Nerwice i stany lękowe

Pytanie:

Czy nie sprawdziliby Państwo, jakie są naturalne metody stosowane w stanach lękowych? Moja przyjaciółka ma ogólne zaburzenia nerwicowe i mimo że bierze leki (paroksetynę), nie wygląda na to, by zachodziła poprawa. Czy są jakieś alternatywne metody?

Odpowiedź:

Wszyscy doświadczamy niekiedy uczucia lęku, gdyż jest to normalną reakcją organizmu na stres. Ale gdy ten stan wzmaga się, staje się irracjonalny, wtedy ma wpływ na całe nasze życie i jest to czas by sięgnąć po fachową pomoc.

W jednym z badań cielista była w leczeniu zaburzeń lękowych męczennica była równie skuteczna jak oksazepam - lek z grupy benzodiazepin. W jednym z badań cielista była w leczeniu zaburzeń lękowych męczennica była równie skuteczna jak oksazepam - lek z grupy benzodiazepin.

Przewlekły stan lękowy nazywany też ogólnymi zaburzeniami nerwicowymi (ang. generalised anxiety disorder, skrót: GAD) jest podstawowym rozpoznaniem psychiatrycznym z fizycznymi symptomami jak palpitacje, suchość w ustach, pocenie się i problemy ze snem.

Na szczęście Pana przyjaciółka udała się do specjalisty. Ale leki, które jej przepisano mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Paroksetyna, jak i inne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. skrót SSRI) jest łączona z występowaniem szeregu niepożądanych efektów ubocznych jak: ospałość, zaparcia, wzrost wagi ciała, seksualne dysfunkcje oraz objawy zespołu odstawienia, po zaprzestaniu przyjmowania.

Najgorsze, że paroksetyna jest też łączona z podwyższonym ryzykiem podjęcia próby samobójczej. Niefarmakologiczne podejście

Terapia poznawczo-behawioralna

Może być efektywną, długoterminową metodą leczenia powiązanych z nerwicą zaburzeń, ale wydaje się, że działa to tylko w połowie przypadków, więc Pana przyjaciółka mogłaby zdecydować się na połączenie tego z innym (lub kilkoma innymi) środkiem, który naturalna medycyna ma do zaoferowania.

Zioła łagodzące zaburzenia lękowe

Różnorodne preparaty ziołowe mogą leczyć stany lękowe, najbardziej popularne to pieprz metystynowy znany też jako Kava Kava (Piper methysticum).

Analiza wyników 11 wysokiej jakości eksperymentów z udziałem ponad 600 osób, dowiodła, że jego stosowanie jest „skuteczną opcją, w objawowej terapii stanów lękowych”. Ale obawy związane z bezpieczeństwem doprowadziły niektóre kraje (np. Wielką Brytanię, w Polsce metoda ta nie jest znana)do wprowadzenia oficjalnego zakazu stosowania tej metody. Są jednak eksperci, którzy wierzą, że zakaz jest bezzasadny a dopóki nie zostanie to wyjaśnione, można z powodzeniem zastosować inne zioła. Tych poniżej na pewno warto spróbować.

Strach ma zwykle wielkie oczy, ale jeślli nękają nas poważne stany lękowe warto skorzystać z pomocy naturanych ziół.

Rumianek (Matricaria recutita)

Działanie wyciągu wykazywało znacznie lepsze efekty niż placebo w redukcji symptomów w jednym doświadczeniu z udziałem osób, cierpiących na zaburzenia nerwicowe o niskim bądź średnim natężeniu.

Męczennica (Passiflora incarnata)

W jednym z przeprowadzonych dotąd badań okazała się tak samo skuteczna jak oksazepam - lek z grupy benzodiazepin.

Waleriana (Waleriana oficinalis)

Waleriana może pomóc na drażliwość, problemy ze snem i depresję – powszechne oznaki ogólnych zaburzeń nerwicowych.

Suplementy diety na zaburzenia lękowe

Wygląda na to, że stany lękowe i nerwice są jednymi z tych problemów, które mogą się tylko powiększyć wraz z niedoborem witamin.

Brytyjskie badania z udziałem 80 mężczyzn pokazują, że codzienne łykanie tabletek zawierających kompleks witamin i minerałów (m.in. z wapniem, magnezem i cynkiem) wykazało lepsze efekty niż placebo w obniżaniu stanów lękowych i stresu.

