Jak sobie radzić z chorą tarczycą?

Pytanie:

Od jakiegoś czasu mam bardzo suchą skórę, łamliwe paznokcie. Bardzo źle znoszę zimno. Czuję się też stale zmęczona. Ostatnio zauważyłam, że trudniej niż dawniej przychodzi mi się skoncentrować, a moje miesiączki stały się bardzo obfite i nie raz trwają nawet tydzień. Mąż mówi, że po prostu się starzeje, a lekarze, każą mi więcej się ruszać i nie widzą problemu. Ja zaś zastanawiam się, czy te wszystkie dolegliwości nie mają źródła w tarczycy. Zrobiłam nawet badania hormonów, ale mam je wszystkie w normie. Czy to może być tarczyca? A jeśli tak, to jak temu zapobiec?

Odpowiedź:

Objawy niedoczynności tarczycy ujawniają się powoli i są rozłożone w czasie. Z tego powodu można je pomylić z objawami starzenia się lub nie wiązać ze sobą tak różnych symptomów. Jednak z tego, co piszesz wynika, że możesz mieć właśnie niedoczynność tarczycy.

Doskonale rozumiem Twój niepokój. Dr Barry Durrant-Peatfield zwykł mawiać, że: "Niekwestionowane nadmierne opieranie się na badaniach krwi kosztem dogłębnej oceny klinicznej oznacza, że w przypadku setek osób prawidłowa diagnoza jest opóźniana lub - co gorsza - wykluczana".

Zresztą nawet gdy problem z tarczycą zostanie prawidłowo rozpoznany, standardowe leczenie rzadko kiedy przynosi zadowalające efekty. W przypadku niedoczynności tarczycy działanie zaleconych przez lekarza farmaceutyków można wesprzeć naturalnymi ekstraktami.

Żeby odkryć przyczyny gorszego samopoczucia, czasem trzeba bliżej przyjrzeć się procesom zachodzącym we wnętrzu naszego organizmu. 

(Axiom Animation/Illustration from AxiomHH on Vimeo).

Tarczyca jak w zegarku

Ureguluj tryb życia, tak by jeść posiłki, kłaść się spać i wykonywać ćwiczenia fizyczne w podobnych porach. To pozwoli Ci się dobrze wysypiać, a przy okazji ograniczy poziomu stresu, który również może odbijać się na pracy Twojej tarczycy.

Suplementy i witaminy na tarczycę

Wybieraj takie farmaceutyki, które mają w swoim składzie minerały (wapń, selen, magnez, żelazo, bor i cynk) oraz witaminy (A, C, D, E oraz grupy B). Jeśli masz ponad 60 lat. Niedobór cynku może prowadzić do niedoczynności tarczycy, ale stosowanie suplementów zawierających ten pierwiastek - spowodować cofnięcie choroby.

Postaw na soję

Ona podobnie jak proso i wszystkie warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, kalarepa, jarmuż, rzepa, rzodkiewka, rukiew wodna, gorczyca, chrzan i rzepak) reguluje pracę tarczycy. Codziennie jedz równowartość mniej więcej połowy główki surowej kapusty.

Zdrowa tarczyca - zdrowy kręgosłup

Umów się na wizytę do wykwalifikowanego masażysty lub kręgarza, który jest w stanie leczyć zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego, tak aby zredukować napięcie mięśni oraz odruchy, które mogą uciskać naczynia krwionośne zaopatrujące tarczycę w substancje odżywcze.

Unikaj błonnika

Zrezygnuj ze spożywania produktów bogatych w błonnik, takich jak otręby, gdyż może on wiązać się z hormonem tarczycy (T4) i obniżać jego stężenie w krwioobiegu.

Zimne kąpiele dobre dla tarczycy

Wypróbuj nawrot (Lithospermum officinale) - to zioło o wielu zastosowaniach, które będzie regulowało również funkcjonowanie tarczycy. Dwa razy dziennie stosuj zimne kąpiele oraz zimne okłady w okolicy tarczycy trzy razy dziennie przez 12 minut - może to złagodzić objawy zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Zioła na tarczycę

Zażywaj ziołowe preparaty, takie jak ekstrakty z karbieńca pospolitego (Lycopus europaeus), karbieńca wirginijskiego (Lycopus virginicus). Wykazano, że hamują one metabolizm i uwalnianie tyroksyny.

