Porady

Detektyw medyczny

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Pytanie:

Mam 63 lata i stopniowo tracę słuch. Czy może mi Pan jakoś pomóc?

Odpowiedź:

Głuchnięcie powiązane z wiekiem to najczęstsze schorzenie słuchu, dotykające ok. 40% osób po 75. r.ż. na całym świecie1. Jednak proces ten wcale nie musi być nieodwracalny czy nieunikniony. Istnieje wiele czynników powodujących utratę słuchu, którym da się przeciwdziałać, dlatego warto przyjrzeć się liście potencjalnych przyczyn problemów.

Zatkane ucho

Jeśli oprócz głuchnięcia występują zawroty głowy albo wrażenie ciała obcego w kanale usznym, warto skonsultować się z naturopatą lub lekarzem. Być może okaże się, że wystarczy przeczyścić ucho z nadmiaru wydzieliny. Jednak nie należy używać w tym celu patyczka kosmetycznego, ponieważ wpycha on wydzielinę w głąb ucha - jeżeli uszy wymagają czyszczenia, trzeba udać się do specjalisty.

Aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Regularne przyjmowanie aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (takich jak ibuprofen) u wielu osób wpływa na zdolność odbierania bodźców dźwiękowych. Co więcej, może również wywołać szumy uszne, czyli utrzymujące się nieprzyjemne wrażenia słuchowe. Osobom często przyjmującym aspirynę bądź NLPZ-y polecam odstawić je na 3 tygodnie (ale dopiero po konsultacji z lekarzem) i przekonać się, czy to przyniosło poprawę. Na pogorszenie słuchu może wpłynąć wiele innych leków2, warto zatem zapoznać się z listą efektów ubocznych, jakie wywołują zażywane farmaceutyki.

Niedobory składników odżywczych

Tlen na utratę słuchu

Jeżeli żadna z zaproponowanych przeze mnie sugestii nie okaże się trafna, radzę wypróbować tlenoterapię, czyli oddychanie 100% tlenem w szczelnej komorze hiperbarycznej.

W pewnym badaniu niemal 60% pacjentów z nagłą utratą słuchu odnotowało poprawę po tlenoterapii łączonej z wazodylatacją (terapią rozkurczającą mięśnie gładkie naczyń krwionośnych), w której środki farmakologiczne wprowadza się dożylnie do organizmu w celu zwiększenia ilości tlenu transportowanego wraz z krwią. Pacjenci, którzy poddali się terapii krótko po wystąpieniu pierwszych objawów głuchnięcia, zaobserwowali największą poprawę10.

Utrata słuchu może wystąpić w wyniku niedoborów pewnych składników odżywczych, dlatego warto zbadać poziom poniższych substancji i ewentualnie je uzupełnić.

Witaminy z grupy B Niski poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego w organizmie ma związek z utratą słuchu w podeszłym wieku3. Może się wydawać, że łatwo temu zaradzić, jednak badania wykazały, że przyjmowanie zwykłych suplementów nie rozwiązuje problemu. Przyczyną może być tu tzw. achlorhydria, czyli pojawiający się u wielu starszych osób stan, w którym drastycznie spada produkcja kwasu solnego w żołądku. Gdy żołądek nie wydziela wystarczającej ilości kwasu, nie trawi prawidłowo pokarmu, przez co składniki odżywcze nie trafiają do krwiobiegu. Z tego powodu suplementacja brakującymi substancjami nie wystarcza, by zostały one przyswojone przez organizm.

W rzeczywistości nawet 30% ludzi po 60. r.ż. cierpi na przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, któremu towarzyszy achlorhydria uniemożliwiająca przyswajanie witaminy B12, prowadząc w ten sposób do jej trwałego niedoboru4. Warto zatem zbadać poziom B12 we krwi i w przypadku zdiagnozowania niedoboru udać się do wykwalifikowanego naturopaty. Gdy problem z kwasotą żołądka zostanie już rozwiązany, suplementy witaminy B12 i kwasu foliowego stopniowo poprawiają słuch u ok. 1/3 pacjentów w podeszłym wieku. U pozostałych 2/3 źródłem problemu mogą być inne niedobory.

Cynk Jeżeli problemom ze słuchem towarzyszą szumy uszne, przyczynę może stanowić niedobór cynku. W takim przypadku pomocne będzie zażywanie suplementów tego składnika odżywczego. Cynk wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co redukuje stres oksydacyjny w obrębie ślimaka (spiralnej struktury odpowiedzialnej za przekształcanie wibracji w dźwięki)5.

Moja rada: cynk przyswajamy najlepiej podczas snu, dlatego suplementy warto zażywać po południu bądź wieczorem.

Magnez Niedobory magnezu również mogą wpływać na głuchnięcie, a suplementy przywracają słuch po jego tymczasowej lub trwałej utracie6.

