Porady

Z notatnika starego doktora

Cukrzyca. Naturalne metody przeciwdziałania

Cukrzyca. Naturalne metody przeciwdziałania

Pytanie:

Lekarz powiedział mi, że mam cukrzycę. Ja zupełnie nie czuję się chora. Wyniki badań mam dobre, tylko poziom cukru we krwi sporo przekroczył normę. Lekarz mówi, że jak tak dalej pójdzie, to będę musiała do końca życia brać insulinę. To jest przerażające! Czytałam, co ta choroba robi z organizmem i bardzo się boję. Przy okazji znalazłam w sieci informacje, że cukrzycę w początkowym stadium można wyleczyć. Czy to prawda? Co mogę zrobić?

Odpowiedź:

To, że nie czujesz się chora, nie znaczy, że nic złego się nie dzieje - cukrzyca typu 2 często długo nie daje objawów jednak pustoszy organizm, powodując nieodwracalne zmiany w naczyniach krwionośnych i układzie nerwowym. Uszkadza wzrok, nerki, przyczynia się do powstawania miażdżycy albo pozbawia czucia, gdy uda jej się uszkodzić nerwy. W takich przypadkach lekarze mówią o powikłaniach cukrzycy. Aby do nich nie dopuścić, musisz się zdyscyplinować. Rzeczywiście znane są przykłady odwrócenia choroby w początkowym stadium albo zahamowania jej na dalszym etapie. To jednak wymaga radykalnej i trwałej zmiany stylu życia.

Po pierwsze jednym z najważniejszych Twoich obowiązków będzie teraz regularna kontrola poziomu cukru (glukozy) we krwi. Powinnaś przeprowadzać ją na czczo i po posiłkach, a wyniki pomiarów notować w specjalnym dzienniczku. Na ich podstawie można ocenić, czy leczenie przynosi efekty, czyli czy stężenie glukozy zbliża się do wartości uznawanych za prawidłowe.

O ile cukrzycę typu 1 leczy się od razu insuliną, o tyle w przypadku cukrzycy typu 2 zaczyna się od zmiany jadłospisu, wspomaganej aktywnością fizyczną. Dopiero jeśli to nie przyniesie efektów, lekarz przepisze Ci tabletki, a później zastrzyki insuliny. Zamiast czekać, aż do tego dojdzie, zacznij przeciwdziałać już dzisiaj.

Pokochaj ruch

W leczeniu cukrzycy bardzo ważna jest aktywność fizyczna

Flickr.com/Peter Mooney

W leczeniu cukrzycy bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Obniża ona poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko zawału, a także pomaga utrzymać prawidłową wagę. Najkorzystniejszą formą wysiłku fizycznego u osób z cukrzycą są ćwiczenia angażujące duże grupy mięśni. Wskazane są spacery, bieganie, jazda na rowerze, taniec, pływanie, praca w ogródku, wiosłowanie. Ćwicz regularnie, minimum 3 razy w tygodniu po 20-30 minut, a najlepiej codziennie. Jeśli zażywasz leki przeciwcukrzycowe, skonsultuj się z lekarzem, gdyż w związku z treningiem może być konieczna modyfikacja dawki albo jedzenie dodatkowego posiłku¹.

Dieta

Unikaj tłuszczów, cukru i konserwantów. Ogranicz alkohol. Piwo, wino i likiery podnoszą poziom glukozy we krwi. Zaprzyjaźnij się z produktami zbożowymi (zwłaszcza pełnoziarnistymi), warzywami (pomidorami, brokułami, ogórkami, cebulą i czosnkiem, szpinakiem, soją) i kiełkami (fasoli, soczewicy, brokuła, soi, słonecznika, rzodkiewki) oraz owocami (awokado², grejpfrutem). Bardzo istotny jest błonnik, gdyż za jego sprawą cukier wolniej przedostaje się do krwi; błonnik obniża też poziom cholesterolu.

