Porady

Detektyw medyczny

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Pytanie:

Cierpię na przewlekłą grzybicę paznokci i stóp, która wydaje się odporna na standardowe metody leczenia. Czy możecie polecić mi jakieś alternatywne kuracje?

Odpowiedź:

Infekcje grzybicze paznokci (onychomycosis) oraz stóp (tinea pedis) są niezwykle częste, zwłaszcza u mężczyzn. Jak już zauważyłeś, ich leczenie może być trudne, ale zapewne będziesz zadowolony z faktu, że istnieje wiele prostych, domowych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości.

Występuje kilka różnych typów grzybów, które mogą powodować Twój problem. Dlatego też być może będziesz musiał wypróbować więcej niż jeden z podanych środków, aby pozbyć się konkretnej infekcji, z którą się borykasz.

Oto osiem przykładów naturalnych medykamentów, które polecam z własnego doświadczenia jako środki o udowodnionej skuteczności.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek pozyskiwany z liści Melaleuca alternifolia, drzewa występującego w Australii ma naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, antyseptyczne, antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W jednym z testów in vitro ten olejek eteryczny zahamował rozwój 57 z 58 badanych grzybów1. Właśnie dlatego często zalecany jest w przypadku infekcji grzybiczych.

Co należy zrobić?

 • 2 razy dziennie malutką szczoteczką wcieraj olejek z drzewa herbacianego w zainfekowany paznokieć. W tym samym czasie, po usunięciu nagromadzonych zmian grzybiczych z jego krawędzi, wpuść pod nią 1-2 kropelki olejku.
 • Czynności te wykonuj regularnie przez co najmniej 2-3 miesiące, nawet jeśli zauważysz poprawę wcześniej, gdyż zbyt szybkie zakończenie kuracji może spowodować nawrót infekcji.
 • Ewentualnie możesz nalać kilka kropel olejku na kłębek waty, przykleić ją taśmą do zainfekowanego paznokcia i zostawić na noc. Również tę procedurę kontynuuj przez 2-3 miesiące.

2. Olejek z oregano

Zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się tylko do kuchni. Oregano może także pomóc w pozbyciu się infekcji grzybiczych, jeśli używa się olejku z tego aromatycznego zioła. Zawiera on czynniki przeciwdrobnoustrojowe - karwakrol i tymol - które mogą eliminować grzyby i bakterie2.

Co należy zrobić?

 • Zmieszaj 3 krople olejku z oregano z łyżką oleju roślinnego, np. jojoba lub oliwy z oliwek.
 • Po dokładnym umyciu i wysuszeniu stóp kłębkiem waty rozprowadź tę mieszaninę po zainfekowanym paznokciu bądź miejscu na skórze.

  Oregano

 • Powtarzaj tę procedurę 2 razy dziennie do 2 miesięcy. Podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego, rezultaty mogą być widoczne wcześniej, ale nie należy przerywać leczenia, aby upewnić się, że infekcja nie powróci.

3. Olejek lawendowy

Dzięki specyficznym lotnym składnikom i znanym właściwościom antyseptycznym olejek lawendowy stanowi kolejny skuteczny, naturalny, domowy sposób leczenia grzybicy paznokci3.

Co należy zrobić?

 • Za pomocą kłębka waty wetrzyj olejek w miejsce pod krawędzią zainfekowanego paznokcia i otaczającą go skórę.
 • Aby dodatkowo wzmocnić efekt leczenia, możesz założyć parę grubych wełnianych skarpet.

4. Olejek goździkowy

Ten olejek eteryczny, pozyskiwany z Syzygium aromaticum, jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i antyseptycznych, które zawdzięcza wysokiej zawartości eugenolu4. Olejek goździkowy to również wspaniały środek, jeśli infekcja jest bolesna, ponieważ w jego składzie znajduje się kapsaicyna - substancja chemiczna, która uśmierza ból.

Co należy zrobić?

Aplikuj olejek goździkowy bezpośrednio na zainfekowane miejsca, ale jeśli skóra jest popękana lub wrażliwa, rozcieńcz go oliwą z oliwek lub nierafinowanym olejem kokosowym.

5. Czosnek

Ajoen, czyli zawarty w czosnku siarkoorganiczny związek chemiczny, jest skutecznym środkiem na grzybicę stóp i inne infekcje grzybicze. W jednym z badań miejscowa aplikacja 1% roztworu ajoenu 2 razy na dobę przez tydzień okazała się w 100% skutecznym lekarstwem na grzybicę stóp i paznokci oraz inne infekcje grzybicze. W przypadku zastosowania 1% roztworu chlorowodorku terbinafiny - standardowego leku przeciwgrzybiczego (bardziej znanego pod nazwą handlową Lamisil) - skuteczność ta wynosiła 94%5.

Co należy zrobić?

 • Przykładaj ciepły i wilgotny kompres do zainfekowanych miejsc (ciepło przyciąga grzyby do powierzchni skóry, co zwiększa skuteczność leczenia).
 • Umieść dobrze rozgnieciony ząbek czosnku pomiędzy dwoma kawałkami gazy i przytnij je tak, aby powstały okład pasował do zainfekowanego miejsca. Sklej taśmą, a następnie przymocuj całość.
 • Zmieniaj rozgnieciony ząbek czosnku na świeży i oczyszczaj gazę co 3-5 godz. Czynności te wykonuj do czasu dezynfekcji skóry i kontynuuj, aby uniknąć ponownego pojawienia się dolegliwości.
 • Możesz ewentualnie przez 30 min moczyć stopy w gorącej wodzie z rozgniecionym czosnkiem lub przykładać posmarowany oliwą z oliwek zmiażdżony czosnek bezpośrednio do zainfekowanych miejsc za pomocą kłębka waty.

