8 sposobów na zdrowe stawy

Pytanie:

Które naturalne składniki pożywienia przynoszą ulgę stawom i usprawnianą ich pracę?

Odpowiedź:

Wiosna sprzyja postanowieniom o podjęciu aktywności fizycznej i niezależnie od motywów, czym jest ono spowodowane (chęcią poprawy sprawności, zrzuceniem wagi lub wzmocnieniem mięśni), trzeba to zrobić mądrze, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących dotychczas siedzący tryb życia oraz starszych. Cierpiący z powodu urazów stawów lub ich choroby zwyrodnieniowej powinni szczególnie uważnie komponować menu. Jak się okazuje, dobierając odpowiednie pokarmy oraz stosując zioła, można nie tylko zapobiec kłopotom w przyszłości, ale także poprawić sprawność już chorujących stawów. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności.

1. Orzeszki ziemne

Chrząstka stawowa bardzo słabo się regeneruje, więc konieczne jest wspieranie jej przez całe życie, m.in. resweratrolem, silnym przeciwutleniaczem występującym w pokaźnych ilościach w fistaszkach. Amerykańscy uczeni udowodnili, że dzięki resweratrolowi troska o stawy może być smaczna, tania oraz skuteczna. W swoim badaniu wykonanym na komórkach ludzkich in vitro i in vivo dowiedli, iż związek ten przedłuża życie chondrocytów (komórki tkanki chrzęstnej) i - co ważne - ogranicza produkcję enzymów degradujących chrząstkę.

A to nie koniec świetnych wiadomości, ponieważ resweratrol jednocześnie zwiększył syntezę protoglikanów, bardzo ważnych składników substancji pozakomórkowej. Uczeni uważają, iż resweratrol ma duży potencjał, który należy wykorzystać w terapiach chorób zwyrodnieniowych stawów. Można go także stosować do zapobiegania im, więc jedzmy arachidy oraz pijmy czerwone wino za zdrowie stawów1!

2. Arnika (Arnica Montana)

Rozpoczynając przygodę ze sportem, warto zaprzyjaźnić się z arniką, która stosowana miejscowo przyspiesza wchłanianie sińców i obrzęków pourazowych, wzmacnia naczynia krwionośne oraz- według szwajcarskich badaczy - działa przeciwbólowo. Przekonuje o tym wykonane przez nich doświadczenie z udziałem 26 mężczyzn i 53 kobiet cierpiących na zwyrodnienie stawu kolanowego. Stosowali oni na bolące kolana świeży żel z zioła przez 6 tygodni 2 razy dziennie. Po tym czasie zaczęła zanikać sztywność stawów, odczuwali mniejszy ból podczas ćwiczeń, np. podskoków, i powoli odzyskiwali sprawność kolan. Ale w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu -trzeba pamiętać, że arniki nie należy stosować na otwarte rany, może bowiem wywołać reakcję alergiczną7.

3. Seler (Apium graveolens)

Zdrowe stawy muszą być wolne od kryształków kwasu moczowego, a usuwa go własnie to warzywo. W pysznym rosole lub smakowitej pomidorowej jest go zbyt mało, dlatego niektórzy sportowcy rozpoczynają dzień od wypicia kilku szklanek świeżego soku selerowego. Polecają go także naukowcy z Katedry Farmakologii Mashad University, którzy sprawdzili, jak ekstrakty wodno-alkoholowe z całego selera radzą sobie z usuwaniem kwasu moczowego z surowicy i tym samym ograniczają jego kumulację w stawach.

Wysuszone ekstrakty z selera podawano przez 2 tygodnie myszom. Okazało się, że wyhamowały one enzymy wątrobowe - dehydrogenazę i oksydazę ksantynową - odpowiedzialne za nadprodukcję kwasu moczowego, zmniejszyły jego poziom w surowicy oraz ograniczyły szkodliwe utlenianie lipidów wątrobowych, co było wielką korzyścią dla stawów2. W innych badaniach dowiedziono także, iż nalewka spirytusowa na nasionach selera jest niemal tak samo efektywna w zapobieganiu zapaleniu stawów, jak aspiryna, ibuprofem lub naproksen, a zastosowana miejscowo w rozcieńczeniu ma działanie przeciwbólowe3.

4. Sezam (Sesamum indicum)

Nieprażone nasiona sezamu powinny być obecne w diecie każdego człowieka dbającego o zdrowie stawów. Z tego daru natury mogą korzystać także osoby już cierpiące na zwyrodnienie stawu kolanowego, bowiem jak przekonują wyniki badań naukowców z Katedry Medycyny Fizycznej i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Tabriz, suplementacja nimi niemalże dorównuje standardowemu leczeniu. Potwierdzają to wyniki eksperymentu, w którym 25 pacjentów leczono konwencjonalnie, natomiast pozostałym 25 osobom podawano codziennie 40 g sproszkowanych nasion sezamu przez 2 miesiące. Sezam okazał się niewiele słabszy od tradycyjnych leków4.

Na tej samej uczelni zbadano wpływ sezamu na czynniki zapalne i biomarkery stresu oksydacyjnego u pacjentów ze zwyrodnieniem stawu kolanowego. Części chorym podawano placebo, a pozostałym sezam - 40 g każdego dnia przez 2 miesiące. Jednocześnie leczono ich standardowo. Ci ostatni mieli zdecydowanie lepsze wyniki, ponieważ sezam doskonale uzupełniał terapię konwencjonalną5.

