Nadmiar woskowiny w uszach

Pytanie:

Cierpię z powodu zbytniego nagromadzenia wydzieliny w przewodach słuchowych, a z tego, co wiem, świecowanie uszu mogłoby mi pomóc. Czy istnieją dowody na poparcie skuteczności takich zabiegów oraz - przede wszystkim czy są one bezpieczne? Jeśli nie, to czy moglibyście polecić mi jakieś inne rozwiązanie?

Odpowiedź:

Świecowanie uszu (inaczej konchowanie) to tradycyjna metoda lecznicza, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Stosuje się ją przede wszystkim do usuwania nadmiaru wydzieliny usznej (woskowiny), ale przypisuje się jej też wiele innych właściwości terapeutycznych - ma ona na przykład pomagać w leczeniu kataru siennego i innych alergii, hemoroidów czy zaparć oraz wielu różnych dolegliwości.

U większości ludzi woskowina sama naturalnie znika z uszu, dlatego nieingerowanie i odrobina cierpliwości mogą rozwiązać problem.(fot. Jessica Merz, flickr.com, CC BY 2.0)Woskowina pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego - czyści go, chroni i nawilża. Nie zawsze należy ją usuwać.

Sam zabieg polega na tym, że wydrążoną w środku rurkę (czyli "świecę") uformowaną z nasączonego woskiem materiału umieszcza się w środku przewodu słuchowego i zapala się jej końcówkę. Ma to na celu wydobycie woskowiny i innych zanieczyszczeń ze światła kanału, co pozwala go odblokować.

Mimo że jest wielu zagorzałych zwolenników świecowania zapewniających o efektywności tej techniki, nie wydaje się ona mieć żadnego naukowego uzasadnienia. Entuzjaści tłumaczą rzekomą skuteczność konchowania dwiema teoriami.

Pierwsza z nich głosi, że płonąca świeca za pomocą efektu kominowego, wytwarza próżnię, która delikatnie wysysa woskowinę i inne zanieczyszczenia z ucha.

Według drugiej teorii płomień świecy roztapia woskowinę, dzięki czemu stopniowo wypływa ona z kanału słuchowego w ciągu kilku dni po zabiegu. Współpracującym z nami lekarzom nie udało się jednak znaleźć dowodów na poparcie żadnej z tych teorii. Badania laboratoryjne wykazują wręcz, że świecowanie uszu wcale nie wytwarza ani znaczącej ilości ciepła, ani sił ssących.

Konchowaniu mogą też towarzyszyć efekty uboczne. Pewne badanie kliniczne przeprowadzone w późnych latach 90. wykazało, że płonące świece nie tylko nie usunęły woskowiny, ale wręcz pozostawiły resztki wosku świecowego w uszach kilku pacjentów. W ramach tego samego badania dokonano też przeglądu 122 raportów otolaryngologicznych, co ujawniło 21 przypadków wystąpienia urazów ucha spowodowanych świecowaniem. Były to m.in. oparzenia, perforacja błony bębenkowej i tymczasowa utrata słuchu.

Niektóre z takich urazów opisano też w przeprowadzonych niedawno badaniach, które doczekały się publikacji w czasopismach naukowych. Sugeruje to, że świecowanie uszu nie jest może najlepszym pomysłem. Co nam w takim razie pozostaje?

Domowe krople do uszu

Nadmiar woskowiny można usunąć w domu, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Wybierz płyn: oliwa z oliwek, olej migdałowy, a nawet zwykła woda świetnie się do tego nadają.

2. Przechyl głowę w jedną stronę i zaaplikuj do ucha kilka kropli płynu za pomocą pipetki lub nasączonego nim wacika.

3. Pozostań w tej pozycji przez minutę czy dwie, po czym przechyl głowę w drugą stronę, aby ułatwić wyciek płynu i rozpuszczonej wydzieliny z ucha.

4. Jeśli trzeba, powtórz wszystko w drugim uchu. Kontynuuj terapię przez 4 do 5 dni.

Cierpliwe czekanie

Pierwsza opcja to po prostu nic nie robić. Amerykańska organizacja American Academy of Otolaryngology - Head and Neck Surgery - zrzeszająca największą na świecie liczbę specjalistów z dziedziny leczenia uszu, nosa i gardła - podkreśla, że wydzielina z uszu pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego (czyści, chroni i nawilża), w związku z czym nie zawsze należy ją usuwać.

