Astma wysiłkowa

Pytanie:

Moja 16-letnia córka cierpi na astmę wysiłkową. Choroba zabiera jej radość życia, nie może chodzić po górach, ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego, bo gdy podejmuje wysiłek fizyczny, traci oddech. Czy istnieją jakiekolwiek naturalne metody, które mogłyby jej pomóc? Znajomi polecają akupunkturę i homeopatię. Zastanawiam się, czy te metody coś dadzą?

Odpowiedź:

Astma wysiłkowa występuje stosunkowo rzadko. Uważa się, że te dolegliwości dotyczą 90% chorych z przewlekłą astmą oraz 10% osób nie mających astmy. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Wiadomo jedynie, że w rezultacie wdychania powietrza, które nie zostało ogrzane w jamie nosowej, dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez oskrzela, to zaś prowadzi do ich obrzęku.

Istnieją doniesienia o braku korzystnego działania akupunktury u chorych na astmę.Istnieją doniesienia o braku korzystnego działania akupunktury u chorych na astmę.

Następnie naczynia krwionośne się obkurczają, co utrudnia przepływ powietrza. W efekcie pojawiają się objawy astmy, jednak bez zmian zapalnych, które zwykle im towarzyszą.

Leczenie astmy wysiłkowej polega na podawaniu leków rozszerzających oskrzela, np. beta2-adrenolityków, ale są pacjenci, u których nie ma reakcji na te leki albo występują u nich działania niepożądane, jak bóle brzucha, suchość w gardle, bezsenność, a nawet kołatanie serca.

Naukowcy zauważyli jednak, że gdy chorzy czasie wysiłku fizycznego starają się oddychać przez nos, a nie przez usta, rzadziej dochodzi do wystąpienia duszności. Jak się okazuje oddech pobierany przez usta może wywołać atak astmy wysiłkowej.

Jeśli Twoja córka nie przyjmuje leków do kontroli astmy, można spróbować naturalnych metod, które być może pomogą. Odradzałbym jednak akupunkturę.

Istnieją doniesienia o braku korzystnego działania akupunktury u chorych na astmę. Jak się okazuje, metoda ta nie zapobiega powysiłkowemu skurczowi oskrzeli u chorych na astmę.

Astma wysiłkowa dotyczy 90% chorych z przewlekłą astmą oraz 10% osób, u których pojawia się sporadycznie.Napój z języcznika na astmę

Pomaga na chroniczne zapalenie oskrzeli oraz astmę. Napój z niego polecała już św. Hildegarda z Bingen. Przygotuj napój: 6 g suszonego ziela języcznika, 1 l wina, 5 g pieprzu długiego, 100 g miodu i 20 g kory cynamonowej.

Ziele zagotuj w winie, dodaj miód i ponownie zagotuj, dosyp pierzu i cynamonu i doprowadź do wrzenia po raz trzeci. Następnie przefiltruj.

Sugerowana dawka: w pierwszym tygodniu pij 3 razy dziennie (po jedzeniu ) po 30 ml. Następnie przez 6-8 tygodni przed i po jedzeniu.Astma wysiłkowa może być rezultatem nadprodukcji wolnych rodników w organizmie. Wydaje się więc, że ulgę w chorobie może przynieść przyjmowanie witaminy C.

Witamina C

Niektórzy badacze sądzą, że astma wysiłkowa jest skutkiem zwiększonej produkcji wolnych rodników w organizmie. Zaprzęgając zatem do walki z nimi przeciwutleniacze, jak na przykład witamina C, można pomóc choremu.

Sugerowana dawka: 1-2 g witaminy C na godzinę przed wysiłkiem fizycznym.

Kartenoidy

Bata-karoten zawierają żółte, pomarańczowe i czerwone warzywa, jak marchew i słodkie ziemniaki, oraz ciemnozielone warzywa, jak szpinak i brokuły. Likopen natomiast znajdziesz w czerwonych warzywach i owocach, na przykład w pomidorach, arbuzach i grapefruitach.

Izraelscy naukowcy odkryli, że dzienne dawkowanie 64 mg beta-karotenu przez tydzień zapobiegło atakom astmy wysiłkowej u ponad połowy z 38 badanych pacjentów.

Ci sami naukowcy stwierdzili również, że podawanie 30 mg likopenu dziennie zmniejsza objawy astmy wysiłkowej u 55% pacjentów.

Sugerowana dawka dzienna: 5000 j.m. mieszanych karotenoidów

Zawierające likopen czerwone warzywa pomagają pacjentom z objawiami astmy wysiłkowej.

Kwasy omega-3

W kilku badaniach wykazano przeciwzapalne działanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie kwasów eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA), które występują naturalnie w tłustych rybach, jak łosoś czy makrela, i są korzystne dla osób z astmą wysiłkową.

Badacze też potwierdzają, że przyjmowanie kapsułek z olejem rybnym zawierającym 3,2 g EPA i 2 g DHA może poprawić funkcje płuc. Jednak, by to uzyskać, konieczne jest podawanie dość wysokich dawek, zatem możesz spróbować podawać córce kwasy omega-3 i zobaczyć, czy wystąpi poprawa.

Sugerowane dawki: 1-1,2 g EPA i DHA.

Kwasy tłuszczowe, które zawierają ryby, magą korzystnie wpływać na osoby cierpiące na astmę wysiłkową.

Dieta małosolna dla astmatyków

Poproś córkę, by ograniczyła sól. Pamiętaj, że jest ona ukryta w wielu produktach - chlebie, konserwach, gotowych daniach.

