Depresja poporodowa. Naturalne metody leczenia

Tagi: ciąża, depresja
Pytanie:

Moja przyjaciółka cierpi na depresję poporodową. Czy moglibyście polecić jakieś skuteczne alternatywy dla leków antydepresyjnych, które przepisał jej lekarz pierwszego kontaktu?

Odpowiedź:

Karmienie piersią

Karmienie piersią może łagodzić depresję poporodowąKarmienie piersią chroni przed stresem i może łagodzić depresję poporodową

Depresja poporodowa jest bardzo wycieńczającym zaburzeniem nastroju, które dotyka 10 do 15 procent kobiet po urodzeniu dziecka. Objawy obejmują lęk i zmiany nastroju, płaczliwość, brak pewności siebie, poczucie winy i bezwartościowości, problemy z koncentracją, utratę apetytu i bezsenność. Ponieważ ten rodzaj depresji może być wyniszczający zarówno dla matki, jak i dla dziecka, niezwykle ważne jest jego jak najszybsze rozpoznanie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Jednak stosowanie leków antydepresyjnych, będące zwyczajowym sposobem leczenia depresji poporodowej, obciążone jest długą listą możliwych nieprzyjemnych efektów ubocznych, od mdłości i biegunki po stany lękowe i anoreksję.

Ponadto, za pośrednictwem mleka matki leki mogą przedostać się do organizmu dziecka.

Na szczęście istnieje cała gama naturalnych metod leczenia depresji poporodowej, począwszy od przyjmowania suplementów po rozmowę. Wiele z nich ma udowodnioną skuteczność.

Naturalne metody leczenia depresji poporodowej

 • Karmienie piersią

Karmienie piersią może zapobiegać depresji poporodowej i leczyć ją, pod warunkiem, że nie wywołuje u matki bólu lub nie stwarza innych problemów. Jeśli karmienie piersią przebiega prawidłowo, chroni mamę przed stresem.

W jednym z badań stwierdzono, że u kobiet karmiących piersią obserwowano niższy poziom odczuwanego stresu, depresji i złości oraz dostrzegały one w swoim życiu więcej pozytywnych wydarzeń, niż mamy z grupy kontrolnej.

 • Ćwiczenia

Regularne wykonywanie ćwiczeń może łagodzić stres i depresję.

W jednym z badań aerobik okazał się równie skuteczny, jak lek antydepresyjny, przy jednoczesnym niższym ryzyku nawrotu choroby.

Ponieważ młodym matkom może być trudno znaleźć czas na ćwiczenia, bardziej realnym rozwiązaniem niż zapisanie się na aerobik może być dołączenie do grupy osób spacerujących z wózkami. W innym badaniu stwierdzono, że dołączenie do takiej grupy skuteczniej leczyło objawy depresji poporodowej niż uczęszczanie na grupę wsparcia. Wraz z poprawą kondycji fizycznej kobiet, zmniejszeniu ulegały obserwowane u nich objawy depresji.

 • Dobre tłuszcze

Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w tłustych rybach, takich jak łosoś czy makrela, wykazują bardzo obiecujące działanie w leczeniu zaburzeń nastroju. Szczególnie skuteczne mogą być zwłaszcza w leczeniu depresji poporodowej, gdyż ich niedobór może być bezpośrednią jej przyczyną.

Zdrowsze dla kobiet w ciąży i karmiących niż spożywanie ryb jest przyjmowanie suplementów zawierających kwasy omega-3. Spowodowane jest to skażeniem owoców morza (m.in. rtęcią). W pewnym niewielkim badaniu suplementy omega-3 zmniejszały poziom depresji o połowę po zaledwie dwóch miesiącach przyjmowania.

Sugerowane dawkowanie: 1 do 2g/dzień kwasu omega-3 - eikozapentaenowego lub 10g/dzień kompleksu kwasów tłuszczowych omega-3.

Karmienie piersią chroni przed stresem i może łagodzić depresję poporodową.

 • Selen

W naturze występuje w orzechach brazylijskich i rybach. Może być pomocny w leczeniu depresji poporodowej. W grupie kobiet, które podczas ciąży stosowały suplementację selenem częstość występowania depresji była znacząco mniejsza niż w grupie kobiet, którym podawano placebo.

