Nadmiar woskowiny w uszach

Pytanie:

Cierpię z powodu zbytniego nagromadzenia wydzieliny w przewodach słuchowych, a z tego, co wiem, świecowanie uszu mogłoby mi pomóc. Czy istnieją dowody na poparcie skuteczności takich zabiegów oraz - przede wszystkim czy są one bezpieczne? Jeśli nie, to czy moglibyście polecić mi jakieś inne rozwiązanie?

Odpowiedź:

Świecowanie uszu (inaczej konchowanie) to tradycyjna metoda lecznicza, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Stosuje się ją przede wszystkim do usuwania nadmiaru wydzieliny usznej (woskowiny), ale przypisuje się jej też wiele innych właściwości terapeutycznych - ma ona na przykład pomagać w leczeniu kataru siennego i innych alergii, hemoroidów czy zaparć oraz wielu różnych dolegliwości.

U większości ludzi woskowina sama naturalnie znika z uszu, dlatego nieingerowanie i odrobina cierpliwości mogą rozwiązać problem.(fot. Jessica Merz, flickr.com, CC BY 2.0)Woskowina pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego - czyści go, chroni i nawilża. Nie zawsze należy ją usuwać.

Sam zabieg polega na tym, że wydrążoną w środku rurkę (czyli "świecę") uformowaną z nasączonego woskiem materiału umieszcza się w środku przewodu słuchowego i zapala się jej końcówkę. Ma to na celu wydobycie woskowiny i innych zanieczyszczeń ze światła kanału, co pozwala go odblokować.

Mimo że jest wielu zagorzałych zwolenników świecowania zapewniających o efektywności tej techniki, nie wydaje się ona mieć żadnego naukowego uzasadnienia. Entuzjaści tłumaczą rzekomą skuteczność konchowania dwiema teoriami.

Pierwsza z nich głosi, że płonąca świeca za pomocą efektu kominowego, wytwarza próżnię, która delikatnie wysysa woskowinę i inne zanieczyszczenia z ucha.

Według drugiej teorii płomień świecy roztapia woskowinę, dzięki czemu stopniowo wypływa ona z kanału słuchowego w ciągu kilku dni po zabiegu. Współpracującym z nami lekarzom nie udało się jednak znaleźć dowodów na poparcie żadnej z tych teorii. Badania laboratoryjne wykazują wręcz, że świecowanie uszu wcale nie wytwarza ani znaczącej ilości ciepła, ani sił ssących.

Konchowaniu mogą też towarzyszyć efekty uboczne. Pewne badanie kliniczne przeprowadzone w późnych latach 90. wykazało, że płonące świece nie tylko nie usunęły woskowiny, ale wręcz pozostawiły resztki wosku świecowego w uszach kilku pacjentów. W ramach tego samego badania dokonano też przeglądu 122 raportów otolaryngologicznych, co ujawniło 21 przypadków wystąpienia urazów ucha spowodowanych świecowaniem. Były to m.in. oparzenia, perforacja błony bębenkowej i tymczasowa utrata słuchu.

Niektóre z takich urazów opisano też w przeprowadzonych niedawno badaniach, które doczekały się publikacji w czasopismach naukowych. Sugeruje to, że świecowanie uszu nie jest może najlepszym pomysłem. Co nam w takim razie pozostaje?

Domowe krople do uszu

Nadmiar woskowiny można usunąć w domu, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Wybierz płyn: oliwa z oliwek, olej migdałowy, a nawet zwykła woda świetnie się do tego nadają.

2. Przechyl głowę w jedną stronę i zaaplikuj do ucha kilka kropli płynu za pomocą pipetki lub nasączonego nim wacika.

3. Pozostań w tej pozycji przez minutę czy dwie, po czym przechyl głowę w drugą stronę, aby ułatwić wyciek płynu i rozpuszczonej wydzieliny z ucha.

4. Jeśli trzeba, powtórz wszystko w drugim uchu. Kontynuuj terapię przez 4 do 5 dni.

Cierpliwe czekanie

Pierwsza opcja to po prostu nic nie robić. Amerykańska organizacja American Academy of Otolaryngology - Head and Neck Surgery - zrzeszająca największą na świecie liczbę specjalistów z dziedziny leczenia uszu, nosa i gardła - podkreśla, że wydzielina z uszu pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego (czyści, chroni i nawilża), w związku z czym nie zawsze należy ją usuwać.

