Porady

Detektyw medyczny

Od metalowych implantów do szumów usznych

Od metalowych implantów do szumów usznych

Pytanie:

Jestem 57-letnim mężczyzną, cieszącym się względnie dobrym zdrowiem - pomijając fakt, że 2 lata temu wszczepiono mi protezy kolana i biodra (byłem zawodowym kolarzem przez większą część mojego życia). Ostatnio jednak cierpię z powodu szumu w uszach, który doprowadza mnie do szaleństwa. Zdaniem mojego lekarza powinienem zaakceptować to, że ciągle brzęczy mi w uchu. Jednak musi być coś, co mogę z tym zrobić. Czy może mi Pan pomóc?

Odpowiedź:

Medycyna naturalna może z powodzeniem poradzić sobie z szumami, syczeniami i dzwonieniami, zarówno w jednym, jak i obydwu uszach. Zwykle kręgarz czy chiropraktyk zacznie od odpowiedniego nastawienia kręgów kręgosłupa szyjnego oraz szczęk - ich złe ustawienie często bywa przyczyną zawrotów głowy, a niekiedy i szumów usznych1.

Zorientowałem się jednak, że czasem może pomóc także zmiana sposobu odżywiania i stylu życia. To najlepsza, niefarmakologiczna metoda leczenia. Oto sposoby, które naprawdę działają:

Unikaj salicylanów

Znaną przyczyną szumów usznych jest "podtrucie" chemikaliami, które można znaleźć w większości roślin oraz w wielu lekach, takich jak np. aspiryna2.

Jeśli należysz do osób szczególnie wrażliwych na te chemikalia, zrób test na ich obecność w organizmie i zmień dietę na pozbawioną salicylanów. Może to złagodzić objawy szumów usznych, a nawet całkowicie je usunąć3. Po 3 miesiącach powinieneś stwierdzić, czy wprowadzone zmiany przyniosły ulgę.

Żywność i napoje z wysoką zawartością salicylanów:

 • Większość używanych do gotowania ziół, szczególnie mięta, tymianek, estragon, rozmaryn, koperek, szałwia, majeranek, bazylia i oregano.
 • Większość przypraw - anyż, pieprz cayenne, cynamon, kminek, curry, buzdygan, kozieradka, musztarda, papryka, kurkuma.
 • Większość owoców, z wyjątkiem bananów, obranych gruszek, granatów, mango i papai.
 • Większość warzyw, z wyjątkiem kapusty, brukselki, fasolki szparagowej, selerów, porów, sałaty, wszystkich odmian groszku, ogórków, białych ziemniaków.
 • Migdały, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, orzechy kokosowe, pistacje, orzechy włoskie, orzechy piniowe oraz kasztany jadalne.
 • Kawa, czarna herbata, herbata miętowa, cola, soki owocowe, większość napojów alkoholowych (oprócz ginu, wódki, białego rumu i cachaca).
 • Miód, lukrecja, mięta, smarowidła z drożdżami, kostki rosołowe, bogate w drożdże produkty (jak szampan, sok pomidorowy, sos Worcestershire, sos per-peri oraz większość wysokoprzetworzonej żywności oraz dań typu instant).

Produkty z niską zawartością salicylanów:

Mięso, ryby, owoce morza, mleko, sery, jaja, pszenica, żyto, owies, jęczmień, kukurydza, quinoa, ryż.

Zmniejsz ilość tłuszczów

Ograniczaj spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, jak mięso oraz roślinne tłuszcze utwardzane (czyli takie, które w temperaturze pokojowej zachowują stan stały). U pacjentów, którzy mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, szumy i dzwonienia uszne często zmniejszają się albo całkowicie nikną zaraz po tym, gdy zaczną oni stosować ubogą w tłuszcze dietę4.

