Od metalowych implantów do szumów usznych

Pytanie:

Jestem 57-letnim mężczyzną, cieszącym się względnie dobrym zdrowiem - pomijając fakt, że 2 lata temu wszczepiono mi protezy kolana i biodra (byłem zawodowym kolarzem przez większą część mojego życia). Ostatnio jednak cierpię z powodu szumu w uszach, który doprowadza mnie do szaleństwa. Zdaniem mojego lekarza powinienem zaakceptować to, że ciągle brzęczy mi w uchu. Jednak musi być coś, co mogę z tym zrobić. Czy może mi Pan pomóc?

Odpowiedź:

Medycyna naturalna może z powodzeniem poradzić sobie z szumami, syczeniami i dzwonieniami, zarówno w jednym, jak i obydwu uszach. Zwykle kręgarz czy chiropraktyk zacznie od odpowiedniego nastawienia kręgów kręgosłupa szyjnego oraz szczęk - ich złe ustawienie często bywa przyczyną zawrotów głowy, a niekiedy i szumów usznych1.

Zorientowałem się jednak, że czasem może pomóc także zmiana sposobu odżywiania i stylu życia. To najlepsza, niefarmakologiczna metoda leczenia. Oto sposoby, które naprawdę działają:

Unikaj salicylanów

Znaną przyczyną szumów usznych jest "podtrucie" chemikaliami, które można znaleźć w większości roślin oraz w wielu lekach, takich jak np. aspiryna2.

Jeśli należysz do osób szczególnie wrażliwych na te chemikalia, zrób test na ich obecność w organizmie i zmień dietę na pozbawioną salicylanów. Może to złagodzić objawy szumów usznych, a nawet całkowicie je usunąć3. Po 3 miesiącach powinieneś stwierdzić, czy wprowadzone zmiany przyniosły ulgę.

Zmniejsz ilość tłuszczów

Ograniczaj spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, jak mięso oraz roślinne tłuszcze utwardzane (czyli takie, które w temperaturze pokojowej zachowują stan stały). U pacjentów, którzy mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, szumy i dzwonienia uszne często zmniejszają się albo całkowicie nikną zaraz po tym, gdy zaczną oni stosować ubogą w tłuszcze dietę4.

Zwiększ ilość antyoksydantów

Uzupełniając dietę o suplementy witaminy A i E, możesz złagodzić szumy uszne albo się ich pozbyć5. Włoskie badania przeprowadzone na 31 pacjentach wykazały, że 18-tygodniowa terapia antyoksydantami (włączając w to beta-karoten oraz witaminy C i E) zmniejszyła natężenie szumów usznych i podniosła komfort życia chorych6.

Sprawdź poziom minerałów

Szumy uszne wiążą się z niedoborami cynku, magnezu i potasu. Dostarczając organizmowi te pierwiastki, możesz pomóc sam sobie3,7.

Według jednego z przeprowadzonych badań dolegliwości pojawiające się wraz z wiekiem są najczęściej związane z niedoborem cynku, a zażywanie odpowiednich suplementów może przynieść znaczne korzyści8. Z kolei inne badanie dowiodło, że podawanie suplementów z cynkiem osobom starszym, u których jego poziom był marginalny, złagodziło objawy szumów usznych, a u 1/3 z nich zmniejszyło ubytki słuchu związane z wiekiem9.

Poziom minerałów w organizmie można sprawdzić, robiąc w laboratoriach badania potu albo włosów.

Spróbuj homeopatii

Niektóre składniki leków homeopatycznych mogą pomóc. Należą do nich: Abroma augusta, Antipyrinum, Carboneum Sulphuratum, Glycosmis pentaphylla, Hydrophis cyanocinctus, ptasznik australijski, konopie indyjskie, miodla indyjska, bazylia azjatycka, kwas salicylowy i migdałecznik arjuna10. Aby jednak osiągnąć najlepsze efekty, powinieneś skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą.

Stosuj Ginkgo Biloba

Jak wskazują 2 niezależne badania kliniczne, najbardziej obiecującym lekiem stosowanym w ziołolecznictwie jest ekstrakt Ginkgo Biloba (miłorzębu japońskiego). W pierwszym z nich poprawę osiągnięto po 13 miesiącach terapii szumów usznych, mimo wcześniejszych pesymistycznych prognoz11. W innym zaś 12 z 33 pacjentów zostało całkowicie wyleczonych, a u 5 stwierdzono znaczną poprawę12.

Wnioskiem z kolejnego badania na temat działania Ginkgo Biloba w przypadku szumów usznych jest skuteczne działanie standaryzowanego ekstraktu z suszonych liści miłorzębu, zawierającego 24% glikozydów flawonolu13.

