Endometrioza. Alternatywne metody leczenia

Pytanie:

Właśnie zdiagnozowano u mnie endometriozę. Mam kłopot ze znalezieniem informacji na temat skutecznego leczenia alternatywnego, czy możecie pomóc?

Odpowiedź:

W endometriozie komórki błony śluzowej wyściełającej macicę przemieszczają się i osadzają w innych miejscach w organizmie - w jajnikach, jajowodach, otrzewnej - a w rzadkich przypadkach nawet w bardzo odległych częściach ciała, np. w gałce ocznej. Zachowują się wówczas tak samo, jak zachowywałyby się w macicy, a więc krwawią podczas menstruacji, a ponadto wywołują stan zapalny i powstawanie włóknistych zrostów zniekształcających i sklejających narządy. Stan ten powoduje bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, problemy ze strony jelit i pęcherza moczowego, przemęczenie, bezsenność czy depresję, chociaż niektóre przypadki nie dają żadnych widocznych objawów. Jeżeli jednak dojdzie do zapalenia bądź zbliznowacenia narządów rozrodczych, zwłaszcza jajowodów, kobieta może stać się bezpłodna.

Endometrioza a medycyna konwencjonalna

Lekarze nie wiedzą, co powoduje endometriozę, ani jak ją leczyć, dlatego też medycyna konwencjonalna ogranicza się do uśmierzenia bólu, spowolnienia postępu choroby i leczenia bezpłodności. Jednak stosowana terapia - środki przeciwbólowe, hormony i operacje chirurgiczne - nie chronią przed częstymi nawrotami choroby i dają też pewne znaczące działania niepożądane.

Jedne z najczęściej przepisywanych na endometriozę leków, analogi gonadoliberyny (in. agoniści GnRH), mogą na przykład wywołać stan podobny do menopauzy, a więc uderzenia gorąca, zanikowe zapalenie pochwy, wahania nastroju oraz osteoporozę.

Nie trudno się zatem dziwić, że poszukuje Pani alternatywnych metod leczenia endometriozy. Zebrane jak dotąd spostrzeżenia sugerują, że pomocne mogą okazać się następujące remedia naturalne i zmiany trybu życia.

Alternatywne metody leczenia endometriozy

Endometrioza: unikaj toksycznych chemikaliów

Pewne środki zanieczyszczające środowisko, takie jak dioksyny czy polichlorowane bifenyle (PCB), prawdopodobnie odgrywają rolę w rozwoju endometriozy. Ponad 90% wszelkich kontaktów człowieka z tymi substancjami odbywa się poprzez jedzenie, szczególnie to zawierające tłuszcze zwierzęce, dlatego też spożywanie zdrowych produktów organicznych o niskiej zawartości tłuszczu zwierzęcego może okazać się pomocne.

Endometrioza: zrezygnuj z kawy

Ilość spożywanej kofeiny może mieć związek z zapadaniem na endometriozę i utratą płodności. U kobiet pijących ponad półtorej filiżanki kawy dziennie występuje prawie dwa razy większe ryzyko rozwoju endometriozy i w rezultacie bezpłodności.

Jedz więcej warzyw i owoców

Spośród tysiąca kobiet przebadanych w północnych Włoszech te jedzące niewiele świeżych owoców i zielonych warzyw oraz dużo wołowiny i czerwonego mięsa okazały się zagrożone endometriozą w znacznie większym stopniu.

Endometrioza: ruszaj się

Jak podają liczne badania, kobiety regularnie zażywające ruchu zdecydowanie rzadziej zapadają na endometriozę.

Endometrioza: przyjmuj więcej przeciwutleniaczy

Organizmy chorych na endometriozę zazwyczaj gorzej przyswajają przeciwutleniacze (witaminy A, C, E) oraz cynk i miedź. Upewnij się więc, że dostarczasz swojemu organizmowi więcej tych składników wraz z dietą lub poprzez suplementy. Pewne badanie wykazało, że prawie połowa kobiet cierpiących na bóle w podbrzuszu wywołane najpewniej przez endometriozę zauważyła u siebie poprawę po dwóch miesiącach brania witaminy E (1200 IU/dzień) i C (1 g/dzień).

Endometrioza: jedz więcej omega-3

Te niezbędne kwasy tłuszczowe mogą pomóc redukując stan zapalny. Jak dotąd wskazują na to badania na zwierzętach i testy laboratoryjne, u ludzi zatem niekoniecznie jest to skuteczne. Codzienna dawka kwasów omega-3 (1080 mg kwasu eikozapen-taenowego i 720 mg kwasu dokozaheksaenowego) w połączeniu z witaminą E w dawce 1,5 mg może przynieść ulgę w bolesnych miesiączkach, które często mają związek z endometriozą.

Endometrioza: bierz chińskie zioła

Zakrojony na szeroką skalę przegląd badań naukowych na temat endometriozy wykazał, że lecznicze zioła z Chin są równie skuteczne w łagodzeniu objawów tej choroby, co hormony (np. danazol) dając przy tym mniej efektów ubocznych.

Skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą medycyny chińskiej, aby udzielił porady i skomponował mieszankę ziołową specjalnie dobraną do twoich potrzeb.

Endometrioza: daj szansę kurkumie

Ta pochodząca z Indii popularna przyprawa przynosi wyraźne skutki w walce z endometriozą - tak przynajmniej jest u myszy, choć nie ma pewności, że i u ludzi obserwowałoby się ten sam efekt.

Endometrioza: wypróbuj akupunkturę

Starożytna wschodnia sztuka nakłuwania ciała skutecznie zmniejsza łączony z endometriozą ból w podbrzuszu u nastolatków.

Działa też równie skutecznie w leczeniu objawów, co danazol, ale bez towarzyszących terapii hormonalnej przykrych konsekwencji.

Endometrioza: skorzystaj z terapii biofeedback

Biofeedback temperaturowy (metoda wykorzystująca czujnik ciepła przymocowany do palca, ma na celu nauczyć pacjenta kontroli nad zmieniającą się w stresujących sytuacjach temperaturę dłoni) pomaga w redukcji bólu i innych objawów endometriozy.

Możesz też wypróbować hipnozę, medytację lub inne metody pracy nad ciałem i umysłem pomocne w zmniejszaniu bólu.

Endometrioza: dołącz do grupy wsparcia

Podzielenie się swoimi przeżyciami z terapeutą i innymi osobami cierpiącymi na endometriozę pomoże ci lepiej radzić sobie z chorobą.

Bibliografia

 1. Cochrane Database Syst Rev, 2009; 3: CD006568
 2. Aust Fam Physician, 2006; 35: 864-7
 3. Environ Health Perspect, 2009; 117: 1070-5
 4. Am J Epidemiol, 1993; 137: 1353-60
 5. Hum Reprod, 2004; 19: 1755-9
 6. Am J Epidemiol, 2003; 158: 156-64
 7. Reprod Biol Endocrinol, 2009; 7: 54; Townsend Lett Docs, 2004; 253/254: 36
 8. Fertil Steril, 2008; 90 [4 Suppl]: 1496-502; 2001; 76: 717-22
 9. Am J Obstet Gynecol, 1996; 174: 1335-8
 10. Indian J Biochem Biophys, 2009; 46: 59-65
 11. J Pediatr Adolesc Gynecol, 2008; 21: 247-57
 12. Zhongguo Zhen Jiu, 2006; 26: 863-5
 13. Appl Psychophysiol Biofeedback, 2003; 28: 279-89
 14. J Psychosom Obstet Gynaecol, 1997; 18: 255-8
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store