Plamy starcze

Pytanie:

Mam 53 lata i cała moja twarz, szyja i ręce pokryte są plamami starczymi. Czy istnieje jakaś bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się ich?

Odpowiedź:

Plamy starcze - inaczej wątrobowe lub słoneczne, w żargonie medycznym zwane plamami soczewicowatymi - to nic innego, jak kłopotliwe, płaskie zmiany skórne o brązowym bądź czarnym zabarwieniu. Spowodowane są one nadmierną ilością komórek wytwarzających pigment w skórze.

Uważa się, że ich powstawanie to wynik długotrwałego narażania skóry na działanie światła słonecznego i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego (np. lamp brązujących w solarium), ale i sam proces starzenia organizmu może prowadzić do tego rodzaju hiperpigmentacji.

Mimo że same w sobie nie są groźne, plamy starcze często przypominają z wyglądu zmiany nowotworowe, dlatego też wszelkie podejrzane wykwity na skórze należy pokazać lekarzowi.

Prawdziwe plamy starcze nie wymagają leczenia, ale istnieje szereg sposobów na pozbycie się ich ze względów estetycznych.

Skin Deep from Ayşenur Sarıer on Vimeo.

Konwencjonalne usuwanie plam starczych

Kremy rozjaśniające skórę

Wszystkie dostępne na rynku żele i kremy do usuwania plam starczych zawierają hydrochinon, retinoidy oraz kwas azelainowy. Aby uzyskać pożądany efekt powinno się stosować je przez długi okres czasu, co powoduje niestety wiele efektów ubocznych, w tym łagodne stany zapalne i złuszczenie naskórka, a nieraz nawet trwałe odbarwienie skóry.

Hydrochinon (rodzaj fenolu) to składnik, na który trzeba najbardziej uważać. Oprócz tego, że wywołuje ochronozę - trwałe zmarszczenie skóry o kolorze przypominającym sadzę - prawdopodobnie przyczynia się też do rozwoju raka.Plamy starcze często przypominają z wyglądu zmiany nowotworowe, dlatego też wszelkie podejrzane wykwity na skórze należy pokazać lekarzowi.

Terapia laserowa

Do usuwania plam starczych używa się laserów specjalnie przeznaczonych do leczenia zmian w pigmentacji. Działają one poprzez termiczne uszkadzanie naskórka (zewnętrznej warstwy skóry) co pozwala na usunięcie przebarwionych miejsc. Lasery neodymowo-yagowe wydają się być tu najskuteczniejsze, dają bowiem najlepsze rezultaty przy najmniejszej ilości działań niepożądanych.

A jednak, efekty uboczne terapii laserowej bynajmniej nie są nikłe; wśród nich wyliczyć można atrofię skóry (staje się coraz cieńsza, aż do zapadnięcia się jej powierzchni), blizny o czerwonym zabarwieniu, zgrubienia oraz, choć trudno w to uwierzyć, hiperpigmentację.

Krioterapia

Jako że komórki wytwarzające pigment (melanocyty) są wrażliwe na zimno, krioterapia, stosująca ciekły azot do zamrażania i niszczenia zmian skórnych, jest w stanie redukować plamy starcze. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że przy tej metodzie terapii można spodziewać się bólu, stanów zapalnych i trwałego rozjaśnienia skóry.

Peeling chemiczny

Peelingi powierzchniowe i średniogłębokie wykorzystują kwas trichlorooctowy (TCA), glikolowy bądź salicylowy do skutecznego rozjaśnienia plam starczych poprzez złuszczanie naskórka i ewentualnie również górnej warstwy skóry, tzw. warstwy siateczkowatej, co pozwala nowej, młodziej wyglądającej skórze zająć jej miejsce.

I chociaż rezultaty mogą być spektakularne, zwłaszcza przy terapii łączącej peelingi i kremy rozjaśniające, należy liczyć się z ryzykiem występowania infekcji, blizn, powiększenia porów oraz teleangiektazji (poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tzw. „pajączków".

Glukozamina może być nową nadzieją na pozbywanie się plam starczych i innych form hiperpigmentacji.Metody alternatywne

Terapia światłem

Choć nieco mniej skuteczne od terapii laserowej, leczenie urządzeniem emitującym wiązkę intensywnego pulsującego światła (ang. Intense Pulse Light - IPL) może być o wiele bezpieczniejszą metodą walki ze zmianami skórnymi.

23 pacjentów z plamami starczymi uzyskało podczas badań dobre lub doskonałe rezultaty po zaledwie czterech sesjach, i to bez żadnych poważniejszych efektów ubocznych.

Medycyna chińska

W kontrolowanym eksperymencie klinicznym przeprowadzonym na 61 pacjentach z ostudami (zmianami skórnymi podobnymi do plam starczych) stosowanie ziół chińskich i akupunktury w połączeniu z witaminami C i E oraz aplikowanym miejscowo rozjaśniającym proszkiem quban dało o wiele lepsze efekty, niż stosowanie samych witamin i proszku – przyniosło bowiem poprawę u 100% pacjentów. Wykwalifikowany praktyk medycyny chińskiej z pewnością pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii w indywidualnych przypadkach.

