Choroba refluksowa przełyku (refluks). Alternatywne metody leczenia

Pytanie:

Cierpię na chorobę refluksową przełyku, która wywołuje u mnie m.in. ciągły kaszel i chrypę, uczucie ściskania w gardle, niestrawność i wzdęcia. Lekarz przepisał mi omeprazol, który co prawda działa, jednak jego skutki uboczne (zawroty głowy, nudności, depresja, potliwość, bóle brzucha) są niemal równie dokuczliwe, jak sama choroba. Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia?

Odpowiedź:

Choroba refluksowa przełyku (refluks)

Choroba refluksowa przełyku, refluksZdjęcie © bilderzwerg - Fotolia.com

Choroba refluksowa przełyku (ChRP) jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się lekarze rodzinni. Pojawia się, gdy dolny zwieracz przełyku (czyli pierścień mięśni znajdujący się w dolnej części przełyku, łączącej się z żołądkiem) ulega nadmiernemu rozluźnieniu. Powoduje to refluks czyli cofanie się (zarzucanie) treści żołądkowej (zawierającej biorący udział w trawieniu kwas żołądkowy) do przełyku.

Refluks kwasu żołądkowego do przełyku, zwany zgagą lub niestrawnością, występuje sporadycznie u większości ludzi, jednak gdy jest on przewlekły, może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej wyściółki przełyku i w konsekwencji do ChRP.

W leczeniu choroby refluksowej przełyku zazwyczaj stosuje się inhibitory pompy protonowej (PPI), np. omeprazol, które jednak, jak wiadomo, mogą mieć pewne przykre działania niepożądane. Oprócz efektów ubocznych wymienionych w liście, leki te mogą też przyczyniać się do złamań kości, potencjalnie śmiertelnych infekcji, a u niektórych osób nawet do zawałów serca. Na dodatek farmakoterapia nie zawsze jest skuteczna; u niemal 30% pacjentów z ChRP objawy utrzymują się pomimo przyjmowania PPI.

Alternatywą dla farmakoterapii jest zabieg chirurgiczny. Jednak niemal dwie trzecie pacjentów musi po operacji w dalszym ciągu przyjmować leki. Prócz niskiej skuteczności powodem, dla którego odradza się operację jest fakt, iż wskaźnik 10-letnich przeżyć osób, które poddały się zabiegowi operacyjnemu jest niższy niż w przypadku pacjentów leczonych tylko farmakologicznie. Na szczęście istnieje wiele terapii alternatywnych oraz zmian, które można wprowadzić w codziennym życiu. Mogą one pomóc w radzeniu sobie z chorobą refluksową naturalnymi sposobami.

Szybkie sposoby na refluks

 • Unikaj leżenia przez trzy godziny po posiłku.
 • Unieś wezgłowie łóżka, aby zapobiec objawom podczas snu.
 • Ćwicz regularnie, ale unikaj sportów wywołujących wstrząsy, jak wioślarstwo czy bieganie, ponieważ mogą nasilać objawy choroby, w szczególności bezpośrednio po jedzeniu.
 • Wypróbuj ćwiczenia oddychania brzusznego - aktywne ćwiczenie przepony może dać bardzo dobre rezultaty. Mięsień ten odgrywa ważną rolę w zapobieganiu refluksowi.
  Oto jedno z prostych ćwiczeń: połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Podczas wdechu postaraj się przepchnąć powietrze do brzucha tak, by ręka na Twoim brzuchu uniosła się, a ręka na klatce pozostała nieruchoma.
  Ćwicz przez kilka minut dziennie.

Choroba refluksowa przełyku: zmień dietę

Niektóre pokarmy i napoje, jak np. pikantne jedzenie, czekolada, alkohol, napoje gazowane, kofeina, soki z owoców cytrusowych, krowie mleko oraz produkty aromatyzowane miętą pieprzową zaostrzają objawy choroby refluksowej przełyku. W związku z tym pomocne może się okazać wykluczenie ich z diety. Można również spróbować zastąpić wysokokaloryczne i wysokotłuszczowe pokarmy dietą niskowęglowodanową (poniżej 20g węglowodanów/dzień), zwłaszcza w przypadku nadwagi.

Najlepiej czynić to pod kontrolą doświadczonego dietetyka, gdyż nie istnieje wystarczająca liczba badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność długotrwałego stosowania tego rodzaju diety.

Guma do żucia złagodzi objawy refluksu

W pewnym przeprowadzonym na niewielką skalę amerykańskim badaniu udowodniono, że żucie gumy przez godzinę po jedzeniu łagodziło objawy choroby refluksowej przełyku na czas maksymalnie do trzech godzin po posiłku.

