Choroba Gravesa-Basedowa

Pytanie:

U mojej dwudziestoparoletniej znajomej zdiagnozowano ostatnio nadczynność tarczycy wywołaną przez chorobę Gravesa–Basedowa, na którą cierpi też jej ojciec. Postanowiła wypróbować metody leczenia alternatywnego, ponieważ medycyna konwencjonalna przysporzyła jej ojcu tylko kolejnych problemów ze zdrowiem. Czy możecie zaproponować jakieś naturalne metody leczenia tej choroby?

Odpowiedź:

Choroba Gravesa–Basedowa to najczęściej występująca odmiana nadczynności tarczycy na świecie. Kojarzona jest przede wszystkim z towarzyszącym jej wolem tarczycy oraz wytrzeszczem gałek ocznych. Jako choroba autoimmunologiczna rozwija się wtedy, gdy układ odpornościowy atakuje gruczoł tarczowy, co z kolei wywołuje nadmierne wytwarzanie hormonów tarczycowych.

Konwencjonalne metody lecznicze to chirurgiczne usuwanie, naświetlanie tzw. radiojodem bądź farmakologiczne blokowanie „przegrzanego” gruczołu. Po „wyłączeniu” w ten sposób tarczycy produkowane przez nią hormony są zastępowane przez syntetyczne hormony tarczycowe, które podaje się choremu.

Najnowsze badania wykazują, że środki chemiczne obecne w naszym otoczeniu mogą wpływać na czynność tarczycy oraz związane z nią sygnały hormonalne.Najnowsze badania wykazują, że środki chemiczne obecne w naszym otoczeniu mogą wpływać na czynność tarczycy oraz związane z nią sygnały hormonalne

Terapia ta opiera się na założeniu, że jeżeli damy tarczycy odpocząć, wówczas atakująca ją choroba autoimmunologiczna zaniknie.

W praktyce podejście to często skutkuje zbytnim uszkodzeniem tarczycy, co prowadzi de facto do niedoczynności gruczołu, który pierwotnie leczony był przecież z powodu nadmiernej aktywności.

Na szczęście istnieje wiele niekonwencjonalnych sposobów leczenia nadczynności tarczycy – pod warunkiem jednak, że gruczoł ten nie uległ jeszcze doszczętnemu wyniszczeniu ani u pacjenta nie występuje tzw. przełom tarczycowy, czyli zagrażający życiu stan objawiający się gorączką, majaczeniem oraz przyspieszonym biciem serca.

Twoja znajoma powinna zgłosić się do doświadczonego naturopaty, który mógłby monitorować jej stan zdrowia. Jak wskazują liczne dowody, pomocne mogą okazać się też omówione poniżej metody.

Ogranicz stres

Stres wydaje się istotnym czynnikiem w rozwoju choroby Gravesa–Basedowa, być może nawet ważniejszym niż geny. Dlatego też warto wypróbować techniki redukujące stres – a więc tai-chi, jogę czy codzienną medytację. Według pewnego badania przeprowadzonego w Indiach, joga wywiera znaczący pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.

Unikaj chemikaliów

Najnowsze badania wskazują, że środki chemiczne występujące w naszym otoczeniu mogą wpływać na czynność tarczycy oraz związane z nią sygnały hormonalne.

Główni winowajcy to polichlorowane bifenyle (znajdujące się w zanieczyszczonym mięsie i rybach), polibromowane etery difenylowe (chemikalia zmniejszające palność mebli, urządzeń elektronicznych i innych przedmiotów domowego użytku), ftalany (znajdujące się w plastiku, urządzeniach elektronicznych i kosmetykach) oraz bisfenol A (w plastiku i produktach spożywczych w puszkach).

Rzuć palenie

Jeśli Twoja znajoma pali, powinna przestać. Badania wykazują, że istnieje wyraźna zależność między występowaniem choroby Gravesa–Basedowa a paleniem tytoniu, zwłaszcza u kobiet.

Czym jest choroba Gravesa-Basedowa

Tarczyca – gruczoł w kształcie kokardki usytuowany w przedniej części szyi – to metaboliczny termostat ludzkiego ciała regulujący naszą temperaturę, zużycie energii oraz, w przypadku dzieci, tempo wzrostu.

Za funkcje te odpowiadają dwa hormony: tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), które z kolei kontrolowane są przez inny hormon – tyreotropinę (TSH) produkowaną przez przysadkę mózgową.

W przypadku choroby Gravesa–Basedowa do gruczołu tarczowego przenikają białe krwinki (odpowiedzialne za zwalczanie infekcji) i wytwarzają przeciwciała przeciwko komórkom tarczycy.

Powoduje to wzmożenie produkcji tyroksyny, a to prowadzi do nadczynności tarczycy.

Do objawów zaliczamy najczęściej powiększenie tarczycy, wytrzeszcz gałek ocznych, przyspieszenie akcji serca, bezsenność, utratę wagi i nadwrażliwość na ciepło.

Pij zioła

Wyciągi z karbieńca pospolitego (Lycopus europaeus) i nawrotu lekarskiego (Lithospermum officinale) obniżają poziom tyroksyny (T4) oraz tyreotropiny (TSH) we krwi – chociaż badania te przeprowadzono na szczurach a u ludzi efekty mogą być odmienne.