Inne składniki pokarmowe, takie jak witaminy z grupy B, żelazo i wapń również powiązano z depresją poporodową. Dlatego sugerujemy, by Pani przyjaciółka odwiedziła doświadczonego dietetyka, który zidentyfikowałby i pomógł zniwelować potencjalne niedobory w diecie.

Sugerowane dawkowanie: 100 μg/dzień selenu oraz dobry suplement multiwitaminowo-mineralny.

 • Masaż

Lekcje masażu niemowląt mogą być pomocne w depresji i ułatwiać nawiązanie więzi między mamą i dzieckiem. Ponadto, jeśli i przyjaciółka znalazłaby czas, by sama skorzystać z masażu (najlepiej połączonego z aromaterapią) dostrzeże zapewne jego korzystny wpływ zarówno na ciało, jak i na nastrój.

 • Terapia światłem

Terapia światłem (inaczej fototerapia), początkowo wprowadzona jako metoda leczenia depresji sezonowej (ang. seasonal affective disorder SAD) polega na siedzeniu naprzeciwko specjalnej, jasnej lampy, zwanej lampą antydepresyjną, przez określoną ilość czasu każdego dnia. Prócz leczenia depresji sezonowej fototerapia może także działać korzystnie w depresji poporodowej.

Bibliografia

 1. Pharmacopsychiatry, 2005; 38: 69-77
 2. Recenti Prog Med, 2007; 98: 29-42
 3. Int Breastfeed J, 2007; 2: 6
 4. Biol Res Nurs, 2005; 7: 106-17
 5. Prev Med, 2000; 30: 17-25
 6. Psychosom Med, 2000; 62: 633-8
 7. Int J Nurs Pract, 2004; 10: 177-94
 8. J Clin Psychiatry, 2006; 67: 1954-67; Life Sci, 2003; 73: 3181-7
 9. J Matern Fetal Neonatal Med, 2011; 24: 104-8
 10. J Am Diet Assoc, 2009; 109: 1566-75
 11. J Affect Disord, 2008; 109: 189-92
 12. J Midwifery Womens Health, 2006; 51: e21-7
 13. Am J Psychiatry, 2000; 157: 303-4
 14. Complement Ther Med, 2001; 9: 216-8; J Affect Disord, 2004; 83: 89-95
 15. Pharmacopsychiatry, 2002; 35: 29-30
 16. J Clin Psychiatry, 2003; 64: 966-8
 17. BMJ, 2003; 327: 1003-4
 18. BMJ, 2009; 338: A3064

Po miesiącu codziennego stosowania terapii światłem u dwóch kobiet cierpiących na to schorzenie zaobserwowano znaczny spadek (o 75%) punktów w skali depresji.

Lampy do fototerapii można kupić przez internet, np. na www.ilumina.pl

 • Akupunktura

W leczeniu poważnej depresji bywa równie skuteczna jak konwencjonalne leki, zaś w jednym z badań stwierdzono, że akupunktura stanowi obiecującą metodę leczenia depresji w trakcie ciąży.

 • Dziurawiec

Zioło to (Hypericum perforatum) jest dobrze znanym środkiem na depresję, istnieją jednak wątpliwości, czy można je bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią. W każdym razie w jednym z badań stwierdzono, że dziurawiec nie wpływa niekorzystnie na produkcję mleka ani na wzrost niemowlęcia. W tym przypadku kobiety i ich dzieci poddano dwuletniej obserwacji, jednak w celu określenia rzeczywistych, długofalowych skutków i bezpieczeństwa niezbędne są dłuższe badania.

 • Psychoterapia - Leczenie rozmową

W kilku badaniach stwierdzono, że terapie oparte na leczeniu rozmową, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, mogą pomagać kobietom z depresją poporodową. W jednym z nich wykazano, że w przypadku kobiet korzystających z terapii koncentrujących się na relacjach międzyludzkich i zmianie roli prawdopodobieństwo przezwyciężenia depresji było większe niż w przypadku kobiet nie otrzymujących tego typu leczenia.

Pomocne może się okazać nawet samo wysłuchanie relacji osoby, która przeszła i przezwyciężyła depresję poporodową. W jednym badaniu stwierdzono, że u kobiet rozmawiających przez telefon z wolontariuszkami, które wyleczyły się z depresji poporodowej, występowało niższe ryzyko popadnięcia w depresję po urodzeniu dziecka w porównaniu do kobiet otrzymujących standardową opiekę.

Tagi: ciąża, depresja

Zobacz także

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store