Naturalne afrodyzjaki: 6 roślin

Pytanie:

Które zioła i przyprawy pozwolą nam na nowo cieszyć się seksem?

Odpowiedź:

Aloes, gałkę muszkatołową i nasiona szczypiorku łączy jedno - są silnymi, naturalnymi afrodyzjakami, które nie tylko pobudzają erotycznie, ale i wydłużają trwanie aktu miłosnego. Dlatego warto zadbać, by były obecne w potrawach zaplanowanych na romantyczną kolację.

- Podczas moich badań etnobiologicznych wśród imigrantów z Paragwaju, zamieszkujących argentyńską prowincję Misiones, najczęściej wymienianym zwierzęcym afrodyzjakiem było prącie ostronosa rudego (coatí, Nasua nasua) - opowiada dr Monika Kujawska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. - Prawdopodobnie użycie tego środka jest odzwierciedleniem tzw. doktryny sygnatur. To bardzo stara koncepcja, wedle której uważano, że Bóg, stwarzając świat, zostawił ludziom znaki - zapisał w niektórych zwierzętach i roślinach ich funkcje. Zatem rośliny o liściach przypominających wątrobę miały być dobre do leczenia dolegliwości wątrobowych, zaś te wydzielające czerwony sok stanowiły skuteczny środek na zatamowanie krwotoku. W tym kontekście prącie ostronosa mogło zostać wybrane jako afrodyzjak ze względu na np. imponującą potencję i zdolność rozrodczą tych ssaków.

Choć prace etnograficzne i antropologiczne rzadko zawierają informacje dotyczące środków używanych do regulowania płodności oraz zwiększenia potencji seksualnej, lokalne społeczności od wieków stosują w tym celu roślinne surowce. Oto afrodyzjaki, które odnaleźliśmy w różnych regionach świata.

Tajski żeń-szeń (Kaempferia parviflora)

W Tajlandii z pokolenia na pokolenie przekazywano informacje o niesamowitej sile oddziaływania tajskiego żeń-szenia na sferę seksualną człowieka. Zioło i jednocześnie pikantna przyprawa miało być silnym afrodyzjakiem oraz poprawiać naturę, powiększając prącie. Naukowy świat podchodził sceptycznie do tych rewelacji. Rozpoczęto badania. W jednym z nich przygotowano 3 ekstrakty: wodny, na spirytusie i heksanie o różnych stężeniach, zaangażowano mnóstwo sprzętu, m.in. do pomiarów przepływu krwi w jądrach i liczenia plemników, a na końcu włączono kamery, by obserwować zachowania seksualne szczurów. Uzyskane wyniki rozczarowały, ponieważ żaden roztwór nie powiększył masy genitaliów i nie wypływał na płodność zwierząt. Wydawało się, że mit padł. Jednak przy ekstrakcie alkoholowym odnotowano szybciej przepływającą krew w jądrach bez podniesienia ciśnienia i w tym kierunku poszły następne eksperymenty zakończone konkluzją, iż ekstrakt alkoholowy wykazuje aktywność afrodyzjaku1.

Wykonano także doświadczenia z udziałem ludzi, w których ochotnicy przyjmowali codziennie przez 8 tygodni 2 dawki suszonej przyprawy: 25 lub 90 mg. Wyniki były absolutnym zaskoczeniem. Po tej drugiej mężczyźni szybciej reagowali na bodźce erotyczne, stosunek trwał dłużej i rzeczywiście powiększyły się nieco wymiary prącia, zarówno w stanie spoczynku, jak i w erekcji2.

Szczypiorek czosnkowy (Allium tuberosum)

Chińczycy, najliczniejszy naród na Ziemi, słyną ze swego zamiłowania do afrodyzjaków, wśród których znaczącą pozycję zajmuje szczypiorek czosnkowy. Do przyprawiania miłości Chinki stosują nie smaczne, zielone, płaskie liście, a nasiona. Czy słusznie?

Tego ciekawi byli także badacze, którzy przeprowadzili eksperyment na szczurach. Części zwierząt podawano ekstrakt z nasion w różnych stężeniach raz dziennie przez 45 dni, natomiast grupie kontrolnej viagrę. Sprawdzano m.in. różne parametry aktów płciowych, ilość i żywotność plemników, poziomy enzymów oraz hormonów. Wynik potwierdził obserwacje medycyny ludowej. Nasiona szczypiorku czosnkowego pobudzały erotycznie i poprawiały długość stosunku, opóźniały wytrysk, znakomicie podnosiły żywotność plemników. Naukowcy stwierdzili że podwyższały także stężenie testosteronu3.