Podstawą diety są węglowodany, czyli cukry. Jednak cukier cukrowi nierówny... Cukry proste - obecne w słodyczach, miodzie, dżemach, sokach - szybko przedostają się do krwi i powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy. Z tego powodu są dla diabetyków niewskazane³. Nie musisz bać się cukrów złożonych - znajdziesz je w pieczywie, ryżu, ziemniakach, makaronie i warzywach. One wolno wchłaniają się z przewodu pokarmowego, tym samym nie powodując nagłych zmian glikemii. Jedz częściej, ale mniej. Unikniesz przejedzenia i zmniejszysz ochotę na słodycze. Ostatni posiłek spożyj na 3 godz. przed snem.

Sprawdzaj indeks glikemiczny

Jedz jak najwięcej produktów, których IG jest niższy niż 55 jednostek, czyli: sałatę, gotowane warzywa strączkowe, jabłka, morele, kiwi, grejpfruty, wiśnie. Z umiarem jedz produkty o IG wyższym od 55, ale niższym od 704.

Gorzki melon

Do naturalnych lekarstw, których prawdopodobnie nie brałeś pod uwagę, należy gorzki melon (Momordica charantia). Przypomina z wyglądu ogórek i jest uważany za jedno z najbardziej gorzkich warzyw. Spożywanie tego owocu jest wskazane w walce z cukrzycą, ponieważ zawiera on substancje o właściwościach hipoglikemicznych, czyli pomaga kontrolować poziom cukru we krwi5. Jednak nasiona tej rośliny zawierają związki, które mogą być toksyczne dla dzieci. Odradza się też spożywanie gorzkiego melona w ciąży.

Bibliografia

 1. http://goo.gl/hAIcFe
 2. http://goo.gl/Tt8MKM
 3. http://goo.gl/vviDy9
 4. http://goo.gl/AJSbF4
 5. http://goo.gl/wPdGuw
 6. http://goo.gl/HoC6tz
 7. http://goo.gl/6j4RNZ
 8. http://goo.gl/kiYxUh
 9. http://goo.gl/QqWa9d
 10. http://goo.gl/7IsSgD
 11. http://goo.gl/pRQ0gM

Gymnema Sylvestre

To znany od wielu wieków naturalny środek regulujący poziom glukozy w całym organizmie. Sprawia, że przestaniesz odczuwać słodki smak, a co za tym idzie, stracisz apetyt na słodycze. Znajdziesz go w dobrych sklepach zielarskich6.

Koci Pazur

Do naturalnych lekarstw zalecanych diabetykom należy również Koci Pazur (wyciąg z Uncaria Tomentosa). Lek ten kupisz w sklepach zielarsko-medycznych. Zawiera on przeciwutleniacz pycnogenol, który obniża poziom glukozy we krwi. We Francji jest jednym z głównych leków stosowanych w retinopatii cukrzycowej7.

Nie dla kwasów omega-3 w kapsułkach

Preparaty te zapobiegają miażdżycy, ale jednocześnie podwyższają poziom glukozy we krwi. Zamiast tych suplementów wprowadź do jadłospisu tłuste ryby oraz olej lniany, który zawiera kwas ALA z grupy omega-3. Kwas ten zwiększa wrażliwość błon komórkowych na działanie insuliny, co łagodzi wahania cukru we krwi oraz korzystnie wpływa na uszkodzenia nerwów.

Suplementy

Czasami konieczne jest dodatkowe wsparcie. Jednak nim sięgniesz po suplementy, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Chrom GTF (glucose tolerance factor - czynnik tolerancji glukozy) wzmacnia działanie insuliny, odkwasza i odchudza. Jego najlepiej przyswajalna postać to pikolinian chromu; wiele związków chromu uzyskuje się z drożdży piwnych, dlatego przeciwwskazaniem do tego leczenia jest uczulenie na drożdże. Pamiętaj jednak, że ma silne, a nawet toksyczne działanie8.

