Astma wysiłkowa. Objawy i naturalne metody leczenia

Pytanie:

Mój 12-letni wnuk cierpi na astmę wysiłkową; pod innymi względami jest zdrowy. Czy istnieją metody naturalne, które mogłyby mu pomóc?

Odpowiedź:

Porady dla pacjentów z astmą wysiłkową

 • Wybierz sport nienasilający objawów chorobowych, taki jak piłka nożna, tenis, golf, pływanie. Z reguły aktywność o zmiennym tempie daje chwilę odpoczynku, co pozwala ustabilizować rytm oddychania.
 • Intensywność wysiłku zwiększaj powoli. Kiedy zaczynasz czuć duszność, zwolnij albo przerwij i wykonaj ćwiczenia rozciągające. Stopniowo zwiększaj intensywność wysiłku do akceptowalnego poziomu.
 • Staraj się oddychać przez nos zamiast przez usta - nie tylko podczas ćwiczeń, ale zawsze. Istnieją dowody, że oddychanie ustami jest przyczyną astmy wysiłkowej.

Astma wysiłkowa, czasem nazywana powysiłkowym skurczem oskrzeli, jest medycznym określeniem świstów i bardzo znacznego skrócenia oddechu, które pojawiają się po podjęciu aktywności fizycznej. Cierpi na nią ok. 90% osób z astmą przewlekłą i ok. 10% osób w populacji ogólnej.

Leczenie astmy oskrzelowej polega na regularnym podawaniu leków przeciwzapalnych (glikokortykosteroidów wziewnych) oraz leków rozszerzających oskrzela (beta-mimetyków). Mogą one jednak nie zadziałać albo wywołać przykre działania niepożądane, jak zaburzenia żołądkowe, wysuszenie gardła, problemy ze snem, drżenia mięśni i przyspieszenie akcji serca.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej badań dowodzi, że w leczeniu astmy ważną rolę odgrywają czynniki dietetyczne, a suplementacja i zmiana stylu życia dają obiecujące rezultaty. Ale jeśli wnuk jest pod opieką specjalisty, przed wdrożeniem terapii uzupełniającej lub alternatywnej powinien zasięgnąć porady. Doświadczony naturoterapeuta pomoże ustalić właściwe dawkowanie i będzie monitorował efekty leczenia. Metody warte rozważenia przedstawiamy poniżej.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne. Wiele badań dowodzi, że mogą one także łagodzić objawy astmy. Szczególnie przydatny jest kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA), występujące w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś czy makrela.

W 3-tygodniowym badaniu kontrolowanym placebo, przeprowadzonym na grupie pacjentów z astmą przewlekłą wysiłkową, stwierdzono, że u pacjentów przyjmujących kapsułki z olejem rybim zawierającym 3,2 g EPA oraz 2 g DHA funkcjonowanie płuc znacząco się poprawiło, a objawy astmy wysiłkowej całkowicie ustąpiły. Ponieważ dawki stosowane w tym badaniu były stosunkowo wysokie, można zacząć przyjmowanie od dawek mniejszych i poprzestać na nich, jeśli okażą się skuteczne.

W innym badaniu oceniano skuteczność lyprinolu - unikatowego suplementu zawierającego kwasy omega-3 uzyskiwane z nowozelandzkiego omułka zielonowargowego (dostępny w sklepach internetowych). Rezultaty tego badania również były imponujące - stan zapalny w drogach oddechowych zmniejszył się, funkcjonowanie płuc poprawiło, a objawy astmy złagodniały.

Sugerowane dawkowanie: 1-1,2 g albo 3 kapsułki lyprinolu.

Witamina C

Niektórzy naukowcy uważają, że astma wysiłkowa może być spowodowana nadmiernym wytwarzaniem wolnych rodników, a więc antyoksydanty, jak np. witamina C, mogą być przydatne dla pacjentów dotkniętych tą chorobą. Niedawna metaanaliza (analiza porównująca wyniki wielu badań), opublikowana na łamach "British Medical Journal", wykazała, że przyjęcie witaminy C przed planowanym wysiłkiem fizycznym znacząco łagodzi objawy astmy wysiłkowej.

Sugerowane dawkowanie: 1-2 g na godzinę przed wysiłkiem.

Karotenoidy

Obiecujące rezultaty daje również spożywanie beta-karotenu, karotenoidu o działaniu antyoksydacyjnym (obecnego w zielonych warzywach, takich jak szpinak czy brokuły, jak również w warzywach pomarańczowych, takich jak marchew i słodkie ziemniaki) oraz likopenu (znajdującego się w czerwonych i różowych owocach, takich jak pomidory, arbuzy czy grejpfruty).

Izraelscy naukowcy odkryli, że spożywanie 64 mg karotenu (w tym badaniu uzyskanego z glonów z rodzaju Dunaliella) przez tydzień zapobiegło objawom astmy wysiłkowej u ponad połowy z 38 badanych pacjentów. Ten sam zespół odkrył również, że codzienne przyjmowanie 30 mg likopenu złagodziło objawy astmy u 55% pacjentów z astmą wysiłkową.

Sugerowane dawkowanie: 5000 j.m. mieszanki karotenoidów.

Bibliografia

 1. Sports Med, 2003; 33: 671-81
 2. Cochrane Database Syst Rev, 2013; 10: CD003564; NHS choices, online at www.nhs.uk
 3. Chest, 2006; 129: 39-49
 4. Respir Med, 2013; 107: 1152-63
 5. BMJ Open, 2013; 3. pii: e002416
 6. Ann Allergy Asthma Immunol, 1999; 82: 549-53; Allergy, 2000; 55: 1184-9
 7. Phys Sportsmed, 2010; 38: 118-31
 8. Med Sci Sports Exerc, 2000; 32: 1815-9
 9. J Sports Sci, 2001; 19: 865-73
 10. Altern Ther Health Med, 2014; 20: 18-23

Dieta niskosodowa

Istnieją również dowody, że dieta o dużej zawartości soli nasila objawy astmy wysiłkowej, dlatego eliminacja nadmiaru tej substancji może złagodzić objawy choroby. W badaniu, w którym oceniano wpływ zawartości soli w diecie na funkcjonowanie płuc i nasilenie astmy wysiłkowej, stwierdzono, że zawartość soli w diecie nie wpłynęła na funkcjonowanie płuc w grupie kontrolnej, ale dieta niskosodowa poprawiała stan pacjentów z astmą wysiłkową, podczas gdy dieta wysokosodowa nasilała objawy ich choroby. Zmiany były zauważalne zarówno podczas wysiłku, jak i po jego zakończeniu.

Joga

Pozytywny wpływ na astmę wysiłkową ma również joga. Niedawne badania nad wpływem jogi na stan zdrowia dzieci cierpiących na astmę wysiłkową wykazały, że objawy choroby zanikają po trzech miesiącach uprawiania tych ćwiczeń dwa razy w tygodniu.

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

19 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store