Alergia? Kichaj na to! 9 sposobów na katar sienny

Wiosenne uczulenie zamienia Twoje życie w piekło? Wypróbuj proponowane przez nas naturalne środki.

Twoje oczy są podrażnione i łzawią, w gardle czujesz drapanie i bez przerwy cieknie Ci z nosa: to nie może być nic innego jak katar sienny!

Katar sienny – fachowo nazywany sezonowym, alergicznym nieżytem nosa – dotyka ok. 15-20% osób w Wielkiej Brytanii, a w Polsce nawet 25%. Jeśli jesteś jedną z nich, wiesz zapewne, jak uporczywe są jego objawy.

Oprócz kataru, zatkanego nosa, swędzących oczu i drapania w gardle, alergicy odczuwają także zaburzenia snu, senność w ciągu dnia, trudności z koncentracją i codziennym funkcjonowaniem.

Standardowe leczenie opiera się na podawaniu leków przeciwhistaminowych, zarówno dostępnych na receptę, jak i OTC, jednak z ich stosowaniem wiąże się długa lista niepożądanych efektów ubocznych, takich jak: senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, trudności z myśleniem, bóle głowy i nieostre widzenie.Czy znasz naturalne sposoby na zmniejszenie objawów wiosennego uczulenia? (fot. paultom2104, flickr.com, CC BY 2.0)

Nawet leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które uważa się za pozbawione działania sedatywnego (uspokajającego) i lepiej tolerowane, mogą powodować senność i uczucie zmęczenia, a niektóre z nich są nawet podejrzewane o działanie „kardiotoksyczne” – czyli wywoływanie uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzenia jego funkcjonowania.

Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny unikać leków przeciwhistaminowych, ponieważ żadnego z nich nie uznano za bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

Dobra wiadomość jest taka, że medycyna naturalna ma bardzo wiele do zaoferowania – od enzymów pozyskiwanych z ananasa i barwników roślinnych do ziół ajurwedyjskich i zielonej herbaty.

Sprawdź, czy któryś z dziewięciu prezentowanych przez nas naturalnych środków zwalczających katar sienny, będzie w stanie na zawsze uwolnić Cię od tego zakichanego problemu.

Joanna Evans

1

Kwercetyna

Można ją znaleźć w owocach cytrusowych, cebuli, czarnej herbacie, jabłkach i sałacie. Jest silnym roślinnym pigmentem, hamującym wydzielanie histaminy, przez co zwalcza przyczynę kataru siennego i łzawienia oczu.Czy wiesz, że zwykła sałata zawiera kwercetynę, która łagodzi zarówno objawy kataru siennego, jak i powstrzymuje niepohamowane łzawienie oczu?

Jest niemal dwukrotnie bardziej skuteczna od leku hamującego wydzielanie histaminy – kromoglikanu sodowego, co do tej pory wykazano w badaniach laboratoryjnych, zmniejszając aktywność histaminy o imponującą wartość wynoszącą 46-96%.

Sugerowane dawkowanie: 250-600 mg trzy razy dziennie, 5-10 minut przed posiłkiem.

 
2

Bromelaina

Jest to enzym otrzymywany z ananasa, który ma właściwości obniżające poziom prozapalnych prostaglandyn, kluczowych czynników powodujących obrzęk, zaczerwienie i swędzenie.

Zwiększa także wchłanianie kwercetyny, dlatego często można znaleźć te dwa składniki w jednym preparacie.

Sugerowane dawkowanie: 400-500 mg trzy razy dziennie (preparat powinien gwarantować 2000 GDU/1 gram, GDU – żelatynowa jednostka trawienia; przeciwskazaniem do stosowania jest uczulenie na ananasa.

 
3

Witamina C

Wiele wskazuje na to, że stara, dobra witamina C jest także kolejnym naturalnym pogromcą histaminy. 

W jednym z badań, podanie 2 g tej witaminy na dobę, zaledwie w tydzień obniżyło poziom histaminy o 40%.Witamina C to naturalny pogromca histaminy.

W innym badaniu, witamina C rozpylana do nosa trzy razy dziennie zmniejszyła objawy alergiczne  (katar sienny, niedrożność i obrzęk nosa) u 74% chorych w porównaniu z 24% wynikiem u osób przyjmujących placebo.

Sugerowane dawkowanie: 2 g/dobę.

 
4

Lepiężnik

Badania dowiodły, że zioło to (łac. Petatites hybridus) jest skuteczniejsze od placebo w łagodzeniu objawów kataru siennego i tak samo skuteczne jak leki przeciwhistaminowe.Lepiężnik to zioło, które równie skutecznie leczy objawy kataru siennego jak leki przeciwhistaminowe.

W odróżnieniu od antyhistaminików, lepiężnik nie ma działania uspokajającego, tzn. nie powoduje senności i zmęczenia.

Zwróć jednak uwagę, by w składzie nie było alkaloidów, gdyż mogą one działać toksycznie na wątrobę.

Sugerowane dawkowanie: 1 tabletka zawierająca 8 mg.

 
5
 

CLA

Lepiej znany jako środek wspomagający utratę wagi. Sprzężony kwas linolowy (CLA) można znaleźć w nabiale i wołowinie. W tej chwili wiąże się z nim ogromne nadzieje w odniesieniu do kataru siennego

W badaniu z udziałem placebo, w którym wzięło udział 40 osób uczulonych na pyłek brzozy ci, którzy zażywali 2 g CLA na dobę, deklarowali mniejszą częstotliwość kichania i lepsze ogólne samopoczucie w sezonie pylenia.

Sugerowane dawkowanie: Kwas linolowy (CLA) zmniejsza częstotliwość kichania.2g/dobę.