Jak pokazują badania, u chorych na cukrzycę uzupełnianie niedoboru koenzymu powoduje wyraźne obniżenie glikemii, zmniejsza też niewrażliwość tkanek na insulinę9.

Ostrożnie przyjmuj leki bez recepty

Wiele reklamowanych preparatów ma w składzie cukier lub substancje wpływające na jego poziom we krwi. Zawsze dokładnie przeczytaj informację o przeciwwskazaniach do stosowania leku, zapytaj o nie farmaceutę lub lekarza. Nawet pozornie nieszkodliwe leki mogą Ci nie służyć. Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, w dużych dawkach może powodować spadek stężenia glukozy we krwi10. Dopuszczalna dawka to 1-2 tabletki.

Cukrzyca? Uważnie czytaj ulotki leków!

FreeImages.com/Patti Adair

Kofeina, która jest istotnym składnikiem wielu preparatów odchudzających, środków na ból głowy lub przeciwprzeziębieniowych, w dużych dawkach podnosi poziom cukru we krwi. Efedryna oraz adrenalina zawarte w lekach stosowanych w chorobach dróg oddechowych u cukrzyków mogą podwyższać poziom glukozy we krwi. Podobnie działa fenylefryna zawarta w lekach poprawiających drożność nosa.

Higiena jamy ustnej

Cukrzyca zwiększa podatność na zakażenia, przez co wzrasta zagrożenie chorobami dziąseł, które najczęściej mają podłoże infekcyjne. Dlatego regularnie i dokładnie czyść zęby. Dbaj o nie tym bardziej, że osobom z cukrzycą odradza się implanty.

Tantalus

W cukrzycy typu 2 występującej u osób dorosłych ilość wydzielanej przez trzustkę insuliny jest prawidłowa. Jednak tkanki nie są na nią wrażliwe. W efekcie - choć hormon jest produkowany przez organizm - nie może on spełniać swojej roli. Cukrzyca tego typu na ogół poddaje się leczeniu dietą i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Czasem jednak kuracja nie działa. Przyczyną tego jest m.in. złe opróżnianie żołądka. Leki - zamiast trafiać do jelit, wchłaniać się i działać - zalegają w żołądku razem z pokarmem.

Rozwiązaniem tego problemu jest stymulator żołądka, który usprawniając pracę żołądka, pomaga kontrolować cukrzycę11. Urządzenie o nazwie Tantalus składa się z tytanowej puszki, którą wszczepia się choremu pod skórę brzucha, oraz z 3 par elektrod, instalowanych w żołądku. Przyjęcie pokarmu rozciąga żołądek, na co elektrody reagują wysłaniem impulsu do urządzenia elektronicznego. To zaś, po odebraniu go, wysyła impulsy: do mózgu, by pobudzić ośrodek sytości, oraz do żołądka, by zaczął się kurczyć i opróżniać, dzięki czemu nie tylko lek może się wchłaniać i działać, ale też normalizuje się masa ciała chorego.

Zobacz też:

Zobacz także

Zdrowe stopy

Zdrowe stopy

Od jakiegoś czasu, gdy wieczorem zdejmuję buty i staję na płaskiej powierzchni boso, czuję ból w śródstopiu i przy dużym palcu. Moja siostra długo walczyła z ostrogą piętową i zastanawiam się, czy ja mogę cierpieć na podobne schorzenie? Co mogę zrobić, by ograniczyć bóle i zapobiec kłopotom?

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Pomóż wątrobie, zanim będzie za późno

Ostatnio zauważyłam, że coraz trudniej jest mi trawić ciężkie, tłuste potrawy. Odczuwam też dyskomfort po wypiciu alkoholu. Mój lekarz rodzinny twierdzi, że prawdopodobnie to kwestia uszkodzenia wątroby, zwłaszcza że w mojej rodzinie pojawiały się przypadki marskości. Zastanawiam się, co powinnam robić w tym przypadku? W jaki sposób poprawić pracę wątroby, by nie dopuścić do jej poważniejszych uszkodzeń?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?