Jak sobie radzić z chorą tarczycą?

Pytanie:

Od jakiegoś czasu mam bardzo suchą skórę, łamliwe paznokcie. Bardzo źle znoszę zimno. Czuję się też stale zmęczona. Ostatnio zauważyłam, że trudniej niż dawniej przychodzi mi się skoncentrować, a moje miesiączki stały się bardzo obfite i nie raz trwają nawet tydzień. Mąż mówi, że po prostu się starzeje, a lekarze, każą mi więcej się ruszać i nie widzą problemu. Ja zaś zastanawiam się, czy te wszystkie dolegliwości nie mają źródła w tarczycy. Zrobiłam nawet badania hormonów, ale mam je wszystkie w normie. Czy to może być tarczyca? A jeśli tak, to jak temu zapobiec?

Odpowiedź:

Objawy niedoczynności tarczycy ujawniają się powoli i są rozłożone w czasie. Z tego powodu można je pomylić z objawami starzenia się lub nie wiązać ze sobą tak różnych symptomów. Jednak z tego, co piszesz wynika, że możesz mieć właśnie niedoczynność tarczycy.

Doskonale rozumiem Twój niepokój. Dr Barry Durrant-Peatfield zwykł mawiać, że: "Niekwestionowane nadmierne opieranie się na badaniach krwi kosztem dogłębnej oceny klinicznej oznacza, że w przypadku setek osób prawidłowa diagnoza jest opóźniana lub - co gorsza - wykluczana".

Zresztą nawet gdy problem z tarczycą zostanie prawidłowo rozpoznany, standardowe leczenie rzadko kiedy przynosi zadowalające efekty. W przypadku niedoczynności tarczycy działanie zaleconych przez lekarza farmaceutyków można wesprzeć naturalnymi ekstraktami.

Żeby odkryć przyczyny gorszego samopoczucia, czasem trzeba bliżej przyjrzeć się procesom zachodzącym we wnętrzu naszego organizmu. 

(Axiom Animation/Illustration from AxiomHH on Vimeo).

Tarczyca jak w zegarku

Ureguluj tryb życia, tak by jeść posiłki, kłaść się spać i wykonywać ćwiczenia fizyczne w podobnych porach. To pozwoli Ci się dobrze wysypiać, a przy okazji ograniczy poziomu stresu, który również może odbijać się na pracy Twojej tarczycy.

Suplementy i witaminy na tarczycę

Wybieraj takie farmaceutyki, które mają w swoim składzie minerały (wapń, selen, magnez, żelazo, bor i cynk) oraz witaminy (A, C, D, E oraz grupy B). Jeśli masz ponad 60 lat. Niedobór cynku może prowadzić do niedoczynności tarczycy, ale stosowanie suplementów zawierających ten pierwiastek - spowodować cofnięcie choroby.

Postaw na soję

Ona podobnie jak proso i wszystkie warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, kalarepa, jarmuż, rzepa, rzodkiewka, rukiew wodna, gorczyca, chrzan i rzepak) reguluje pracę tarczycy. Codziennie jedz równowartość mniej więcej połowy główki surowej kapusty.

Zdrowa tarczyca - zdrowy kręgosłup

Umów się na wizytę do wykwalifikowanego masażysty lub kręgarza, który jest w stanie leczyć zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego, tak aby zredukować napięcie mięśni oraz odruchy, które mogą uciskać naczynia krwionośne zaopatrujące tarczycę w substancje odżywcze.

Unikaj błonnika

Zrezygnuj ze spożywania produktów bogatych w błonnik, takich jak otręby, gdyż może on wiązać się z hormonem tarczycy (T4) i obniżać jego stężenie w krwioobiegu.

Zimne kąpiele dobre dla tarczycy

Wypróbuj nawrot (Lithospermum officinale) - to zioło o wielu zastosowaniach, które będzie regulowało również funkcjonowanie tarczycy. Dwa razy dziennie stosuj zimne kąpiele oraz zimne okłady w okolicy tarczycy trzy razy dziennie przez 12 minut - może to złagodzić objawy zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Zioła na tarczycę

Zażywaj ziołowe preparaty, takie jak ekstrakty z karbieńca pospolitego (Lycopus europaeus), karbieńca wirginijskiego (Lycopus virginicus). Wykazano, że hamują one metabolizm i uwalnianie tyroksyny.

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) również ma działanie przeciwtarczycowe i może redukować przyspieszoną pracę i kołatanie serca.