Aloes barbadoski (Aloe barbadensis)

W Afryce od tysiącleci lepszą jakość pożycia seksualnego zapewniają korzenie aloesu barbadoskiego, a liczne badania naukowe uwiarygodniły ten tradycyjny ziołowy preparat. W jednym z nich, przeprowadzonym na szczurach, użyto nalewek na etanolu o różnej zawartości zioła i okazało się, iż więcej nie znaczy lepiej, bowiem właściwości afrodyzjaku wykazywał ekstrakt ze 100 mg surowca, natomiast pozostałe (200 i 400 mg) - już nie. Monitorowano również w jądrach i surowicy poziomy testosteronu oraz cholesterolu, bowiem wzrost tego ostatniego przekłada się na zwiększoną produkcję męskiego hormonu. Po zażyciu ekstraktu wzrastało stężenie obu związków, co skutkowało większą aktywnością seksualną. Ponadto zwierzęta, jak zaobserwowali uczeni, wykazywały większe zainteresowanie płcią przeciwną, zyskały wigor, stosunek trwał dłużej, wytrysk był opóźniony. Zupełnie inny efekt dają liście aloesu i ich wodne wyciągi, ponieważ naukowo dowiedziono, iż u szczurów obniżają liczbę i żywotność plemników, wpływają także niekorzystnie na masę jąder4.

Szparagi

Korzenie tego pysznego warzywa są afrodyzjakiem i nie jest to zaskoczeniem. Ich oddziaływanie prawdopodobnie wiąże się ze zwiększoną produkcją testosteronu, ponieważ w eksperymentach obserwowano m.in. wzrost masy ciała oraz narządów rozrodczych u doświadczalnych zwierząt.

Po zażywaniu wodnych ekstraktów samce szczurów szybciej oceniały i odpowiadały na atrakcyjność seksualną partnerek. Poprawiły się również badane parametry aktów płciowych, m.in. zwiększyła się ich częstość i dłużej trwały. A to tylko część zalet szparagów. Warto wiedzieć, że wzmacniają one organizm, zwiększają odporność na stres i działają antydepresyjnie, mają również właściwości przeciwzapalne, chronią przed amnezją, są silnymi przeciwutleniaczami, tak więc powodów, dla których warto zapraszać te warzywa na romantyczne kolacje przy świecach, jest wiele5.

Gałka muszkatołowa

Arabowie nie biegną po afrodyzjaki do apteki, lecz do kuchni. Tam znajdują np. gałkę muszkatołową, cudowanie smakującą w kremie czekoladowym, tortach i pasztetach, a jednocześnie od tysiącleci stosowaną do wzbudzania pożądania. Czy rzeczywiście ma ona taką moc, a może to tylko efekt psychologiczny?

Po doświadczeniach indyjskich naukowców nie ma wątpliwości, iż przyprawa ta zwiększa pożądanie oraz wydłuża akt miłosny zarówno u szczurów, jak i u ludzi. Prawdopodobnie działa poprzez pobudzanie nerwów. Jak zwykle ważne są dawka, częstość konsumpcji oraz sposób przygotowania preparatu. Badacze sporządzili specjalną 50% nalewkę, którą zwierzęta przyjmowały raz dziennie przez tydzień.

Ten sam zespół porównał skuteczność gałki z goździkami, które medycyna tradycyjna także traktuje jak stymulator seksualny. W eksperymencie zwierzęta otrzymywały codziennie przez tydzień szczyptę goździków i efekty były podobne do nalewki z gałki, choć nie tak satysfakcjonujące, jak przy viagrze, z którą uczeni porównywali obydwie przyprawy.

Dr. Haralda Gaiera na stanowisku naszego Medycznego Detektywa zastąpiła Anna Toott. Z zawodu biolog, z zamiłowania ogrodniczka, która „w smakowitym ogrodzie” uprawia ponad 200 gatunków i odmian warzyw, owoców i ziół, a ich właściwości lecznicze nie mają przed nią tajemnic. Swoją wiedzą dzieli się na blogu mojewarzywaiowoce.blogspot.com

Bibliografia

  1. Reproduction. 2008 Oct;136(4):515-22.
  2. OnLine Journal of Biological Sciences DOI : 10.3844/ojbsci.2012.149.155
  3. BMC Complement Altern Med. 2017 Dec 1;17(1):510
  4. BMC Complement Altern Med. 2017; 17: 360
  5. Arch Sex Behav. 2009 Dec;38(6):1009-15
  6. BMC Complement Altern Med. 2005 Jul 20;5:16
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

18 listopad 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store