Zang fu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2016

Kup ten numer

Terminem zang fu określamy system narządów tradycyjnej medycyny chińskiej. Narządy te są zawsze połączone w pary, gdzie jeden z nich to yang, a drugi - yin. Koncepcja yang oraz yin jest tutaj fundamentalna, ponieważ dotyczy również meridianów rozprowadzających życiową energię qi, a każda para zang fu posiada z meridianami swoje własne połączenia.

Energia qi ma za zadanie podtrzymywać nasze funkcje życiowe, a aspekty yang i yin w organizmie są postrzegane jako dwa elementy jednej całości. Wszystko znajduje się we wszystkim - to podstawa yang i yin.

Dla osoby zgłębiającej aspekty medycyny chińskiej staje się jasne, że w zang fu nie chodzi o konkretną parę struktur anatomicznych, ale raczej o wspólne ich funkcjonowanie i oddziaływanie na pozostałe organy ciała. Do tego stopnia, że narządy znane medycynie zachodniej nie odpowiadają dokładnie strukturom energetycznym zang fu. Dlatego próby bardzo szczegółowego wyjaśniania koncepcji działania zang fu kończą się często porażką - nie mieszczą się w schematach myślenia medycyny zachodniej.

Na przykład serce xin w tradycyjnej medycynie chińskiej jest uważane za siedzibę ludzkiego ducha wraz z całą siecią przynależnych mu meridianów rozprowadzających energię qi. W podręcznikach medycyny zachodniej nie znajdziemy zapisu, że serce jest czymś innym niż narządem utrzymującym ruch krwi w organizmie.

Relacja pomiędzy organizmem człowieka a otaczającym go światem polega na wymianie tak energii, jak i materii. Wymiana ta zachodzi nieustannie, ponieważ pokarmy stałe i napoje (materia), a także powietrze wchodzące do płuc (energia), po wykorzystaniu ich przez organizm wydostają się na zewnątrz. Cyrkulacja energii i materii zapewnia organizmowi życie. Pary narządów zang fu mają za zadanie podtrzymać ten obieg i dbać o jego prawidłowość zarówno wtedy, gdy chodzi o rozprowadzanie energii wewnątrz ciała, jak i o harmonizowanie związku ciało - świat zewnętrzny.

Najogólniej mówiąc, zang fu kojarzy w pary pięć narządów zang (yin) z pięcioma narządami fu (yang). Narządy zang w porównaniu z narządami fu leżą bliżej wnętrza ciała, mają strukturę mięsistą i odpowiadają za wytwarzanie i regulowanie przepływu np. krwi xue lub energii qi. Narządy fu odpowiadają za "przesuwanie się pokarmów", są niejako napełniane i opróżniane.

Najbardziej dla nas oczywistym przykładami par zang fu są wątroba gan i pęcherzyk żółciowy dan albo nerki shen i pęcherz moczowy pang guang. Inne związki są niezwykle trudne do umiejscowienia w schematach medycyny zachodniej, na przykład para serce xin i jelito cienkie ciao chang z naszej perspektywy może się wydawać połączeniem sztucznym, choćby ze względu na odległość między tymi narządami, nie mówiąc już o pełnionych przez nie funkcjach.

Trzeba sobie uświadomić, że poruszamy się po terenie innego sposobu myślenia i innego podejścia do organizmu człowieka niż w naszej kulturze. Na tym polega niezwykłość i atrakcyjność tradycyjnej medycyny chińskiej. Oferuje nam ona wielkie bogactwo swojego systemu postrzegania człowieka jako elementu otaczającej nas natury, której prawom podlega każda komórka naszego organizmu.

Źródło: Jeremy Ross, Zang Fu; The Organs Systems of Traditional Chinese Medicine, 1985, ISBN 978-044-30348-24

Holistic Health listopad - grudzień 2016

Zobacz także

Korzeń lukrecji leczy wrzody

Korzeń lukrecji leczy wrzody

Ekstrakty z korzenia tej rośliny chronią wątrobę i zapobiegają wrzodom, a stosowane zewnętrznie oczyszczają skórę i łagodzą stany zapalne.

Stwardnienie rozsiane - jak pokonać SM bez leków?

Stwardnienie rozsiane - jak pokonać SM bez leków?

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane na ogół w ciągu 10 lat od diagnozy trafiają na wózek inwalidzki. Ale Audrey Smart od blisko 2 dekad powstrzymuje objawy tej choroby dzięki odżywianiu.

Na produkcję żółci - krwawnik zamiast cynaryny

Na produkcję żółci - krwawnik zamiast cynaryny

Ziołowy wyciąg może poprawiać trawienie skuteczniej od popularnych tabletek.

Kozłek lekarski - właściwości lecznicze, zastosowanie

Kozłek lekarski - właściwości lecznicze, zastosowanie

Popularna waleriana to coś więcej niż naturalny środek nasenny - łagodzi bóle menstruacyjne i objawy menopauzy oraz działa korzystnie na serce.

Rumianek lekarski - właściwości, zastosowanie, przepisy

Rumianek lekarski - właściwości, zastosowanie, przepisy

To jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, wykorzystywana m.in. do zwalczania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, przy stanach zapalnych skóry i w łagodzeniu zaburzeń na tle nerwowym.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store