Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Pytanie:

Cierpię na przewlekłą grzybicę paznokci i stóp, która wydaje się odporna na standardowe metody leczenia. Czy możecie polecić mi jakieś alternatywne kuracje?

Odpowiedź:

Infekcje grzybicze paznokci (onychomycosis) oraz stóp (tinea pedis) są niezwykle częste, zwłaszcza u mężczyzn. Jak już zauważyłeś, ich leczenie może być trudne, ale zapewne będziesz zadowolony z faktu, że istnieje wiele prostych, domowych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości.

Występuje kilka różnych typów grzybów, które mogą powodować Twój problem. Dlatego też być może będziesz musiał wypróbować więcej niż jeden z podanych środków, aby pozbyć się konkretnej infekcji, z którą się borykasz.

Oto osiem przykładów naturalnych medykamentów, które polecam z własnego doświadczenia jako środki o udowodnionej skuteczności.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek pozyskiwany z liści Melaleuca alternifolia, drzewa występującego w Australii ma naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, antyseptyczne, antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W jednym z testów in vitro ten olejek eteryczny zahamował rozwój 57 z 58 badanych grzybów1. Właśnie dlatego często zalecany jest w przypadku infekcji grzybiczych.

Co należy zrobić?
 • 2 razy dziennie malutką szczoteczką wcieraj olejek z drzewa herbacianego w zainfekowany paznokieć. W tym samym czasie, po usunięciu nagromadzonych zmian grzybiczych z jego krawędzi, wpuść pod nią 1-2 kropelki olejku.
 • Czynności te wykonuj regularnie przez co najmniej 2-3 miesiące, nawet jeśli zauważysz poprawę wcześniej, gdyż zbyt szybkie zakończenie kuracji może spowodować nawrót infekcji.
 • Ewentualnie możesz nalać kilka kropel olejku na kłębek waty, przykleić ją taśmą do zainfekowanego paznokcia i zostawić na noc. Również tę procedurę kontynuuj przez 2-3 miesiące.

2. Olejek z oregano

Zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się tylko do kuchni. Oregano może także pomóc w pozbyciu się infekcji grzybiczych, jeśli używa się olejku z tego aromatycznego zioła. Zawiera on czynniki przeciwdrobnoustrojowe - karwakrol i tymol - które mogą eliminować grzyby i bakterie2.

Co należy zrobić?
 • Zmieszaj 3 krople olejku z oregano z łyżką oleju roślinnego, np. jojoba lub oliwy z oliwek.
 • Po dokładnym umyciu i wysuszeniu stóp kłębkiem waty rozprowadź tę mieszaninę po zainfekowanym paznokciu bądź miejscu na skórze.

  Oregano

 • Powtarzaj tę procedurę 2 razy dziennie do 2 miesięcy. Podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego, rezultaty mogą być widoczne wcześniej, ale nie należy przerywać leczenia, aby upewnić się, że infekcja nie powróci.

3. Olejek lawendowy

Dzięki specyficznym lotnym składnikom i znanym właściwościom antyseptycznym olejek lawendowy stanowi kolejny skuteczny, naturalny, domowy sposób leczenia grzybicy paznokci3.

Co należy zrobić?
 • Za pomocą kłębka waty wetrzyj olejek w miejsce pod krawędzią zainfekowanego paznokcia i otaczającą go skórę.
 • Aby dodatkowo wzmocnić efekt leczenia, możesz założyć parę grubych wełnianych skarpet.

4. Olejek goździkowy

Ten olejek eteryczny, pozyskiwany z Syzygium aromaticum, jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i antyseptycznych, które zawdzięcza wysokiej zawartości eugenolu4. Olejek goździkowy to również wspaniały środek, jeśli infekcja jest bolesna, ponieważ w jego składzie znajduje się kapsaicyna - substancja chemiczna, która uśmierza ból.

Co należy zrobić?

Aplikuj olejek goździkowy bezpośrednio na zainfekowane miejsca, ale jeśli skóra jest popękana lub wrażliwa, rozcieńcz go oliwą z oliwek lub nierafinowanym olejem kokosowym.