Inna pomocna roślina to karbieniec wirginijski (Lycopus virginicus), który blokuje działanie przeciwciał TSH występujących w krwiobiegu pacjentów z chorobą Gravesa–Basedowa.

Spójrz na Wschód

Medycyna Wschodu dobrze sobie radzi z poskramianiem nadczynności tarczycy.

Badania wykazują, że mieszanki ziołowe typu Ahnjeonbaekhotang (połączenie ośmiu orientalnych roślin) oraz akupunktura mogą być niezwykle pomocne w leczeniu choroby Gravesa–Basedowa.

Strzeż się jodu

Dowiedziono, że nadmierne spożycie jodu u niektórych osób prowadzi do nadczynności tarczycy, dlatego też Twoja znajoma powinna zastanowić się nad wyeliminowaniem z diety produktów zawierających jod (są to np. wodorosty jadalne, nori, sól jodowana, sól morska, sole mineralne Schuesslera).

Warto też zwrócić uwagę, czy nie przyjmuje jodu z innych źródeł, np. z leków, środków antyseptycznych czy konserwantów żywności.

Uzupełniaj przeciwutleniacze

Jak wykazują badania, przyjmowanie suplementów zawierających przeciwutleniacze (witaminę C i E oraz połączenie beta-karotenu i selenu) może pomóc w leczeniu choroby Gravesa–Basedowa.

U pacjentów leczonych tyreostatycznym tiamazolem, którym podawano jednocześnie przeciwutleniacze, prawidłowa czynność tarczycy przywrócona została szybciej, niż u pacjentów przyjmujących sam tiamazol.

Selen wydaje się najbardziej pomocny. W gruczole tarczowym występują najwyższe stężenia selenu na gram tkanki w całym organizmie, a więc wszelkie niedobory tego niezbędnego pierwiastka mogą wywołać problemy z tarczycą.

U pacjentów z chorobą Gravesa–Basedowa przyjmowanie suplementów selenu korzystnie wpływa na czynność tarczycy, a przy tym wywiera działanie lecznicze na orbitopatię tarczycową (wytrzeszcz oczu oraz stan zapalny).

Zadbaj o witaminę D

Warto upewnić się, że mamy odpowiednią ilość witaminy D we krwi, gdyż u osób z chorobą Gravesa–Basedowa często występuje niedobór tej ważnej witaminy.

Pewne badanie na kobietach zmagających się z tą chorobą wykazało, że w okresie remisji poziom witaminy D był znacznie wyższy niż u pacjentek będących właśnie w stanie zaostrzenia choroby.

Jeśli okaże się, że Twoja znajoma ma niedobory witaminy D, doświadczony terapeuta żywieniowy podpowie, jakie suplementy i w jakich dawkach powinna przyjmować, aby ustabilizować sytuację. Spróbuj mleczka pszczelego. Istnieją dowody wskazujące, że mleczko pszczele – substancja wydzielana przez pszczoły robotnice – może wspomagać leczenie choroby Gravesa–Basedowa.

Pewne przeprowadzone w Turcji badanie wykazało, że w przypadku tej przypadłości spożywanie mleczka pszczelego może być równie skuteczne jak stosowane immunomodulatory, a efekty są podobne do tych wywieranych przez leki tyreostatyczne.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe. Co jeść przy biegunce?

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę. Zresztą nawet łyk herbaty wywoływał straszne nudności i wydawało mi się naturalne, że skoro organizm tak gwałtownie się oczyszcza, jedzenie tylko pogorszy moje objawy. Ta różnica zdań między nami skłoniła mnie do tego, by zapytać, jak właściwie należy postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? I jak się przed nim chronić, jeśli to w ogóle możliwe?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

12 sposobów na przebarwienia szkliwa. Jak wybielić zęby?

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne. Może istnieją bardziej naturalne sposoby wybielania szkliwa, których jeszcze nie wypróbowałam?

Domowe sposoby na zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę - czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Ból brzucha - przyczyny, naturalnie metody leczenia

Gdy ostatnio córka zostawiła u nas wnuczka na święta, zaczął go boleć brzuch. Lekarka, z którą się skonsultowałam, powiedziała, że to może być zakażenie wirusem rota i trzeba obserwować i uzupełniać płyny, żeby się nie odwodnił. Tak też zrobiliśmy. Jednak w nocy skurcze były coraz mocniejsze, dziecko miało dreszcze. Wezwaliśmy pogotowia. Jej obsługa poinstruowała nas surowo, że do bólu brzucha nie wzywa się karetki. Tymczasem lekarz w szpitalu stwierdził, że to może być zapalenie wyrostka robaczkowego i nakrzyczał na nas, że zbyt długo zwlekaliśmy. Koniec końców okazało się, że było to zapalenie żołądka i jelit wywołane przez jakąś bakterię. Zastanawiam się, jak w przyszłości mam rozróżnić, co jest bólem brzucha wymagającym kontroli lekarskiej, a co nie? I jak sobie radzić z tymi mniej groźnymi dolegliwościami? Nie ukrywam, że bardzo mnie przestraszyła sytuacja z wnuczkiem i chciałabym uniknąć podobnej w przyszłości.

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store