 
6

Aller-7

Ta opatentowana mieszanina składników zawiera siedem standaryzowanych ekstraktów roślinnych (Phyllanthus emblica, Terminalia chebula, T. bellerica, Albizia lebbeck, Piper nigrum, Zingiber officinale and P.longum) jest skutecznym i bezpiecznym środkiem przeznaczonym do stosowania przy katarze siennym. Preparat Aller-7 leczy katar sienny.

W trzymiesięcznym badaniu, w którym udział wzięło ponad 500 pacjentów, wykazano, że Aller-7 znacząco zmniejszył takie objawy jak katar, kichanie oraz zatkany nos.

Do kupienia na stronie www.vitalabo.pl

Sugerowane dawkowanie: 4 kaps./dobę (łącznie 1320 mg)

 
7

Pokrzywa

Badania in vitro pokazały, że wyciąg z pokrzywy może działać hamująco na wiele prozapalnych czynników, które powodują katar sienny.

W badaniu klinicznym 58 osób cierpiących na katar sienny oceniło pokrzywę jako skuteczną w łagodzeniu objawów, których doświadczają, a połowa z nich stwierdziła, że ma ona większą skuteczność niż środki wcześniej przez nich stosowane.

Nalewka z liści pokrzywy może pomóc nam zmniejszyć objawy wiosennego uczulenia.Sugerowane dawkowanie: 400-800 mg liścia pokrzywy raz na cztery godziny lub 2-4 ml nalewki z liścia pokrzywy trzy razy dziennie

 
8

Zielona herbata

Składniki antyoksydacyjne zawarte w zielonej herbacie zwane katechinami mają udowodnione działanie antyaKatechiny zawarte w zielonej herbacie działają antyalergicznie.lergiczne. 

W jednym z badań picie zielonej herbaty benifuuki, zawierającej specyficzną grupę katechin (O-metylo katechiny) przed i w trakcie sezonu pylenia drzew cedrowych spowodowało znaczące złagodzenie objawów kataru siennego.

 
9

Probiotyki

Codzienna dawka „zdrowych” bakterii może modyfikować odpowiedź immunologiczną na pyłki traw, a przez to zmniejszać dolegliwości związane z katarem siennym.

W jednym z niedawno przeprowadzonych badań, w którym sprawdzano potencjał probiotyków, osoby, które brały przeciwhistaminową loratadynę wraz z supelmentem zawierającym Lactobacillus paracasei LP-33 zadeklarowały zmniejszenie objawów ze strony oczu (takich jak swędzenie i łzawienie), a jednocześnie doświadczyły zastrzyku energii życiowej. Bakterie probiotyczne mogą łagodzić wiosenne alergie.

W innym badaniu, suplementacja środkiem zawierającym szczep Bifidobacterium longum BB536 w czasie pylenia (drzewa cedrowego) spowodowała znaczące, w porównaniu z placebo, zmniejszenie kichania, kataru i zatkanego nosa.

 

Bibliografia

 1. Ther Clin Risk Manag, 2008; 4: 1009–22
 2. BMJ, 2002; 324: 144–6
 3. J Pediatr [Rio J], 2006; 82 [5 Suppl]: S173–80
 4. J Pharmacol Pharmacother, 2012; 3: 105–8
 5. Biochem Pharmacol, 1984; 33: 3333–8
 6. J Allergy Clin Immunol, 1995; 96: 528–36
 7. Altern Med Rev, 2000; 5: 448–54
 8. Altern Med Rev, 1996; 1: 243–57
 9. Urology, 1999; 54: 960–3
 10. J Am Coll Nutr, 1992; 11: 172–6
 11. Ear Nose Throat J, 1991; 70: 54–5
 12. Br J Nutr, 2008; 100: 112–9
 13. Clin Exp Allergy, 2004; 34: 646–9
 14. Phytother Res, 2009; 23: 920–6
 15. Planta Med, 1990; 56: 44–7
 16. Int J Clin Pharmacol Res, 2004; 24: 79–94
 17. Clin Exp Allergy, 2008; 38: 1282–9
 18. Eur J Clin Nutr, 2014; doi: 10.1038/ ejcn.2014.13
 19. Clin Exp Allergy, 2006; 36: 1425–35
 20. Cytotechnology, 2007; 55: 135–142
 21. Allergol Int, 2009; 58: 437–44

Dowiedz się więcej:

Zobacz też:

Zobacz także

Bez antybiotyków

Bez antybiotyków

Zdecydowana większość przypadków zapalenia gardła ma charakter wirusowy, co oznacza, że nie wymaga antybiotykoterapii.

Mutacje DNA, czyli genetyczna ruletka

Mutacje DNA, czyli genetyczna ruletka

Szacuje się, że każdy człowiek jest nosicielem 7-10 mutacji - poważnych błędów w sekwencji DNA.

Borówka brusznica pomoże wątrobie

Borówka brusznica pomoże wątrobie

Jej zielone listki, tradycyjna dekoracja wielkanocnych koszyczków, odkażają drogi moczowe, a czerwone owoce poprawiają trawienie, łagodzą wzdęcia i działają lekko żółciopędnie.

Jarząb pospolity. Kiedy sięgnąć po owoce jarzębiny?

Jarząb pospolity. Kiedy sięgnąć po owoce jarzębiny?

Czerwone korale jarzębiny to nie tylko ozdoba jesiennego krajobrazu, ale i cenne źródło zdrowia.

Dopamina i choroba Parkinsona

Dopamina i choroba Parkinsona

Zasadniczą przyczyną choroby Parkinsona jest niedobór dopaminy. Zwiększenie syntezy tego neuroprzekaźnika może okazać się kluczem do zatrzymania objawów schorzenia, które staje się udziałem coraz większej liczby osób.