Możesz też spróbować ziołowych mieszanek zawierających karbieniec pospolity i serdecznik pospolity. Dowiedziono, że z powodzeniem zwalczają łagodniejsze przypadki nadczynności tarczycy. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych leków preparaty te nie uszkadzają gruczołu.

 

A Baltic Storm from Julian Tovar on Vimeo.

Nad polskim morzem najwięcej jodu unosi się w powietrzu późną jesienią po sztormach.

Chłoń jod

Spożywaj produkty zawierające jod (takie jak brunatnice i japońskie wodorosty). Przynajmniej raz do roku spędzaj tydzień lub dwa nad morzem. Wybieraj się na długie spacery plażą, wdychając pełną piersią jod.

Możesz też odwiedzić oryginalną, solankową tężnię w Konstancinie-Jeziornej. Tężnia pełni rolę inhalatorium na wolnym powietrzu. Solanka jest rozpylana w postaci aerozolu, który zawiera jony jodu, bromu i inne mikroelementy.

Homeopatia

Odkryj homeopatię. Skuteczność preparatów homeopatycznych stosowanych w terapii schorzeń tarczycy, takich jak Aranea ixobola, Hedera helix, Lophophytum leandri i Spongia tosta, potwierdzono w badaniach klinicznych. Rozważ zastosowanie leku homeopatycznego o nazwie Iodum.

Morszczyn pęcherzykowaty

Wprowadź do swojego jadłospisu morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus). Spożywanie tego glonu stanowi jeden ze sposobów na podwyższenie podaży jodu, jeśli Twoje problemy z tarczycą mają związek z niedoborem tego pierwiastka.

Psychoterapia

Metoda NET (ang. Neuro-Emotional Technique) obejmuje pracę zarówno nad umysłem, jak i nad ciałem. Może ona pomóc unormować zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W przypadku dwóch pacjentów z niedoczynnością tarczycy zastosowanie metody NET skutecznie podwyższyło poziom TSH i T4, który był u nich zbyt niski.

Bibliografia

 1. N Engl J Med, 1999; 340: 424–9
 2. Clin Sci [Lond], 1995; 89: 637–42
 3. Int J Dermatol, 1976; 15: 757–61
 4. Therapeutische Umschau, 1973; 30:734–9
 5. Hoag JM et al., eds. Osteopathic Medicine. New York: McGraw Hill, 1969
 6. J Clin Endocrinol Metab, 1996; 81: 857–9
 7. Int J Biometeorol, 1994; 38: 44–7
 8. Endocrinology, 1984, 115: 527–34
 9. Gillert O, Rulffs W. Hydrotherapie und Balneotherapie. Richard Pfl aum Verlag, 1988
 10. J Tradit Chin Med, 1985; 5: 19ff
 11. Arzneimittelforschung, 1955; 5: 465–70; Wien Med Wochenschr, 1961; 111:513–6; Arzneimittelforschung, 1961; 11: 830–5
 12. Therapiewoche, 1964; 14: 1183; Endocrinology, 1985; 116: 1677–86
 13. Br Homeop J, 1988; 77: 152–60
 14. Food Add Contam, 1987; 5: 103–9
 15. Complement Ther Clin Pract, 2009; 15:67–71
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Co jeść na pobudzenie apetytu?

Co jeść na pobudzenie apetytu?

Regulacja głodu i sytości to złożony i jak dotąd nie do końca zrozumiany proces, w który zaangażowane są układy kontrolne łączące mózg, systemy trawienny, hormonalny i nerwowy. Zarządzają one łaknieniem zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

5 sposobów na młodą skórę

5 sposobów na młodą skórę

Młoda skóra to nie tylko piękny wygląd, ale też zdrowy organizm. Jak zadbać o nasz największy organ?

Roślinna ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Roślinna ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Rośliny umieją chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowo zawierają wiele substancji, które mogą być przydatne do pielęgnacji skóry również po kąpielach słonecznych. Które rośliny mają największy potencjał ochronny przed promieniowaniem UV?

6 sposobów na zdrowe oczy

6 sposobów na zdrowe oczy

Słońce oddziałuje negatywnie nie tylko na skórę, ale i na narząd wzroku. Jakie są naturalne sposoby ochrony wzroku?

Naturalne afrodyzjaki: 6 roślin

Naturalne afrodyzjaki: 6 roślin

Które zioła i przyprawy pozwolą nam na nowo cieszyć się seksem?

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store