Uważaj na sól i cukier

Jeśli szumy uszne nie zmniejszyły się na skutek zastosowania powyższych metod naturalnych, spróbuj obniżyć dziennie spożycie soli do 15-400 mg14. Powinieneś również unikać rafinowanego cukru, ponieważ niektóre osoby cierpiące z powodu szumów usznych są wrażliwe na substancje zawarte w cukrze trzcinowym. Istnieje również związek pomiędzy występowaniem szumów usznych i hiperinsulinemią - zbyt wysokim poziomem insuliny we krwi w stosunku do ilości glukozy - co często jest pierwszym symptomem rozwijania się cukrzycy typu 215.

Zmniejsz ilość węglowodanów

Czasami osoby z szumami usznymi cierpią z powodu wysokiego poziomu insuliny i nieprawidłowej tolerancji glukozy jednocześnie. W takich przypadkach może pomóc niskowęglowodanowa i wysokoproteinowa dieta16.

Żywność i napoje z wysoką zawartością salicylanów:

 • Większość używanych do gotowania ziół, szczególnie mięta, tymianek, estragon, rozmaryn, koperek, szałwia, majeranek, bazylia i oregano.
 • Większość przypraw - anyż, pieprz cayenne, cynamon, kminek, curry, buzdygan, kozieradka, musztarda, papryka, kurkuma.
 • Większość owoców, z wyjątkiem bananów, obranych gruszek, granatów, mango i papai.
 • Większość warzyw, z wyjątkiem kapusty, brukselki, fasolki szparagowej, selerów, porów, sałaty, wszystkich odmian groszku, ogórków, białych ziemniaków.
 • Migdały, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, orzechy kokosowe, pistacje, orzechy włoskie, orzechy piniowe oraz kasztany jadalne.
 • Kawa, czarna herbata, herbata miętowa, cola, soki owocowe, większość napojów alkoholowych (oprócz ginu, wódki, białego rumu i cachaca).
 • Miód, lukrecja, mięta, smarowidła z drożdżami, kostki rosołowe, bogate w drożdże produkty (jak szampan, sok pomidorowy, sos Worcestershire, sos per-peri oraz większość wysokoprzetworzonej żywności oraz dań typu instant).

Produkty z niską zawartością salicylanów:

Mięso, ryby, owoce morza, mleko, sery, jaja, pszenica, żyto, owies, jęczmień, kukurydza, quinoa, ryż.

Zachowaj ostrożność z metalami

Dobrze znaną przyczyną szumów usznych jest użycie do leczenia niektórych rodzajów raka metali ciężkich, takich jak cisplatyna17. Wrażliwość na metale jest zatem kolejną potencjalną przyczyną szumów usznych, którą trzeba rozważyć. Metalowe implanty (jak protezy kolana czy biodra) mogą spowodować uszkodzenie drobnych kości (włączając w to kosteczki słuchowe w uszach), które skutkować będzie szumami i dzwonieniami. Nadwrażliwość na metale mogą wykazać odpowiednie badania18.

Wypróbuj bioflawonoidy

Możesz także spróbować dostarczać swojemu organizmowi suplementy z o-beta-hydroxyethyl-rutozydem - bioflawonoidem, który może poprawić albo całkowicie rozwiązać problem szumów usznych, występujących np. w chorobie Meniere'a19. Ten suplement może także złagodzić objawy szumów usznych, jeśli wynikają one z problemów krążeniowych, naczyniowych lub tych związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Dr Harald GaierDr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii.

Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem.

Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

Bibliografia

 1. Stoddard A. Manual of Osteopathic Practice. London: Hutchinson & Co, 1974: 230
 2. Front Syst Neurosci, 2012; 6: 28
 3. Am J Otol, 1989; 10: 256; http://goo.gl/1jC9Gh
 4. Int Tinnitus J, 2007; 13: 143–9
 5. Acta Vitaminol Enzymol, 1985; 7 Suppl: 85–92
 6. Arch Med Res, 2007; 38: 456–9
 7. Am J Otol, 1986; 7: 476–7; Med Hypotheses, 1983; 10: 353–8
 8. Prog Brain Res, 2007; 166: 279–85
 9. Am J Otol, 1989; 10: 156–60
  Julian OA. Materia Medica of New Homoeopathic Remedies. Beaconsfield, Bucks: Beaconsfield
 10. Publishers, 1984
 11. Presse Med, 1986; 15: 1562–4
 12. Ärztliche Praxis, 1986; 12: 938–40
 13. Neuropsychiatr Dis Treat, 2011; 7: 441–7
 14. http://goo.gl/eG9B12
 15. Int Tinnitus J, 2004; 10: 24–30
 16. Ann Otol Rhinol Laryngol, 1981; 90: 615–8
 17. Cancer Treat Rep, 1979; 63: 1527–31
 18. Contact Dermatitis, 2011; 64: 273–9; Clin Cases Miner Bone Metab, 2013; 10: 34–40
 19. J Laryngol Otol, 1984; 98: 265–72
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store