W chorobie refluksowej przełyku stosuj suplementy

W jednym z badań z zastosowaniem suplementu, zawierającego melatoninę (2,5 mg), L-tryptofan (25 mg), witaminę B6 (200 mg), kwas foliowy (10 mg), witaminę B12 (50 μg), metioninę (aminokwas; 100 mg) oraz betainę (100 mg), osiągnięto lepsze rezultaty niż przy użyciu omeprazolu. Po upływie zaledwie nieco ponad miesiąca wszyscy pacjenci przyjmujący suplement obserwowali całkowite ustąpienie objawów choroby (oraz brak działań niepożądanych) w porównaniu z dwiema trzecimi pacjentów z grupy przyjmującej omeprazol. Warto też zwiększyć spożycie antyoksydantów.

W pewnym eksperymencie przeprowadzonym na zwierzętach wykazano, że ekstrakt ziołowy bogaty w antyoksydanty (pozyskany z Artemisia asiatica) działał wspomagająco w zapobieganiu i leczeniu zapalenia przełyku, które może towarzyszyć chorobie refluksowej przełyku. Należy jednak pamiętać, że wyniki tych badań mogą nie mieć zastosowania u ludzi.

Sugerowane dawkowanie:

Przyjmować dobry suplement witaminowy "B-50" kompleks (np. preparat B-kompleks 50) oraz L-tryptofan, metioninę i betainę w dawkach wymienionych powyżej. Melatonina w Wielkiej Brytanii dostępna jest jedynie na receptę lub przez Internet, ale w USA i Polsce można ją kupić bez recepty. Aby podnieść poziom antyoksydantów w organizmie wystarczy codziennie przyjmować 1-3 g witaminy C, 400 j.m. witaminy E i 100 μg selenu oraz dobry suplement multiwitaminowo-mineralny.

akupunktura pomaga przy chorobie refluksowej przełykuAkupunktura może pomóc poprzez stymulację wypełniania i opróżniania żołądka i okrężnicy. Czynności te często są zaburzone u osób cierpiących na chorobę refluksową.

Refluks? Wypróbuj akupunkturę

W Chinach od tysięcy lat stosowano akupunkturę do leczenia problemów ze strony przewodu pokarmowego. Niedawno amerykańscy naukowcy donieśli, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu choroby refluksowej przełyku, gdyż stymuluje motorykę przewodu pokarmowego (wypełnianie się i opróżnianie żołądka i jelit), która często jest zaburzona u osób cierpiących na tę chorobę.

Zioła, które złagodzą refluks

Inne tradycyjne chińskie remedium - wywar ziołowy o nazwie jiangni hwei, przygotowywany ze świeżego imbiru, ziół z rodzaju pinelia (Pinellia), goździków, kłosowca (Agastache) i hematytu - w jednym z badań okazało się leczyć chorobę refluksową przełyku równie skutecznie jak omeprazol. Chińskie remedium przewyższa lek, ponieważ nie wywołuje działań niepożądanych, a ponadto u pacjentów stosujących środek ziołowy występowało mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu objawów.

Inne zioła przydatne w leczeniu choroby refluksowej przełyku to lukrecja, aloes, wiąz śliski, morszczyn pęcherzykowaty oraz prawoślaz.

Bibliografia

 1. JAMA, 2006; 296: 2947-53; Aliment Pharmacol Ther, 2011; 34: 1269-81; CMAJ 2009; 180: 713-8
 2. Minerva Gastroenterol Dietol, 2003; 49: 277-87
 3. JAMA, 2001; 285: 2331-84
 4. Cir Esp, 2007; 81: 64-9; Pediatrics, 2002; 110: 972-84
 5. Z Gastroenterol, 2007; 45: 171-5; Clin Gastroenterol Hepatol, 2007; 5: 439-44; Dig Dis Sci, 2006; 51: 1307-12
 6. Aliment Pharmacol Ther, 2001; 15: 151-5
 7. J Pineal Res, 2006; 41: 195-200
 8. Gut, 2001; 49: 364-71
 9. J Gastroenterol, 2006; 41: 408-17
 10. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi, 2005; 25: 876-9
 11. BMJ, 1998; 316: 1720-3
 12. JAMA, 1989; 261: 3599-601; Aust J Sci Med Sport, 1996; 28: 93-6
 13. Am J Gastroenterol, 2012; 107: 372-8

Zobacz także

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Medycyna kontra sucha skóra

Medycyna kontra sucha skóra

Zawsze miałam przesuszoną cerę, ale teraz, zimą dokucza mi to szczególnie. Zwłaszcza na twarzy i rękach łuszczy się, jest napięta, swędzi, a czasem wręcz boli. Nie da się nałożyć podkładu, bo łuszczące się skórki stają się jeszcze bardziej widoczne. Jak zapobiec temu zimowemu odwodnieniu?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

19 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store