Inne suplementy, które mogą być pomocne, to 5-hydroksytryptofan oraz aninokwasy L-lizyna oraz L-arginina przyjmowane łącznie.

Wnioski ostatnio prowadzonych naukowych poszukiwań mówią o „mocnych dowodach” przemawiających za użyciem suplementów diety, zawierających połączenie L- lizyny i L-arganiny w leczeniu stanów lękowych i nerwic.

Sugerowane dawki:

2-3 g dziennie L-lizyny i L-arganiny obniżyły stany niepokoju w testach klinicznych, podczas gdy ok. 300 mg dziennie 5-hydroksytryptofanu jest normalną terapeutyczną dawką. Pana przyjaciółka powinna skonsultować się z doświadczonym terapeutą, żeby dopasować właściwą do jej potrzeb dawkę.

Masaż

Pacjenci, u których stosowano masaże twierdzą, że zmniejszyły one stany niepokoju, podniosły poczucie pewności siebie oraz uczucie rozluźnienia ciała i umysłu.

Masaż połączony z aromaterapią także może przynieść korzyści, jednak efekty są raczej niewielkie i chwilowe.

Terapia relaksacyjna Badania nad 27 przypadkami pokazują, że terapia relaksacyjna (relaksacja progresywna Jacobsona, autogeniczne ćwiczenia, relaksacja i medytacja) mogą znacznie zredukować stany lękowe.

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna jawi się jako potężne antidotum na stres i stany lękowe, nic dziwnego więc, że jest często zalecanym środkiem do walki z nerwicami oraz depresją. Sugeruję, żeby Pana przyjaciółka spróbowała rytmiki, aerobiku, ćwiczeń o niskim lub średnim natężeniu jak np. jogging, pływanie, jazda na rowerze, spacer. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów powinna ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu, 15 do 30 minut.

Przezczaszkowa symulacja magnetyczna (TMS) Istnieją obiecujące dowody, sugerujące, że ta nieinwazyjna metoda stymulująca neurony, może być użyteczna w kontrolowaniu stanów lękowych. Uznano, że TMS obniża nasilenie symptomów także w postraumatycznym stresie oraz napadach paniki.

Bibliografia

 1. Lancet, 2006; 368: 2156–66
 2. Expert Opin Drug Saf, 2008; 7: 783–94
 3. BMC Psychiatry, 2006; 6: 55
 4. Cochrane Database Syst Rev, 2005; 4: CD004690
 5. Cochrane Database Syst Rev, 2003; 1: CD003383
 6. J Clin Psychopharmacol, 2009; 29: 378–82
 7. Z Arztl Fortbild Qualitätssich, 2001; 95: 33–4
 8. J Clin Pharm Ther, 2001; 26: 363–7
 9. Psychopharmacology [Berl], 2000; 150: 220–5
 10. Int Clin Psychopharmacol, 1987; 2: 33–45; Biomed Res, 2007; 28: 85–90
 11. Nutr J, 2010; 9: 42
 12. Complement Ther Clin Pract, 2009; 15: 96–101
 13. Br J Gen Pract, 2000; 50: 493–6
 14. BMC Psychiatry, 2008; 8: 41
 15. Psychiatr Pol, 2004; 38: 611–20
 16. Int Clin Psychopharmacol, 2009; 24: 163–73

Zobacz także

5 sposobów na młodą skórę

5 sposobów na młodą skórę

Młoda skóra to nie tylko piękny wygląd, ale też zdrowy organizm. Jak zadbać o nasz największy organ?

Roślinna ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Roślinna ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Rośliny umieją chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowo zawierają wiele substancji, które mogą być przydatne do pielęgnacji skóry również po kąpielach słonecznych. Które rośliny mają największy potencjał ochronny przed promieniowaniem UV?

6 sposobów na zdrowe oczy

6 sposobów na zdrowe oczy

Słońce oddziałuje negatywnie nie tylko na skórę, ale i na narząd wzroku. Jakie są naturalne sposoby ochrony wzroku?

Naturalne afrodyzjaki: 6 roślin

Naturalne afrodyzjaki: 6 roślin

Które zioła i przyprawy pozwolą nam na nowo cieszyć się seksem?

8 sposobów na zdrowe stawy

8 sposobów na zdrowe stawy

Które naturalne składniki pożywienia przynoszą ulgę stawom i usprawnianą ich pracę?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

20 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store