UdUnikanie soli w diecie może przynieść poprawę funkcjonowania płuc podczas wysiłku fizycznego.owodniono, że dieta o wysokiej zawartości soli może przyczyniać się do nasilenia objawów astmy wysiłkowej. Zatem ograniczenie soli jest wskazane.

W badaniu porównawczym, w którym zestawiono efekty osiągane u osób z astmą wysiłkową, będących na diecie małosolnej i z wysoką zawartością soli, okazało się, że żadna z tych diet nie miała wpływu na czynność płuc w porównaniu z grupą kontrolną...

Jednakże u osób stosujących dietę małosolną odnotowano poprawę funkcji płuc po wysiłku fizycznym. Ci sami naukowcy odkryli, że restrykcyjnie przestrzegana dieta małosolna może przyczynić się do poprawy czynności płuc podczas podejmowanych ćwiczeń fizycznych u chorych z astmą wysiłkową.

W przypadku astmy wysiłkowej dochodzi do bronchozpazmu, czyli skurczu oskrzeli pojawiającego się po zbyt intensywnym obciążeniu.

Jonizacja powietrza

Wyślij córkę nad morze lub do... kopalni. Zadbaj też, by w jej pokoju znalazł się jonizator powietrza. Pozytywny wpływ silnie zjonizowanego powietrza na samopoczucie i zdrowie znany jest od lat.

Choć nie zostało naukowo udowodnione, to jednak jego efekty są tak widoczne, iż jonizowane powietrze jest wykorzystywane we współczesnej balneologii (lecznictwo uzdrowiskowe).

Trzeba przy tym wspomnieć, że - nawet zdaniem lekarzy - jonizacja powietrza wydaje się być najtańszą i najbardziej bezpieczną metodą wspomagającą leczenie astmy.

Jako że zjonizowane powietrze wypełnia również groty, jaskinie i stare kopalnie, chorym na astmę zaleca się speleoterapię. Polega ona na czasowym przebywaniu w specyficznym mikroklimacie kopalniach soli w Wieliczce i Bochni.Konstantyn Buteyko - lekarz i twórca metody leczącej choroby wynikające z hiperwentylacji.

Metoda Buteyko

Twoja córka powinna nauczyć się odpowiednio oddychać. Dzięki temu będzie umiała poradzić sobie z zaostrzeniami choroby. Spróbujcie opracowanej przez ukraińskiego lekarza metody Buteyko.

To świadome oddychanie, mające na celu, przywrócenie organizmowi prawidłowych zależności w poziomach najważniejszych dla nas gazów tlenu i dwutlenku węgla. By to osiągnąć trzeba nauczyć się oddychać.

Inhalator może czasem uratować życie astmatykom. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak go używać...

Bibliografia

 1. Sports Med, 2003; 33: 671–81
 2. Cochrane Database Syst Rev, 2013; 10: CD003564; NHS choices, online at www.nhs.uk
 3. Clin Allergy, 1981; 11: 433–9
 4. Gao D., Medycyna chińska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2679-2
 5. Dr Wighard Strehlow „Święta Hildegarda z Bingen Medycyna Na Każdy Dzień”
 6. BMJ Open, 2013; 3. pii: e002416
 7. Ann Allergy Asthma Immunol, 1999; 82: 549–53; Allergy, 2000; 55: 1184–9
 8. Chest, 2006; 129: 39–49
 9. Phys Sportsmed, 2010; 38: 118–31
 10. Med Sci Sports Exerc, 2000; 32: 1815–9
 11. J Sports Sci, 2001; 19: 865–73
 12. www.buteyko.pl

Zobacz także

5 roślin dobrych dla wątroby

5 roślin dobrych dla wątroby

Które zioła ułatwią odtruwanie, regenerację oraz pracę tego organu?

Co na wypadanie włosów?

Co na wypadanie włosów?

Ceną za stosowanie farmaceutyków zapobiegających łysieniu mogą być kłopoty zdrowotne, dlatego warto poszukać wsparcia w naturze. Co zatem wybierać na wypadanie włosów?

Naturalne środki przeciwbólowe

Naturalne środki przeciwbólowe

Mam cukrzycę typu 2, a niedawno zdiagnozowano u mnie neuropatię cukrzycową. Zaczęło się od tego, że przestałam czuć w stopach ciepło i zimno, a potem nagle doszedł do tego ostry, piekący ból stóp i nóg. Odczuwam też ból, gdy czegoś dotknę, nawet bardzo lekko. Czy jest Pan w stanie doradzić jakiś naturalny środek, który mógłby mi pomóc?

Suplementy na mocne kości

Suplementy na mocne kości

Niedawno przeszłam dość łagodną menopauzę, zatem przykładam teraz szczególną uwagę do stanu moich kości, aby uniknąć osteoporozy. Chodzę na siłownię, regularnie przyjmuję suplementy wapnia i witaminy D oraz stosuję zdrową dietę, a mimo to w ciągu ostatnich 10 miesięcy 3 razy zdarzyło mi się złamanie kości. Dlaczego tak się dzieje? Czy robię coś nie tak?

Spowolnić chorobę Alzheimera

Spowolnić chorobę Alzheimera

Moja żona, jej tata oraz mój własny ojciec wykazują oznaki spadku sprawności umysłowej. Sytuacja pogarsza się z każdym miesiącem. Czy mógłby Pan polecić jakieś domowe sposoby na zatrzymanie lub nawet odwrócenie okropnych skutków choroby Alzheimera?

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store