Powstaje nowa grupa o zdrowiu naturalnym. Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY:
Banner KCW
Już niedługo wszystkie treści z www.oczymlekarze.pl będą częścią www.ktociewyleczy.pl

Choroba refluksowa przełyku (refluks). Alternatywne metody leczenia

Pytanie:

Cierpię na chorobę refluksową przełyku, która wywołuje u mnie m.in. ciągły kaszel i chrypę, uczucie ściskania w gardle, niestrawność i wzdęcia. Lekarz przepisał mi omeprazol, który co prawda działa, jednak jego skutki uboczne (zawroty głowy, nudności, depresja, potliwość, bóle brzucha) są niemal równie dokuczliwe, jak sama choroba. Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia?

Odpowiedź:

Choroba refluksowa przełyku (refluks)

Choroba refluksowa przełyku, refluksZdjęcie © bilderzwerg - Fotolia.com

Choroba refluksowa przełyku (ChRP) jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się lekarze rodzinni. Pojawia się, gdy dolny zwieracz przełyku (czyli pierścień mięśni znajdujący się w dolnej części przełyku, łączącej się z żołądkiem) ulega nadmiernemu rozluźnieniu. Powoduje to refluks czyli cofanie się (zarzucanie) treści żołądkowej (zawierającej biorący udział w trawieniu kwas żołądkowy) do przełyku.

Refluks kwasu żołądkowego do przełyku, zwany zgagą lub niestrawnością, występuje sporadycznie u większości ludzi, jednak gdy jest on przewlekły, może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej wyściółki przełyku i w konsekwencji do ChRP.

W leczeniu choroby refluksowej przełyku zazwyczaj stosuje się inhibitory pompy protonowej (PPI), np. omeprazol, które jednak, jak wiadomo, mogą mieć pewne przykre działania niepożądane. Oprócz efektów ubocznych wymienionych w liście, leki te mogą też przyczyniać się do złamań kości, potencjalnie śmiertelnych infekcji, a u niektórych osób nawet do zawałów serca. Na dodatek farmakoterapia nie zawsze jest skuteczna; u niemal 30% pacjentów z ChRP objawy utrzymują się pomimo przyjmowania PPI.

Alternatywą dla farmakoterapii jest zabieg chirurgiczny. Jednak niemal dwie trzecie pacjentów musi po operacji w dalszym ciągu przyjmować leki. Prócz niskiej skuteczności powodem, dla którego odradza się operację jest fakt, iż wskaźnik 10-letnich przeżyć osób, które poddały się zabiegowi operacyjnemu jest niższy niż w przypadku pacjentów leczonych tylko farmakologicznie. Na szczęście istnieje wiele terapii alternatywnych oraz zmian, które można wprowadzić w codziennym życiu. Mogą one pomóc w radzeniu sobie z chorobą refluksową naturalnymi sposobami.

Szybkie sposoby na refluks

 • Unikaj leżenia przez trzy godziny po posiłku.
 • Unieś wezgłowie łóżka, aby zapobiec objawom podczas snu.
 • Ćwicz regularnie, ale unikaj sportów wywołujących wstrząsy, jak wioślarstwo czy bieganie, ponieważ mogą nasilać objawy choroby, w szczególności bezpośrednio po jedzeniu.
 • Wypróbuj ćwiczenia oddychania brzusznego - aktywne ćwiczenie przepony może dać bardzo dobre rezultaty. Mięsień ten odgrywa ważną rolę w zapobieganiu refluksowi.
  Oto jedno z prostych ćwiczeń: połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Podczas wdechu postaraj się przepchnąć powietrze do brzucha tak, by ręka na Twoim brzuchu uniosła się, a ręka na klatce pozostała nieruchoma.
  Ćwicz przez kilka minut dziennie.

Choroba refluksowa przełyku: zmień dietę

Niektóre pokarmy i napoje, jak np. pikantne jedzenie, czekolada, alkohol, napoje gazowane, kofeina, soki z owoców cytrusowych, krowie mleko oraz produkty aromatyzowane miętą pieprzową zaostrzają objawy choroby refluksowej przełyku. W związku z tym pomocne może się okazać wykluczenie ich z diety. Można również spróbować zastąpić wysokokaloryczne i wysokotłuszczowe pokarmy dietą niskowęglowodanową (poniżej 20g węglowodanów/dzień), zwłaszcza w przypadku nadwagi.

Najlepiej czynić to pod kontrolą doświadczonego dietetyka, gdyż nie istnieje wystarczająca liczba badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność długotrwałego stosowania tego rodzaju diety.

Guma do żucia złagodzi objawy refluksu

W pewnym przeprowadzonym na niewielką skalę amerykańskim badaniu udowodniono, że żucie gumy przez godzinę po jedzeniu łagodziło objawy choroby refluksowej przełyku na czas maksymalnie do trzech godzin po posiłku.