U większości ludzi woskowina sama naturalnie znika z uszu, dlatego nieingerowanie i odrobina cierpliwości mogą rozwiązać problem. Jednak jeżeli nadmiar wydzieliny powoduje komplikacje, np. wywołuje ból, pogorszenie słuchu, szumy uszne czy inne symptomy, wówczas należy zastosować jedną z licznych metod leczniczych.

Płukanie strzykawką

Jest to sposób najczęściej wybierany przez internistów, chociaż wstrzykiwanie wody do kanału słuchowego wiąże się z wieloma potencjalnymi efektami ubocznymi, np. bólem, kaszlem, perforacją błony bębenkowej, zawrotami głowy oraz infekcją ucha wewnętrznego.

Nawet prestiżowe czasopismo medyczne "British Medical Journal" przestrzega, że ryzyko związane z płukaniem uszu strzykawką przewyższa korzyści tej metody.

Krople do uszu

Bezpieczniejsze niż płukanie uszu są krople przeznaczone do zmiękczania lub rozbijania woskowiny. Używa się do tego zwłaszcza wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), oliwę z oliwek lub olej migdałowy, chociaż nawet zwykła woda może przynieść pożądane rezultaty.

Bibliografia

  1. Can Fam Physician, 2007; 53: 2121–2
  2. Laryngoscope, 1996; 106: 1226–9
  3. Eur J Gen Pract, 2009;15: 168–9; N Z Med J, 2012; 125: 138–40
  4. Otolaryngol Head Neck Surg, 2008; 139 [3 Suppl 2]: S1–21
  5. J R Soc Med, 1992; 85: 346–9
  6. www.webmd.boots.com
  7. Br J Gen Pract, 2004; 54: 862–7
  8. Harv Health Lett, 2008; 34: 3
  9. Br J Gen Pract, 2008; 58: 44–9

Badania porównujące działanie wody, sody oczyszczonej i kropli olejowych wykazały, że stosowanie wszystkich tych preparatów było korzystniejsze niż brak jakiejkolwiek terapii. Po 5 dniach badania u 50% pacjentów leczonych wodą odnotowano całkowite lub umiarkowane oczyszczenie kanału słuchowego. U pacjentów stosujących sodę oczyszczoną było to 46%, a u stosujących olej - 60%.

Możesz wypróbować tę łatwą terapię w domu tylko wtedy, jeśli nie wystąpiło u Ciebie uszkodzenie błony bębenkowej. Trzeba przechylić głowę w bok w kierunku lewego ramienia i wkropić do prawego ucha kilka kropli wody, oliwy lub oleju migdałowego.

Można do tego użyć pipetki lub nasączonego wacika kosmetycznego. Należy pozostać w takiej pozycji przez minutę czy dwie, a potem przechylić głowę w prawą stronę, aby nadmiar wody, oliwy czy oleju i rozpuszczony wosk mogły wypłynąć z ucha. Następnie te same czynności wykonaj w odniesieniu do lewego ucha - jeśli dokucza nam tylko jedno ucho, można ograniczyć się do niego - i terapię kontynuować przez 4 do 5 dni.

Samodzielne płukanie ucha

Możesz również samodzielnie wypłukać wydzielinę z uszu przy użyciu gruszki medycznej. Jedno z badań wykazało, że stosowanie domowych kropli do uszu oraz gruszki do płukania pozwoliło skutecznie oczyścić ucho z woskowiny u mniej więcej połowy pacjentów.

Płukanie ucha za pomocą gruszki może jednak powodować podobne problemy, jak zabieg tradycyjnie wykonywany przez lekarza strzykawką. Aby uniknąć powikłań i urazów, trzeba więc używać wody o temperaturze ciała oraz nie wstrzykiwać jej do ucha zbyt gwałtownie ani nie wpychać gruszki za głęboko do kanału słuchowego. Po zabiegu należy przechylić głowę w odpowiednią stronę, aby ułatwić wyciek płynu.

Żadnych patyczków kosmetycznych

Bez względu na to, którą opcję zdecydujesz się wypróbować, w żadnym wypadku nie stosuj do czyszczenia uszu patyczków kosmetycznych. Dłubanie nimi w kanale słuchowym może znacznie pogorszyć sytuację, ponieważ grozi zepchnięciem wydzieliny w głąb kanału, a nawet uszkodzeniem ucha.

Zobacz także

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store