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) również ma działanie przeciwtarczycowe i może redukować przyspieszoną pracę i kołatanie serca.

Możesz też spróbować ziołowych mieszanek zawierających karbieniec pospolity i serdecznik pospolity. Dowiedziono, że z powodzeniem zwalczają łagodniejsze przypadki nadczynności tarczycy. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych leków preparaty te nie uszkadzają gruczołu.

 

A Baltic Storm from Julian Tovar on Vimeo.

Nad polskim morzem najwięcej jodu unosi się w powietrzu późną jesienią po sztormach.

Chłoń jod

Spożywaj produkty zawierające jod (takie jak brunatnice i japońskie wodorosty). Przynajmniej raz do roku spędzaj tydzień lub dwa nad morzem. Wybieraj się na długie spacery plażą, wdychając pełną piersią jod.

Możesz też odwiedzić oryginalną, solankową tężnię w Konstancinie-Jeziornej. Tężnia pełni rolę inhalatorium na wolnym powietrzu. Solanka jest rozpylana w postaci aerozolu, który zawiera jony jodu, bromu i inne mikroelementy.

Homeopatia

Odkryj homeopatię. Skuteczność preparatów homeopatycznych stosowanych w terapii schorzeń tarczycy, takich jak Aranea ixobola, Hedera helix, Lophophytum leandri i Spongia tosta, potwierdzono w badaniach klinicznych. Rozważ zastosowanie leku homeopatycznego o nazwie Iodum.

Morszczyn pęcherzykowaty

Wprowadź do swojego jadłospisu morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus). Spożywanie tego glonu stanowi jeden ze sposobów na podwyższenie podaży jodu, jeśli Twoje problemy z tarczycą mają związek z niedoborem tego pierwiastka.

Psychoterapia

Metoda NET (ang. Neuro-Emotional Technique) obejmuje pracę zarówno nad umysłem, jak i nad ciałem. Może ona pomóc unormować zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W przypadku dwóch pacjentów z niedoczynnością tarczycy zastosowanie metody NET skutecznie podwyższyło poziom TSH i T4, który był u nich zbyt niski.

Bibliografia

 1. N Engl J Med, 1999; 340: 424–9
 2. Clin Sci [Lond], 1995; 89: 637–42
 3. Int J Dermatol, 1976; 15: 757–61
 4. Therapeutische Umschau, 1973; 30:734–9
 5. Hoag JM et al., eds. Osteopathic Medicine. New York: McGraw Hill, 1969
 6. J Clin Endocrinol Metab, 1996; 81: 857–9
 7. Int J Biometeorol, 1994; 38: 44–7
 8. Endocrinology, 1984, 115: 527–34
 9. Gillert O, Rulffs W. Hydrotherapie und Balneotherapie. Richard Pfl aum Verlag, 1988
 10. J Tradit Chin Med, 1985; 5: 19ff
 11. Arzneimittelforschung, 1955; 5: 465–70; Wien Med Wochenschr, 1961; 111:513–6; Arzneimittelforschung, 1961; 11: 830–5
 12. Therapiewoche, 1964; 14: 1183; Endocrinology, 1985; 116: 1677–86
 13. Br Homeop J, 1988; 77: 152–60
 14. Food Add Contam, 1987; 5: 103–9
 15. Complement Ther Clin Pract, 2009; 15:67–71

Zobacz także

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Bezsenność - sposoby na lepszy sen

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Owszem, spałam ok. 6 godz. na dobę, ale wstawałam wypoczęta. Nie zmieniłam nawyków ani stylu życia, od lat codziennie biegam. Kolację jadam na 3 godz. przed spoczynkiem. Ze względu na niedawno zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy zwracam baczniejszą uwagę na to, co jem. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store