6. Olejek z trawy cytrynowej

Roślina występująca naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej (Cymbopogon citratus) jest powszechnie stosowana jako środek odstraszający owady, lecz pozyskiwany z niej - bogaty w cytral - olejek eteryczny ma również silne działanie antydrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze6.

Co należy zrobić?

Stosuj miejscowo w taki sam sposób jak olejek z oregano.

Kurkuma

7. Kurkuma

W Indiach i Chinach kurkumę (Curcuma longa) od wieków stosuje się w miejscowym leczeniu grzybicy paznokci. Liście tego zioła zawierają kurkuminę, która ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Badania wykazały, że kurkuma i pozyskiwany z niej olejek eteryczny w formie maści mogą hamować rozwój chorobotwórczych grzybów7.

Co należy zrobić?

 • Dodaj odrobinę wody do 3 łyżeczek proszku kurkumowego i aplikuj tak sporządzoną pastę na zainfekowane paznokcie.
 • Pozostaw pastę na 30 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Ponieważ kurkuma jest silnym barwnikiem, należy dobrze oczyścić skórę i unikać kontaktu przyprawy z odzieżą.
 • Powtarzaj tę procedurę 3 razy dziennie.
 • Możesz również spróbować codziennie pić szklankę mleka z dodatkiem łyżeczki proszku kurkumowego. Pomoże to zwalczyć wszelkie wewnętrzne infekcje grzybicze i drożdżakowe oraz wzmocni układ odpornościowy.

8. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Dostępne bez recepty produkty to właściwie silne środki przeciwbakteryjne, co czyni z nich wspaniałą domową metodę leczenia grzybicy paznokci8.

Co należy zrobić?

 • W dużej misce wymieszaj płyn do płukania ust z odpowiadającą mu ilością soku z cytryny oraz białego lub jabłkowego octu (w proporcji 50:25:25).
 • W tak przygotowanym roztworze mocz zainfekowane miejsce przez 10-15 min, a następnie opłucz stopę. Niektórzy zalecają namaczanie przez 50 min do godziny.
 • Procedurę tę powtarzaj codziennie aż do ustąpienia infekcji.

Harald Gaier to jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej i zarejestrowany naturopata, osteopata, homeopata oraz specjalista w dziedzinie akupunktury i ziołolecznictwa. Zachęcamy do odwiedzania jego strony internetowej: www.drgaier.com.

Bibliografia

 1. Am Podiatr Med Assoc, 1998; 88: 489– 92
 2. Nahrung, 2002; 46: 317–20
 3. J Med Microbiol, 2011; 60: 612–8
 4. J Med Microbiol, 2009; 58: 1454–62
 5. J Am Acad Dermatol, 2000; 43: 829–32
 6. Mycobiology, 2006; 34: 219–29
 7. Physiol Mol Biol Plants, 2010; 16: 177–85
 8. http://goo.gl/2tWcVK

Zobacz też:

Zobacz także

Pasożyty - jak się ich pozbyć?

Pasożyty - jak się ich pozbyć?

Jestem ciągle zmęczona, na skórze pojawiły się wypryski, a mam już 30 lat! Do tego dochodzą wzdęcia, uczucie pełnego brzucha oraz stany podgorączkowe. Mam synka w wieku przedszkolnym i moja mama uważa, że najpewniej przyniósł do domu jakieś pasożyty. Badanie kału nie potwierdziło jej podejrzeń. Jednak mama upiera się, że Krzyś ma owsiki, bo w nocy zgrzyta zębami i ostatnio stał się drażliwy. Co możemy zrobić?

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne

W ostatnich tygodniach zauważyłam u siebie kilka niepokojących objawów. Mam problemy ze snem, na mojej skórze pojawiają się dziwne plamy, przytyłam - choć nie zmieniłam nawyków żywieniowych czy stylu życia - i ogólnie czuję się osłabiona i pozbawiona energii. Rozregulował się również mój cykl miesiączkowy. Nie przechodziłam żadnej infekcji, więc raczej nie są to efekty choroby. Z drugiej strony moja siostra od prawie roku bezskutecznie stara się o dziecko, a lekarze twierdzą, że wszystko przez zaburzenia hormonalne. Zastanawiam się, czy moje problemy też mogą mieć związek z hormonami? I co w tej sytuacji powinnyśmy zrobić, bo nie ukrywam, że terapia z użyciem syntetycznych leków nie przekonuje żadnej z nas?

Zdrowe stopy

Zdrowe stopy

Od jakiegoś czasu, gdy wieczorem zdejmuję buty i staję na płaskiej powierzchni boso, czuję ból w śródstopiu i przy dużym palcu. Moja siostra długo walczyła z ostrogą piętową i zastanawiam się, czy ja mogę cierpieć na podobne schorzenie? Co mogę zrobić, by ograniczyć bóle i zapobiec kłopotom?

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Ostatnio zauważyłam, że coraz trudniej jest mi trawić ciężkie, tłuste potrawy. Odczuwam też dyskomfort po wypiciu alkoholu. Mój lekarz rodzinny twierdzi, że prawdopodobnie to kwestia uszkodzenia wątroby, zwłaszcza że w mojej rodzinie pojawiały się przypadki marskości. Zastanawiam się, co powinnam robić w tym przypadku? W jaki sposób poprawić pracę wątroby, by nie dopuścić do jej poważniejszych uszkodzeń?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.