Glukozamina

Znana głównie jako lek na zwyrodnienie stawów, glukozamina może być nową nadzieją na pozbywanie się plam starczych i innych form hiperpigmentacji. Stosowany w badaniach krem zawierający n-acetyloglukozaminę (NAG) w stężeniu 2% zredukował hiperpigmentację w obrębie twarzy po ośmiu tygodniach. Efekty były nawet lepsze gdy NAG użyte zostało wraz z niacyną (witaminą B3) o stężeniu 4%.

Produkty linii Definity znanej marki kosmetyków upiększających Olay są jednymi z dostępnych na rynku preparatów wykorzystujących obie te substancje.Kremy z wyciągiem z winogron mogą doskonale rozjaśnić skórę.

Wyciągi roślinne

Rozejrzyj się za kremami, w których składzie znajdują się: arbutyna, aloezyna, kwas gentyzynowy, flawonoidy (zwłaszcza hesperydyna), wyciągi z lukrecji, proantocyjanidyny (bogaty jest w nie ekstrakt z nasion winogron) oraz polifenole.

Witamina E

Doustne preparaty witaminy E mogą rozjaśniać plamy starcze na twarzy i dodatkowo zapobiegać powstawaniu nowych poprzez ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie witaminy E w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami chroniącymi skórę, takimi jak witamina C, selen czy beta-karoten.

Bibliografia

 1. J Drugs Dermatol, 2004; 3: 668–73
 2. J Cosmet Dermatol, 2005; 4: 55–9
 3. Dermatol Nurs, 2004; 16: 401–6, 413–6
 4. Arch Dermatol, 2000; 136: 841–6
 5. Ann Plast Surg, 2007; 59: 479–83
 6. J Cutan Med Surg, 2008; 12: 107–13
 7. Chin J Integr Med, 2007; 13: 219–23
 8. J Cosmet Dermatol, 2007; 6: 20–6
 9. J Investig Dermatol Symp Proc, 2008; 13: 20–4; Phytother Res, 2004; 18: 895–9
 10. Pigment Cell Res, 2000; 13 Suppl 8: 170–4; Drug Metab Rev, 2000; 32: 413–20
 11. Skin Pharmacol Appl Skin Physiol, 2002; 15: 307–15
 12. MMW Fortschr Med, 2006; 148: 37, 39–40
 13. Cochrane Database Syst Rev, 2004; 1: CD000964
 14. Acta Chir Orthop Traumatol Cech, 2007; 74: 105–10
 15. Focus Altern Complement Ther, 2001; 6: 83; doi: 10.1111/j.2042-7166.2001. tb02820.x
 16. J Pharm Pharmacol, 1996; 48: 768–70
 17. J Manipulative Physiol Ther, 1991; 14: 527–9

Zobacz także

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Naturalne sposoby na dolegliwości ciążowe

Po roku bezowocnych starań w końcu udało mi się zajść w ciążę. Teraz najważniejsze jest dla mnie zdrowie dziecka. Wiem, że większość leków może mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale z drugiej strony obawiam się o własne samopoczucie - co robić, gdy pojawią się ataki migreny (z którą się zmagam), nudności czy zaparcia, by nie zaszkodzić dziecku? I jak uniknąć groźnych komplikacji, takich jak niedokrwistość?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - objawy, leczenie niekonwencjonalne, dieta

Mój dziadek chorował na parkinsona. Teraz również ojciec zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i drżeniem rąk. Obawiam się, że na razie dość dyskretne objawy staną się coraz silniejsze, ale lekarz twierdzi, że nie jest to choroba Parkinsona, a parkinsonizm. Nie bardzo rozumiem, na czym polega różnica? I co możemy robić, aby choroba taty nie postępowała, a ominęła mnie i moje dzieci?

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Cholestaza (zastój żółci) - profilaktyka, leczenie ziołami

Jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z trawieniem, zwłaszcza tłustych potraw. Z czasem pojawiły się kłopoty z wypróżnieniami, a później dziwne swędzenie skóry. Lekarz rodzinny podejrzewa, że to cholestaza, choć usg nie wykazało żadnych kamieni w pęcherzyku. Czy to możliwe, że mimo braku złogów mam zastój żółci? A jeśli tak, to co robić, by usprawnić jej przepływ?

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Siniaki - przyczyny, domowe sposoby na krwiaki

Od dziecka miałam dość wrażliwą skórę i łatwo nabijałam sobie siniaki. Teraz podobną przypadłość obserwuję u swojej córki. Martwi mnie jednak, że zmiany na ciele pojawiają się u niej nawet przy mocniejszym dotknięciu. Czy może to oznaczać jakiś większy problem zdrowotny? I co robić, kiedy po kilkunastu dniach siniak nadal nie chce zniknąć?

Medycyna kontra sucha skóra

Medycyna kontra sucha skóra

Zawsze miałam przesuszoną cerę, ale teraz, zimą dokucza mi to szczególnie. Zwłaszcza na twarzy i rękach łuszczy się, jest napięta, swędzi, a czasem wręcz boli. Nie da się nałożyć podkładu, bo łuszczące się skórki stają się jeszcze bardziej widoczne. Jak zapobiec temu zimowemu odwodnieniu?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

18 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store