Katar sienny - 6 sposobów leczenia alternatywnego

Pytanie:

Co roku cierpię z powodu kataru siennego, a żaden z przepisanych leków mi nie pomaga. Czy możecie polecić jakieś domowe sposoby na złagodzenie, czy nawet zlikwidowanie symptomów?

Odpowiedź:

Katar sienny, znany też jako alergiczne sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, jest źródłem cierpienia milionów ludzi na całym świecie. Oprócz kichania, zatkanego nosa oraz swędzenia oczu i gardła alergicy narzekają na zaburzenia snu, zmęczenie, problemy z koncentracją i znaczne utrudnienia w wykonywaniu codziennych czynności.

Leczenie konwencjonalne

Zazwyczaj opiera się na antyhistaminach przyjmowanych doustnie i kortykosteroidach przyjmowanych wziewnie. Jednak stosowanie ich na dłuższą metę może dawać niepożądane efekty uboczne, w tym senność, trudności w zapamiętywaniu i zaburzenia rytmu serca. Ponadto z badań przeprowadzonych na 2500 amerykańskich pacjentach wynikło, iż niemal 70% z nich było niezadowolonych z farmakoterapii, ponieważ nie przynosiła ona efektów.

Leczenie alternatywne

Kilka składników odżywczych może przynieść ulgę w alergii, spróbuj więc dostarczać organizmowi codzienną dawkę następujących substancji:Suplementy diety na katar sienny

Kwercetyna znajdująca się w jabłkach, cebuli, sałacie i czarnej herbacie jest prawie dwa razy skuteczniejsza od leku antyalergicznego kromoglikanu dwusodowego - redukuje działanie histaminy o 46 - 96%.Kwercetyna

Znajduje się w cytrusach, cebuli, czarnej herbacie, sałacie i jabłkach, hamuje syntezę histaminy, która jest odpowiedzialna m.in. za katar sienny czy podrażnione oczy. Jest przy tym prawie dwa razy skuteczniejsza od kromoglikanu dwusodowego, redukuje bowiem działanie histaminy o 46-96%.

Sugerowana dawka: 250- 600 mg trzy razy dziennie, na 5 do 10 minut przed posiłkiem.

Kwercetyna znajdująca się w jabłkach, cebuli, sałacie i czarnej herbacie jest prawie dwa razy skuteczniejsza od leku antyalergicznego kromoglikanu dwusodowego - redukuje działanie histaminy o 46 - 96%.

Bromelaina

Ten pozyskiwany z ananasów enzym obniża poziom prostaglandyn wywołujących stan zapalny, które wzmagają opuchliznę, swędzenie i zaczerwienienie. Ułatwia też wchłanianie kwercetyny.

Sugerowana dawka: od 400 do 500 mg trzy razy dziennie (odpowiednik 1800 2000 MCU, jednostek mierzących aktywność enzymatyczną), 5 nie należy stosować u pacjentów uczulonych na ananasy.

Witamina C

Badania wykazały, że 2 g kwasu askorbinowego dziennie obniżyły poziom histaminy we krwi o 38% w przeciągu zaledwie tygodnia. Zakrapianie nosa trzy razy dziennie roztworem witaminy C zmniejszyło objawy alergii (katar, zatkany nos, obrzęk) u trzech czwartych badanych.

Sugerowana dawka: 2 g/dzień.

Sprzężony kwas linolowy

Reklamowany często jako środek odchudzający, sprzężony kwas linolowy (ang. conjugated linoleic acid – CLA) ma właściwości przeciwzapalne, dlatego też jest obiecujący w kontekście walki z alergią. W trakcie trwającego 12 tygodni, kontrolowanego za pomocą techniki placebo badania na 40 pacjentach uczulonych na pyłek brzozowy okazało się, że ci przyjmujący 2 g CLA dziennie mniej kichali i ogólnie czuli się lepiej podczas sezonu alergicznego.

Sugerowana dawka: 2 g/dzień.