Zwiększ ilość antyoksydantów

Uzupełniając dietę o suplementy witaminy A i E, możesz złagodzić szumy uszne albo się ich pozbyć5. Włoskie badania przeprowadzone na 31 pacjentach wykazały, że 18-tygodniowa terapia antyoksydantami (włączając w to beta-karoten oraz witaminy C i E) zmniejszyła natężenie szumów usznych i podniosła komfort życia chorych6.

Sprawdź poziom minerałów

Szumy uszne wiążą się z niedoborami cynku, magnezu i potasu. Dostarczając organizmowi te pierwiastki, możesz pomóc sam sobie3,7.

Według jednego z przeprowadzonych badań dolegliwości pojawiające się wraz z wiekiem są najczęściej związane z niedoborem cynku, a zażywanie odpowiednich suplementów może przynieść znaczne korzyści8. Z kolei inne badanie dowiodło, że podawanie suplementów z cynkiem osobom starszym, u których jego poziom był marginalny, złagodziło objawy szumów usznych, a u 1/3 z nich zmniejszyło ubytki słuchu związane z wiekiem9.

Poziom minerałów w organizmie można sprawdzić, robiąc w laboratoriach badania potu albo włosów.

Spróbuj homeopatii

Niektóre składniki leków homeopatycznych mogą pomóc. Należą do nich: Abroma augusta, Antipyrinum, Carboneum Sulphuratum, Glycosmis pentaphylla, Hydrophis cyanocinctus, ptasznik australijski, konopie indyjskie, miodla indyjska, bazylia azjatycka, kwas salicylowy i migdałecznik arjuna10. Aby jednak osiągnąć najlepsze efekty, powinieneś skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą.

Stosuj Ginkgo Biloba

Jak wskazują 2 niezależne badania kliniczne, najbardziej obiecującym lekiem stosowanym w ziołolecznictwie jest ekstrakt Ginkgo Biloba (miłorzębu japońskiego). W pierwszym z nich poprawę osiągnięto po 13 miesiącach terapii szumów usznych, mimo wcześniejszych pesymistycznych prognoz11. W innym zaś 12 z 33 pacjentów zostało całkowicie wyleczonych, a u 5 stwierdzono znaczną poprawę12.

Wnioskiem z kolejnego badania na temat działania Ginkgo Biloba w przypadku szumów usznych jest skuteczne działanie standaryzowanego ekstraktu z suszonych liści miłorzębu, zawierającego 24% glikozydów flawonolu13.

Uważaj na sól i cukier

Jeśli szumy uszne nie zmniejszyły się na skutek zastosowania powyższych metod naturalnych, spróbuj obniżyć dziennie spożycie soli do 15-400 mg14. Powinieneś również unikać rafinowanego cukru, ponieważ niektóre osoby cierpiące z powodu szumów usznych są wrażliwe na substancje zawarte w cukrze trzcinowym. Istnieje również związek pomiędzy występowaniem szumów usznych i hiperinsulinemią - zbyt wysokim poziomem insuliny we krwi w stosunku do ilości glukozy - co często jest pierwszym symptomem rozwijania się cukrzycy typu 215.

Zmniejsz ilość węglowodanów

Czasami osoby z szumami usznymi cierpią z powodu wysokiego poziomu insuliny i nieprawidłowej tolerancji glukozy jednocześnie. W takich przypadkach może pomóc niskowęglowodanowa i wysokoproteinowa dieta16.


Dr Harald GaierDr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

Zachowaj ostrożność z metalami

Dobrze znaną przyczyną szumów usznych jest użycie do leczenia niektórych rodzajów raka metali ciężkich, takich jak cisplatyna17. Wrażliwość na metale jest zatem kolejną potencjalną przyczyną szumów usznych, którą trzeba rozważyć. Metalowe implanty (jak protezy kolana czy biodra) mogą spowodować uszkodzenie drobnych kości (włączając w to kosteczki słuchowe w uszach), które skutkować będzie szumami i dzwonieniami. Nadwrażliwość na metale mogą wykazać odpowiednie badania18.