U większości ludzi woskowina sama naturalnie znika z uszu, dlatego nieingerowanie i odrobina cierpliwości mogą rozwiązać problem. Jednak jeżeli nadmiar wydzieliny powoduje komplikacje, np. wywołuje ból, pogorszenie słuchu, szumy uszne czy inne symptomy, wówczas należy zastosować jedną z licznych metod leczniczych.

Płukanie strzykawką

Jest to sposób najczęściej wybierany przez internistów, chociaż wstrzykiwanie wody do kanału słuchowego wiąże się z wieloma potencjalnymi efektami ubocznymi, np. bólem, kaszlem, perforacją błony bębenkowej, zawrotami głowy oraz infekcją ucha wewnętrznego.

Nawet prestiżowe czasopismo medyczne "British Medical Journal" przestrzega, że ryzyko związane z płukaniem uszu strzykawką przewyższa korzyści tej metody.

Krople do uszu

Bezpieczniejsze niż płukanie uszu są krople przeznaczone do zmiękczania lub rozbijania woskowiny. Używa się do tego zwłaszcza wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), oliwę z oliwek lub olej migdałowy, chociaż nawet zwykła woda może przynieść pożądane rezultaty.

Bibliografia

  1. Can Fam Physician, 2007; 53: 2121–2
  2. Laryngoscope, 1996; 106: 1226–9
  3. Eur J Gen Pract, 2009;15: 168–9; N Z Med J, 2012; 125: 138–40
  4. Otolaryngol Head Neck Surg, 2008; 139 [3 Suppl 2]: S1–21
  5. J R Soc Med, 1992; 85: 346–9
  6. www.webmd.boots.com
  7. Br J Gen Pract, 2004; 54: 862–7
  8. Harv Health Lett, 2008; 34: 3
  9. Br J Gen Pract, 2008; 58: 44–9

Badania porównujące działanie wody, sody oczyszczonej i kropli olejowych wykazały, że stosowanie wszystkich tych preparatów było korzystniejsze niż brak jakiejkolwiek terapii. Po 5 dniach badania u 50% pacjentów leczonych wodą odnotowano całkowite lub umiarkowane oczyszczenie kanału słuchowego. U pacjentów stosujących sodę oczyszczoną było to 46%, a u stosujących olej - 60%.

Możesz wypróbować tę łatwą terapię w domu tylko wtedy, jeśli nie wystąpiło u Ciebie uszkodzenie błony bębenkowej. Trzeba przechylić głowę w bok w kierunku lewego ramienia i wkropić do prawego ucha kilka kropli wody, oliwy lub oleju migdałowego.

Można do tego użyć pipetki lub nasączonego wacika kosmetycznego. Należy pozostać w takiej pozycji przez minutę czy dwie, a potem przechylić głowę w prawą stronę, aby nadmiar wody, oliwy czy oleju i rozpuszczony wosk mogły wypłynąć z ucha. Następnie te same czynności wykonaj w odniesieniu do lewego ucha - jeśli dokucza nam tylko jedno ucho, można ograniczyć się do niego - i terapię kontynuować przez 4 do 5 dni.

Samodzielne płukanie ucha

Możesz również samodzielnie wypłukać wydzielinę z uszu przy użyciu gruszki medycznej. Jedno z badań wykazało, że stosowanie domowych kropli do uszu oraz gruszki do płukania pozwoliło skutecznie oczyścić ucho z woskowiny u mniej więcej połowy pacjentów.

Płukanie ucha za pomocą gruszki może jednak powodować podobne problemy, jak zabieg tradycyjnie wykonywany przez lekarza strzykawką. Aby uniknąć powikłań i urazów, trzeba więc używać wody o temperaturze ciała oraz nie wstrzykiwać jej do ucha zbyt gwałtownie ani nie wpychać gruszki za głęboko do kanału słuchowego. Po zabiegu należy przechylić głowę w odpowiednią stronę, aby ułatwić wyciek płynu.

Żadnych patyczków kosmetycznych

Bez względu na to, którą opcję zdecydujesz się wypróbować, w żadnym wypadku nie stosuj do czyszczenia uszu patyczków kosmetycznych. Dłubanie nimi w kanale słuchowym może znacznie pogorszyć sytuację, ponieważ grozi zepchnięciem wydzieliny w głąb kanału, a nawet uszkodzeniem ucha.

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

19 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store