Galphimia glauca

Preparaty homeopatyczne z tej amazońskiej rośliny okazały się skuteczne w walce z katarem siennym w toku kilku analiz przeprowadzonych w Niemczech. W badaniu podsumowującym wyniki 7 wysokojakościowych prób na 750 pacjentach lek homeopatyczny Galphimia glauca łagodził objawy alergii porównywalnie do antyhistamin, nie dając przy tym działań niepożądanych17.

Sugerowana dawka: dr Harald Gaier, który leczył alergię sezonową za pomocą homeopatycznego środka Galphimia glauca, poleca przyjmowanie 15 kropli o potencji 4x 2 razy dziennie między posiłkami, przez 2 tygodnie przed spodziewanym nasileniem objawów oraz przez cały okres alergiczny.

Sprawdź, które zioła mogą być pomocne w przypadku kataru siennego.

Zioła

Rośliny od dawna używane są do łagodzenia objawów kataru siennego. Poniżej wymieniono przykłady o udowodnionej klinicznie skuteczności:

Lepiężnik różowy (Petasites hybridus)

Po dwóch tygodniach codziennego podawania 600 alergikom dwóch tabletek z wyciągiem z liści lepiężnika różowego, zawierających 8 mg składników czynnych (petazyn), 90% z nich odnotowało poprawę. Substancja ogólnie była dobrze tolerowana; jedynie 4% pacjentów doświadczyło efektów ubocznych, np. problemów trawiennych. Lepiężnik różowy zawiera toksyczne dla wątroby alkaloidy, poszukaj więc preparatów, które ich nie zawierają.Badania kliniczne wykazały, że wyciąg z pokrzywy zwyczajnej ogranicza reakcje zapalne prowadzące do symptomów kataru siennego.

Sugerowana dawka: do trzech tabletek dziennie.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Badania kliniczne wykazały, że wyciąg z pokrzywy zwyczajnej ogranicza reakcje zapalne prowadzące do symptomów kataru siennego. 58% pacjentów oceniło tę roślinę (300 mg zliofilizowanego preparatu) jako „skuteczną” w leczeniu objawów, a 48% uznało ją za równie lub bardziej skuteczną od poprzednio stosowanego przez nich leku.

Sugerowana dawka: od 400 do 800 mg liścia pokrzywy co 4 godziny lub 2-4 ml nalewki z liścia pokrzywy trzy razy dziennie.

Aller-7

Ta opatentowana mieszanka standaryzowanych ekstraktów ziołowych (Phyllantus emblica, Terminalia chebula, T. bellerica, Albizia lebbeck, Piper nigrum, P. longum, Zingiber officinale) to bezpieczny i efektywny środek do walki z katarem siennym.

Podczas 12-tygodniowego testu na 545 pacjentach, Aller-7 znacznie ograniczył objawy takie, jak kichanie, katar i zatkany nos.Ta mieszanka leczniczych ziół ajurwedyjskich jest dostępna w Internecie.

Sugerowana dawka: cztery kapsułki Aller-7 dziennie (1320 mg).

Akupunktura

Ta starożytna sztuka z Dalekiego Wschodu może być pomocna w leczeniu objawów kataru siennego. W badaniu na grupie prawie 1000 alergików otrzymujących normalne leczenie, połowa odbyła również 10 sesji akupunktury. Po trzech miesiącach takiej kuracji jakość życia tych pacjentów była wyższa.

Akupunktura, tradycyjna chińska metoda leczenia, może przynieść pozytywny efekt w przypadku braku miesiączki poprzez regulowanie poziomu hormonów i stymulowanie w ten sposób owulacji

Probiotyki

Przegląd ponad dwunastu badań nad użyciem probiotyków jako leku na alergie wykazał, że „mogą dawać korzystny efekt” poprzez łagodzenie symptomów i ograniczenie konieczności stosowania farmaceutyków.

Hipnoza

Jak udowodniło pewne badanie, stosowanie autohipnozy może zmniejszyć objawy alergii.