5. Brzoza (Betula)

Dawniej wiosenna kuracja na bazie surowców pozyskiwanych z tego drzewa miała przede wszystkim oczyścić i wzmocnić organizm. Ale wyciągi z liści Betula pendula, czyli brzozy brodawkowatej, są również tradycyjnie stosowane w leczeniu pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) lub chorobą zwyrodnieniową. Badacze postanowili zatem sprawdzić ich właściwości i doszli do wniosku, że wodny ekstrakt rzeczywiście hamuje wzrost i podział komórkowy limfocytów zapalnych10. Dokonana przez nich analiza fitochemiczna wykazała, że to polifenolowe składniki powodowały zatrzymanie cyklu rozwojowego i apoptozę komórek zapalnych, a ekstrakt z liści Betula może być stosowany pomocniczo do leczenia zaburzeń immunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Gdy dokucza nam ból lub napięcie, wystarczy przygotować napar ze 100 g liści brzozowych i 1 l wrzątku, pozostawić go pod przykryciem przez 20 min, a po odcedzeniu dodać do wanny. Taka kąpiel złagodzi bóle reumatyczne i ukoi skórę.

6. Róża dzika (Rosa canina)

Według naukowców z Katedry Biochemii Klinicznej szpitala w Kopenhadze podgatunek róży dzikiej jest pomocny w minimalizowaniu przykrych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowego i biodrowego. Swoje przekonanie oparli na eksperymencie, który przeprowadzili z udziałem 94 chorych. Podzielono ich na 2 grupy. Przez 3 miesiące jedna z nich otrzymywała placebo, zaś druga 5 g suszonych, zmielonych (wraz z nasionami) owoców dzikiej róży. Konsumowali je 2 razy dziennie w trakcie posiłków.

Lekarze oceniali w tym czasie m.in. sztywność stawów, natężenie bólu i niepełnosprawność. Dzika róża spisała się na tyle świetnie, że ograniczono dawkowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych, ponieważ poprawiła się ruchomość stawów. Uczeni uważają, że dobroczynny wpływ jej owoców związany jest z ich właściwościami przeciwzapalnymi i - co zaskakujące - do tej pory niezidentyfikowanym związkiem aktywnym lub ich grupą6.

7. Jałowiec (Juniperus communis)

W średniowiecznej Europie zastosowanie dojrzałych owoców aromatycznego jałowca było szerokie: od bólu mięśni i stawów, przez infekcje dróg moczowych, po kaszel i dolegliwości w obrębie klatki piersiowej. W medycynie tradycyjnej olejek jałowcowy stosowany jest jako lek kojący w nerwobólach i bólach reumatycznych. Przy schorzeniach stawów i mięśni z powodzeniem można nacierać bolące obszary ciała naparami i odwarami z jałowca.

To również doskonały sposób na złagodzenie dolegliwości powstających przy nadmiernym wysiłku fizycznym. W podobny sposób wykorzystuje się olejek jałowcowy w aromaterapii: uspokaja, pozwala pozbyć się napięć i pobudza umysł, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe9.

8. Ananas (Ananas comosus)

Czy słodki owoc może pomóc w łagodzeniu dolegliwości stawów? Mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej wierzą, że tak i dlatego od stuleci stosują go w leczeniu stanów zapalnych. Dzisiaj naukowcy odkryli, że tajemnica ananasa tkwi w bromelainie: obecnym w nim enzymie proteolitycznym (trawiącym białko). To ten składnik działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco na odporność. Jest jeszcze lepiej: bromelaina może łagodzić ból i poprawiać funkcjonowanie stawów porównywalnie do większości niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)!

Wiemy to dzięki badaniu obejmującym 90 pacjentów ze zwyrodnieniami stawów, w którym porównano działanie suplementu zawierającego bromelainę (90 mg) wraz z enzymem trzustkowym trypsyną (48 mg) i bioflawonoidem rutyną (100 mg) z popularnym lekiem (50 mg). Po 6 tygodniach okazało się, że w łagodzeniu bólu i sztywności stawów oraz poprawy ich funkcjonowania suplementacja enzymami jest równie skuteczna, jak farmaceutyk, przy czym pacjenci lepiej ją tolerują8.

Bibliografia

  1. J Cell Physiol. 2012 Oct; 227(10): 3488-3497
  2. Prev Nutr Food Sci. 2018 Jun; 23(2): 127-133
  3. Prog Drug Res. 2015;70:133-53
  4. Int J Rheum Dis. 2013 Oct;16(5):578-82
  5. Acta Med Iran. 53(4):207-213
  6. Scand J Rheumatol. 2005 Jul-Aug;34(4):302-8
  7. Adv Ther. 2002 Sep-Oct;19(5):209-18
  8. Clin Exp Rheumatol 2006; 25:25-30
  9. Panacea 2010; 2 (31): 22-23; Altern Ther Health Med 1999; 5: 42-51
  10. J Ethnopharmacol 2011; 136 (3): 444-451
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

18 listopad 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store