5. Czosnek

Ajoen, czyli zawarty w czosnku siarkoorganiczny związek chemiczny, jest skutecznym środkiem na grzybicę stóp i inne infekcje grzybicze. W jednym z badań miejscowa aplikacja 1% roztworu ajoenu 2 razy na dobę przez tydzień okazała się w 100% skutecznym lekarstwem na grzybicę stóp i paznokci oraz inne infekcje grzybicze. W przypadku zastosowania 1% roztworu chlorowodorku terbinafiny - standardowego leku przeciwgrzybiczego (bardziej znanego pod nazwą handlową Lamisil) - skuteczność ta wynosiła 94%5.

Co należy zrobić?
 • Przykładaj ciepły i wilgotny kompres do zainfekowanych miejsc (ciepło przyciąga grzyby do powierzchni skóry, co zwiększa skuteczność leczenia).
 • Umieść dobrze rozgnieciony ząbek czosnku pomiędzy dwoma kawałkami gazy i przytnij je tak, aby powstały okład pasował do zainfekowanego miejsca. Sklej taśmą, a następnie przymocuj całość.
 • Zmieniaj rozgnieciony ząbek czosnku na świeży i oczyszczaj gazę co 3-5 godz. Czynności te wykonuj do czasu dezynfekcji skóry i kontynuuj, aby uniknąć ponownego pojawienia się dolegliwości.
 • Możesz ewentualnie przez 30 min moczyć stopy w gorącej wodzie z rozgniecionym czosnkiem lub przykładać posmarowany oliwą z oliwek zmiażdżony czosnek bezpośrednio do zainfekowanych miejsc za pomocą kłębka waty.

6. Olejek z trawy cytrynowej

Roślina występująca naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej (Cymbopogon citratus) jest powszechnie stosowana jako środek odstraszający owady, lecz pozyskiwany z niej - bogaty w cytral - olejek eteryczny ma również silne działanie antydrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze6.

Co należy zrobić?

Stosuj miejscowo w taki sam sposób jak olejek z oregano.

Kurkuma

7. Kurkuma

W Indiach i Chinach kurkumę (Curcuma longa) od wieków stosuje się w miejscowym leczeniu grzybicy paznokci. Liście tego zioła zawierają kurkuminę, która ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Badania wykazały, że kurkuma i pozyskiwany z niej olejek eteryczny w formie maści mogą hamować rozwój chorobotwórczych grzybów7.

Co należy zrobić?
 • Dodaj odrobinę wody do 3 łyżeczek proszku kurkumowego i aplikuj tak sporządzoną pastę na zainfekowane paznokcie.
 • Pozostaw pastę na 30 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Ponieważ kurkuma jest silnym barwnikiem, należy dobrze oczyścić skórę i unikać kontaktu przyprawy z odzieżą.
 • Powtarzaj tę procedurę 3 razy dziennie.
 • Możesz również spróbować codziennie pić szklankę mleka z dodatkiem łyżeczki proszku kurkumowego. Pomoże to zwalczyć wszelkie wewnętrzne infekcje grzybicze i drożdżakowe oraz wzmocni układ odpornościowy.

8. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Dostępne bez recepty produkty to właściwie silne środki przeciwbakteryjne, co czyni z nich wspaniałą domową metodę leczenia grzybicy paznokci8.

Co należy zrobić?
 • W dużej misce wymieszaj płyn do płukania ust z odpowiadającą mu ilością soku z cytryny oraz białego lub jabłkowego octu (w proporcji 50:25:25).
 • W tak przygotowanym roztworze mocz zainfekowane miejsce przez 10-15 min, a następnie opłucz stopę. Niektórzy zalecają namaczanie przez 50 min do godziny.
 • Procedurę tę powtarzaj codziennie aż do ustąpienia infekcji.

Harald Gaier to jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej i zarejestrowany naturopata, osteopata, homeopata oraz specjalista w dziedzinie akupunktury i ziołolecznictwa. Zachęcamy do odwiedzania jego strony internetowej: www.drgaier.com.

Bibliografia

 1. Am Podiatr Med Assoc, 1998; 88: 489– 92
 2. Nahrung, 2002; 46: 317–20
 3. J Med Microbiol, 2011; 60: 612–8
 4. J Med Microbiol, 2009; 58: 1454–62
 5. J Am Acad Dermatol, 2000; 43: 829–32
 6. Mycobiology, 2006; 34: 219–29
 7. Physiol Mol Biol Plants, 2010; 16: 177–85
 8. http://goo.gl/2tWcVK

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

30 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store