Brak miesiączki

Pytanie:

Mam 20 lat i od ponad roku nie miałam okresu. Mój internista podejrzewa, że przyczyną może być utrata wagi (straciłam 7 kg gdy wyjechałam rok temu za granicę). Stosuję zdrową dietę już od pół roku, ale nadal nie mogę przybrać na wadze, a miesiączki nie powróciły. Czy możecie coś poradzić?

Odpowiedź:

Mimo że brak miesiączki najczęściej sygnalizuje ciążę lub menopauzę, stan taki może mieć wiele innych przyczyn. Utrata wagi jest jedną z nich, tak jak zaburzenia czynności tarczycy, zespół jajników policystycznych, zbyt dużo ćwiczeń fizycznych, stres oraz pewne leki (np. antykoncepcyjne czy przeciwdepresyjne).

Przyjmuj odpowiednią ilość kalorii

Nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na prawidłowe działanie systemu rozrodczego, zatem każdy niedobór żywieniowy lub energetyczny (wynikły czy to z ostrej diety, czy z nadmiernych ćwiczeń) może powodować brak miesiączki. Może okazać się, że przyjmowanie większej ilości lepszego jakościowo jedzenia i ograniczenie wysiłku fizycznego wystarczy, by organizm powrócił do normalnego stanu, chociaż może to zająć nawet rok.

Pij wysokokaloryczne napoje odżywczeBrak miesiączki może często być powodem nieprawidłowego żywienia.

Pomogło to niektórym sportsmenkom, którym brakowało protein, i które nie miały z tego powodu okresu.

Jedz mniej tłuszczów

Kobiety, które przestają miesiączkować - nawet te o normalnej masie ciała - często przyjmują wraz z dietą mniejszą ilość tłuszczu niż te, które nie mają tego problemu. Dlatego też jedzenie tłuszczów pochodzących ze „zdrowych źródeł”, czyli orzechów, nasion, tłustych ryb (lub ich suplementów, by uniknąć rtęci), oliwy z oliwek oraz awokado może sprawić, że miesiączki powrócą.

Poznaj swój typ metaboliczny

Upewnij się, że odżywiasz się zgodnie z biochemią swojego organizmu. Weź pod uwagę indeks glikemiczny (IG) pokarmów, które spożywasz (na stronie www.dietamm.com uzyskasz więcej informacji). Jedz zdrowe, nieprzetwarzane jedzenie o wysokim IG pasujące do twojego typu metabolicznego - możliwe, że pozwoli to zyskać na wadze.

Bierz suplementy diety Acetylokarnityna (ALC) może być skuteczna w przywracaniu miesiączki. W pewnym badaniu u kobiet przyjmujących 2 g ALC dziennie odnotowano korzystniejszy poziom hormonów, a u około połowy z nich powróciły miesiączki po około 3-6 miesiącach od rozpoczęcia terapii.

Sugerowana dawka: 2 g/dzień.

Uzupełnianie preparatami witamin C oraz B6 (pirydoksyny) może dodatkowo pomóc.

Sugerowana dawka: 1-3 g/dzień witaminy C; 50 mg/dzień witaminy B6.

Kobiety, które nie mają miesiączki, są bardziej zagrożone utratą istotnych dla budowy kości minerałów.Zadbaj o kości

Kobiety niemiesiączkujące są bardziej zagrożone utratą istotnych dla budowy kości minerałów, dlatego upewnij się, że jesz pokarmy właściwe dla zachowania zdrowych, mocnych kości.

Zaliczają się do nich zielone warzywa liściaste i produkty bogate w witaminę D, a więc tłuste ryby, np. tuńczyk czy makrela, wątróbka wołowa, ser, żółtka jajek i wybrane gatunki grzybów.

Bierz witaminę D

W naszym północnym klimacie suplementacja tej witaminy jest wręcz niezbędna.

Sugerowana dawka: 600 IU/dzień. U osób z niedoborami: przynajmniej 1000 IU/ dzień (25 mcg/dzień).

Zrelaksuj się

Udowodniono powiązanie między wysokim poziomem kortyzolu - hormonu wydzielanego w reakcji na stres - a brakiem miesiączki. Joga, medytacje czy inne techniki pomocne w opanowaniu stresu mogą więc okazać się bardzo przydatne.Ryzyko wystąpienia zaniku menstruacji jest prawie dwa razy większe, jeśli kobieta pali jedną lub więcej paczek papierosów na dzień.

Rzuć palenie

Ryzyko wystąpienia zaniku menstruacji jest prawie dwa razy większe, jeśli kobieta pali jedną lub więcej paczek papierosów na dzień.

Wypróbuj akupunkturę Ta tradycyjna chińska metoda leczenia może przynieść pozytywny efekt w przypadku zaniku miesiączki poprzez regulowanie poziomu hormonów i stymulowanie w ten sposób owulacji.