Homeopatia

Istnieją dowody na działanie homeopatii w leczeniu kataru siennego. Dla uzyskania najlepszych rezultatów udaj się do wykwalifikowanego homeopaty zanim wystąpią coroczne symptomy i poproś o ułożenie indywidualnego programu leczenia.

Bibliografia

 1. Ther Clin Risk Manag, 2008; 4: 1009–22
 2. Ann Allergy Asthma Immunol, 1997; 78: 439–44; quiz 445–6
 3. Biochem Pharmacol, 1984; 33: 3333–8
 4. J Allergy Clin Immunol, 1995; 96: 528–36
 5. Altern Med Rev, 2000; 5: 448–54
 6. Altern Med Rev, 1996; 1: 243–57; Urology, 1999; 54: 960–3
 7. J Am Coll Nutr, 1992; 11: 172–6; Ear Nose Throat J, 1991; 70: 54–5
 8. Br J Nutr, 2008; 100: 112–9
 9. Adv Ther, 2006; 23: 373–84
 10. Phytother Res, 2009; 23: 920–6
 11. Planta Med, 1990; 56: 44–7
 12. Int J Clin Pharmacol Res, 2004; 24: 79–94
 13. Am J Epidemiol, 2009; 169: 562–71
 14. Ann Allergy Asthma Immunol, 2008; 101: 570–9
 15. Psychother Psychosom, 2005; 74: 165–72
 16. Homeopathy, 2009; 98: 11–6
 17. Wien Med Wochenschr, 1997; 147:323–7

 

Zobacz także

Próchnica - zapobieganie, dieta

Próchnica - zapobieganie, dieta

 Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Już jako nastolatka źle znosiłam okres przed miesiączką. Przez kilka dni byłam rozdrażniona, bolał mnie brzuch, kiepsko spałam. Teraz jednak wszystkie te objawy się nasilają, zwłaszcza nerwowość i gorszy nastrój. Mój ginekolog mówi, że to po prostu zespół napięcia przedmiesiączkowego i niewiele można z tym zrobić - co najwyżej w ostateczności zastosować antydepresanty. Może jednak istnieją jakieś sposoby, by lepiej znosić ten czas?

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Alternatywne i naturalne terapie przewlekłego stresu

Na początku roku przeprowadziliśmy się do dużego miasta, w związku z czym musiałam zmienić pracę. Moja nowa szefowa jest bardzo wymagająca. W tym samym czasie poważnie zachorowała moja mama i spadła na mnie opieka nad nią. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że jestem stale rozdrażniona i ciągle narzekam na zmęczenie, bóle pleców i głowy. Faktycznie - gdy się nad tym zastanowiłam - budzę się zmęczona, mam kłopoty z koncentracją, zaczęłam też tyć. Lekarz rodzinny zlecił mi badania, ale gdy zobaczył, że wszystkie wyniki mam w normie, stwierdził, że to najpewniej efekt stresu i zalecił mi kupno psa. Czy to możliwe, żeby wszystkie te problemy wynikały z napięcia?

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dieta i suplementy pomogą przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)

dziecko zmagałam się z egzemą. Przez wiele lat nie dokuczały mi objawy, więc byłam pewna, że choroba minęła z wiekiem. Teraz jednak coraz częściej odczuwam świąd i suchość skóry i obawiam się, że może wracać. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się, czy będzie ono bardziej narażone na AZS, jeśli ja na nie cierpię? Perspektywa ciąży zniechęca mnie również do stosowania sterydów czy innych silnych leków. Czy istnieją bezpieczniejsze sposoby na tę dermatozę?

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu moje miesiączki są nieregularne, coraz częściej pojawiają się problemy ze snem, kiepskie samopoczucie, uderzenia gorąca i zaczerwienia na twarzy. Czy to możliwe, że już rozpoczyna się u mnie menopauza? A jeśli tak, to w jaki sposób mogę opóźnić, a przynajmniej złagodzić jej przebieg?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

14 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store