Jak wybrać najlepszy termometr bezkontaktowy?

Przyszła jesień, a wraz z nią sezon grypowy. Zastanawiasz się, jaki termometr będzie odpowiedni dla całej rodziny? A może poszukujesz termometru, który ułatwi mierzenie temperatury Twojego dziecka? Podpowiemy Ci, czym się kierować przy wyborze dobrego termometru bezdotykowego.

01 wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jakie są rodzaje dostępnych termometrów?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje termometrów: stykowe oraz bezdotykowe, zwane pirometrami. Termometry cieczowe są coraz rzadziej dostępne na rynku. Wynika to głównie z wycofania z produkcji wszystkich termometrów rtęciowych, które mogły mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne i organizm. Termometry cieczowe zastępowane są termometrami elektronicznymi, które są znacznie bardziej praktyczne, ponieważ nie ma możliwości ich stłuczenia.

Cyfrowe urządzenia pomiarowe charakteryzują się również krótszym czasem mierzenia. Ogromną zaletą termometrów bezdotykowych jest większa higiena oraz prostota. Jest to szczególnie istotne przy mierzeniu temperatury u małych dzieci.

Jeśli masz małe dziecko, termometr bezdotykowy może być najlepszym wyborem. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że dziecko nawet się nie zorientuje, kiedy nastąpi pomiar, co oszczędzi dodatkowego stresu podczas choroby.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Dowiedz się, na jakie funkcje termometru zwrócić uwagę, w zależności od Twoich potrzeb. Z pewnością warto wybrać termometr bezdotykowy, który posiada funkcję markera laserowego. Marker laserowy służy do oznaczenia miejsca pomiaru i zdecydowanie ułatwia precyzyjność badania. 

Zwykle termometry bezdotykowe mają wbudowane wyświetlacze ciekłokrystaliczne, na których powinien pojawiać się pomiar z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Jeśli wybierasz termometr dla dziecka, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak na przykład dźwiękowa sygnalizacja gorączki. Niektóre termometry zapisują w pamięci urządzenia historię pomiarów, co ułatwia śledzenie przebiegu choroby.

Niektóre termometry mają możliwość wykonania pomiaru z powieki. Jest to duża zaleta, ponieważ powieka uznawana jest za najbardziej wiarygodne miejsce pomiaru.

Aktualnie większość dostępnych termometrów na rynku posiada kilkuletnią gwarancję. Jeśli szukasz termometru odpowiedniego dla całej rodziny, warto wziąć pod uwagę funkcję "Age precision". Dzięki tej funkcji możesz ustawić wiek, aby doprecyzować ocenę temperatury dla każdego członka rodziny. Jak używać termometru bezdotykowego?

Aby nie zaburzać dokładności mierzenia, w przypadku używania termometrów bezdotykowych, podobnie jak przy elektronicznych ciśnieniomierzach, istotne jest przestrzeganie kilku zasad. Warto prześledzić instrukcję obsługi danego modelu.

Termometr bezdotykowy powinien być używany z odległości 3-6 cm. Najlepiej wykonywać pomiar na środku czoła lub z powieki - te miejsca uznawane są za najbardziej wiarygodne. Skóra osoby badanej musi być sucha i czysta.

Nie powinno się wykonywać pomiarów bezpośrednio po płaczu, kąpieli czy intensywnej aktywności fizycznej. Bezdotykowy termometr należy przechowywać w suchym miejscu, dlatego nie trzymaj termometru na stałe w łazience, gdzie wilgotność jest wysoka. Należy również utrzymać określoną w instrukcji odległość czasu pomiędzy pomiarami.

Powyższe porady z pewnością pomogą ci w znalezieniu najlepszego dla siebie termometru bezdotykowego. Termometry bezdotykowe są zdecydowanie najprostsze w użyciu i są bardzo precyzyjne ale należy pamiętać stosowaniu kilku zasad podczas ich używania.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny