Zmarszczki. Co zrobić, aby zachować młody wygląd skóry?

Pytanie:

Zdaję sobie sprawę z tego, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Zauważyłam jednak początki powstawania zmarszczek wokół oczu i w kącikach ust oraz ogólne zwiotczenie skóry. Co jeszcze mogę zrobić, aby zachować młody wygląd skóry? Czy którykolwiek z dostępnych kremów przeciwzmarszczkowych rzeczywiście działa?

Odpowiedź:

Masz rację w kwestii ekspozycji na słońce. Chociaż światło słoneczne zapewnia nam produkcję niezbędnej witaminy D, to zawarte w nim promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest najważniejszym z do tej pory odkrytych czynników powodujących starzenie się skóry, zwłaszcza gdy mowa o starzeniu przedwczesnym, zwanym "fotostarzeniem".

Odpowiedzialne za nie są zarówno promieniowanie ultrafioletowe typu A (UVA), jak i typu B (UVB), jednak UVA penetruje skórę głębiej i może zniszczyć zarówno naskórek - najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, składającą się z komórek skóry, pigmentu i białek - jak i skórę właściwą - stanowiącą kolejną warstwę, zbudowaną z włókien kolagenowych i elastynowych.

Znakami ostrzegawczymi w przypadku fotostarzenia skóry są zmarszczki, zwiotczenie skóry, sucha lub szorstka skóra, plamy starcze, pajączki i rogowacenie słoneczne - szorstkie, zgrubiałe, podobne do brodawek czerwonawobrązowe do czerniawych płaty skóry, które mogą później przekształcić się w raka skóry.

Dobrym pomysłem jest chronienie skóry za pomocą kapelusza lub codziennego stosowania kremu z filtrem. W badaniu przeprowadzonym niedawno w Australii stwierdzono, że u osób poinstruowanych, by używały codziennie kremu z filtrem o wysokim faktorze (SPF15 lub wyższym) na twarz, szyję, ramiona i dłonie, po czterech latach stopień starzenia skóry był o 24 procent niższy niż u osób, które stosowały filtry przeciwsłoneczne wedle własnego uznania.

Upewnij się jednak, jaki jest skład filtra, którego używasz, ponieważ niektóre ze związków chemicznych wchodzących w skład filtrów powiązano z działaniami niepożądanymi, takimi jak zaburzenia hormonalne i reakcje alergiczne. Unikaj też kremów zawierających parabeny i inne szkodliwe związki chemiczne, takie jak syntetyczne aromaty. Istnieje podejrzenie związku pomiędzy rakiem skóry a częstym używaniem kremów z filtrem zawierających duże ilości szkodliwych substancji chemicznych.

Radzimy zdecydować się na produkt zawierający naturalne mineralne filtry UV, najlepiej tlenek cynku, który zapewnia najlepszą ochronę o szerokim spektrum.

Szukaj też kremów ochronnych, które w swoim składzie zawierają przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E oraz koenzym Q10, ponieważ te naturalne wymiatacze wolnych rodników odgrywają istotną rolę w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

W trwającym cztery miesiące badaniu stwierdzono, że aplikowanie dwa razy dziennie kremu zawierającego przeciwutleniacze zapewniało ochronę przed kluczowym czynnikiem sprzyjającym starzeniu się skóry: wywoływanym promieniami UVB stresem oksydacyjnym w naskórku. W innym badaniu wykazano, że miejscowa aplikacja koenzymu Q10 skutecznie przeciwdziałała wywoływanemu promieniowaniem UVA stresowi oksydacyjnemu w skórze. Badacze doszli do wniosku, że "koenzym Q10 skutecznie zapobiega wielu szkodliwym skutkom fotostarzenia."

Warto też przyjmować nutrikosmetyki zawierające koenzym Q10, witaminę E i inne przeciwutleniacze. Znajdziesz je w aptekach i internecie. Dobrym pomysłem jest również używanie kremów wzbogaconych tymi substancjami, np. Avalon Organics CoQ10 Wrinkle Defense Creme SPF 15, zawierający mineralne filtry UV.

Oprócz ochrony skóry przed słońcem istnieje wiele sposobów na powstrzymanie zmarszczek i zachowanie młodego wyglądu skóry na dłuższy czas.

Zdrowe odżywianie powstrzyma zmarszczki

To, co jesz, może mieć znaczący wpływ na stan Twojej skóry. Jedno z badań wskazuje, że jedzenie dużej ilości warzyw, w tym strączkowych, oraz oliwy z oliwek może chronić przed zmarszczkami, natomiast jedzenie dużych ilości mięsa, przetworów mlecznych i masła może mieć odwrotny skutek.

Za intensywne tworzenie się zmarszczek odpowiada szczególnie mleko pełnotłuste (w znacznie większym stopniu niż mleko odtłuszczone, sery i jogurty), czerwone mięso (zwłaszcza mięso przetworzone), ziemniaki, napoje bezalkoholowe i nalewki, oraz ciasta.

Pokarmy, które chronią przed powstawaniem zmarszczek, to: zielone warzywa liściaste, bób, fasola półksiężycowata (limeńska), orzechy, oliwki, owoce np. (wiśnie, winogrona, jabłka, suszone śliwki i herbata - dlatego postaraj się uwzględnić dużą ich ilość w swojej diecie. Ich pozytywny wpływ na skórę jest prawdopodobnie związany z obecnymi w nich witaminami o właściwościach antyoksydacyjnych oraz związkami fitochemicznymi.

W innym badaniu stwierdzono, że wysoka zawartość witaminy C (pochodzącej z soku pomarańczowego, soków z owoców cytrusowych i pomidorów) oraz kwasu linolowego (obecnego w oleju z pestek winogron, oleju sojowym oraz w zielonych warzywach liściastych i orzechach) w diecie oraz niskie spożycie tłuszczów i węglowodanów były związane z mniejszą ilością zmarszczek i lepszym stanem skóry.

Reasumując:

Stosuj dietę śródziemnomorską zawierającą duże ilości bogatych w przeciwutleniacze owoców i warzyw oraz zdrowe tłuszcze.

Żeby ulepszyć wygląd skóry, rzuć palenie

Jeśli palisz, to przestań, ponieważ nałóg ten zwiększa ilość metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej (ang. MMP) - enzymów rozkładających kolagen, włókna elastynowe i tkankę łączną skóry. Enzymy te przyczyniają się ponadto do powstawania stresu oksydacyjnego, który zaburza produkcję kolagenu. Rezultatem tego podwójnego negatywnego działania jest przedwczesne starzenie się skóry. Badania wskazują, że im dłużej palisz, tym starzej wyglądasz.

Na szczęście samo zaprzestanie palenia może mieć odmładzający wpływ na Twoją skórę. U kobiet, które wzięły udział w trwającym 9 miesięcy programie rzucania palenia wyniki wskazały, że rzucenie nałogu może radykalnie obniżyć biologiczny wiek Twojej skóry - średnio aż o 13 lat.

Zanieczyszczenia postarzają skórę

Oprócz dymu papierosowego negatywny wpływ na Twoją skórę może mieć także zanieczyszczenie powietrza spalinami i innymi toksynami. W wyniku badania, w którym wzięły udział starsze kobiety, odkryto, że zanieczyszczenie powietrza miało wyraźny związek z takimi oznakami starzenia skóry, jak plamy barwnikowe i zmarszczki.

O ile niemożliwe jest całkowite uniknięcie zanieczyszczeń powietrza, o tyle zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy przez stosowanie odpowiedniej diety i suplementów może wzmocnić naturalne mechanizmy obronne Twojej skóry.

Ponadto miej na oku zanieczyszczenie powietrza w Twoim regionie - możesz to zrobić dzięki informacjom zamieszczanym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jeśli to możliwe, staraj się unikać spędzania czasu na zewnątrz, gdy poziom zanieczyszczeń jest wysoki.

Bibliografia

 1. Acta Dermatovenerol Alp Panonica Adriat, 2008; 17: 47-54
 2. Coll Antropol, 2008; 32 Suppl 2: 177-80
 3. Ann Intern Med, 2013; 158: 781-90
 4. Curr Probl Dermatol, 2001; 29: 157-64
 5. Photodermatol Photoimmunol Photomed, 1999; 15: 115-9; Biofactors, 1999; 9: 371-8
 6. J Am Coll Nutr, 2001; 20: 71-80
 7. Am J Clin Nutr, 2007; 86: 1225-31
 8. J Dermatol Sci, 2007; 48: 169-75; J Investig Dermatol Symp Proc, 2009; 14: 53-5; Plast Reconstr Surg, 2009; 123: 1321-31
 9. Skinmed, 2010; 8: 23-9
 10. J Invest Dermatol, 2010; 130: 2719-26
 11. Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg, 2004; 38: 244-7
 12. Br J Dermatol, 2009; 161: 419-26
 13. Biofactors, 2008; 32: 237-43
 14. Exp Dermatol, 2003; 12: 237-44
 15. Dermatol Surg, 2005; 31: 860-5
 16. Br J Dermatol, 2003; 149: 841-9

Weź pod lupę swój tryb życia

Ponieważ zarówno stres fizyczny jak i psychiczny mogą mieć wpływ na wygląd Twojej skóry, rozważ stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja i tai-chi. Niech staną się częścią Twojego programu powstrzymującego starzenie. Pomocna może się też okazać zmiana pozycji, w której śpisz - postaraj się sypiać raczej na wznak niż na boku, ponieważ lata spania co noc z twarzą w poduszce mogą doprowadzić do powstawania zmarszczek zwanych "zmarszczkami od spania".

Pamiętaj też, by pić dużo wody - pomaga to zachować dobre nawilżenie i gładkość skóry.

Kremy

Jeśli chcesz cofnąć proces starzenia skóry lub mu zapobiec, na rynku dostępna jest niezliczona liczba kremów, które podobno to właśnie robią - usuwają zmarszczki, zapobiegają zwiotczeniu skóry i ogólnie sprawiają, że wyglądasz młodziej. Jednak niewiele z nich przeszło rygorystyczne badania naukowe, dowodzące ich skuteczności.

Jednym z wyjątków jest No 7 Protect&Perfect Intense Beauty Serum produkowany przez firmę Boots, który został poddany randomizowanemu, kontrolowanemu badaniu z podwójnie ślepą próbą (złoty standard w badaniach naukowych).

Po roku naukowcy stwierdzili "znaczną kliniczną poprawę dotyczącą zmarszczek twarzy" u osób, które stosowały serum Nr 7, co przypisali zwiększonej produkcji fibryliny-1, białka, które poprawia elastyczność skóry.

Jeśli jednak szukasz bardziej naturalnego rozwiązania (serum firmy Boots zawiera wiele szkodliwych związków chemicznych), to najlepszym wyborem będą produkty zawierające dużą ilość przeciwutleniaczy

Udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające mają zwłaszcza następujące składniki:

Koenzym Q10 Koenzym Q10 w stężeniu 1% w kremie może po pięciu miesiącach stosowania znacząco zmniejszyć zmarszczki.

Witamina C Sześć miesięcy stosowania kremu z witaminą C w stężeniu 5% poprawia stan skóry zniszczonej słońcem: przede wszystkim spłyca głębokie bruzdy i poprawia elastyczność skóry.

Niacynamid Stosowanie na twarz kremu nawilżającego zawierającego 5% niacynamidu (witaminy B3) może zmniejszać różne oznaki starzenia, w tym hiperpigmentację, drobne bruzdy i zmarszczki, krosty, zżółknięcie (ziemistość) cery i utratę elastyczności.

Kwas alfa-liponowy Jeśli Twoim problemem jest szorstka skóra, może Ci pomóc krem zawierający 5% ALA.

Zobacz także

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Medycyna kontra sucha skóra

Medycyna kontra sucha skóra

Zawsze miałam przesuszoną cerę, ale teraz, zimą dokucza mi to szczególnie. Zwłaszcza na twarzy i rękach łuszczy się, jest napięta, swędzi, a czasem wręcz boli. Nie da się nałożyć podkładu, bo łuszczące się skórki stają się jeszcze bardziej widoczne. Jak zapobiec temu zimowemu odwodnieniu?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

19 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store