Zioła na problemy z miesiączką

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus castus) jest tradycyjnym lekarstwem na wiele schorzeń kobiecych, a używanie go do leczenia zaniku miesiączki jesNapar z niepokalanka pospolitego normalizuje poziom pewnych hormonów powiązanych z zanikiem menstruacji, w tym prolaktyny i hormonu luteinizującego.t aprobowane przez lekarską Komisję w Niemczech.

Jak podają wyniki testów klinicznych, roślina ta normalizuje poziom pewnych hormonów powiązanych z zanikiem menstruacji, w tym prolaktyny i hormonu luteinizującego.

Serdecznik pospolity, krwawnik pospolity oraz roślina Caulophyllum thalictroides również były tradycyjnie stosowane w tej przypadłości.

Skonsultuj się zatem z wykwalifikowanym zielarzem i poproś o sporządzenie indywidualnie przygotowanej mieszanki.

 

Bibliografia

 1. Am Fam Physician, 2006; 73: 1374–82
 2. Hum Reprod Update, 2006; 12: 193–207; Endocrinol Metab Clin North Am, 2001; 30: 611–29
 3. BMJ, 1978; 1: 321
 4. Int J Sport Nutr, 1999; 9: 70–88; Int J Sport Nutr, 1996; 6: 24–40
 5. J Soc Gynecol Investig, 1994; 1: 84–8; Clin Endocrinol [Oxf], 1999; 50: 229–35
 6. Acta Obstet Gynecol Scand, 1991; 70: 487–92
 7. Int J Fertil, 1977; 22: 168–73; J Clin Endocrinol Metab, 1976; 42: 1192–5
 8. BMJ, 1990; 301: 790–3
 9. Eur J Endocrinol, 2000; 142: 280–5; Am J Obstet Gynecol, 2000; 182: 776–81
 10. Am J Public Health, 1992; 82: 47–54
 11. Wien Med Wochenschr, 1981; 131: 123–6; J Tradit Chin Med, 1993; 13: 115–9
 12. Drug Saf, 2005; 28: 319–32
 13. Arzneimittelforschung, 1993; 43: 752–6; Phytomedicine, 2003; 10: 348–57

Zobacz także

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Menopauza - objawy, dieta, suplementy

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu moje miesiączki są nieregularne, coraz częściej pojawiają się problemy ze snem, kiepskie samopoczucie, uderzenia gorąca i zaczerwienia na twarzy. Czy to możliwe, że już rozpoczyna się u mnie menopauza? A jeśli tak, to w jaki sposób mogę opóźnić, a przynajmniej złagodzić jej przebieg?

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy

Od 10 lat cierpię na chorobę refluksową przełyku, która objawia się u mnie uczuciem pieczenia i bólu oraz wzdęciami i częstymi wiatrami. Już dawno temu lekarz przepisał mi polprazol, jednak mimo zwiększenia dawki co kilka dni łapie mnie atak, który wyłącza mnie z życia na kilka godzin. W związku z tym zostałam skierowana na gastroskopię, która wykazała las polipów w moim żołądku. Po kilku tygodniach wyniki histopatologii pokazały, że szczęśliwie były to łagodne zmiany. Jednak gastrolog, który wydawał mi wynik, powiedział, że łykając te wszystkie zobojętniacze soku żołądkowego, prędzej czy później dorobię się raka. Ta wiadomość mnie przeraziła. Jednak nie wiem, jak miałabym funkcjonować bez leków. Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia refluksu?

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Miód i propolis pomogą przy zapaleniu krtani

Jestem nauczycielką i na co dzień pracuję głosem. Niestety często zdarzają mi się problemy z gardłem: pojawiają się chrypka, suchość i kaszel. Najgorzej jest w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ łatwo łapię infekcję i co najmniej raz w roku trafiam do lekarza z zapaleniem krtani, które nieraz ciągnie się tygodniami. Czy istnieją jakieś naturalne sposoby, by radzić sobie z tym schorzeniem i zapobiec jego nawrotom?

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Pokonaj chroniczne zmęczenie

Ciągle jestem zmęczona. Na początku myślałam, że to przepracowanie i brak snu - śpię nie dłużej niż 4-5 godz. na dobę. Jednak teraz poza przewlekłą sennością, znużeniem i wycieńczeniem fizycznym doszły jeszcze kłopoty z koncentracją oraz bóle głowy. Lekarz podejrzewa, że mam zespół przewlekłego zmęczenia. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby leczenia tej przypadłości?

Pozbądź się upławów

Pozbądź się upławów

Od kilku dni dostrzegam wzmożoną wydzielinę z pochwy. Mam uczucie nadmiernej wilgotności w kroczu, odczuwam świąd i pieczenie w pochwie, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie. Każda próba kontaktu seksualnego nasila te dolegliwości i sprawia mi ból. Wszystko to utrudnia normalne funkcjonowanie, a najgorsze są upławy, ponieważ stale mam wrażenie mokrej bielizny. Co powinnam robić w tej sytuacji?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store