70 Suppl 5: 18–22
  6. Royal Society of Chemistry. 'Anticancer drug found to cause zinc deficiency'; http://goo.gl/uILzD9
  7. Can Med Assoc J, 1982; 126: 244–7
  8. Curr Sci, 2002; 83: 1456–63
  9. Res Commun Chem Pathol Pharmacol, 1977; 17: 157–64; Eur J Clin Pharmacol, 1999; 55: 111–5

Zobacz też:

Zobacz także

Zdrowy sen bez chrapania

Zdrowy sen bez chrapania

Mój mąż bardzo głośno chrapie, co jest tak uciążliwe, że czasami muszę sypiać w pokoju gościnnym. Czy możne Pan nam jakoś pomóc?

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Proszę o wskazówki, jak radzić sobie z drobnymi obrażeniami i chorobami, które zawsze przytrafiają się w najgorszym możliwym momencie. Mam na myśli oparzenia, zwichnięcia, skaleczenia, gorączkę, biegunkę itp. Wydaje się, że jak na złość zdarzają się wieczorami bądź w weekend, kiedy ciężko dostać się do lekarza i apteki są już pozamykane, a nie warto kłopotać lekarzy na ostrym dyżurze. Czy mógłby Pan polecić jakieś proste, domowe sposoby na takie problemy?

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Moja rodzina jest obciążona chorobą Alzheimera i demencją, chociaż nie jestem pewna, jaka jest między nimi różnica. Najpierw mózg ojca zaczął szwankować, kiedy był on jeszcze w dość młodym wieku. Opiekowałyśmy się nim na zmianę z moją siostrą, lecz kiedy stało się to niemożliwe, musiałyśmy umieścić go w wyspecjalizowanym ośrodku. Później oznaki choroby pojawiły się u mojej matki, a ponieważ od początku była niezbyt skora do współpracy, byłyśmy zmuszone również i ją umieścić w placówce opiekuńczej. Później przyszła kolej na moją teściową. To było dość przygnębiające. Obecnie zastanawiamy się z mężem, jakie są nasze szanse na uniknięcie podobnego losu. Czy można się tego dowiedzieć i co możemy zrobić, by się przed tym ustrzec?

Naturalne terapie na choroby płuc

Naturalne terapie na choroby płuc

Mój tata choruje na POChP, a u syna niedawno zdiagnozowano astmę. Ja sama kilkakrotnie przechodziłam zapalenie płuc. Widać więc, że nasza rodzina ma wiele problemów z układem oddechowym. Chciałabym dowiedzieć się, co sama mogę zrobić dla siebie i rodziny, aby chronić nasze płuca.

Olejki eteryczne w walce z bólem

Olejki eteryczne w walce z bólem

Niedawno zainteresowałam się olejkami do aromaterapii. Jestem zdumiona i zachwycona szerokim wachlarzem ich zastosowania. Czy to prawda, że mogą łagodzić różne bóle? Chciałabym się więcej o tym dowiedzieć.

Nowości

Cukier i rak

Cukier i rak

21 listopad 2017