Światło = życie

Pytanie:

Słyszałam, że niektórzy lekarze mówią o dobroczynnym wpływie światła słonecznego, ale wiem, że może ono być również przyczyną raka. Mam dni – szczególnie jesienią czy zimą – kiedy odnoszę wrażenie, że wręcz brakuje mi światła i ogólnie źle się czuję.

Odpowiedź:

Choć słońce stymuluje wytwarzanie witaminy D, to jednak pamiętaj o tym, by opalać się z umiarem.

To prawda, że niektórzy naukowcy głoszą pogląd, iż światło słoneczne ma wiele właściwości ochronnych dla organizmu – chociażby podwyższa poziom witaminy D, ale istnieje ogólna zgoda co do szkodliwości promieni słonecznych, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Jednak regularna ekspozycja na światło słoneczne może mieć również działanie ochronne przeciw nowotworom piersi, jelita grubego, jajników czy prostaty. Słońce może również zapobiegać cukrzycy, stwardnieniu rozsianemu, chorobom serca, osteoporozie czy łuszczycy.

Suplementy diety

Żyjemy w klimacie, w którym nie ma za dużo słońca i musimy uzupełniać witaminę D, na przykład w kapsułkach z olejem z wątroby dorsza czy z kwasami tłuszczowymi omega-3 bądź jedząc więcej tłustych ryb, jak: tuńczyk lub łosoś.

Solarium

Rozwiązaniem wydają się sesje pod lampami opalającymi w solarium. Jeśli chcesz zachować przy tym zdrowie, wpierw musisz wyeliminować niewłaściwy typ fal. Promienie słoneczne UV dzielimy w zależności od długości fal na: długie UVA (380-320 nm), średnie UVB (320-280 nm), krótkie UVC (280-180 nm). Za efekt opalonej skóry są odpowiedzialne fale UVA, natomiast fale UVB aktywują syntezę witaminy D w organizmie.

Regularna ekspozycja na światło słoneczne może mieć działanie ochronne przeciw nowotworom piersi, jelita grubego, jajników czy prostaty.

Bibliografia

 1. Cancer Res, 1995; 55: 4014-22
 2. Toxicology, 2002; 181: 71-8; Lancet, 2001; 358: 1476-8
 3. Neurology, 2004; 62: 60-5
 4. Br J Dermatol, 2004; 150: 1162-6
 5. J Natl Cancer Inst, 2002; 94: 224-6
 6. Toxic Appl Pharmacol, 2004; 195: 298-308
 7. Am J Psychiatry, 1987; 14: 1123/34
 8. J Psychiatry, 1998; 49: 109-17
 9. Acta Psychiatry, 1995; 91: 352-60
 10. T.Kubasova, M.Horvath, K. Kocsis and M.Fenyö: Effect of visible light on some cellular and immune parameters. Immunology and Cell Biology, 1995, 73; 239-244.
 11. M.Fenyö, J.Mandl and A.Falus: Opposite effect of linearly polarized light on biosynthesis of interleukin-6 in a human B lymphoid cell line and peripheral human monocytes. Cell Biology International, 2002, 26(3); 265-269.

Promienie UVC natomiast sączą się przez dziurę ozonową i zabijają bakterie, wirusy i inne czynniki zakaźne. Wspólnym problemem lamp w solarium jest ich prawidłowa kalibracja, czyli ustalenie określonego wzorca wskaźników pomiaru, ponieważ istnieje ryzyko, że będą emitować znacznie wyższy poziom promieniowania niż ten, który uważa się za bezpieczny. W jednym badaniu wykazano, że nawet lampy, z których korzystały kliniki, były źle ustawione, podwyższając promieniowanie UVA o 18%, a UVB aż o 60%.

Co więcej, zbyt intensywne korzystanie z łóżek do opalania może podnieść ryzyko raka skóry aż dwukrotnie. Ryzyko to wydaje się największe u nastolatków. Ludzie, którzy używają urządzeń opalających nie tylko są bardziej narażeni na wystąpienie nowotworu, ale także na fotostarzenie się skóry, czyli na przedwczesne oznaki starzenia skóry wywołane przez światło.

Lampy z pełnym spektrum

Najlepszym rozwiązaniem podczas długich ciemnych dni zimowych jest zastosowanie lamp z pełnym spektrum. Jest to oświetlenie, które naśladuje naturalne światło słoneczne. Zwyczajne żarówki nie emitują żadnych fal UV, natomiast lampy z pełnym spektrum obsługują cały zakres fal UV. Dzięki takiemu oświetleniu możemy wzmocnić odporność organizmu, walczyć z depresją, a nawet chronić się przed sezonowymi zaburzeniami chorób afektywnych.

Leczenie światłem kolorowym

W klasycznej koloroterapii ciało człowieka lub jego fragment naświetla się stałym światłem jednej barwy. Ale są też specjaliści, którzy – w oparciu o odkrycia rosyjskich uczonych – wykorzystują w leczeniu światło pulsujące. Otóż Rosjanie, udowodnili, że światło o określonej długości fali (w określonym kolorze), może obniżyć ciśnienie. Okazuje się, że po zaledwie 16-minutowej sesji obniżone ciśnienie utrzymuje się na stałym poziomie przez tydzień.

Osoby cierpiące z powodu podwyższonego ciśnienia lub nadciśnienia poddaje się działaniu impulsów świetlnych o jasnozielonej barwie przez ok. 10 dni. Z kolei światło o czerwonej barwie podnosi ciśnienie krwi. Leczenie światłem ma też tę zaletę, że chroni przewód pokarmowy przed kolejną dawką tabletek. Koloroterapia pomaga również w leczeniu nerwic, bólów i zawrotów głowy, chorób oczu, schorzeń dermatologicznych oraz otyłości i cukrzycy.

A może bioptron?

Na początku lat 80 zespół naukowców stworzył źródło światła oparte na laserze, ale pracujące w niemal całym spektrum światła widzialnego i po części w podczerwieni. W oparciu o tę technologię powstał system leczenia światłem bioptron.

Ma ono właściwości biostymulacyjne: przy kontakcie ze skórą stymuluje ono światłoczułe struktury międzykomórkowe i molekuły. To zaś inicjuje reakcje łańcuchowe w komórkach. Terapia nasila procesy naprawcze i regeneracyjne, jak również procesy obronne w organizmie człowieka.

Zobacz także

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu moje miesiączki są nieregularne, coraz częściej pojawiają się problemy ze snem, kiepskie samopoczucie, uderzenia gorąca i zaczerwienia na twarzy. Czy to możliwe, że już rozpoczyna się u mnie menopauza? A jeśli tak, to w jaki sposób mogę opóźnić, a przynajmniej złagodzić jej przebieg?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

14 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store