W chorobie refluksowej przełyku stosuj suplementy

W jednym z badań z zastosowaniem suplementu, zawierającego melatoninę (2,5 mg), L-tryptofan (25 mg), witaminę B6 (200 mg), kwas foliowy (10 mg), witaminę B12 (50 μg), metioninę (aminokwas; 100 mg) oraz betainę (100 mg), osiągnięto lepsze rezultaty niż przy użyciu omeprazolu. Po upływie zaledwie nieco ponad miesiąca wszyscy pacjenci przyjmujący suplement obserwowali całkowite ustąpienie objawów choroby (oraz brak działań niepożądanych) w porównaniu z dwiema trzecimi pacjentów z grupy przyjmującej omeprazol. Warto też zwiększyć spożycie antyoksydantów.

W pewnym eksperymencie przeprowadzonym na zwierzętach wykazano, że ekstrakt ziołowy bogaty w antyoksydanty (pozyskany z Artemisia asiatica) działał wspomagająco w zapobieganiu i leczeniu zapalenia przełyku, które może towarzyszyć chorobie refluksowej przełyku. Należy jednak pamiętać, że wyniki tych badań mogą nie mieć zastosowania u ludzi.

Sugerowane dawkowanie:

Przyjmować dobry suplement witaminowy "B-50" kompleks (np. preparat B-kompleks 50) oraz L-tryptofan, metioninę i betainę w dawkach wymienionych powyżej. Melatonina w Wielkiej Brytanii dostępna jest jedynie na receptę lub przez Internet, ale w USA i Polsce można ją kupić bez recepty. Aby podnieść poziom antyoksydantów w organizmie wystarczy codziennie przyjmować 1-3 g witaminy C, 400 j.m. witaminy E i 100 μg selenu oraz dobry suplement multiwitaminowo-mineralny.

akupunktura pomaga przy chorobie refluksowej przełykuAkupunktura może pomóc poprzez stymulację wypełniania i opróżniania żołądka i okrężnicy. Czynności te często są zaburzone u osób cierpiących na chorobę refluksową.

Refluks? Wypróbuj akupunkturę

W Chinach od tysięcy lat stosowano akupunkturę do leczenia problemów ze strony przewodu pokarmowego. Niedawno amerykańscy naukowcy donieśli, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu choroby refluksowej przełyku, gdyż stymuluje motorykę przewodu pokarmowego (wypełnianie się i opróżnianie żołądka i jelit), która często jest zaburzona u osób cierpiących na tę chorobę.

Zioła, które złagodzą refluks

Inne tradycyjne chińskie remedium - wywar ziołowy o nazwie jiangni hwei, przygotowywany ze świeżego imbiru, ziół z rodzaju pinelia (Pinellia), goździków, kłosowca (Agastache) i hematytu - w jednym z badań okazało się leczyć chorobę refluksową przełyku równie skutecznie jak omeprazol. Chińskie remedium przewyższa lek, ponieważ nie wywołuje działań niepożądanych, a ponadto u pacjentów stosujących środek ziołowy występowało mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu objawów.

Inne zioła przydatne w leczeniu choroby refluksowej przełyku to lukrecja, aloes, wiąz śliski, morszczyn pęcherzykowaty oraz prawoślaz.

Bibliografia

 1. JAMA, 2006; 296: 2947-53; Aliment Pharmacol Ther, 2011; 34: 1269-81; CMAJ 2009; 180: 713-8
 2. Minerva Gastroenterol Dietol, 2003; 49: 277-87
 3. JAMA, 2001; 285: 2331-84
 4. Cir Esp, 2007; 81: 64-9; Pediatrics, 2002; 110: 972-84
 5. Z Gastroenterol, 2007; 45: 171-5; Clin Gastroenterol Hepatol, 2007; 5: 439-44; Dig Dis Sci, 2006; 51: 1307-12
 6. Aliment Pharmacol Ther, 2001; 15: 151-5
 7. J Pineal Res, 2006; 41: 195-200
 8. Gut, 2001; 49: 364-71
 9. J Gastroenterol, 2006; 41: 408-17
 10. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi, 2005; 25: 876-9
 11. BMJ, 1998; 316: 1720-3
 12. JAMA, 1989; 261: 3599-601; Aust J Sci Med Sport, 1996; 28: 93-6
 13. Am J Gastroenterol, 2012; 107: 372-8
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Bruksizm (zgrzytanie zębami) - przyczyny, naturalne sposoby leczenia

Bruksizm (zgrzytanie zębami) - przyczyny, naturalne sposoby leczenia

Pytanie: Mój mąż mówi, że co noc tak zgrzytam zębami podczas snu, że boi się, że je sobie połamię. Ja zupełnie tego nie czuję i raczej mi to nie przeszkadza. Jednak gdy zaczęłam czytać o tym w internecie, tak się wystraszyłam, że teraz boję się zasnąć. Czy to prawda, że mogę sobie sama złamać zęba?! Zastanawiam się też, skąd się ten nawyk wziął i jak się go pozbyć?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store