Witamina D Niedobór "słonecznej witaminy" występuje często u pacjentów skarżących się na problemy z gardłem, nosem i uszami, a jej suplementy mogą pomóc osobom, u których pozostałe terapie nie przynoszą pożądanych efektów7. Alternatywą dla suplementów jest wystawianie skóry (nieposmarowanej kremem z filtrem) na działanie promieni słonecznych przez 15 min dziennie, co podniesie poziom witaminy D w organizmie. Co prawda, pewną ochronę przed promieniami UV zapewni spożywanie kurkumy, granatów, zielonej herbaty i innych pokarmów bogatych w przeciwutleniacze8, lecz nie należy przebywać na słońcu przez zbyt długi czas, grozi to bowiem poparzeniem skóry.

Inne możliwe przyczyny

Schwannoma (nerwiak) nerwu przedsionkowo-ślimakowego to niezłośliwy, zazwyczaj powoli rosnący guz, który rozwija się na nerwach ucha środkowego odpowiedzialnych za słuch oraz utrzymywanie równowagi. Guz ten powstaje w wyniku nadmiernej produkcji komórek osłonki nerwowej (in. komórek Schwanna), które w zdrowym uchu otaczają włókna nerwowe warstwami przypominającymi cebulę, zapewniając im wsparcie strukturalne oraz ochronę. Wraz z rozwojem guza ucisk na nerwy rośnie, co nierzadko prowadzi do jednostronnej utraty słuchu9. Niewykluczone, że prędzej czy później niezbędna będzie ingerencja chirurga.

 

Bibliografia

  1. J Am Geriatr Soc, 1995; 43: 928–35
  2. Braz J Otorhinolaryngol, 2006; 72: 836–44; Hear Res, 2009; 252: 29–36
  3. Am J Clin Nutr, 1999; 69: 564–71
  4. JAMA, 1997; 278: 1659
  5. Laryngoscope, 2011; 121: 617–21
  6. Ann Otol Rhinol Larygol, 2004; 113: 672–5
  7. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg, 2013; 65: 57–60
  8. http://intelegen.com/nutrients/uvradiation.htm
  9. http://american-hearing.org/disorders/acoustic-neuroma/
  10. Undersea Hyperb Med, 2011; 38: 137–42

Zobacz też:

Zobacz także

Zdrowy sen bez chrapania

Zdrowy sen bez chrapania

Mój mąż bardzo głośno chrapie, co jest tak uciążliwe, że czasami muszę sypiać w pokoju gościnnym. Czy możne Pan nam jakoś pomóc?

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Proszę o wskazówki, jak radzić sobie z drobnymi obrażeniami i chorobami, które zawsze przytrafiają się w najgorszym możliwym momencie. Mam na myśli oparzenia, zwichnięcia, skaleczenia, gorączkę, biegunkę itp. Wydaje się, że jak na złość zdarzają się wieczorami bądź w weekend, kiedy ciężko dostać się do lekarza i apteki są już pozamykane, a nie warto kłopotać lekarzy na ostrym dyżurze. Czy mógłby Pan polecić jakieś proste, domowe sposoby na takie problemy?

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Choroba Alzheimera. Zmiany, które warto wprowadzić

Moja rodzina jest obciążona chorobą Alzheimera i demencją, chociaż nie jestem pewna, jaka jest między nimi różnica. Najpierw mózg ojca zaczął szwankować, kiedy był on jeszcze w dość młodym wieku. Opiekowałyśmy się nim na zmianę z moją siostrą, lecz kiedy stało się to niemożliwe, musiałyśmy umieścić go w wyspecjalizowanym ośrodku. Później oznaki choroby pojawiły się u mojej matki, a ponieważ od początku była niezbyt skora do współpracy, byłyśmy zmuszone również i ją umieścić w placówce opiekuńczej. Później przyszła kolej na moją teściową. To było dość przygnębiające. Obecnie zastanawiamy się z mężem, jakie są nasze szanse na uniknięcie podobnego losu. Czy można się tego dowiedzieć i co możemy zrobić, by się przed tym ustrzec?

Naturalne terapie na choroby płuc

Naturalne terapie na choroby płuc

Mój tata choruje na POChP, a u syna niedawno zdiagnozowano astmę. Ja sama kilkakrotnie przechodziłam zapalenie płuc. Widać więc, że nasza rodzina ma wiele problemów z układem oddechowym. Chciałabym dowiedzieć się, co sama mogę zrobić dla siebie i rodziny, aby chronić nasze płuca.

Olejki eteryczne w walce z bólem

Olejki eteryczne w walce z bólem

Niedawno zainteresowałam się olejkami do aromaterapii. Jestem zdumiona i zachwycona szerokim wachlarzem ich zastosowania. Czy to prawda, że mogą łagodzić różne bóle? Chciałabym się więcej o tym dowiedzieć.