Wypróbuj bioflawonoidy

Możesz także spróbować dostarczać swojemu organizmowi suplementy z o-beta-hydroxyethyl-rutozydem - bioflawonoidem, który może poprawić albo całkowicie rozwiązać problem szumów usznych, występujących np. w chorobie Meniere'a19. Ten suplement może także złagodzić objawy szumów usznych, jeśli wynikają one z problemów krążeniowych, naczyniowych lub tych związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Bibliografia

 1. Stoddard A. Manual of Osteopathic Practice. London: Hutchinson & Co, 1974: 230
 2. Front Syst Neurosci, 2012; 6: 28
 3. Am J Otol, 1989; 10: 256; http://goo.gl/1jC9Gh
 4. Int Tinnitus J, 2007; 13: 143–9
 5. Acta Vitaminol Enzymol, 1985; 7 Suppl: 85–92
 6. Arch Med Res, 2007; 38: 456–9
 7. Am J Otol, 1986; 7: 476–7; Med Hypotheses, 1983; 10: 353–8
 8. Prog Brain Res, 2007; 166: 279–85
 9. Am J Otol, 1989; 10: 156–60
  Julian OA. Materia Medica of New Homoeopathic Remedies. Beaconsfield, Bucks: Beaconsfield
 10. Publishers, 1984
 11. Presse Med, 1986; 15: 1562–4
 12. Ärztliche Praxis, 1986; 12: 938–40
 13. Neuropsychiatr Dis Treat, 2011; 7: 441–7
 14. http://goo.gl/eG9B12
 15. Int Tinnitus J, 2004; 10: 24–30
 16. Ann Otol Rhinol Laryngol, 1981; 90: 615–8
 17. Cancer Treat Rep, 1979; 63: 1527–31
 18. Contact Dermatitis, 2011; 64: 273–9; Clin Cases Miner Bone Metab, 2013; 10: 34–40
 19. J Laryngol Otol, 1984; 98: 265–72

Zobacz też:

Zobacz także

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne

W ostatnich tygodniach zauważyłam u siebie kilka niepokojących objawów. Mam problemy ze snem, na mojej skórze pojawiają się dziwne plamy, przytyłam - choć nie zmieniłam nawyków żywieniowych czy stylu życia - i ogólnie czuję się osłabiona i pozbawiona energii. Rozregulował się również mój cykl miesiączkowy. Nie przechodziłam żadnej infekcji, więc raczej nie są to efekty choroby. Z drugiej strony moja siostra od prawie roku bezskutecznie stara się o dziecko, a lekarze twierdzą, że wszystko przez zaburzenia hormonalne. Zastanawiam się, czy moje problemy też mogą mieć związek z hormonami? I co w tej sytuacji powinnyśmy zrobić, bo nie ukrywam, że terapia z użyciem syntetycznych leków nie przekonuje żadnej z nas?

Zdrowe stopy

Zdrowe stopy

Od jakiegoś czasu, gdy wieczorem zdejmuję buty i staję na płaskiej powierzchni boso, czuję ból w śródstopiu i przy dużym palcu. Moja siostra długo walczyła z ostrogą piętową i zastanawiam się, czy ja mogę cierpieć na podobne schorzenie? Co mogę zrobić, by ograniczyć bóle i zapobiec kłopotom?

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Ostatnio zauważyłam, że coraz trudniej jest mi trawić ciężkie, tłuste potrawy. Odczuwam też dyskomfort po wypiciu alkoholu. Mój lekarz rodzinny twierdzi, że prawdopodobnie to kwestia uszkodzenia wątroby, zwłaszcza że w mojej rodzinie pojawiały się przypadki marskości. Zastanawiam się, co powinnam robić w tym przypadku? W jaki sposób poprawić pracę wątroby, by nie dopuścić do jej poważniejszych uszkodzeń?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?