Zabójcze lekarstwa i zorganizowana przestępczość

Primum non nocere? Raczej pecunia non olet! Sprawdź, jak nam szkodzą producenci leków

Okazuje się, że branża medyczna coraz rzadziej kieruje się tym, by przede wszystkim nie szkodzić pacjentomPeter C. Gøtzsche: ZABÓJCZE LEKARSTWA i zorganizowana przestępczość, czyli jak koncerny farmaceutyczne niszczą opiekę zdrowotną.. Od etyki ważniejsze są zyski. Skoro największymi zabójcami na świecie są choroby serca, nowotwory i… koncerny farmaceutyczne, to nic dziwnego, że coraz głośniej mówi się o tym, że interesy producentów leków mogą być dla nas śmiertelnie niebezpieczne.

Zabójcze lekarstwa i zorganizowana przestępczość, czyli jak koncerny farmaceutyczne niszczą opiekę zdrowotną to tytuł nagrodzonej przez Brytyjskie Towarzystwo Medyczne (BMA) i przetłumaczonej na 15 języków książki autorstwa znanego epidemologia – profesora Petera C. Gøtzsche, który przedstawia ponad 900 faktów i dowodów na to, że producenci leków fałszują wyniki badań, stosują kłamliwe chwyty marketingowe, a nawet posuwają się do czynów karalnych tylko po to, by zwiększyć własne zyski.

Czy producenci leków nam szkodzą?

Zdrowie chorych nie ma żadnego znaczenia. Za odpowiednie pieniądze można kupić sobie przychylność specjalistów, urzędników, dziennikarzy i polityków.- Głównym powodem, dla którego przyjmujemy dziś tyle lekarstw, jest to, że firmy farmaceutyczne nie sprzedają nam leków, ale kłamstwa na temat ich działania - twierdzi profesor Gøtzsche.Świat nauki i medycyny wszedł na drogę przestępczą, gdzie korupcja, łapownictwo oraz bezsilne prawo wymaga radykalnych reform. (fot. Bill Brooks, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Świat nauki i medycyny wszedł na drogę przestępczą, gdzie korupcja, łapownictwo oraz bezsilne prawo wymaga radykalnych reform.

Okazuje się, że system opieki zdrowotnej jest ewidentnie trawiony przez złośliwy nowotwór. Czy obnażając nieprawidłowe decyzje władz, uda się go uzdrowić?

 

Głównym powodem, dla którego przyjmujemy dziś tyle lekarstw, jest to, że firmy farmaceutyczne nie sprzedają nam leków, ale kłamstwa na temat ich działania

Jak wyleczyć chory system?

Autor, jako wybitny znawca tematu, teoretyk i praktyk, nie poprzestaje jedynie na krytyce. Nie umniejsza wartości leków, które przyniosły ludzkości korzyści. Nie pozostawia też czytelnika bez odpowiedzi na pytanie, czy jest jakaś recepta na wyjście z tej sytuacji. Leży mu na sercu realne uzdrowienie systemu, a co za tym idzie – radykalne zmiany.

W ostatnim rozdziale sugeruje szereg reform i oferuje nam udział w prawdziwej rewolucji. Podpowiada też, co sami pacjenci – najbardziej poszkodowane ofiary chorego systemu – mogą zrobić, by chronić się przed nieskutecznymi i zabójczymi lekami.

W swojej najnowszej przełomowej książce Peter C. Gøtzsche odkrywa oszustwa branży farmaceutycznej, której przedstawiciele – nie licząc się z życiem i zdrowiem pacjentów – fałszują wyniki badań i stosują kłamliwe chwyty marketingowe.

Peter C. Gøtzsche odkrywa oszustwa branży farmaceutycznej. (fot.  Michael Mortensen, flickr.com, CC BY-SA 2.0)Autor w przekonujący sposób porównuje świat farmaceutycznych gigantów ze światem tytoniowych potentatów, wyciągając na światło dzienne szokujące fakty na temat społecznych oszustw i politycznych intryg.

Zabójcze lekarstwa… to naszpikowana dowodami diagnoza systemu opartego na wszechobecnych przestępstwach, kłamstwie, korupcji i bezsilności agencji regulacyjnych, które wymagają natychmiastowej reformy.

 

Profesor Peter C. Gøtzsche – lekarz epidemiolog, specjalista chorób wewnętrznych.Profesor Peter C. Gøtzsche – lekarz epidemiolog, specjalista chorób wewnętrznych.

Przez osiem lat pracował w branży farmaceutycznej, gdzie zajmował się badaniami klinicznymi i kwestiami regulacji prawnych.

Opublikował ponad 70 prac w pięciu największych magazynach o tematyce medycznej (British Medical Journal, Lancet, Journal of the American Medical Associattion, Annals of Internel Medicine oraz New England Journal of Medicine).

Jego teksty i wypowiedzi cytowano ponad 15 tysięcy razy.

Tekst: Monika Piorun

Wydawnictwo Purana


Telefon: 693985260, E-mail: biuro@purana.com.pl

purana.com.pl

Zobacz też: