Powstaje nowa grupa o zdrowiu naturalnym. Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY:
Banner KCW
Już niedługo wszystkie treści z www.oczymlekarze.pl będą częścią www.ktociewyleczy.pl

A jak ajurweda

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2016

Kup ten numer

Medycyna ajurwedyjska, czyli tradycyjna hinduska medycyna naturalna, jest najstarszym systemem leczenia, istniejącym od ponad pięciu tysięcy lat. Oznacza "naukę o życiu" (z sanskrytu ayur - życie, veda - nauka). Największą popularnością cieszy się w Azji, ale u nas również wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Medycyna ajurwedyjska podchodzi do świata holistycznie. Człowiek jest odzwierciedleniem kosmosu i stanowi z nim jedność. Najistotniejszym czynnikiem we Wszechświecie jest równowaga i ruch. Choroby są więc jedynie zakłóceniem przepływu energii w organizmie. Nie należy w związku z tym "szukać" choroby, ale raczej przyczyn dysharmonii.

Przywrócenie płynności w przepływie energii prowadzi do wyleczenia. Terapeuci z warszawskiego Centrum Ajurwedy na swojej stronie internetowej wyjaśniają to tak: Pierwszym żywiołem we Wszechświecie jest powietrze - forma ruchu, a podstawową energią konstytucji organicznej - vata. Powietrze jest pierwiastkiem przynależnym do każdego następnego żywiołu i w nim się zawiera.

Dlatego też medycyna ajurwedyjska skupia się przede wszystkim na przepływie w ciele energii witalnej (prana), definiowanej również jako funkcyjność poszczególnych narządów i ich wzajemne oddziaływanie. Stąd wynika zróżnicowanie tego systemu medycznego w stosunku do systemu medycyny zachodniej, która bardziej koncentruje się na narządach anatomicznych nie uwzględniając ich powiązań, a tym bardziej - treści energetycznej1."

Bibliografia

  1. www.ajurweda.com

Ajurweda wiąże zdrowie z wszelkimi aspektami życia: odżywianiem, higieną, snem, pogodą, aktywnością fizyczną, umysłową i seksualną. Ważne są też czynniki emocjonalne, ponieważ mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Uważa się, że tłumiony gniew, strach czy agresja przyczyniają się do poważnych chorób. I odwrotnie, według ajurwedy uszkodzenie np. wątroby może wywołać niekorzystne emocje.

Medycyna ajurwedyjska zakłada, że Wszechświat jest idealny i niczego nie należy w nim zmieniać, a pełną harmonię i zdrowie osiągamy, żyjąc w zgodzie z prawami natury. Terapeuta medycyny ajurwedyjskiej koncentruje się więc w ogromnym stopniu na profilaktyce i w tym sensie dla pacjenta jest przede wszystkim przewodnikiem duchowym.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ajurwedę za jedną z form medycyny tradycyjnej, które mogą być przydatne zwłaszcza w krajach rozwijających się. Dlaczego i my nie mielibyśmy skorzystać z jej dobrodziejstw?

Holistic Health wrzesień - październik 2016
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Kinezjologia stosowana - na czym polega, komu może pomóc?

Kinezjologia stosowana - na czym polega, komu może pomóc?

W Polsce jest prawie nieznana, ale ceni się ją wysoko na świecie. Co kryje się pod tą zagadkową nazwą? Kinesis oznacza ruch, logos - wiedzę lub słowo. Faktycznie, kinezjologia stosowana ma dużo do powiedzenia o ruchu, ale też o układzie nerwowym.

Pić mleko czy nie?

Pić mleko czy nie?

Często słyszymy, że mleko krowie jest jednym z najważniejszych produktów, jakie powinniśmy spożywać. Czy rzeczywiście służy ono naszemu zdrowiu?

Oleje roślinne na problemy skórne

Oleje roślinne na problemy skórne

Kiedy przyjrzymy się ulotkom kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, odkryjemy, że wiele z tych produktów powstało na bazie naturalnych olejów roślinnych. Może więc warto zerknąć na półkę w sklepie spożywczym, zanim wybierzemy się po krem do drogerii?

Dysbioza - jakie wywołuje choroby?

Dysbioza - jakie wywołuje choroby?

Coraz częściej mówi się o tym, że drobnoustroje bytujące w naszych jelitach mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli rzeczywiście tak jest, to na czym on polega? Które bakterie nam szkodzą, a które należy uznać za pożyteczne? Komu zagraża dysbioza jelitowa i kiedy jest ona groźna? Jak jej uniknąć?

Żylaki - jak sobie z nimi radzic

Żylaki - jak sobie z nimi radzic

Jeśli wykonujesz pracę zawodową w pozycji siedzącej lub stojącej, musisz liczyć się ze zwiększonym ryzykiem niewydolności żylnej. Pogłębiające się wybrzuszenia i przebarwienia na nogach to nie tylko problem estetyczny!

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store